Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
1.Тоа со немањето деца ради финансиски причини може да се гледа и обратно, ако немаш деца кои би те притискале да направиш пари и да створиш капитал, нема ни да направиш пари и капитал.

2.Гласот на жената во семејството е исто така симптоматична работа. Не може да дрека за еднаквост па често пати дури и повластена улога во еден дом, некој што во тој носи помалку пари( а во нашево општество не постои жена што прави повеќе од мажот) ,. Придоден цивилизациски закон е тоа и сто феминистички доктрини не можат да го оборат. Еднаквоста си бара и еднакво учество и придонес во касата. Готвењето и перењето не се еднакви со носењето на пара и сходно на тоа не се никаков аргумент. Значи тој што носи пара кажува, тој што не носи слуша , пере и не кажува гачки.
Со првава твоја изјава горе доле се согласувам.
Ама со вторава, АЛООООООО У КОЈ ВЕК ЖИВЕЕШ БЕ ТИ! Марш назад у 15 век! Парите и заработката не се мерило за еднаквост! Ако си женет, кутрата таа која те зела, ја жалам, не знам што гледала, изгледа слепа била.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Од темата мило?

Чекај кога ќе си нанесиш некоја мака сам на себе ќе изгубиш осет за државава од патриотизам нема ни „п“ да ти остане.
Ама изгледа дури не пробаш нема да знаеш.
Памти ми збор.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 16:04 ---


ок
--- надополнето: 7 мај 2013 во 16:05 ---


ок
Јас 18-ет годишник уште оддамна изгубив осет за оваа држава.Не се палам како постари квази-патриоти.Јас не "бистрам" политика ( кои велат дека сум ), зборувам исклучиво за положбата на македонците у минато и сега, зборувам за националност, македонско чувство, веќе секој ден ги плукам лажни патриоти и лажни социјал-демократи.Нема што да памтам збор.

И јас имам мака, не само дедо ми и други!
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Не велев за дедо ти неславно туку за некој како тебе што мислиш дека од гледање маки кај некој друг ќе можеш и да ги издржиш како другиот
кога ќе дојде ќе мораш да издржиш ама ќе жалиш што си се родил
Го имам така собраното искуство со маки а не од гледање затоа го кажувам, не ти кажувам ништо за инает да терам.

Она што го кажува владиката е дека жената треба да е роб. порано била роб и не мислела ама сега не е и мисли. И нема да бидеме. И ќе раѓаме колку што мислиме дека можеме да створиме луѓе од тие што ќе ги родиме а не само да ги изнародиме и племе да ни бидат!
Не, владиката кажува она што жената треба НАВИСТИНА да биде и тоа што е природна улога на жената, а тоа што мас медиумите тоа го претставуваат како “ропство“ тоа е друга работа :)
 
F

FARANG

Гостин
да за ова уште немаш прокоментирано FARANG
--- надополнето: 7 мај 2013 во 15:35 ---

da vidat slepite podobro
не сум го видел... Мачорка не зезај вака...башка ги знаеш одговорите

0, не сум женет... Кога ќе се оженам ќе имаме минимум 3.

Не е лицемерно, сега живеам како што сакам тоа не значи дека за некој работи не сум конзервативен мада за мене ова не е ни конзервативно туку правлино е жената да ги гледа децата и фамилијата а мажот да заработува. Не очекувам да работи него да ја гледа фамилијата. Поделбата би била традиционална а тоа на исток сеуште си постои и функционира.

Дали ќе биде со македонка или не незнам, не ми е битно што нација/раса е. Јас си гледам сосема други работи, мене ми е побитно да има традиционални сфаќања како треба да функционира едно семејствно него да е некаков менаџер на нешто... Загрижен за мкд наталитетот? Зошто да не сум, јас сум сепак македонец.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Јас тука не мерам храброст да покажувам на некоја жена! Никогаш во живот не сум удрил жена и немам таква цел без разлика што некои сакаат тоа да го извлечат од мене.

Секој нормален националист, бел патриот треба својата жена да ја почитува како светост, затоа што таа е мајка и воспитувач на нашите идни генерации, а со ваков тип на мајки ние имаме се полоши и полоши генерации деца. Тоа е очигледно кога ќе излезеш на улица или отидеш во едно просечно училиште.
Она не ти рече да идете на fight 1 vs 1 она ти кажа дека немаш храброст да и го кажеш тоа у лице , ти нешто друго си сфатил изгледа. :D
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
не сум го видел... Мачорка не зезај вака...башка ги знаеш одговорите

0, не сум женет... Кога ќе се оженам ќе имаме минимум 3.

Не е лицемерно, сега живеам како што сакам тоа не значи дека за некој работи не сум конзервативен мада за мене ова не е ни конзервативно туку правлино е жената да ги гледа децата и фамилијата а мажот да заработува. Не очекувам да работи него да ја гледа фамилијата. Поделбата би била традиционална а тоа на исток сеуште си постои и функционира.

Дали ќе биде со македонка или не незнам, не ми е битно што нација/раса е. Јас си гледам сосема други работи, мене ми е побитно да има традиционални сфаќања како треба да функционира едно семејствно него да е некаков менаџер на нешто... Загрижен за мкд наталитетот? Зошто да не сум, јас сум сепак македонец.
Треба да ти е битно што нација и раса е (y) Расата е многу повеќе од боја, тоа е цела генетика, природа и биологија. Не си ги унакажувај гените на твоето дете. Мулти расно дете е проблем пред се од здравствени причини. Тоа никој не ти го кажува. Не гледај премногу телевизија, затоа што таа убива и наметнува нешто што е неприродно, девијантно и лошо.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Првата и најглавата улога на жената во општеството е да биде мајка и сопруга, а не лидер. Таа е и најглавната улога многу побитна од една серена “кариера“ .Тоа е се вештачки створено со закони, парични казни, наметнување. Жената никогаш немала улога на лидер во општеството не се трипајте многу. Ако било така жената уште од самиот старт на цивилизацијата би била лидер, а не обратно.

Денес никогаш немало поголем процент на наркомани, курви, распаднати бракови, алкохоличари, криминал, а тоа е затоа што најголем дел од тие деца пораснале буквално без мајка во животот, затоа што нивната мама била зафатена со “кариера“. Кога на тоа дете највеќе му требало мајка во животот таа го оставила на дадикла за да може да има “ кариера“ и да ја ебат газди и швалери.
Тешко на жена ти и на фрозен. Не се ни трудам да ви објаснам оти многу пробаа ама џабе толку ви е капацитетот. Поздрав
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Само ова го знаеш?
Па не баш.Се мислам дали тебе да ти го тргнам името дека гледам нешто си допишал попосле,али сепак секакво согласување со човек како God е доволна причина за поставување на meme
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
не сум го видел... Мачорка не зезај вака...башка ги знаеш одговорите

0, не сум женет... Кога ќе се оженам ќе имаме минимум 3.

Не е лицемерно, сега живеам како што сакам тоа не значи дека за некој работи не сум конзервативен мада за мене ова не е ни конзервативно туку правлино е жената да ги гледа децата и фамилијата а мажот да заработува. Не очекувам да работи него да ја гледа фамилијата. Поделбата би била традиционална а тоа на исток сеуште си постои и функционира.

Дали ќе биде со македонка или не незнам, не ми е битно што нација/раса е. Јас си гледам сосема други работи, мене ми е побитно да има традиционални сфаќања како треба да функционира едно семејствно него да е некаков менаџер на нешто... Загрижен за мкд наталитетот? Зошто да не сум, јас сум сепак македонец.
Да ти кажам јас размислував и мислам дека не се чуствувам Македонец веќе...стварно не ја гледам поентаат и користа од тоа чуство идентитет или што и да е...зошто да сум нешто и да се палам на глупости кој тотално се ирационални и безкорисни. Не гледам зошто да се замарам со работи кој се тешки глупости а никакво фајде немам од тоа? Така во последно време во графа нацинионалност оставам празно или шкртка. Тотално онака дури ми се одбивни националните идентитети и слични филмови.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Да ти кажам јас размислував и мислам дека не се чуствувам Македонец веќе...стварно не ја гледам поентаат и користа од тоа чуство идентитет или што и да е...зошто да сум нешто и да се палам на глупости кој тотално се ирационални и безкорисни. Не гледам зошто да се замарам со работи кој се тешки глупости а никакво фајде немам од тоа? Така во последно време во графа нацинионалност оставам празно или шкртка. Тотално онака дури ми се одбивни националните идентитети и слични филмови.
За срамота од тебе бел патриот не бива :pos:
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Па не баш.Се мислам дали тебе да ти го тргнам името дека гледам нешто си допишал попосле,али сепак секакво согласување со човек како God е доволна причина за поставување на meme
Што те мачи тебе ?
Какво допишување попосле ?
Од каде право да лепиш етикети за "глуп" и "ретардиран" кога не знаеш каков сум и како се однесувам?
Дали работат тука нешто модератори и администратори?
Дали е дозволливо да се навредува ?
Незнам со што сам заслужија некој да ме навредува и понижува?
Дали е забрането да пишувам на некои теми кои сакаш кои притоа ти велат дека си таков?
Или не си у центар на внимание, па мораш на ваков и онаков начин да бидеш ?
Никогаш и никого не сум навредил па вака да ми враќаат.

Гледај си го дворот, не гледај го туѓ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom