Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
друго за кого и да се омажени/оженети ако еден од родителите е македонец шансите се големи детето да се чувствува како македонец зошто да не
Па од причина што денес е модерно да се чуствуваш како странец, американец.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Оу
фино

колку деца имаш ти?
и дали ќе ги гледаш како прадедо ти што ги гледал неговите или како сите во денешно време што ги гледаме?
друго за кого и да се омажени/оженети ако еден од родителите е македонец шансите се големи детето да се чувствува како македонец зошто да не
Прадедо ми загина/почина кога се роди дедо ми ;) и после неколку години мајка му почина.Немате појма низ се што помина дедо ми за да заврши основни работи како у тип на образование/војска/работа па уште и да им обезбеди егзистенција на татко ми и чичко ми секако и внуците.

ПЛАНИРАМ да имам три деца, нели да се продолжи традицијата ? :D И да постанеме "мнозинство" у нашата фамилија.

Нема шанси да ги гледам предците или да се ОГЛЕДАМ како нив поради нивните навики или обичаи т.е ни порано не им било толку лошо на жените ( разгледај слики на нет ).

ПС ЈАС сум скромен човек, поскромен дури и од Пироќанци ( ако има такви :pos:), не се расфрлам со парите ( значи РАЈ сум за девојки/жените :icon_lol: ).
 
F

FARANG

Гостин
Да те потсетам дека според азијатскиот менталитет, конкретно Јапонија, на пример, жената на улица оди 2-3 чекора зад мажот, но затоа во куќата, таа е главна, односно тој цела плата и ја дава неа на располагање и буџетирање;)
Немој бе.... Искрено не ми е битно ако она располага со домашниот буџет, слободно.
“I don’t interfere with my husband’s business, not with my mouth, hands or legs.” This statement, made by Kumiko Hashimoto, the wife of former Japanese Prime Minister Ryutario Hashimoto, underlines the traditional role of women in Japan. Indeed, as the former First Lady articulates, she had no “special duties” in her job, and her main roles were as a housewife, a mother, and in taking care of her ill mother-in-law.


 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Море само инквизација за сите вас бе! :pos::pos::pos:
2013 година, права на жени, глава на куќа, полов орган на куќа... Абе луѓето во вселената отидоа, а види ги они со што уште се замараат.
А овој попов да фанеш за тоа брадата да го обесиш, гнасни створења, глупо е и да се коментира изјавата.

Смешно и жалосно е, да речеш дека жените немаатслови" за породување и издржување на три деца ( па и повеќе ) во денешно време, камоли како нашите предци пред 19-тиот век.
Дај не треси зелени.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Оу
фино

колку деца имаш ти?
и дали ќе ги гледаш како прадедо ти што ги гледал неговите или како сите во денешно време што ги гледаме?
друго за кого и да се омажени/оженети ако еден од родителите е македонец шансите се големи детето да се чувствува како македонец зошто да не
Глупости невидени ! Не е воопшто исто кога дете има двајца родители Македонци и кога има еден родители Македонец!
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Море само инквизација за сите вас бе! :pos::pos::pos:
2013 година, права на жени, глава на куќа, полов орган на куќа... Абе луѓето во вселената отидоа, а види ги они со што уште се замараат.
А овој попов да фанеш за тоа брадата да го обесиш, гнасни створења, глупо е и да се коментира изјавата.


Дај не треси зелени.
Што ќе кажеш за 18-ти,19-ти и почеток на 20-ти век?
Која е разлика од тоа време и денешно време ?
Што им фалело на жените па да имаат толку деца ? Оддколку сега ?

Преиспитај се ти, после моли се да не лупнеш некоја "зелена"
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Да те потсетам дека според азијатскиот менталитет, конкретно Јапонија, на пример, жената на улица оди 2-3 чекора зад мажот, но затоа во куќата, таа е главна, односно тој цела плата и ја дава неа на располагање и буџетирање;)
Ти немаш појма, затоа и нема што да објаснуваш во животот. Јапонија , Кореја и Кина се една од најконзервативните земји во светот каде што мнозинството жени и покрај тоа што имаат големо образование остануваат домаќинки. Тие земји се едни со најниските стапки на разводи во светот ако не си знаела(y)
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
LOOOOOOOOOOOOOOOL

Сакав да напишам дека, пари за мене не трошам МНОГУ, сето финансии ќе им го поделам на моите деца, да се образуваат повеќе, да им ги задоволам потребите и ткн.Жалам, испадна смешна, прочитај два пати ( размисли два пати ) и еднаш прозбори ( напиши еднаш ).Македонска поговорка.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 15:23 ---
Знаеш што значи СКРОМЕН или СКРОМНОСТ ?

Ајде простено ти е, иаку сум ( веројатно ) два пати помлад од тебе.:icon_lol:
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Што ќе кажеш за 18-ти,19-ти и почеток на 20-ти век?
Која е разлика од тоа време и денешно време ?
Што им фалело на жените па да имаат толку деца ? Оддколку сега ?

Преиспитај се ти, после моли се да не лупнеш некоја "зелена"
Пак ќе кажам, не треси зелени. Времето на дедо ми и дедо ти, 18, 19, 20 век и ова се три различни света. Тогаш имале по 5-6 деца за да има кој да работи на нивите и во главно луѓето тогаш живееле од своите ниви и затоа имале по толку деца, а не пошо биле некои си патриоти па го кревале наталитетот.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Пак ќе кажам, не треси зелени. Времето на дедо ми и дедо ти, 18, 19, 20 век и ова се три различни света. Тогаш имале по 5-6 деца за да има кој да работи на нивите и во главно луѓето тогаш живееле од своите ниви и затоа имале по толку деца, а не пошо биле некои си патриоти па го кревале наталитетот.
Што е проблемот во земјоделието ? И тоа е работа, мора некој да не прехрани.Моли се да не "изумрат" земјоделците, веруј ми, ти ќе бидеш прв што ќе киднеш у некое запустено село да се прехраниш обработувајќи хектари, после ќе почувствуеш дали треба да има наталитет или не!
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Немате појма низ се што помина дедо ми за да заврши основни работи како у тип на образование/војска/работа
Нее
Ти немаш појма што поминал човекот и затоа се храбриш да поминиш тежок пат ама мислам дека некој пробал и завршил неславно

Негде прочитав мудроста стекната со искуство е заебана работа или прескапо платена или така нешто беше.... Јас ти гарантирам дека е. Да знајш дека некој пател и преживеал и да патиш или да гледаш децата како страдаат се две многу различни работи. Сум за многудетно семејство - кај мене, ама не сум за сите да ги терам на тоа. Секој си знае колку му носи душата терет.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Што ќе кажеш за 18-ти,19-ти и почеток на 20-ти век?
Која е разлика од тоа време и денешно време ?
Што им фалело на жените па да имаат толку деца ? Оддколку сега ?

Преиспитај се ти, после моли се да не лупнеш некоја "зелена"
Има ОГРОМНИ разлики.
Од моите баби и прабаба знам дека умреа жални што немаа свое парче леб, свој денар, што би се рекло. Во тоа време не им се дозволуваше да работат и заработуваат, тие мораа да бидат само домаќинки и ништо друго.

Жените не се машина за приплод, што за жал беше одлика на тие времиња. За деца никој не ги ни прашуваше, деца мораа да се штанцаат.

Економски зависни и необразовани, остануваа во лоши бракови затоа што едноставно мораа и немаа каде да се вратат или да избегаат, не затоа што сакаа.

Жалам што прабабами немаше можност да се школува и изгради интелектуално, но мило ми е што бар нејзините наследнички ги имаат сите права кои таа ги немаше. И да, до крајот на животот таа жалеше за тоа...

Фала му на Бога што живеам во време каде што имам слобода да изберам како ќе живеам и дали, како и со кого ќе се мажам и колку деца ќе имам. Ниеден нормален маж не би се почувствувал загрозен од тоа, ниеден!

Преиспитај се со мислењава, не си женско, но биди бар реален.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Што е проблемот во земјоделието ? И тоа е работа, мора некој да не прехрани.Моли се да не "изумрат" земјоделците, веруј ми, ти ќе бидеш прв што ќе киднеш у некое запустено село да се прехраниш обработувајќи хектари, после ќе почувствуеш дали треба да има наталитет или не!
Нема ништо проблем со земјоделието, ама во денешно време да правиш 3-4-5 деца, а да не можеш да им овозможиш нормален живот е НЕЧОВЕЧКИ и НЕХУМАНО!
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
А колку деца имаш ти Фаранг? Со оглед на тоа што во секој втор пост се фалиш дека си добро ситуиран, сигурно ги имаш 7-8 најмалку?

Не би сакала да те навредам, ама со оглед на твојот лајф стајл, не мислиш дека е крајно лицемерно да зборуваш за традиционални и конзервативни вредности и наталитет?

Па ти бре човеку се утепа од фалење како ебеш еден куп жени, сам си призна дека немаш намера во брзо време да основаш семејство, а кога ќе го направиш тоа нема шанса да биде со Македонка, туку со Азијатка и тоа на илјадници километри од тука, и сега си као загрижен за македонскиот наталитет? :icon_lol:
да за ова уште немаш прокоментирано FARANG
--- надополнето: 7 мај 2013 во 15:35 ---
Нема ништо проблем со земјоделието, ама во денешно време да правиш 3-4-5 деца, а да не можеш да им овозможиш нормален живот е НЕЧОВЕЧКИ и НЕХУМАНО!
da vidat slepite podobro
 

Kajgana Shop

На врв Bottom