Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Најнизок наталитет имаат најразвиените земји во Западна европа. Во западна Европа едно од актуелните теми во последните 20 години е белата чума. Така да воопшто не ти држи тезата ако имам кеш и висок стандард ќе имам повеќе деца баш обратно е.Ако продолжи Европа со овој тренд за 50 години Европа ќе биде Муслимански контитенент , а ќе има и многу населнеие со црна кожа. Во Америка лани за прват се родија помалку бели деца , наспроти лаитно, црни жолти и и други раси. Ова е само доказ Запад во кој ку*ац иде. А ние во Македонија за многу побрзо ќе го кркаме стапот од нив, заради македонскиот низок наталитет и високиот албански наталитет.
Абе какви 50 години, за 2 години ќе станеме шеријат.
Си веруваш сам во глупостите што ги тресеш?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Трагичното е што овој циркузант,кој веројатно во момент на наплив на некакви си квази-идеи и решенија кои го прелажале да се чувствува важен во очите на верниците,а можеби и си помислил дека звучел паметно,успеа да навреди се женско и што оди на штикла во нашава ни циркузијада од земја.

Нареден чекор очекувам да биде проглас на секоја жена што била доволно дрска да се разведе од мажот и да не трпи срања,за вештерка.И ќе ја палиме на плоштад,обесена за мудата на воинот....или коњот,не знам кој што претставува.
Денес мажите трпат далеку поголемо психичко насилство од страна на жени отколку спротивно.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 05:22 ---
Абе какви 50 години, за 2 години ќе станеме шеријат.
Си веруваш сам во глупостите што ги тресеш?
Ние веќе стануваме шеријат. Слободно прошетај низ албанско, турско или циганско маало, па зборувај тогаш!
--- надополнето: 7 мај 2013 во 05:52 ---
Се согласувам со Петар. Убаво си рекол човекот не гледам што толку за глава се фаќате. Факт е дека наталитетот е намелен, факт е дека денес се повеќе има кариеристики факт е дека со изедначување на улогите дојде до се ова. Има и други фактори ама на тие они како црква неможат да влијаат којзнае колку. Што треба да каже, да држи лекции за инвестиции и трговија? Полека полека православниот свет се повеќе станува дел од западната а не источната култура и со тоа работите се менуваат. Црквата треба да го сфати тоа ама истовремено не гледам нешто лошо да пробаат да подржат и потикнат добри акции за Македонија. Иначе 3то дете иницијатива имаше уште во 90тите и тоа баш предводена од МПЦ.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 02:14 ---



Можеш во австралиската верзија.... Тука си имаме и приватни цркви :pos:
--- надополнето: 7 мај 2013 во 02:19 ---


Истите тие хуманитарни фондови што ги крадат парите и ги делат еднакно на сите вери/националности во државата? Не фала
Се согласувам со тебе потполно, но во многу работи грешиш :)

Баш напротив, во Источна Европа и кај Словените во огромен подем е национализмот, prowhite движењето, расната гордост и конзерватизмот, затоа и голем дел од словенските народи драстично ја подобрија својата демографска слика последните 7-8 години( не зборам за јужните Словени коишто се послаби со наталитет).Нормално дека тука игра и улогата на бенефициите што ги добиваат од државата за да раѓаат, но највеќе е поради враќање на патријахалниот живот кај населението. Јас не навлегувам каква е МПЦ, дали е чиста или има криминал, но тоа што го збори овој владика е потполно во право!

Не за џабе велат дека Москва е главниот град на скинхедсите во светот :) Таму црнец и eмигрант не се шета така лесно со смкнати фармерки :)

Жената е таа што ја репродуцира нацијата, жената е таа што носи деца, жената е таа што ја носи нашата иднина и опстанок како што било низ милениуми наназад. Потомството е тоа што носи просперитет на секое социјално општество. Без младина и наталитет секое општество е нула. Затоа некои светски структури сакаат од жените да направат мажи, затоа се носат анти социјални закони со коишто свесно и јасно се удира на наталитетот, семејството, бебето, затоа на жената се повеќе и се одзема улогата на мајка што и е природна и генетска и и се наметнува сосема неприродна улога на лидер. Затоа и критериумите во европските општества се толку ниско опаднати.
Ние ако продолжиме со вакво темпо на наталитет нема да постоиме како народ, како нација, како раса, како било што ! Со самото вакво размислување ние правиме нашите деца да патат и да бидат жртви. Некогаш се шетавме пред 30 години слободно низ Чаир, си игравме џамлии тогаш, а денес неможеш со такси да отидеш. Не сакам пар курви овде памет да ми солат на форум, а уште толку либерални идиокритети да им лижат газ само колку да би испаднале “урбани“ !
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ние веќе стануваме шеријат. Слободно прошетај низ албанско, турско или циганско маало, па зборувај тогаш!
Јас слободно се шетам, туку ти излези од твојот мал, лимитиран начин на размислување и прошетај малку.
Колку и да е некоја личност тежок идиот, имам верба дека може да се оправи, се надевам ќе ти дојде памет.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Јас сакам кариера и не сакам фазла од 2 деца. Зошто? Треба да ги родам и да ги гледа Цацко. Не пријателче, не е наталитетот намален туку нема со шо да ги гледаш тие деца. Да имам со што би имала и 5. Искрено! Изедначувањето на улогите нема блага веза со муабетот. Попето не му ја давале топката и сеа нешто д`рнда и меша баби и жаби и незнае кај му е местото.Иначе можам и ја коо комшикана да ги родам 7 и да ги пуштам да питаат. Маж ми сака да работам, јас сакам да работам. Он сака да бидам нешто, ако сакаш ти жената твоја дома да готви некој мажи не сакаат и исто жени. Јас сум исто способна како тебе.
Патетични и смешни се таквите размислувања како тебе и тој збор “ сакам да имам кариера“ ! Што е тоа кариера? Кој моронски и хипстерски израз “кариера“:facepalm: Значи тој што работи во рудник или таа што работи во фабрика за чевли има “кариера “ така? Кој дебилизам и помодарство.

Јас гарантирам на сите дека државата да дава на сите Македонки по 5, 000 евра плата пак нема да имаат повеќе од 1-2 деца. Доста се фолирате веќе ! Смешни сте со тие изрази веќе “ народот нема леб да јаде“, а овде пола од вас се утепаа од фалење за “одморот на Ибица “ и како некој си џускал со пивце во рака.

Јас му посакувам на овој македонски народ што побрзо исчезнување како нација и што можно победна иднина за да се удави во своите гомна што сам си ги создал !
--- надополнето: 7 мај 2013 во 06:16 ---
Јас слободно се шетам, туку ти излези од твојот мал, лимитиран начин на размислување и прошетај малку.
Колку и да е некоја личност тежок идиот, имам верба дека може да се оправи, се надевам ќе ти дојде памет.
Да, се шеташ на форум(y) . Ги знам сите такви јас што се шетаат, ама на форуми.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Денес мажите трпат далеку поголемо психичко насилство од страна на жени отколку спротивно.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 05:22 ---

Ние веќе стануваме шеријат. Слободно прошетај низ албанско, турско или циганско маало, па зборувај тогаш!
--- надополнето: 7 мај 2013 во 05:52 ---

Се согласувам со тебе потполно, но во многу работи грешиш :)

Баш напротив, во Источна Европа и кај Словените во огромен подем е национализмот, prowhite движењето, расната гордост и конзерватизмот, затоа и голем дел од словенските народи драстично ја подобрија својата демографска слика последните 7-8 години( не зборам за јужните Словени коишто се послаби со наталитет).Нормално дека тука игра и улогата на бенефициите што ги добиваат од државата за да раѓаат, но највеќе е поради враќање на патријахалниот живот кај населението. Јас не навлегувам каква е МПЦ, дали е чиста или има криминал, но тоа што го збори овој владика е потполно во право!

Не за џабе велат дека Москва е главниот град на скинхедсите во светот :) Таму црнец и eмигрант не се шета така лесно со смкнати фармерки :)

Жената е таа што ја репродуцира нацијата, жената е таа што носи деца, жената е таа што ја носи нашата иднина и опстанок како што било низ милениуми наназад. Потомството е тоа што носи просперитет на секое социјално општество. Без младина и наталитет секое општество е нула. Затоа некои светски структури сакаат од жените да направат мажи, затоа се носат анти социјални закони со коишто свесно и јасно се удира на наталитетот, семејството, бебето, затоа на жената се повеќе и се одзема улогата на мајка што и е природна и генетска и и се наметнува сосема неприродна улога на лидер. Затоа и критериумите во европските општества се толку ниско опаднати.
Ние ако продолжиме со вакво темпо на наталитет нема да постоиме како народ, како нација, како раса, како било што ! Со самото вакво размислување ние правиме нашите деца да патат и да бидат жртви. Некогаш се шетавме пред 30 години слободно низ Чаир, си игравме џамлии тогаш, а денес неможеш со такси да отидеш. Не сакам пар курви овде памет да ми солат на форум, а уште толку либерални идиокритети да им лижат газ само колку да би испаднале “урбани“ !
Бел брате, баш ме интересира колку бели, млади македончиња ти имаш наклепано досега, а уште повеќе ме интересира која е цурата која со тебе би сакала да има деца. Ако можеш да ја логираш тука, верувај со еден потег ќе го решиш проблемот со македноскиве женишта, бидејќи ќе ја земат за водач и светол пример.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
44
Поени од реакции
37
Бизнисот/црквата има потреба од бројна популација за да ја ебе квалитетно. Државата е фарма за одгледување послушни работници кои би гниеле по конфекциите, градилиштата, нивите... Земи кредит, купи стан, посери дете и чекај одобрение од комитет да бидеш еден од горенаведените.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И стандард најголемите акачи од земја, како треба да имаме по три деца - немаат деца!
Идете бе не го потете за џабе, наместо да ломотите идете прајте деца. Сите на уста проповедници мамата, на дело никаде ги нема.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 07:41 ---
Патем овој Петар не е оној кој со вили и секири од Австралија го бркаа дека крадел?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.111
Поени од реакции
6.760
кое лицемерие нарочито ова со наталитетот :tapp:

демек се искинавме со жени и швалерки по одмори и виљаети - плаќаме со плавите картони од Трудот,СЕ ни е дозволено..............
 
F

FARANG

Гостин
Денес мажите трпат далеку поголемо психичко насилство од страна на жени отколку спротивно.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 05:22 ---

Ние веќе стануваме шеријат. Слободно прошетај низ албанско, турско или циганско маало, па зборувај тогаш!
--- надополнето: 7 мај 2013 во 05:52 ---

Се согласувам со тебе потполно, но во многу работи грешиш :)

Баш напротив, во Источна Европа и кај Словените во огромен подем е национализмот, prowhite движењето, расната гордост и конзерватизмот, затоа и голем дел од словенските народи драстично ја подобрија својата демографска слика последните 7-8 години( не зборам за јужните Словени коишто се послаби со наталитет).Нормално дека тука игра и улогата на бенефициите што ги добиваат од државата за да раѓаат, но највеќе е поради враќање на патријахалниот живот кај населението. Јас не навлегувам каква е МПЦ, дали е чиста или има криминал, но тоа што го збори овој владика е потполно во право!

Не за џабе велат дека Москва е главниот град на скинхедсите во светот :) Таму црнец и eмигрант не се шета така лесно со смкнати фармерки :)

Жената е таа што ја репродуцира нацијата, жената е таа што носи деца, жената е таа што ја носи нашата иднина и опстанок како што било низ милениуми наназад. Потомството е тоа што носи просперитет на секое социјално општество. Без младина и наталитет секое општество е нула. Затоа некои светски структури сакаат од жените да направат мажи, затоа се носат анти социјални закони со коишто свесно и јасно се удира на наталитетот, семејството, бебето, затоа на жената се повеќе и се одзема улогата на мајка што и е природна и генетска и и се наметнува сосема неприродна улога на лидер. Затоа и критериумите во европските општества се толку ниско опаднати.
Ние ако продолжиме со вакво темпо на наталитет нема да постоиме како народ, како нација, како раса, како било што ! Со самото вакво размислување ние правиме нашите деца да патат и да бидат жртви. Некогаш се шетавме пред 30 години слободно низ Чаир, си игравме џамлии тогаш, а денес неможеш со такси да отидеш. Не сакам пар курви овде памет да ми солат на форум, а уште толку либерални идиокритети да им лижат газ само колку да би испаднале “урбани“ !

Источна европа ко и секогаш ни на небо ни на земја дај не заебавај :pos:

Словените твој можат вода им носат на Филипинците и католичката црква таму.

1. Развод - ЗАБРАНЕТО, не постои такво нешто.
2. Понииштување на брак - кошто колку еден стан и тоа во данок што треба да се плати на црквата.
3. Анти бебе пилули САМО после рагање прво дете.
4. Кондоми - грев, никој не ги користи, релативно тешко достапни надвор од туристичките места. Дури чудно те гледаат ако инсистраш.
5. Раст на популација - 2000- 2010 15,8 мил или 20%. Нема лабаво :D
--- надополнето: 7 мај 2013 во 07:52 ---
И стандард најголемите акачи од земја, како треба да имаме по три деца - немаат деца!
Идете бе не го потете за џабе, наместо да ломотите идете прајте деца. Сите на уста проповедници мамата, на дело никаде ги нема.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 07:41 ---
Патем овој Петар не е оној кој со вили и секири од Австралија го бркаа дека крадел?
Тој е... Не го бркаат дека краде него дека сака да им ги затвори приватните цркви на некој овде.... ;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Источна европа ко и секогаш ни на небо ни на земја дај не заебавај :pos:

Словените твој можат вода им носат на Филипинците и католичката црква таму.

1. Развод - ЗАБРАНЕТО, не постои такво нешто.
2. Понииштување на брак - кошто колку еден стан и тоа во данок што треба да се плати на црквата.
3. Анти бебе пилули САМО после рагање прво дете.
4. Кондоми - грев, никој не ги користи, релативно тешко достапни надвор од туристичките места. Дури чудно те гледаат ако инсистраш.
5. Раст на популација - 2000- 2010 15,8 мил или 20%. Нема лабаво :D
И на шо личи ова објасни ми? И уште да речеш дека е ок ќе те ставам на игнор за навек:D
--- надополнето: 7 мај 2013 во 07:54 ---
Тој е... Не го бркаат дека краде него дека сака да им ги затвори приватните цркви на некој овде.... ;)
Мене колку што ме држи сеќавањето, а ме држи добро овој имаше проневера од милионски суми. Десет години го бркаат. И он најде памет да соли.
 
F

FARANG

Гостин
И на шо личи ова објасни ми? И уште да речеш дека е ок ќе те ставам на игнор за навек:D
Не реков дека чини де, само ова е ЦРКВА ИНСТИТУЦИЈА а не МПЦ само за зборење ги бива. Ако веќе збориш направи стратегија она што го почнаа во 90тите со финансиска помош беше одлично штета што таа иницијатива замре. Ми се свига во германија мислам беше дека плаќаш помал данок ако имаш деца, тоа е веќе вистинска стратегија нека притисне црквата владата да донесе таква одлука мада кај нас од тоа корист би имале само брачата... Мора да е на регионална основа.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 08:03 ---
И на шо личи ова објасни ми? И уште да речеш дека е ок ќе те ставам на игнор за навек:D
--- надополнето: 7 мај 2013 во 07:54 ---


Мене колку што ме држи сеќавањето, а ме држи добро овој имаше проневера од милионски суми. Десет години го бркаат. И он најде памет да соли.
Незнам за што збориш ама бар во АУС он немал такво нешто. Не е посакуван оти е еден од потписниците на нишкиот договор со Вранишковски. Не сум по црковниот живот овде па не знам баш најдобро ама афера со таква сума он немал. Се краде ситно ама ништо во споредба со другата страна (приватните цркви) кој до сега имаа потрошено милјони само по судови кој на крај ги изгубија.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не реков дека чини де, само ова е ЦРКВА ИНСТИТУЦИЈА а не МПЦ само за зборење ги бива. Ако веќе збориш направи стратегија она што го почнаа во 90тите со финансиска помош беше одлично штета што таа иницијатива замре. Ми се свига во германија мислам беше дека плаќаш помал данок ако имаш деца, тоа е веќе вистинска стратегија нека притисне црквата владата да донесе таква одлука мада кај нас од тоа корист би имале само брачата... Мора да е на регионална основа.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 08:03 ---


Незнам за што збориш ама бар во АУС он немал такво нешто. Не е посакуван оти е еден од потписниците на нишкиот договор со Вранишковски. Не сум по црковниот живот овде па не знам баш најдобро ама афера со таква сума он немал. Се краде ситно ама ништо во споредба со другата страна (приватните цркви) кој до сега имаа потрошено милјони само по судови кој на крај ги изгубија.
Едно е државата преку даночниот систем да стимулира наталитет, друго е црква да дрдори празни зборови кога ни Вардар не ги пере во нечесност. И јас сум за стимулации преку даноци.

Да не ги пребарувам новините изминативе десет години, само негово име се споменува за криминал. Како ти викаш, читам новини товарале гепек со чушки, така и ние читаме за лоповов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom