Прашања за Исламот III

Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
izgleda zabega :pos:
--- надополнето: 4 мај 2013 во 20:40 ---

abe dokolku si ja pocituvaat svojata religija , da znaes nema da ima nikakva razlika , abe malku da licat na nivnite kalugerki , demek tie bile posveteni na boga a obicnata hristijanka na kogo e posvetena,:pos:
темата е прашања за исламот, и ако не поставам прашање, што барам тука?
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
НЕ беше одговорено, али не притискам, нема поента да те препрашувам по трет пат.
а за лажењето, па сите три одговори, а ќе се задржам само на второто. ако не плати данок, ако не се исели тогаш глава лета. значи се убива исламски.
мислам дека е доволно :cool:
Што не беше одговорено?
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
НЕ беше одговорено, али не притискам, нема поента да те препрашувам по трет пат.
а за лажењето, па сите три одговори, а ќе се задржам само на второто. ако не плати данок, ако не се исели тогаш глава лета. значи се убива исламски.
мислам дека е доволно :cool:
И по трет пат да прашаш ист ќе биде одговорот.
А за лажењето,погрешно си разбрал друже.
Чуј,ако не плати данок лета глава...хахха
ви хев мисандерстендинг хир :D
Врати се на првата страница,одговорено е тоа прашање :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
И по трет пат да прашаш ист ќе биде одговорот.
А за лажењето,погрешно си разбрал друже.
Чуј,ако не плати данок лета глава...хахха
ви хев мисандерстендинг хир :D
Врати се на првата страница,одговорено е тоа прашање :)
дали нешто погрешно кажав? дали е вистина дека НЕмуслиман треба да плаќа данок? или пак ако не плаќа дека треба да се исели од таа шеријатска (исламска) држава? или пак како крајна солуција е дека ако ниедно од претходните две не се исполни дека ќе биде убиен? дали нешто погрешно кажав? ако НЕ, тогаш е исламски да се убива немуслиман.
--- надополнето: 6 мај 2013 во 00:27 ---
На двете прашања ти е одговорено. Пријатно!
(y) фала многу
П.С. пак дојдов до тој заклучок, се избегнува одговор
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
(y) фала многу
П.С. пак дојдов до тој заклучок, се избегнува одговор
Не избегнуваат, туку немаат:) Како и за едн куп други работи:) Ехаа оние прошлине теми за прашања кецот и двојката, и онаа за куранот и науката, се преполни со неодговрени прашања.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Не избегнуваат, туку немаат:) Како и за едн куп други работи:) Ехаа оние прошлине теми за прашања кецот и двојката, и онаа за куранот и науката, се преполни со неодговрени прашања.
не се неодоговрени, одговорени се!!!
него не сакаат гласно да одговорат затоа што е индивидуално размислување!!!
страв друже, страв
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
дали нешто погрешно кажав? дали е вистина дека НЕмуслиман треба да плаќа данок? или пак ако не плаќа дека треба да се исели од таа шеријатска (исламска) држава? или пак како крајна солуција е дека ако ниедно од претходните две не се исполни дека ќе биде убиен? дали нешто погрешно кажав? ако НЕ, тогаш е исламски да се убива немуслиман.
Да,немуслиман во шеријатска држава плаќа данок - џизија (колку за потсетување,тој данок е помал од данокот што ние и го плаќаме на оваа држава :))
Ако го плаќа овој данок,државата му гарантира безбедност внатрешна и надворешна,му гарантира дека ако државата војува дека нема да го мобилизира(ми го гарантира ли ова македонија денес иако плаќам данок?),му гарантира заштита на честа...ако не плаќа,државата не му ги гарантира овие работи.
а не дека ќе биде убиен ако не плаќа данок.
--- надополнето: 6 мај 2013 во 00:39 ---
Не избегнуваат, туку немаат:) Како и за едн куп други работи:) Ехаа оние прошлине теми за прашања кецот и двојката, и онаа за куранот и науката, се преполни со неодговрени прашања.
Дај ги тие прашања овде па ќе видиме што и колку можеме да одговориме.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
у реду је мета, ме радува што си почнал да размислувап како индивидуа. има надеж за тебе
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Што не беше одговорено?
Зошто денес во 21век муслиманите се уште веруваат во Куранот кога научниците одамна докажаа и потврдија со јасни фотографии од вселената дека Сонцето не врти околу Земјата, дека ѕвездите се подалеку од Сонцето и Месечината, а не најблиску до нас како што пишува во Куранот?
Дали се работи за слепа вера или едноставно не се информирани за овие факти? Или можеби забрането им е да престанат да веруваат во Куранот?
Ќе ги најдеш ли тие ајети каде што го пишува тоа?
Сура 71:
15. Zar ne vidite kako je Allah sedam nebesa, jedno iznad drugog, stvorio,
16. i na njima Mjesec svjetlim dao, a Sunce svjetiljkom učinio?
Сура 37:
6. Mi smo nebo najbliže vama sjajnim zvijezdama okitili

Ако месечината, сонцето и ѕвездите се распоредени на седум "неба" тогаш дали тврдењето дека ѕвездите се на најблиското небо не е погрешна?
Не сум стручен точно да одговорам на прашањава,можам да ви пратам книга која најјубаво ги објаснува овие работи.
Оваа тема не ми е позната за да можам сигурно да ви одговорам или да дадам некое толкување.
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
у реду је мета, ме радува што си почнал да размислувап како индивидуа. има надеж за тебе
Толку од аргументите а? :)
Нека биде у реду,ако имаш уште прашања,бујрум :)
бтв. Еден совет од мене,кога поставуваш прашања поставувај ги затоа што те интересира да дознаеш нешто повеќе за тоа што го прашуваш,а не за да најдуваш грешки.
Многу поголеми умови од тебе тргнале да му бараат грешки на исламот и на крај примиле ислам.

П.С за потсетување,ние што одговараме овде сме исто така луѓе..не сме доктори и магистри за ислам,само си ја сакаме и почитуваме и проучуваме својата религија и се трудиме да работиме за неа.
Па ете ако и немаме одговор за некое прашање,поучени луѓе имаат.
Исламот е совршен,а муслиманите се исто така луѓе кои грешат.
па така често грешката на муслиманите вас ви се чини дека е грешка на исламот,а не е така :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Толку од аргументите а? :)
Нека биде у реду,ако имаш уште прашања,бујрум :)
бтв. Еден совет од мене,кога поставуваш прашања поставувај ги затоа што те интересира да дознаеш нешто повеќе за тоа што го прашуваш,а не за да најдуваш грешки.
Многу поголеми умови од тебе тргнале да му бараат грешки на исламот и на крај примиле ислам.

П.С за потсетување,ние што одговараме овде сме исто така луѓе..не сме доктори и магистри за ислам,само си ја сакаме и почитуваме и проучуваме својата религија и се трудиме да работиме за неа.
Па ете ако и немаме одговор за некое прашање,поучени луѓе имаат.
Исламот е совршен,а муслиманите се исто така луѓе кои грешат.
па така често грешката на муслиманите вас ви се чини дека е грешка на исламот,а не е така :)
прво и основно, МЕ ИНТЕРЕСИРА и затоа прашувам
а за грешки, .... ко поклоник на научното размислување јас уз пат наоѓам греши секаде, во сите религии (и многу други нешта)
и како трето, ако немаш одговор, нема за зло да ти биде фатено ако кажеп НЕ ЗНАМ. а не да преќутуваш и да дозволуваш гордоста да биде пред се и да го тврдиш болдираното.
а за болдираното,...... за да знам и бидам убеден дека е совршено, треба со факти да биде поткрепено, а тоа значи дека ти или било кој друг кој го дава ова тврдење го разбрал и знае куранот од прва до последна буква со сите нивни значења.
така да последниве две нешта ми се контрадикторни. :confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom