Мислењето на Македонците за добрите односи со соседните земји

Со која соседна држава имаме најдобри односи

  • Србија

    Гласови: 87 74,4%
  • Бугарија

    Гласови: 14 12,0%
  • Албанија

    Гласови: 9 7,7%
  • Косово

    Гласови: 6 5,1%
  • Грција

    Гласови: 10 8,5%

  • Вкупно гласачи
    117

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Со Грција, си го имаме нати го дај ми го на економски план. Ние нив преку лето им пуштаме туристи трошиме милиони таму они преку цела година преку нивни фирми во нашата државата даваат платички на народот.

На социјален план со србинките :icon_lol:
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Со таа ваша историска вистина може да си направите еден лосион за хемороиди. Барем од тоа ќе има некаква корист. Неможам да сватам нормален човек со тоа да се замара и постојано да гњави за такви банални глупости. Мене стварно ми е гајле што бил Гоце Јане Аце и Аспарух од Кан. Вот а фак кој се замара со тие ненормални работи. Исто ми е на некој Шваба да му тупам стално на секој збор за Хитлер и Евреите...чукнете се во тие зелени тикви. Знам дека општеството ви е пореметено ама барем бидете нормални луѓе и борете се против тие глупости. Јас стално им тупам на овие што се палат по сомнителни фаци од пред 100 до 3000 години...и после ми јадат бубрези дека не сум патрио-националист како нив. Тцтцтцтцтц.
нема наша историја, историјата е таква каква што била и ја зачувале луѓето од целиот свет, немаме проблем да си пишувате каква сакате историја. Но кога учиш децата во училиште од мали да ме мразат, кога бришете имињата на гробовите на дедовците ни тоа веќе е проблем и не можеме да си ги затвориме очите!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
нема наша историја, историјата е таква каква што била и ја зачувале луѓето од целиот свет, немаме проблем да си пишувате каква сакате историја. Но кога учиш децата во училиште од мали да ме мразат, кога бришете имињата на гробовите на дедовците ни тоа веќе е проблем и не можеме да си ги затвориме очите!
Tи мене ми викаш дека дедо ми бил бугар и дека фактички и ја сум бугар...а да ти кажам ја повеќе се осеќам како Тунгузиец одошто како бугар,врска немам никаква со бугарија,нити што се дешава моментално таму,нити кој е претседател и слични глупости.
И после сакаш да те сакам,епа нејќам бе! Така твојата држава се однесува спрема мојата,сменете однос,малце додајте култура и цивилизациско право на секој да си биде тоа што е,па после може муабет да правиме..комшиски муабет.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Со таа ваша историска вистина може да си направите еден лосион за хемороиди. Барем од тоа ќе има некаква корист. Неможам да сватам нормален човек со тоа да се замара и постојано да гњави за такви банални глупости. Мене стварно ми е гајле што бил Гоце Јане Аце и Аспарух од Кан. Вот а фак кој се замара со тие ненормални работи. Исто ми е на некој Шваба да му тупам стално на секој збор за Хитлер и Евреите...чукнете се во тие зелени тикви. Знам дека општеството ви е пореметено ама барем бидете нормални луѓе и борете се против тие глупости. Јас стално им тупам на овие што се палат по сомнителни фаци од пред 100 до 3000 години...и после ми јадат бубрези дека не сум патрио-националист како нив. Тцтцтцтцтц.
Македонецот учи од историја за да не биде историја !
Јас баш таквите ко тебе не ги сфаќам фолиранти тука. Ако не те интересира имаш слободно теми за маникир и педикири ! Сакате да изигравате различност и авангарда , а цело време се влечете како пацови по тие истите на коишто сакате да им изигравате.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.309
Поени од реакции
4.709
Нормално е Македонците да гласаат повеќето за Србија, Хрватска, Словенија, па и Бугарија, затоа што не поврзуваат многу заеднички семејни врски кроз историјата како и словенството и лингвистиката.

Ние можеме до утре да се плукаме и навредуваме со Срби и Бугари, но кога ќе дојде време за брак и оформување семејство никој не би бил против, затоа што не спојуваат многу повеќе заеднички работи генетски и природни работи отколку незаеднички. Со Шиптарана , Турци и Цигани е сосема друга работата, затоа што со нив ние не припаѓаме на иста лингвистичка и расна група, а плус и религиозна.

тхе рејсист страјкс аген....
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Tи мене ми викаш дека дедо ми бил бугар и дека фактички и ја сум бугар...а да ти кажам ја повеќе се осеќам како Тунгузиец одошто како бугар,врска немам никаква со бугарија,нити што се дешава моментално таму,нити кој е претседател и слични глупости.
И после сакаш да те сакам,епа нејќам бе! Така твојата држава се однесува спрема мојата,сменете однос,малце додајте култура и цивилизациско право на секој да си биде тоа што е,па после може муабет да правиме..комшиски муабет.
јас дедо ти не го нарекувам бугарин ниту пак тебе, каков сакаш биди тоа е твое демократско право, не ме интересира каков си,ниту те терам да се интересираш од бугарија!
Мојата држава создаде ВМОРО, вклучи се во 4 војни и Незнам колку востанија за слобода на луѓето во Македонија беше согласна на автономија само луѓето да се добро там.Даде засолниште на речиси еден милион луѓе од сите краишта на македонија.След 1990 спречи србија и Грција да ви поделат уште еден пат, баравме пред десетици земји да ви признаат како независна држава, немаме пари да ви дадеме но ви помагаме како можеме, оружје, вакцини, и др. и сега се запрашате што добивме навреди пцуване, уривање на споменици .............. И по сето ова ми викаш дека не сме се однесувале добро со твојата држава :facepalm:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.309
Поени од реакции
4.709
Да, на интернет и под перница. Добро ми е позната жестокоста на македонскиот пркос.
Но, кога треба практично, во вистинскиот живот да се направи нешто конкретно, макар и нај бенигно, е тогаш излегуваат најразлични оправданија, небаре им сме адвокати на Албанците: некој ги манипулирал, не се они сите такви, станале на лева нога и се друго, што ќе ги оправда нивните пракси и ќе ги направи да изгледаат инциденти (и покрај недвосмислените секојдневни факти од медиумите и околината). Но тоа ние не им бараме нив алиби, затоа што ги сакме. Не. Ние им бараме нив алиби за да не се види нашиот кукавичлучки менталитет и нечинење, заради личен комфор.

На пример една цивилизирана меркакоја не е спротивна на ниту еден закон, не сакаат да ја спроведат.
Да беше сево ова, до сега што се деси кај нас, све што ни прават и ни правеа, во некоја нормална земја (Бугарија, Србија, Азербејџан, Бурунди, Нова Гвинеја, Науру...), албанските фирми одамна немаа да постојат, а не главниот увозник на цигари и алкохол кај нас, е фирма во раце на Албанци која го спонзорира Артан Груби, кој знаеме кој е и што е.

Така да пцуењето по Бугарија, Србија, па дури и Грција е немоќен лелек, пукање во празно кон непријател кој не ни е ни во дострел. А за тоа време прекрасната прегратка на соживотот секојдневно цеди по децилитар крв од наскоро безживотното тело.
Па излези бе берич на улица ако мислиш дека така и се помага на нацијата со тепање недолжни деца.........
--- надополнето: 25 мај 2013 во 21:16 ---
Јас мислам дека најпријателска земја кон Македонија е Албанија, гледам дека овде членовите според *искуствата* со овдешните албанци ја креираат преставата за албанците од Албанија, не може грешките на овдешните албанци да влијае на тоа...........
Албанија ништо не и оспорува држава....
А за другите соседи македонците се срби односно бугари....
И србите и бугарите неколку пати ја окупирале Македонија низ историјата, но тоа не е важно.......
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
јас дедо ти не го нарекувам бугарин ниту пак тебе, каков сакаш биди тоа е твое демократско право, не ме интересира каков си,ниту те терам да се интересираш од бугарија!
Мојата држава создаде ВМОРО, вклучи се во 4 војни и Незнам колку востанија за слобода на луѓето во Македонија беше согласна на автономија само луѓето да се добро там.Даде засолниште на речиси еден милион луѓе од сите краишта на македонија.След 1990 спречи србија и Грција да ви поделат уште еден пат, баравме пред десетици земји да ви признаат како независна држава, немаме пари да ви дадеме но ви помагаме како можеме, оружје, вакцини, и др. и сега се запрашате што добивме навреди пцуване, уривање на споменици .............. И по сето ова ми викаш дека не сме се однесувале добро со твојата држава :facepalm:
Ебем ти ја тебе оружје,тенкови т-55 дале,за отпад..ало ние ве раневме до пред 10 години,мизерни бевте,немавте зејтин и брашно..али ти не се сеќаш,мал си бил тогаш. Никој вас не ве пцуе без потреба,ве пцуеме ради тоа што сте идиоти.да,идиоти.Затоа што ја копиравте целата наша историја и не негирате дека постоиме како народ..сме биле бугари :pos: Ради тоа ве нејќеме,пошто сте досадни како бува у гаќи...ама рака на срце,ја ги сакам бугарките,не се лоши..а и лесно даваат..така да ќе останам малце неутрален :icon_mrgr:
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Ебем ти ја тебе оружје,тенкови т-55 дале,за ..ало ние ве раневме до пред 10 години,мизерни бевте,немавте зејтин и брашно..али ти не се сеќаш,мал си бил тогаш. Никој вас не ве пцуе без потреба,ве пцуеме ради тоа што сте идиоти.да,идиоти.Затоа што ја копиравте целата наша историја и не негирате дека постоиме како народ..сме биле бугари :pos: Ради тоа ве нејќеме,пошто сте досадни како бува у гаќи...ама рака на срце,ја ги сакам бугарките,не се лоши..а и лесно даваат..така да ќе останам малце неутрален :icon_mrgr:
па вие и за отпад немавте ,а и што очекуваш да ти дадеме за борба против пеш бунтовници да нема од балистичките ракети или авиони да ти дадеме. И воопшто не беа само тенковите,, ама не е важно. Бидете живи и здрави сега веќе Талат Џафери ќе ви купи по убави тенкови да се браните од лошите бугари.Брашно сме немале :icon_lol: , дете произведуваме повеќе брашно од колку што може да изеде цела балкан.Нјамам намера да се расправам со тебе, забегнахме офтопик а и нема смисла
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Па излези бе берич на улица ако мислиш дека така и се помага на нацијата со тепање недолжни деца.........
--- надополнето: 25 мај 2013 во 21:16 ---
Јас мислам дека најпријателска земја кон Македонија е Албанија, гледам дека овде членовите според *искуствата* со овдешните албанци ја креираат преставата за албанците од Албанија, не може грешките на овдешните албанци да влијае на тоа...........
Албанија ништо не и оспорува држава....
А за другите соседи македонците се срби односно бугари....
И србите и бугарите неколку пати ја окупирале Македонија низ историјата, но тоа не е важно.......
Од четирите соседи, Грција и Албанија не ја признаваат Македонија под уставно име а другиве два ја признаваат. Би било добро албанциве од Македонија да направат притисок врз нивната матична земја да не признаат под уставно име и верувам дека процентот драстично ќе се зголеми во корист на пријателска земја.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Најголема закана за МКД е Косово, а Грција,Србија и Бугарија се пријателски насочени,ако што постои спор со Грција тоа е друга работа..
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Не сум гласал бидејќи не сум Македонец но мислам дека со србија имате добри односи, Сметам дека тоа е нормално 70 години сте под српска пропаганда весници, медиуми, музика всичко.С бугарија не сте бидејќи немате ниту бугарски весници, филмови, музика, ништо . Реално сметам дека не познавате Бугарите а впечатокот што имате е она што го прочитате во медиумите а тоа е 90% плукање по бугарија. токму она бугарија има во предвид зборот ,,доброс'седство''.това е тажно бидејќи секој 5 ти бугарин е поврзан на некој начин со Македонија .
Не се работи за српска пропаганда. Знаеш добро дека овој дел кој го имаме денес како држава е српскиот дел на Македонија. Доколку и бугарскиот дел би бил во состав на денешна Македонија верувај дека односите би ни биле многу подобри подеднакви како со Србија.
 
Член од
15 јуни 2010
Мислења
67
Поени од реакции
61
Јас ќе образложам зошто мислам дека со Србите имаме и треба да имаме најдобри односи.

Гркот не сака да постоиш како нација и како држава, Бугаринот смета дека јазикот кој го зборуваш е бугарски и дека ти си бугарин, албанецот и косоварот сакаат третина од териотријата да ти ја отцепат.

Со србиниот нема такви проблеми, мал е процентот на србите- ептен оние најрадикалните и забеганите кој не ги признаваат македонците како посебна нација со посебен јазик. Нивните мислења за нас генерално се позитивни.

Со оглед дека јас црквата и не ја ставам на некое значајно место во општеството, тој спор за мене лично и нема некое значење. Е сега проблемот е што дури и србите што не сакаат и почитуваат секогаш на нас гледаат како на некое мало братучедче, тој комплекс останал уште од навремето на екс-ју.

И да не заборавиме, ние со србите најдолго сме живееле заедно во иста држава, од 1912 (со прекини 1915-1918 и 1941-44) до 1991 година. Тоа не е мал период и нормално е да се развијат посебни односи.
Погодио си к`о прстом у пекмез.То је то.;)

Остало из 19 века,а не из сфрј.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Хехе, добри односи. Кога немам двор, ќе го грабам од комшијата, кога немам историја ќе ја крадам Македонската. Нема многу филозофија. Ако треба и ако сакаат добри односи, нека прекинат да се мешаат у све Македонско.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom