Нарекувајте го исламот "ислам"

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Moni moja,pogledni gi linkovite,tolku za tebe od mene za sega.
Vi ostaviv ateisticki sajt,ne e muslimanski za da ne kazete deka ima prisrasnost. Na tema 9/11 nema sto uste da se pisuva. Ako tebe seuste ne ti e jasno,togas da ti kazam deka kasnis i vo odnos na pticite a kamo li na objektivnite luge koi realno gledaat na rabotite.
--- надополнето: 19 април 2013 во 19:01 ---


Prevedi go
Really.... eve na jazikot od pogorniot post ....za da razberes de....
Самоубилачки бомбашки напад у сали међународних долазака међународном аеродрому Домодедово, Москва погинуло најмање 37 људи, а повређено више од 180. [42] Напади су касније приписана Кавкаског Емирата исламистичке терористичке организације.

1. новембар 2012 - Тел Авив, Израел. Аутобус експлодира у Тел Авиву Схаул Хамелецх улици, 28 рањених, један тешко, један умерено.

Септембар 2012 Муслимана напад будистички храмови, домови преко Фацебоок Пхото Кур'ана у Читагонг. Најновији извештаји показују да је око 15 храмове и пагоде и око 100 кућа будиста који живе на том подручју била запаљена. [
30. април 2012 - Наоружани нападачи из Боко Харам убио 15 људи и много више рана у Нигерији
28. април 2011 - 2011 Маракеш бомбардовање, Маракеш, Мароко.Напади бомбаша самоубица ударио кафићу у Џемаа ел Фна, убијање углавном странци и неколико Мароканац је, у центру града југу Марока у Маракешу, који се налази у јужном Мароку. 16 мртвих и најмање 20 повређених [47] напад приписује мароканског исламског борца групе..
1. јануар 2010 - Лакки Марват, Пакистана. Бомбаш самоубица ауто довезао експлозив натоварен возило у одбојкашком терену као људи окупило се да гледају утакмицу, погинуло више од 100 људи [38].
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Really.... eve na jazikot od pogorniot post ....za da razberes de....
Самоубилачки бомбашки напад у сали међународних долазака међународном аеродрому Домодедово, Москва погинуло најмање 37 људи, а повређено више од 180. [42] Напади су касније приписана Кавкаског Емирата исламистичке терористичке организације.

1. новембар 2012 - Тел Авив, Израел. Аутобус експлодира у Тел Авиву Схаул Хамелецх улици, 28 рањених, један тешко, један умерено.

Септембар 2012 Муслимана напад будистички храмови, домови преко Фацебоок Пхото Кур'ана у Читагонг. Најновији извештаји показују да је око 15 храмове и пагоде и око 100 кућа будиста који живе на том подручју била запаљена. [
30. април 2012 - Наоружани нападачи из Боко Харам убио 15 људи и много више рана у Нигерији
28. април 2011 - 2011 Маракеш бомбардовање, Маракеш, Мароко.Напади бомбаша самоубица ударио кафићу у Џемаа ел Фна, убијање углавном странци и неколико Мароканац је, у центру града југу Марока у Маракешу, који се налази у јужном Мароку. 16 мртвих и најмање 20 повређених [47] напад приписује мароканског исламског борца групе..
1. јануар 2010 - Лакки Марват, Пакистана. Бомбаш самоубица ауто довезао експлозив натоварен возило у одбојкашком терену као људи окупило се да гледају утакмицу, погинуло више од 100 људи [38].
I jas ne znam po koj pat odgovaram na vakvi prasanja.

Vie navistina ste bile sosema isprani. Vo Makedonija isto taka imase zrtvi vo borbata za teritorija. Hristijanin (Trculoski) ubi nedolzni civili,luge,za koi i bese osuden no ne za terorista i zosto hristijanstvoto kako religija da se mesa vo toj slucaj ? I Albancite (muslimani) ubija makedonci (hristijani),no kakva vrska ima religijata so toa o ti Maloumen ? Sto imam jas so toa kako vernik i pripadnik na Islamot ?

Jas znam,ima Hadis vo koj JASNO I GLASNO KAZAL MUHAMMED A.S deka zabraneto e da se ubijat civili,zeni,deca i bilo koj ako ne e vooruzen duri i vo RATNA SOSTOJBA,DURI VO VOJNA,KOGA SE RATUVA a kamo li vo mirna doba !!! Pa kako mozam da go prifatam toa sto go serete po sekoja tema ?
--- надополнето: 19 април 2013 во 19:13 ---
Муслиманите се само алатка во рацете на ционистите,егзекутори.Се надевам ќе сфатиш што побрзо.
Jok drugar,Muslimanite se edinstvenite koi ne dozvoluvaat da bidat robotizirani od Cionistite. So vas veke odavna svrsija rabota,vie,iako tapkate po zemjata,odavna ste mrtvi luge.
 
M

Muranyi

Гостин
Jok drugar,Muslimanite se edinstvenite koi ne dozvoluvaat da bidat robotizirani od Cionistite. So vas veke odavna svrsija rabota,vie,iako tapkate po zemjata,odavna ste mrtvi luge.
Напротив,само не сакаш да ја погледнеш широката слика.Се тоа што го прават Муслиманите во моментов и се тоа што моментално претставува Исламот,е во полза на ционистите.Размисли малку,воопшто не се сложени работите,баш се премногу едноставни.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.824
Поени од реакции
11.848
Dete,tie citati stojat zapisani na pravniot fakultet vo univerzitetot na Harvard... Filozofijata tvoja i negiranjeto na pravdata,leci si ja na nekoj drug nacin.

Тие цитати се напишани и во многу џамии и книги па јас пак не одобрувам човек да си ги валка рацете со убивање на убиецот - убивање на синот ако е убиец.
Fight fire with fire е муабетот?

И тоа е ставено таму заради ЖЕНАТА која е угнетувана од муслиманинот, треба да читаш поеќе како американецот го гледа коранот... Не се радувај многу :)
За Америка зборуваш, твојот пријател и пријателот на твојата вера :D

Qur’an (622 CE)
“O ye who believe!Stand out firmly for justice, as witnessesTo Allah, even as against
Yourselves, or your parents,Or your kin, and whetherIt be (against) rich or poor:For Allah can best protect both.”

According to Islamic tradition, this surah (chapter), was revealed in Medina after the Prophet’s hijra (migration) from Mecca in 622 CE. As the name of this surah implies, An-Nisa’ mainly deals with the obligations and responsibilities of women in Islamic society, but it also touches on inheritance and family law along with slavery and temporary marriage. In this verse, the Qur’an is addressing the importance of truthfulness in testimony. http://library.law.harvard.edu/justicequotes/explore-the-room/west/

Ете зошто е избран овој цитат ;) Нема ништо врска со твојата намисла и одобрување ти да бидеш џелатот на твојот син ако тој е убиец...

Брееј си ги оправдуваш размислите со Коранот? Алах велиш одобрува да бидеш убиец како судија? Дали си ти совршен судија? Дали муслиманинот може да биде праведен судија?
Зарем насилство со насилство ќе решаваме?
Ти мене дете... ха, ќе ме бркаш по улиците ти да ме казниш :D
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
I jas ne znam po koj pat odgovaram na vakvi prasanja.

Vie navistina ste bile sosema isprani. Vo Makedonija isto taka imase zrtvi vo borbata za teritorija. Hristijanin (Trculoski) ubi nedolzni civili,luge,za koi i bese osuden no ne za terorista i zosto hristijanstvoto kako religija da se mesa vo toj slucaj ? I Albancite (muslimani) ubija makedonci (hristijani),no kakva vrska ima religijata so toa o ti Maloumen ? Sto imam jas so toa kako vernik i pripadnik na Islamot ?

Jas znam,ima Hadis vo koj JASNO I GLASNO KAZAL MUHAMMED A.S deka zabraneto e da se ubijat civili,zeni,deca i bilo koj ako ne e vooruzen duri i vo RATNA SOSTOJBA,DURI VO VOJNA,KOGA SE RATUVA a kamo li vo mirna doba !!! Pa kako mozam da go prifatam toa sto go serete po sekoja tema ?
--- надополнето: 19 април 2013 во 19:13 ---


Jok drugar,Muslimanite se edinstvenite koi ne dozvoluvaat da bidat robotizirani od Cionistite. So vas veke odavna svrsija rabota,vie,iako tapkate po zemjata,odavna ste mrtvi luge.
Verglas verglas u mesto....nemas odgovor pa pocinjas da vregas i postiras so off topici...me zabole mene so rekol muhamed ili isus za "ratna sostojba" ....:facepalm:
Nemas kapacitet za diskutiras na vakva tema...tezite i postovite ti se detska gradnika...diskusijata so tebe e izgubeno vreme za koe iskreno zalam..fala prijatno...
PS:A da prijaven si za vreganjeto....ostani mi so zdravje...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Тие цитати се напишани и во многу џамии и книги па јас пак не одобрувам човек да си ги валка рацете со убивање на убиецот - убивање на синот ако е убиец.
Fight fire with fire е муабетот?

И тоа е ставено таму заради ЖЕНАТА која е угнетувана од муслиманинот, треба да читаш поеќе како американецот го гледа коранот... Не се радувај многу :)
За Америка зборуваш, твојот пријател и пријателот на твојата вера :D

Qur’an (622 CE)
“O ye who believe!Stand out firmly for justice, as witnessesTo Allah, even as against
Yourselves, or your parents,Or your kin, and whetherIt be (against) rich or poor:For Allah can best protect both.”

According to Islamic tradition, this surah (chapter), was revealed in Medina after the Prophet’s hijra (migration) from Mecca in 622 CE. As the name of this surah implies, An-Nisa’ mainly deals with the obligations and responsibilities of women in Islamic society, but it also touches on inheritance and family law along with slavery and temporary marriage. In this verse, the Qur’an is addressing the importance of truthfulness in testimony. http://library.law.harvard.edu/justicequotes/explore-the-room/west/

Ете зошто е избран овој цитат ;) Нема ништо врска со твојата намисла и одобрување ти да бидеш џелатот на твојот син ако тој е убиец...

Брееј си ги оправдуваш размислите со Коранот? Алах велиш одобрува да бидеш убиец како судија? Дали си ти совршен судија? Дали муслиманинот може да биде праведен судија?
Зарем насилство со насилство ќе решаваме?
A koj rece deka jas treba da bidam dzelatot ? Ili ti stigna tefsir da davas na Kur'anot. Ejgidi Dunjo jalan.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.312
Поени од реакции
81.519
Не се сите Муслимани убијци на кафири.
Затоа пак, сите Муслимани ги подржуваат убијците на кафири.

Така, за жал не учи досегашната пракса.

За жал добро знаеме дека сите Албанци ги подржаа протестите на кои се бараше ослободување на уапсените убијци и се викаше Умрете Каури.
Вие можете да се праите на удрени, ама од организацијата на протестите си кажаа фино лепо пред камера што бараат. Една од работите беше ослободување на уапсените убијци.


Дневник: "По апсењето на обвинетите, во мај беа организирани низа протести во Скопје на кои беше побарано ослободување на обвинетите."

дури и Википедија: ":4 мај - Радикални исламски активисти на протест за ослободување на осомничените убијци"

тука: "„Етничка Албанија“, „Умрете каури“, со вакви извици демонстрантите се собраа пред зградата на Владата."

На истите тие протести се нападнати баби на автобуска, камермани и др.
Да не е лажгга и тоа?
Сакате линкови и за тоа?

Подршката на овие протести од страна на форумските Албанци и Муслимани, покажа една многу гнасна работа, која не засега сите. Утре, не дај боже, на некој од нас ќе му скинат близок, само затоа што е Велигден или кој знае што имаат у главата како разлог.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Verglas verglas u mesto....nemas odgovor pa pocinjas da vregas i postiras so off topici...me zabole mene so rekol muhamed ili isus za "ratna sostojba" ....:facepalm:
Nemas kapacitet za diskutiras na vakva tema...tezite i postovite ti se detska gradnika...diskusijata so tebe e izgubeno vreme za koe iskreno zalam..fala prijatno...
PS:A da prijaven si za vreganjeto....ostani mi so zdravje...
Da da,sekako,jas verglam. I vo nekoja druga zemja tamu nekoj im veli deka vo ratot vo makedonija muslimanite ubija tolku hristijani vo teroristicki napad ama sto se desavalo tuka nie znaeme naj dobro te. deka diplomirani ubijci se na drugata strana. Vie ne gubete vreme so mene. Ama nemozete ni da se otkazete bidejki vistinata ve grebe.

Znam,ubavo e da se veruva deka muslimanite ubivaat na sekade i loso e koga nekoj ke te spreci so jasen dokaz deka loso razmisluvas,pogotovo ako si islamofob kako sto ste vie tuka.

Cecencite i Rusite vojna vodat od vreme,vojna za teritorija,ama ako cecencite ubijat ruski vojnici,togas kazuvaat deka e teroristicki napad a pod toa se podrazbira religijata (taka vi gi napolnija glavite) a religijata blaga vrska nema so ratovite. A nikako da stigne do vasite ushi sto pravat vasite brakja po vera vo Palestina vo Cecenija vo Avganistan.... da ne nabrojuvam....
--- надополнето: 19 април 2013 во 19:26 ---
Не се сите Муслимани убијци на кафири.
Затоа пак, сите Муслимани ги подржуваат убијците на кафири.

Така, за жал не учи досегашната пракса.

За жал добро знаеме дека сите Албанци ги подржаа протестите на кои се бараше ослободување на уапсените убијци и се викаше Умрете Каури.
Вие можете да се праите на удрени, ама од организацијата на протестите си кажаа фино лепо пред камера што бараат. Една од работите беше ослободување на уапсените убијци.


Дневник: "По апсењето на обвинетите, во мај беа организирани низа протести во Скопје на кои беше побарано ослободување на обвинетите."

дури и Википедија: ":4 мај - Радикални исламски активисти на протест за ослободување на осомничените убијци"

тука: "„Етничка Албанија“, „Умрете каури“, со вакви извици демонстрантите се собраа пред зградата на Владата."

На истите тие протести се нападнати баби на автобуска, камермани и др.
Да не е лажгга и тоа?
Сакате линкови и за тоа?

Подршката на овие протести од страна на форумските Албанци и Муслимани, покажа една многу гнасна работа, која не засега сите. Утре, не дај боже, на некој од нас ќе му скинат близок, само затоа што е Велигден или кој знае што имаат у главата како разлог.
Ti sigurno go veese znameto na Isus koga UBIECOT SO DIPLOMA OD HAG GO CEKASE.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.824
Поени од реакции
11.848
Ako e nekoj Ubiec,Ubiec e i jas ke mu presudam makar i tatko mi da e i sinot moj da e.
Ете каде ти ќе пресудуваш... да плукавте сите во лицето на убиецот, сите вие муслиманите - немаше јас воопшто да пишувам... но некако, слабо оди тоа плукањето...
Посебно кога е во прашање жената... што за да згреши и треба малку... а казнувањето - не е плукање.

Исламот е насилна религија кон оние што не се муслимани... што заморувате со пеглање на наборите?
Исламот е насилен кон жената и ја убедува дека тоа е за нејзинот добро - што се обидувате да покажете?
Исламот е насилен кон секој што сака да е слободен човек - зошто го опишувате затворот со слатки зборови?

Исламот е ислам - строг, нереален, некомпатибилен со сегашноста, создава луѓе кои убиваат за религијата, луѓе кои им е нормално жената да биде тепана, луѓе кои им е ок жената да нема права како мажот... Па каде така? Што е мажот толку поспецијален од жената според исламот?
Не се рамноправни? :cautious: Абе ајде...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Talk to the hand....!!!
Teraj si dete,veruvaj si kako sto ke ti go zakaci nekoj vo glava. Ic nemaj gajle.
--- надополнето: 19 април 2013 во 19:29 ---
Ете каде ти ќе пресудуваш... да плукавте сите во лицето на убиецот, сите вие муслиманите - немаше јас воопшто да пишувам... но некако, слабо оди тоа плукањето...
Посебно кога е во прашање жената... што за да згреши и треба малку... а казнувањето - не е плукање.

Исламот е насилна религија кон оние што не се муслимани... што заморувате со пеглање на наборите?
Исламот е насилен кон жената и ја убедува дека тоа е за нејзинот добро - што се обидувате да покажете?
Исламот е насилен кон секој што сака да е слободен човек - зошто го опишувате затворот со слатки зборови?

Исламот е ислам - строг, нереален, некомпатибилен со сегашноста, создава луѓе кои убиваат за религијата, луѓе кои им е нормално жената да биде тепана, луѓе кои им е ок жената да нема права како мажот... Па каде така? Што е мажот толку поспецијален од жената според исламот?
Не се рамноправни? :cautious: Абе ајде...
A tie na univerzitetot neli mu presuduvaat na ubijcite ?
Neli mu sudat i ke mu presudat na tie sto se ubijci tuka ?
Neli na Trculoski mu presudija vo Hag ?
Sto ima vo toa ako i jas potvrdam za nekoj ako e Ubiec deka e Ubiec pa makar da mi e i bliska familija ?

Pa jas ne sum Evrein kako tebe (pardon-Cionist) da ubivam i da kazuvam deka nekoj drug e ubiec. Vo verata moja ubiecot e ubiec koj god da e. Ne e kako vo verata tvoja (Judeizmot) kade sto dozvoleno e neevrei da ubivas.
 
W

Werther

Гостин
Не само Албанците, туку сите муслимани, Бошњаци, Торбеши, Турци комплет.

И нешто ко за на темава, он-топик.

Не гледам никаква причина Исламот да не биде сметан за политичка идеологоија, исто погубна како фашизмот и нацизмот.
Нацистите мразеа се на расна основа, муслиманите мразат се немуслиманско. Јас Исламот не го сметам за религија туку за воено-политичка доктрина. Во Куранот јасно се даваат инструкции како да се управува со држава, како ќафирите да се напаѓаат и слично.

Исламот треба да биде на исто рамниште ставан со нацизмот и фашизмот, а не да се нарекува религија. Нормално квазилибералите вистината ќе ја нарекуваат предрасуда, дискриминација и слично.

Тоа е фашизоидна идеологија.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.824
Поени од реакции
11.848
Не ги убиваат на улица и не им сечат глави!
Не ја тепаат жената и не ја каменуваат бидејќи мажето нејзино не ја задоволувало и таа си заминала со друг!
Не ги осудуваат геј луѓето и не ги убиваат.
Не креваат во воздух тие од Харвард бидејќи некој рекол дека Муахамед е педофил!
Не осудуваат за религиозни глупости и бладања што некој рекол и како се чувствувал во врско со нечиј си бог!
Друго што не прават кога е во прашање на верникот-муслиманин кој што одобрува толку многу примитивни казни - дури и за својата крв... :(

Правните закони се донесени од луѓе, не од богови - како во твојот случај. Алах не е совршен многу кога се работи за казните - посебно кон жената.
Зошто е насилен? Кој к. му е проблем на муслиманинот да е насилен ако некој зборува ова или она за богот? Богот не е семоќен и ќе го казни тој некој што богохули?
Зошто мора исламот да е насилен кон другите? Разбирам како не си ги жали верниците - ама пак странци?
Зошто исламот е насилна религија со примитивни казни?

За вас само израелци бре, да видите вие што значи бог :D
P.S. Ова последното за да те пече :D Да не може да спиеш вечер.
 
M

Muranyi

Гостин
Исламот треба да биде на исто рамниште ставан со нацизмот и фашизмот, а не да се нарекува религија. Нормално квазилибералите вистината ќе ја нарекуваат предрасуда, дискриминација и слично.

Тоа е фашизоидна идеологија.
Па не си далеку од вистината.Во Втората светска војна фашизмот и Исламот си го пронајдоа заедничкиот интерес:

Лошиот чичко покрај Големиот ерусалимски муфтија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.312
Поени од реакции
81.519
Dali Trculoski e Ubiec ?
Go podrzuvas li docekot na UBIECOT ?
За жал, со таквиот дочек им се даде морално алиби на Албанците кои ги подржаа оние кои им бутаа стапови во газ на мавровските работници, па после ги тераа да го лижат, истите ги тераа меѓусебно сексуално да општат, а на крајот ги изрезбарија по грбовите, тука влегуваат и оние кои го оставија Куманово без вода, како и случаевите кога влечеа со трактори живи каури по полошките ниви (додека не се распаднат).... На кратко, тоа се хашките случаи, во кои спаѓа и јохановиот.

Подршката на Јохан, велелепниот дочек, како и говорот на Груевски во Кичево, пред изборите, не придонесоа ниту јота, за да се спречи континуираниот притисок и напади врз дигнитетот имотот и личната сигурност на неалбанците немуслимани.
Тие две работи беа празна реклама на ВМРО, со која ништо не придонесоа катастрофалната состојба која ни ја наметнуваат Албанците Муслимани да се подобри.
 
W

Werther

Гостин
Знаеш што е трагично ? Ќе не добијат ако продолжиме да се повикуваме на институциите и да глумиме разбрани.
Секогаш ние Европјаните се повикуваме на системот да го реши проблемот, додека племето, на другата страна, гледа непријател и го сака мртов.

Наталитетот им е до небо висок, нема потреба од војна. Европа ќе стане муслиманска за 50 години ако не ги иселиме со време. (ова е идеја на Вилдерс)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom