Работа во Германија

Член од
28 март 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
zdravo bi sakal dokolku nekoj znae i moze da mi odgovori kako odat platite za gradeznistvo ( za majstor) vo belgija.Eden drugar me vika da odam so nego preku nas gazda (makedonec) ama i toj prvpat odi jas se mislam pa resiv prvo da prasam dokolku nekoj znae neka mi odgovori pozdrav i se najdobro na site
 
Член од
3 март 2012
Мислења
25
Поени од реакции
5
zdravo bi sakal dokolku nekoj znae i moze da mi odgovori kako odat platite za gradeznistvo ( za majstor) vo belgija.Eden drugar me vika da odam so nego preku nas gazda (makedonec) ama i toj prvpat odi jas se mislam pa resiv prvo da prasam dokolku nekoj znae neka mi odgovori pozdrav i se najdobro na site
A kako so MK li pasosi ce odite
 
Член од
28 март 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
ne so bg pasos ke odime neznam kako odat dnevnicite tamu zatoa prasav da se informiram dokolku nekoj znae da mi kaze oti baram rabota vo stranstvo no ne po sekoja cena pozdrav
 
Член од
28 март 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
vo sekoj slucaj fala na odgovorot ;) prasav cisto da znam dali otprilika site davaat priblizna dnevnica a za odenje se znae rizik e sekade znaci ili dobivas ili ne a so bg pasos moze da otides bilo kade oti skoro site sto baraat rabotnici od sekoj profil barat da imas bg pasos
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Некој совет од вас кои веќе преку оглас сте склучиле договор за работа и на овој начин сте отишле, за полесно да добијам договор за работа?
Имам машински факултет, имам 6 месечно искуство како практикант на позиција Машински инжинер, и имам роднини во Нирнберг, кои сакаат да ми помогнат и да ме сместат кај нив додека се снајдам со животот таму.
Која комбинација би била најдобра, може ли они таму да ми помогнат со наоѓање работа, бидејки гледам дека све е онлајн?
Или пак некоја наша агенција што вработува во Германија високо образован кадар?
 
Член од
21 март 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Е па брату гледам од каде тогаш доаѓа твоето нецелосно гледање на сликата. Ти братче си навикнат и имаш вкоренети навики на германскиот начин на живот и према германскиот стандард. е сега јас пак за разлика од тебе маки мачев во мк до пред една година ете затоа јас можам да ги забележам драстичните разлики а ти неможеш. АЈ замисли си каков би ти бил животот во Германија ако САМО ЗА ПРЕХРАНА на 3 члено семејство И ТОА СИРОМАШКИ да ти требаат некаде околу 2500 евра. за струја да плајкаш - пази летните сметки, околу околу 500-600 евра а зимски околу 900 евра. Најниските кирии што може да се најдат се околу 600 евра за еднособно станче од триесетина квадрати, а нормален стан од околу 50-60 м2 ти требаат 1000 евра без ниедна вклучена сметка зашто кај нас сметките не одат заедно во киријата. За облека и останати работи повеќе е излишно да се зборува понатаму. А ТИ ЗЕМАШ САМО 2000евра плата! ...Јас би рекол дека ова нешто затебе е незамисливо и апсолутно твојот мозок неможе и да го прими. Поздрав!
abe bate merkel ne trosi 2500 evra so se site tekovni mesecni trosoci :).......mozi ke ti trebaat 2500 evra ama ako zivees vo centarot na minhen vo luksuzen stan i sekoj vtor den kurvi da nosis vo stanot ...... e togas mislam deka 2500 karti ti se dovolni za germanija .... aj ne ja pretervajte ziti se,za hrana ti se dovolni okolku 300 evra so pazarewe od market redovno ....kazete ako imate nesto da kazite vo polza na deckoto so saka nekoja informacija da dobie,nemojte da bidite sebicni ,poso kamen do koska e dojdeno,da ne pretresat ne mozat 5 denari da ni najdat po doma .....
--- надополнето: 12 април 2013 во 02:02 ---
Што ќе работиш таму,од која фирма ти пратија понуда и дали ти сам ги пронајде или они тебе те пронајдоа на некоја берза на труд,те прашувам затоа што моментално имаат проблем со дефицит на работна сила на фармите и земјоделските дејности,да не се работи за тоа,поздрав[/quo

а има некој оглас за хортикултура,за фарми итн ??????
и дали е обавезен германскиот за овие работни понуди ???
--- надополнето: 12 април 2013 во 02:22 ---
http://www.mcdonalds.de/
сезонски работници за 3 и 6 месеци и тоа дури 120:ROFLMAO: момци и девојки за München,Stuttgart, Bad Groenenbach
саатнина се плаќа по 7,50€
а наводно од 01.06.2013 ќе била 7.71€ :pos:
секоја прекувремена работа или работа за време не слободен ден се плаќа дополнително
но и солидно знаење на германскиот
да пусташе ЦВ -а барем за мекдоналдс колку да го научиме јазикот прво ??? треба германски добар или ????
 
Член од
28 март 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
eve pak jas ama zatoa e forumov ako vo mekdonalds zemaat po 7e dali znae nekoj kolku zemaat saatnina ili plata gradeznistvo i dali moze lesno da se najde rabota od ovaa oblast dokolku bi se resil nekoj da otide i da bara rab tamu i na koj nacin bi nasol stan ( sega da ne me svati nekoj pogresno deka se treba da mi e servirano tamu jas na gotovo) pozdrav
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
eve pak jas ama zatoa e forumov ako vo mekdonalds zemaat po 7e dali znae nekoj kolku zemaat saatnina ili plata gradeznistvo i dali moze lesno da se najde rabota od ovaa oblast dokolku bi se resil nekoj da otide i da bara rab tamu i na koj nacin bi nasol stan ( sega da ne me svati nekoj pogresno deka se treba da mi e servirano tamu jas na gotovo) pozdrav

, ee ee e prijatele izgleda nikoj ne znae da ti odgovori . . ja mislam od 7 do 10 evra e nekoj prosek , e sega kako ti se pogodi taka ,
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
36
Поени од реакции
23
zdravo. me interesira dali moze da odis so makedonski pasos na privremena rabota vo germanija.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ако прашуваш за САМО СО ПАСОШ-не можеш. Ти треба и работна виза.
Да беше Македонија во ЕУ ке можеше ама...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.335
Поени од реакции
21.820
Ако прашуваш за САМО СО ПАСОШ-не можеш. Ти треба и работна виза.
Да беше Македонија во ЕУ ке можеше ама...
Зависит, и за државјани на ЕУ има уште пречки. Пример за Бугарите и Романците, тие сеуште не смеат да работат, освен ако имаат работна дозвола или фирма пријавено. Иначе со Македонски пасош легално само со работна дозвола.
 
B

Beck's

Гостин
Кога го прочитав насловот за момент се замислив во некој паралелен свет, каде што од другите држави сакаат да аплицират за Македонски пашош
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
zdravo. me interesira dali moze da odis so makedonski pasos na privremena rabota vo germanija.
Темата веќе постоеше, ти го префрлив мислењето во неа. Провери да не го имаш одговорот во изминатите страници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom