Прашања за Исламот III

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
А за ова си у право. Дефинитивно нема ефект од цитирање на сурите:)

Не те исмејувам тебе, се обидувам да укажам на лудостите од вашата доктрина.
абе, ти сакајќи направи да јас несакајќи ги доведам во ситуација да избегнуваат одговори
а се чудам зошто е тоа така, да се избегне одговор :confused:
или пак како што прееска кажа, сфаќаат некои работи, ама не смеат да ги изустат:cenzura:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
нема потреба да се извлекуваш и завлекуваш на друга страна со прашањата. и мене ми е совршено јасно дека одговор се избегнува. а тоа зошто се избегнува е оставено во рамките на шпеулациите. но сигурно не е заради тоа што е исправно. да беше исправно од петни жили ќе го браневте тоа.
но и тоа е напредок, дека согледувате дека некои/многу работи не се така црно-бели и идеални. дека има по некој дупка во системот, како и во секој друг систем.
така да ми се допаѓа ова ќутење/избегнување (y)
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Ако девојката е полнолетна според исламот (како што рековте според прва менструација) и хипотетичка ситуација да речеме законите на државата да немаат регулирано минимална граница за брак (или таа е ниска, на пр. 12 год) дали е дозволено девојката да се венча? Се случува 10 годишни девојчиња да добијат менструација. Смее ли тоа девојче да биде венчано по исламски адети ако законот на државата тоа не го забранува?

Што смее/не смее да прави мажот со таа жена ако смее да ја венча? Смее ли да има сексуални односи ако му е дозволено да ја венча?

Ако не смее да ја венча, до која возраст е тоа ограничено прецизно во исламот?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
spored tvoe glupavo mislenje ,jas sega treba da kazam deka vasite zeni ne sakat da se soblecat ama vie gi terate so sila da nosat mini i da kutat:eek:
--- надополнето: 3 мај 2013 во 22:29 ---
A sto razlika ima edna muslimanka vo obleka od sveta Maria bozja majka :icon_mrgr:
ова го имаме кажано па пак ке го кажеме
Дева Марија носела шамија над глава како сите жени и сите мажи со оглед на тоа дека живееле во песочно место КАПИТО
носење шамија не е според библијата
и не прави споредби дека има посебна тема за тоа http://forum.kajgana.com/threads/Христијанки-и-муслиманки-споредба.33846/
ова е прашања за ислам а ако немаш одговор остави омер или метта да одговорат
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
Сосема неточно.
Прво,појди си во црква и види како се облечени чесните сестри таму,и второ:
5.А секоја жена, која се моли или пророкува гологлава, ја срами својата глава, зашто е сосем исто како да е истригана.

6.И така: ако жената не се покрива - нека се истриже! Но ако е срамно за жената да се стриже или да се бричи; нека се покрива!
(ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО КОРИНТЈАНИТЕ 11:5-6-15)

7.Мажот пак не треба да ја покрива главата, зашто е слика и слава Божја, а жената е слава на мажот.

8.Зашто мажот не е од жената, туку жената од мажот;
9.бидејќи мажот не е создаден заради жената, туку жената заради мажот.
10.Затоа жената треба да има власт на главата, заради ангелите.(ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО КОРИНТЈАНИТЕ 11:7-8-9-10)

сега може да се вратиме на прашањата за ислам.
--- надополнето: 3 мај 2013 во 23:36 ---

ти одговорија.
се бања и се завиткува во бел чаршав и тоа е тоа.
е зашто тогаш муслиманките ем имаат коса, ем се покриени според тебе треба или едното или друго, и смее ли во ковчегот да се става нешто друго освен телото, на пример некоја храна, или пак накит што покојникот го носел цел живот?
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
зошто ми се избришани постовите, затоа што прашувам зошто девојчето се смета полнолетно во исламот на 10 години? ова ли е демократија? или во исламот демократијата е непознаница? и ме направија мене ненормален наместо таа етикета да си ја залепат самите себеси?
Сметам дека на твоето прашање е потребен додатен одговор кој се надоградува на веќе добиениот, а се со цел за да не се добие погрешна слика која што ќе резултира ( како што резултира кај тебе) со негодување и погрешно разбирање.

Основно во Исламскиот шеријат е дека полнолетноста (булуг) се востановува на два начини:
1.Со природните знаци:полуција ( ихтилам) кај машките и првата менструација ( хајз) кај женските.

2.Со годините.Во случај да е неможно да се утврди полнолетноста по природниот пат (знаците кои погоре ги спомнав), поради тоа што воопшто не се појавиле или поради тоа што е неможно да се дознае нивната појава ,ако таа личност не сака да каже кога се работи за нејзина штета, тогаш полнолетноста се утврдува со навршување на одреден број години.

Исламските правници не се со едногласен став која година е тоа, па така Ханефиските правници сметаат дека полнолетноста кај жената настапува со навршената 17 година од животот а кај машкото со 18 година.
Меѓутоа, има и такви кои сметаат дека полнолетноста и кај машките и кај женските настапува со навршување на 15 година од животот.Воглавном ова второ становиште е усвоено од исламската улема / учени.
Според нашето право полнолетноста и кај машкото и кај женското настапува со навршување 18 години од животот.
Потребно е на крајот да се спомне дека кога се разгледува ова прашање за полнолетноста мораат да се имаат на увид и други разни фактори. Значи треба да се знае дека добата на созревање ( полнолетност) не може да биде секаде исто во сите времиња и сите прилики.

Дури исламската улема/учени, препорачува за овој чекор да се почитуваат законите на одредената држава (во случајов законот за полнолетност) во која што живеат муслиманите ,бидејќи тоа не е во никаква контрадикција со Исламот.

Основно во Исламскиот шеријат е дека полнолетноста (булуг) се востановува на два начини:
1.Со природните знаци:полуција ( ихтилам) кај машките и првата ментсруација ( хајз) кај женските.

2.Со годините.Во случај да е неможно да се утврди полнолетноста по природниот пат (знаците кои погоре ги спомнав), поради тоа што воопшто не се појавиле или поради тоа што е неможно да се дознае нивната појава ,ако таа личност не сака да каже кога се работи за нејзина штета, тогаш полнолетноста се утврдува со навршување на одреден број години.

Исламските правници не се со едногласен став која година е тоа, па така Ханефиските правници сметаат дека полнолетноста кај жената настапува со навршената 17 година од животот а кај машкото со 18 година.
Меѓутоа, има и такви кои сметаат дека полнолетноста и кај машките и кај женските настапува со навршување на 15 година од животот.Воглавном ова второ становиште е усвоено од исламската улема / учени.
Според нашето право полнолетноста и кај машкото и кај женското настапува со навршување 18 години од животот.
Потребно е на крајот да се спомне дека кога се разгледува ова прашање за полнолетноста мораат да се имаат на увид и други разни фактори. Значи треба да се знае дека добата на созревање ( полнолетност) не може да биде секаде исто во сите времиња и сите прилики.

--- надополнето: 3 мај 2013 во 23:51 ---
Ако девојката е полнолетна според исламот (како што рековте според прва менструација) и хипотетичка ситуација да речеме законите на државата да немаат регулирано минимална граница за брак (или таа е ниска, на пр. 12 год) дали е дозволено девојката да се венча? Се случува 10 годишни девојчиња да добијат менструација. Смее ли тоа девојче да биде венчано по исламски адети ако законот на државата тоа не го забранува?

Што смее/не смее да прави мажот со таа жена ако смее да ја венча? Смее ли да има сексуални односи ако му е дозволено да ја венча?

Ако не смее да ја венча, до која возраст е тоа ограничено прецизно во исламот?
Читај погоре и додај го ова : исламската улема/учени, препорачува за овој чекор да се почитуваат законите на одредената држава (во случајов законот за полнолетност) во која што живеат муслиманите ,бидејќи тоа не е во никаква контрадикција со Исламот.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
а од кога ке почине, и во ковчег треба да носи ?
izgleda zabega :pos:
--- надополнето: 4 мај 2013 во 20:40 ---
Pa se gleda kolku ja poznavat nivnata vera.;)
abe dokolku si ja pocituvaat svojata religija , da znaes nema da ima nikakva razlika , abe malku da licat na nivnite kalugerki , demek tie bile posveteni na boga a obicnata hristijanka na kogo e posvetena,:pos:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Vo sekoja religija,tie koi tvrdat deka se pravite,vistinskite sledbenici na nivnite proroci,tokmu tie se daleku od nivnata praksa i vistinata. Takvi "vistinski" vernici sekade gi ima i sekade pogresno si ja prestavuvaat nivnata religija.
Дали тогаш и вие кој тврдите дека сте вистинските следбеници и верници, сте всушност далеку од одговорите кој се вистинити? И во тој случај зошто да се сметаат за валидни истите тие ваши одговори?
--- надополнето: 4 мај 2013 во 21:49 ---
Jas TVRDAM (spored moe viduvanje a sekoj za sebe) deka Islamot e VISTINSKATA RELIGIJA a jas NIKADE ne rekov deka sum VISTINSKI vernik ili deka Hanefiskiot mesheb e edinstveniot mesheb koj treba da se sledi kako bi bil na vistinata,iako jas sum pripadnik na toj mesheb.
Ако некој не се смета себеси за вистински верник, како може да тврди дека религијата на која се однесува таа вера е вистинската?
На што ќе се темели тоа тврдење, кога оној што го изнесува самиот го оспорува негивиот кредибилитет во врска со неговата способност за осознавање или препознавање на вистинитоста?
И како воопшто може вистинитост да се препознае или дознае преку верување?
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
Дали тогаш и вие кој тврдите дека сте вистинските следбеници и верници, сте всушност далеку од одговорите кој се вистинити? И во тој случај зошто да се сметаат за валидни истите тие ваши одговори?
--- надополнето: 4 мај 2013 во 21:49 ---

Ако некој не се смета себеси за вистински верник, како може да тврди дека религијата на која се однесува таа вера е вистинската?
На што ќе се темели тоа тврдење, кога оној што го изнесува самиот го оспорува негивиот кредибилитет во врска со неговата способност за осознавање или препознавање на вистинитоста?
И како воопшто може вистинитост да се препознае или дознае преку верување?
Too much philosophy in one post :)
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
sakam da gi prasam muslimanite dali tie go priznavaaat stariot zavet?? celosen?? ako ne zosto ne a ako da togas sto e so site prorostva za Isus i za celiot negov zivot, kako i za smrtta i voskresenieto negovo koi vo Noviot zavet ni se prikazani deka se ispolnile. zasto togas Kuranot go negira toa. najdobronamerno, me interesira Islamot i prasanjeto okolu Isus. neznam mnogu taka da koj znae poveke neka kaze. fala
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
sakam da gi prasam muslimanite dali tie go priznavaaat stariot zavet?? celosen?? ako ne zosto ne a ako da togas sto e so site prorostva za Isus i za celiot negov zivot, kako i za smrtta i voskresenieto negovo koi vo Noviot zavet ni se prikazani deka se ispolnile. zasto togas Kuranot go negira toa. najdobronamerno, me interesira Islamot i prasanjeto okolu Isus. neznam mnogu taka da koj znae poveke neka kaze. fala
ovde mozes da go pronajdis odgovorot,ako si tolku zainteresiran,
http://www.islamski-centar.org/forum/showthread.php?t=2033&highlight=

http://www.islamski-centar.org/forum/showthread.php?t=301&highlight=bozji knigi&page=2.
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
sakam da gi prasam muslimanite dali tie go priznavaaat stariot zavet?? celosen?? ako ne zosto ne a ako da togas sto e so site prorostva za Isus i za celiot negov zivot, kako i za smrtta i voskresenieto negovo koi vo Noviot zavet ni se prikazani deka se ispolnile. zasto togas Kuranot go negira toa. najdobronamerno, me interesira Islamot i prasanjeto okolu Isus. neznam mnogu taka da koj znae poveke neka kaze. fala
Фала за прашањето друже.
Да почнеме со ред.
Прво и основно,исламот ги признава и почитува сите Божји пратеници од Адам(Адем) до Мухаммед,та нели од Еден Бог се праќани и Адам и Ибрахим(Авраам),Нух(Ное),Муса(Мојсије),Иса(Исус) и последниот Божји пратеник Мухаммед.
И сите се праќани со една порака,да се обожава само Еден Бог.
Некои од овие пратеници и веровесници биле праќани со Божји објави.
па така на Давуд(Давид) му е објавена книгата Зебур,на Муса(Мојсие) му е објавен Тевратот (Тората) на Иса(исус) му е објавен Инџилот(евангелието) и на Мухаммед му е објавен Куранот како последна Божја објава.
Сите овие пратеници освен Мухаммед се праќани во свое време и за своите народи,а Мухаммед е пратен за сите.
Аллах во куранот вели: " И Ние те испративме само како милост за световите." ( Ел-Ембија 107 )
Како Бог ги праќал пратениците така и една Божја објава докинувала друга се до конечната,за да разбереш полесно,се правел апдејт :)
и муслиманите веруваат дека Куранот е последна објава,односно последна верзија на досегашните верзии.
Исламот и Христијанството имаат многу заеднички работи,во Куранот има сура што се вика Мерјем(Марија) и е објаснето се околу раѓањето на Иса(исус)
Накратко: Во таа сура е објаснето раѓањето на Иса со Божја воља,од девица мајка,без татко.
И исламот понатаму ги потврдува сите тие муџизи(чуда) на Иса,дека прозборил во колевка,лекувал луѓе со Божја воља и се останато.
Но каде е проблемот?
Проблемот е дека се разединуваме до моментот кога христијаните велат: дека Исус е бог или дека Иса(исус) е божји син,или дека бил распнат на крст па воскреснал и со тоа била победена смртта.
Значи исламот му дава на Иса големо место и тврди дека тој бил Божји пратеник,но никако дека е Божји син или Бог или свето тројство и слично.
Бог во исламот е Створителот,и независен од своите створенија,нема син ни другар,ни татко ни мајка ни сопружник.
"Речи: Тој е Аллах,Еден е
Аллах е прибежиште секому
Не родил,ниту е роден
И никој не му е рамен."(сура Ихлас)
Оваа сура е дефиниција за Бог во Исламот.
Причината што муслиманите денес не веруваат во Стариот и Новиот завет е тоа што сите тука вмешале прсти,од теолози до научници и секоја година се врши ревизија,дополнување,скратување и слично.
Па денес имаш многу различни верзии на библии,една точна друга погрешна и слично.
Додека кај Куранот е едноставна работата,непроменет е до ден денес и Аллах ветува дека ќе бдее над него до Судниот ден.
И тоа е навистина така,една буква не е сменета откако е завршена објавата.
Значи исламот нема проблем со христијанството се до оној момент кога христијаните ќе почнат да тврдат дека Исус е божји син или Бог,мене тоа ден денес никој не ми го објаснил како 1+1+1 = 1
Или пак ако Исус е Бог и распнат е и умрел на крстот во Петок а воскреснал во Недела,каде бил во Саботата?
Што се случувало на земјата еден ден без Бог?
Или пак ако Бог знае се,а тврдите дека Исус е Бог,зошто кога Исус бил прашан кога ќе биде Судниот ден,Исус одговорил: Тоа не го знам ниту јас ниту ангелите,тоа го знае само Еден Бог.
Но на страна тоа,муабетот ми е дека сме слични до оваа точка кога ние муслиманите велиме дека Иса(исус) е Божји пратеник,и го сакаме и го почитуваме како таков,а вие велите дека е Бог и Божји син,што ние никогаш нема да се сложиме.
Следна спорна работа се иконите,колку јас што имам достигнато со моето знаење на христијанството,во изворното христијанство не постојат икони и светци ниту им се молите на нив. или ако има,на кои тоа светци и икони им се молел исус?
Во исламот нема посредници кога Бог се моли за нешто.
Значи,Мухаммед е последниот Божји пратеник и Куранот е последната Божја објава се до Судниот ден,последна и совршена религија достапна за секој човек и прилагодлива за секое време.
Исламот значи мир,дисциплина,покорност на Бога,следење на Божјиот пратеник Мухаммед спротивно на тоа е неред и покорување на своите страсти,правење на гревови,следење на луѓе кои не го заслужуваат тоа,живеење само за материјалното запоставувајќи го духовното.
Муслиманите живеат за Оној свет,за вечната куќа,Овој свет не треба да биде цел туку средство до целта(т.е. Другиот свет, и задоволството на Еден Бог).
Многу докази има,навистина многу,кој сака ќе отвори очи.. кој не ќе остане и натаму следбеник на своите страсти и непокорност кон Бога,за кои ќе еден ден ќе види какво зло му направиле.
Бидејќи сите ќе умреме и никој не ја победил смртта ниту ќе ја победи,никој од своето богатство не понел во гроб нити ќе понесе,тамо сме сите исти материјално,само ќе се разликуваме во покорноста кон Бога.
Се надевам дека си задоволен од одговорот.
Поздрав.




 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Се надевам дека си задоволен од одговорот.
Како би бил задоволен, кога ти сè му раскажа освен прашањето што тој го постави?

sakam da gi prasam muslimanite dali tie go priznavaaat stariot zavet?? celosen?? ako ne zosto ne a ako da togas sto e so site prorostva za Isus i za celiot negov zivot, kako i za smrtta i voskresenieto negovo koi vo Noviot zavet ni se prikazani deka se ispolnile. zasto togas Kuranot go negira toa. najdobronamerno, me interesira Islamot i prasanjeto okolu Isus. neznam mnogu taka da koj znae poveke neka kaze. fala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom