Android корисници (проблеми, прашања, совети)

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Па не можеше, ја пробав не сакаше никако. Апдејтите беа на меморијата од телефонот и така ми се трошеше цела меморија. Ако знаеш ти како, кажи ..
Имаш опција disable ? Ако немаш види направи му uninstall updates на апликациите што не ти се потребни...исто така види направи clear data на facebook и на fb messenger...

Ај види направи и кажи ...
 

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Имаш опција disable ? Ако немаш види направи му uninstall updates на апликациите што не ти се потребни...исто така види направи clear data на facebook и на fb messenger...

Ај види направи и кажи ...
Не сум сретнал таква опција како дисејбл, него зборов ми беше ако знае некој со програма некоја како да ги префрлим на картичка ок, ако не јбг, ќе мора да се задооволим само со фејсбук апликација на телефонот..
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Не сум сретнал таква опција како дисејбл, него зборов ми беше ако знае некој со програма некоја како да ги префрлим на картичка ок, ако не јбг, ќе мора да се задооволим само со фејсбук апликација на телефонот..
Знам те разбрав,него мене муабетот ми е ако сакаш да вратиш меморија во телефонот мавај CLEAR DATA...оти пример не знам дали имате забележано дека фејсбук апликацијата оптоварува со вишок меморија т.е DATA...пробај со CLEAR DATA да видиш колку меморија ќе ти се ослободи...
 

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Знам те разбрав,него мене муабетот ми е ако сакаш да вратиш меморија во телефонот мавај CLEAR DATA...оти пример не знам дали имате забележано дека фејсбук апликацијата оптоварува со вишок меморија т.е DATA...пробај со CLEAR DATA да видиш колку меморија ќе ти се ослободи...
Пробав, пробав, исчистив. Сега имам место само за уште една игра, коа ќе видиш пак исто ти се фаќа нели ..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: AL.
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Знам како се внесуваат линкови на екранот да ти се при рака. Но како се бришат? Мислам на Search, Top Apps, Apps, Apps, да, двапати ги има со различна икона. Веројатно се инсталирале со гугл плеј стор. Како да избришам од телефонот програми како фб, твитер и сл. работи кои не ми требаат. Само ми дава да ги бришам најновите updates кои сами се инсталират после вклучување на интернет. Инсталирав Apps2Rom, ама немам root access.
Има ли некаква помош? Сакам да испобришам се што не ми треба. Пробував со разни uninstalleri, root uninstalleri, ништо работа, кажува: phone is not rooted? Нов сум во светот на андроидите.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Има ли некаква помош? Сакам да испобришам се што не ми треба. Пробував со разни uninstalleri, root uninstalleri, ништо работа, кажува: phone is not rooted? Нов сум во светот на андроидите.
settings>applications> uninstall/ remove


btw na site bi im ja preporacal aplikacijata android tuner za da vi go ubrza telefonot, se sto treba e telefonot da vi bide rutiran, i mozete cuda da pravite, overclock, da zamrznuvate aplikacii koi ne gi koristite da brisete i uste milion sitnici :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Знам те разбрав,него мене муабетот ми е ако сакаш да вратиш меморија во телефонот мавај CLEAR DATA...оти пример не знам дали имате забележано дека фејсбук апликацијата оптоварува со вишок меморија т.е DATA...пробај со CLEAR DATA да видиш колку меморија ќе ти се ослободи...
Малку ги имаш измешано работите. Clear data ако стиснеш се бришат сите сетинзи и зачувани податоци на конкретната апликацијата т.е. ја ресетираш апликацијата како прв пат да ја вклучуваш по инсталација, што не е решение за ослободување меморија. Сигурно мислиш на Clear cache т.е. бришење на кеш меморијата. Е сега за да не го правиш тоа за секоја апликација посебно се инсталира Cache cleaner каде на виџетот со едно притискање ја чистиш цела кеш меморија одеднаш. :)
--- надополнето: 3 мај 2013 во 21:08 ---
Има ли некаква помош? Сакам да испобришам се што не ми треба. Пробував со разни uninstalleri, root uninstalleri, ништо работа, кажува: phone is not rooted? Нов сум во светот на андроидите.
За да можеш да деинсталираш системски апликации, кои се фабрички вметнати во софтверот, ти треба root access на телефонот т.е. да е рутиран. Потоа со помош на Titanium backup апликацијата ги бришеш сите системски кои мислиш дека не ти требаат. :)
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
a zosto jas ne mozam da go rutiram ovoj mojov LG ?
Se raboti za LG e400.
simnav edna aplikacija i ne saka da go rutira telefonot,a postapkite gi pravam se kako sto treba i aplikacijata pominuva na kraj,no ne e rutiran sepak...

Sakam da si poigram malce so telefoncevo dodeka mi dojde drugiot.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Kaко да го вратам стариот изглед на разговорот на ФБ?
Направив апдејт и не видов дека со тоа идело и нов изглед. Ја вратив старата верзија на ФБ, а разговорот сеуште е со тој новиот мизерен изглед.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Малку ги имаш измешано работите. Clear data ако стиснеш се бришат сите сетинзи и зачувани податоци на конкретната апликацијата т.е. ја ресетираш апликацијата како прв пат да ја вклучуваш по инсталација, што не е решение за ослободување меморија. Сигурно мислиш на Clear cache т.е. бришење на кеш меморијата. Е сега за да не го правиш тоа за секоја апликација посебно се инсталира Cache cleaner каде на виџетот со едно притискање ја чистиш цела кеш меморија одеднаш. :)
Знам дека се брише се..но кога си во тесно мора и тоа да го применуваш за да ослободиш меморија.
Сепак треба внимание да се има ако бришеш clear data...пример на вибер на инстаграм не бришам дата...а за кеш додека користев андроид имав посебна апликација за бришење на кеш.Сега дека сум на iOS мн полесно ми е не се замарам со тие работи...
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Ми текна да прашам нешто. Дали можи да се намести ко ќе ти ѕвони некој да крениш со стискање на копчето за камерата ( тоа за камерата дека имам evo 3d ) ко ќе е заклучен мобилниот, да не мора да повлекуваш на еекранот ?
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.459
Поени од реакции
10.156
Шо е работава,кога одам setting,па apps во runnig apps,
OfficeSuite
Power Saver
Setings
Contacts
Google Services
LiveWare manager
Google Play Store
SecureClosckService
Help
Recommender
Xperia Keybord

одоздола под сите овие ми покажува рамот колку фрее спејс има,а тоа пусто варира.Те 210мб рам слободно,те 200 etc.

Ќе каже некој што е работава?
Иначе телефон, xperia miro.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Шо е работава,кога одам setting,па apps во runnig apps,
OfficeSuite
Power Saver
Setings
Contacts
Google Services
LiveWare manager
Google Play Store
SecureClosckService
Help
Recommender
Xperia Keybord

одоздола под сите овие ми покажува рамот колку фрее спејс има,а тоа пусто варира.Те 210мб рам слободно,те 200 etc.

Ќе каже некој што е работава?
Иначе телефон, xperia miro.
ram e random access memory, исто како и во пц-ата, апликациите што ги користиш моментално ја зафаќаат таа меморија. Симни си Clean Master од сторот и ќе си правиш чистка на телефонот.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Шо е работава,кога одам setting,па apps во runnig apps,
OfficeSuite
Power Saver
Setings
Contacts
Google Services
LiveWare manager
Google Play Store
SecureClosckService
Help
Recommender
Xperia Keybord

одоздола под сите овие ми покажува рамот колку фрее спејс има,а тоа пусто варира.Те 210мб рам слободно,те 200 etc.

Ќе каже некој што е работава?
Иначе телефон, xperia miro.
рутни го мобот и избриши ги овие, непотребни се.Или, стави си CM10 со тоа што ќе отклучиш бутлоадер.Ако слушаш музика на слушалки, или уопште ако пушташ од моб, со тоа ти е 30х погласно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom