Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Има ОГРОМНИ разлики.
Од моите баби и прабаба знам дека умреа жални што немаа свое парче леб, свој денар, што би се рекло. Во тоа време не им се дозволуваше да работат и заработуваат, тие мораа да бидат само домаќинки и ништо друго.

Жените не се машина за приплод, што за жал беше одлика на тие времиња. За деца никој не ги ни прашуваше, деца мораа да се штанцаат.

Економски зависни и необразовани, остануваа во лоши бракови затоа што едноставно мораа и немаа каде да се вратат или да избегаат, не затоа што сакаа.

Жалам што прабабами немаше можност да се школува и изгради интелектуално, но мило ми е што бар нејзините наследнички ги имаат сите права кои таа ги немаше. И да, до крајот на животот таа жалеше за тоа...

Фала му на Бога што живеам во време каде што имам слобода да изберам како ќе живеам и дали, како и со кого ќе се мажам и колку деца ќе имам. Ниеден нормален маж не би се почувствувал загрозен од тоа, ниеден!

Преиспитај се со мислењава, не си женско, но биди бар реален.
Првата и најглавата улога на жената во општеството е да биде мајка и сопруга, а не лидер. Таа е и најглавната улога многу побитна од една серена “кариера“ .Тоа е се вештачки створено со закони, парични казни, наметнување. Жената никогаш немала улога на лидер во општеството не се трипајте многу. Ако било така жената уште од самиот старт на цивилизацијата би била лидер, а не обратно.

Денес никогаш немало поголем процент на наркомани, курви, распаднати бракови, алкохоличари, криминал, а тоа е затоа што најголем дел од тие деца пораснале буквално без мајка во животот, затоа што нивната мама била зафатена со “кариера“. Кога на тоа дете највеќе му требало мајка во животот таа го оставила на дадикла за да може да има “ кариера“ и да ја ебат газди и швалери.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Ти немаш појма, затоа и нема што да објаснуваш во животот. Јапонија , Кореја и Кина се една од најконзервативните земји во светот каде што мнозинството жени и покрај тоа што имаат големо образование остануваат домаќинки. Тие земји се едни со најниските стапки на разводи во светот ако не си знаела(y)

Тоа беше упатено до Фаранг, кој одлично ме разбра што сакам да кажам. Тие земји имаат низок степен на развод затоа што има соодветна поделба на машко женски улоги, а балканскиот маж сака да биде главен и на улица и дома!

П.С. А ако си маж, дојди на собиранка, па кажи ми го ова болдираново у живо, не туку се криј зад монитор:LOL: :LOL:
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Па од причина што денес е модерно да се чуствуваш како странец, американец.
Па не
чисто од причина што двајцата родители и сопругот ми се македонци а мене сепак ми иде да пукнам од државава понекогаш, понекогаш многу ве сакам гинам за се наше
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Нее
Ти немаш појма што поминал човекот и затоа се храбриш да поминиш тежок пат ама мислам дека некој пробал и завршил неславно

Негде прочитав мудроста стекната со искуство е заебана работа или прескапо платена или така нешто беше.... Јас ти гарантирам дека е. Да знајш дека некој пател и преживеал и да патиш или да гледаш децата како страдаат се две многу различни работи. Сум за многудетно семејство - кај мене, ама не сум за сите да ги терам на тоа. Секој си знае колку му носи душата терет.
:pos::pos:

Аман бе, како можел дедо ми да заврши неславно од "искуство", кога тој има два сина ( значи не-многудетно ) и да им обезбеди пристојна егзистенција без да ги тера "страдаат" или да работат тешки работи.Јас се нервирам што го немам "искуство" и "знаење" на дедо ми.Веруј ми, и ти ќе "сакаш" да имаш искуство или знаење како дедо ми, баш у секое работи се разбира.

Дедо ми без родители, самиот си го плати својата "храна" , кој ти дава бе вечера бе ???

Нема ништо проблем со земјоделието, ама во денешно време да правиш 3-4-5 деца, а да не можеш да им овозможиш нормален живот е НЕЧОВЕЧКИ и НЕХУМАНО!
Дај ми линк или некаков "доказ" дека децата умреа од негрижа и глад.

Има ОГРОМНИ разлики.
Од моите баби и прабаба знам дека умреа жални што немаа свое парче леб, свој денар, што би се рекло. Во тоа време не им се дозволуваше да работат и заработуваат, тие мораа да бидат само домаќинки и ништо друго.

Жените не се машина за приплод, што за жал беше одлика на тие времиња. За деца никој не ги ни прашуваше, деца мораа да се штанцаат.

Економски зависни и необразовани, остануваа во лоши бракови затоа што едноставно мораа и немаа каде да се вратат или да избегаат, не затоа што сакаа.

Жалам што прабабами немаше можност да се школува и изгради интелектуално, но мило ми е што бар нејзините наследнички ги имаат сите права кои таа ги немаше. И да, до крајот на животот таа жалеше за тоа...

Фала му на Бога што живеам во време каде што имам слобода да изберам како ќе живеам и дали, како и со кого ќе се мажам и колку деца ќе имам. Ниеден нормален маж не би се почувствувал загрозен од тоа, ниеден!

Преиспитај се со мислењава, не си женско, но биди бар реален.
Добро е, твоите ( баба и прабаба ) не ги тераа да работат тешки работи, како што велиш ти, туку домаќинки беа ( што има лошо тука )?

ПС Ми текна едно прашање, ќе го прашам дедо ми дали у тоа време девојки/жени ги терале на "присилна" работа.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Тоа беше упатено до Фаранг, кој одлично ме разбра што сакам да кажам. Тие земји имаат низок степен на развод затоа што има соодветна поделба на машко женски улоги, а балканскиот маж сака да биде главен и на улица и дома!

П.С. А ако си маж, дојди на собиранка, па кажи ми го ова болдираново у живо, не туку се криј зад монитор:LOL: :LOL:
Да, а главна улога на Јапонката и покрај тоа што живеат во една од најразвиените земји во светот е да биде домаќинка што пак доаѓаме до моето. Таму многу училишта се и поделени и сегрерирани во одделни ако не си знаела (y)

И, што ако дојдам? Да не ме тепаш или сакаш да ме навлечеш да кажам тука дека ако дојдам ќе те тепам таму? Тоа ти беше поентата?

Македонскиот маж ако беше главен и во куќа и на улица немаше да се случува ова денес што се случува во Македонија. ! Не биди наивна.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Дај ми линк или некаков "доказ" дека децата умреа од негрижа и глад.
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Човек, ти не разбираш некои работи. Денес, за разлика од 18, 19, 20 век освен гладот има уште милион други финансиски проблеми.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Човек, ти не разбираш некои работи. Денес, за разлика од 18, 19, 20 век освен гладот има уште милион други финансиски проблеми.
Нашите генерации имаат 3, 000 пати поубави услови за живот отколку нашите баби и дедовци. Конформизмот, егоизмот, личната сатисфакција се главни проблеми, а некој други глупости.

Овде еден куп се испофалија за своите одмори на Ибица, а ми кукаат како немаат “леб да јадат“. Тоа е дволичност !
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
:pos::pos:

Аман бе, како можел дедо ми да заврши неславно од "искуство", кога тој има два сина ( значи не-многудетно ) и да им обезбеди пристојна егзистенција без да ги тера "страдаат" или да работат тешки работи.Јас се нервирам што го немам "искуство" и "знаење" на дедо ми.

Веруј ми, и ти ќе "сакаш" да имаш искуство или знаење како дедо ми, баш у секое работи се разбира.
Не велев за дедо ти неславно туку за некој како тебе што мислиш дека од гледање маки кај некој друг ќе можеш и да ги издржиш како другиот
кога ќе дојде ќе мораш да издржиш ама ќе жалиш што си се родил
Го имам така собраното искуство со маки а не од гледање затоа го кажувам, не ти кажувам ништо за инает да терам.

Она што го кажува владиката е дека жената треба да е роб. порано била роб и не мислела ама сега не е и мисли. И нема да бидеме. И ќе раѓаме колку што мислиме дека можеме да створиме луѓе од тие што ќе ги родиме а не само да ги изнародиме и племе да ни бидат!
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Не велев за дедо ти неславно туку за некој како тебе што мислиш дека од гледање маки кај некој друг ќе можеш и да ги издржиш како другиот
кога ќе дојде ќе мораш да издржиш ама ќе жалиш што си се родил
Го имам така собраното искуство со маки а не од гледање затоа го кажувам, не ти кажувам ништо за инает да терам.

Она што го кажува владиката е дека жената треба да е роб. порано била роб и не мислела ама сега не е и мисли. И нема да бидеме. И ќе раѓаме колку што мислиме дека можеме да створиме луѓе од тие што ќе ги родиме а не само да ги изнародиме и племе да ни бидат!
:facepalm::facepalm:

изгубив осет за оваа тема, ми се одмили од се ...
--- надополнето: 7 мај 2013 во 15:55 ---
Нашите генерации имаат 3, 000 пати поубави услови за живот отколку нашите баби и дедовци. Конформизмот, егоизмот, личната сатисфакција се главни проблеми, а некој други глупости.

Овде еден куп се испофалија за своите одмори на Ибица, а ми кукаат како немаат “леб да јадат“. Тоа е дволичност !
:cuc::cuc::cuc::cuc:

Тоа е тоа, неколку пати го спомнав ова у реалниот живот ... секоја чест !
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Тоа беше упатено до Фаранг, кој одлично ме разбра што сакам да кажам. Тие земји имаат низок степен на развод затоа што има соодветна поделба на машко женски улоги, а балканскиот маж сака да биде главен и на улица и дома!

П.С. А ако си маж, дојди на собиранка, па кажи ми го ова болдираново у живо, не туку се криј зад монитор:LOL: :LOL:
1- 0 за Plavooka :D П.С. А ако си маж, дојди на собиранка, па кажи ми го ова болдираново у живо, не туку се криј зад монитор:LOL: :LOL:
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
1- 0 за Plavooka :D П.С. А ако си маж, дојди на собиранка, па кажи ми го ова болдираново у живо, не туку се криј зад монитор:LOL: :LOL:
Јас тука не мерам храброст да покажувам на некоја жена! Никогаш во живот не сум удрил жена и немам таква цел без разлика што некои сакаат тоа да го извлечат од мене.

Секој нормален националист, бел патриот треба својата жена да ја почитува како светост, затоа што таа е мајка и воспитувач на нашите идни генерации, а со ваков тип на мајки ние имаме се полоши и полоши генерации деца. Тоа е очигледно кога ќе излезеш на улица или отидеш во едно просечно училиште.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Нашите генерации имаат 3, 000 пати поубави услови за живот отколку нашите баби и дедовци. Конформизмот, егоизмот, личната сатисфакција се главни проблеми, а некој други глупости.

Овде еден куп се испофалија за своите одмори на Ибица, а ми кукаат како немаат “леб да јадат“. Тоа е дволичност !
Да, ова генерализирањето опасна работа е. Еден отишол или слушнал за ибица и готово, македонија земја на милионери.
Абе човек, не можеш ти никого да убедиш дека во Македонија со просечна плата од мочани 200-250 евра може нормално да се издржува семејство со едно дете, а не пак со повеќе.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
:facepalm::facepalm:

изгубив осет за оваа тема, ми се одмили од се ...
--- надополнето: 7 мај 2013 во 15:55 ---


:cuc::cuc::cuc::cuc:

Тоа е тоа, неколку пати го спомнав ова у реалниот живот ... секоја чест !
Од темата мило?

Чекај кога ќе си нанесиш некоја мака сам на себе ќе изгубиш осет за државава од патриотизам нема ни „п“ да ти остане.
Ама изгледа дури не пробаш нема да знаеш.
Памти ми збор.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 16:04 ---
Секој нормален националист
ок
--- надополнето: 7 мај 2013 во 16:05 ---
Секој нормален националист
ок
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Иначе денеска нема љубов , се е од користи и после зашто ја тепал секој има очи или ќе ги отвориш сам или ќе ти ги отворат еве ти еден пример :D
Овој не е тој од клипот "Ќе го палим цело Скопје".Го имам видено неколку пати во Карпош како се вртка баш овде кај што е сликан,леле каква појава е.Еднаш чекав ред во продавница и пред мене беше збореше со некој негов другар одвај се воздржав да не се згазам од смеење.Градба,дивоградба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom