Направи сам!

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
DIY позиционо светло

Го пренесувам во целост туторијалот за направи сам ЛЕД позициони светло:

„Никола Војновски aka ExtremeBt, дизајнер и аниматор, Senior Flash/Flex Developer во Invideous Limited, со-основач на Mafia.mk во слободно време го реставрира своето BMW 315, модел E21 од 1981 година, па во разговор со него зборувавме за употреба на LED светилки наместо предни халогени светла (за нешто слично пишував овде) каде што ми кажа дека сам направил позициони светла од отпорник, лед диода и старо позиционо светло, по што му предложив својот проект да го престави на нашиот портал и тој веднаш прифати.

Бидејќи една слика може да замени многу зборови, решив голем дел од самиот проект да го прикажам со илустрација и фотографии. За реализација на следниот проект се потребни следниве елементи:
- позиционо сијаличе (старо, може и прегорено)
- бела LED диода (средна големина)
- отпорник 670 оми
- божур трака
Изработка:

- Се зема позиционо сијаличе од автомобил, се крши стаклото, се отстранува делот внатре, да остане само металното куќиште
- Раководејќи се според шемата десно на сликата, се лемат елементите како
што е прикажано десно.
- После лемењето, делот каде што е отпорникот се изолира со божур трака.„

Сликите на мајсторијата
Добро ова не е исто и да си купиш лед позициони сијалички ?
за 150 денари од ауто стил скоро година ми тераат мака немаат
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
Ве молам за помош...Земав од еден другар радио blaupunkt ама ко го поврзам во автомобилот не ми дава никаков сигнал..како да не е поврзано на струја...дали има некоја финта со кодирање итн.?
најди некој што се разбира оти јас го зезнав едно радио така, а ако веќе сакаш сам првен врзи ги звучниците па после другото и ако има жолта жица таа мислам требаше со плусот заедно да оди
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
најди некој што се разбира оти јас го зезнав едно радио така, а ако веќе сакаш сам првен врзи ги звучниците па после другото и ако има жолта жица таа мислам требаше со плусот заедно да оди
Жолтата е + со вклучен контакт. Ако само таа се врзе на радиото, радиото ќе работи само со контакт. Ако се врзе заедно со црвената, и двете заедно на + од радио, тогаш ќе работи и без контакт.
Црната е маса... зелена, сива, бела и кафеава и уште по една таква со црна линија се излезите за звучници...
Темно сина ако има на радиото, таа е за електрична антена...
Портокалаова за телефон...
Така некако одеше.
Пишував некаде за поврзување радио.
 
S

StormRage

Гостин
Добро ова не е исто и да си купиш лед позициони сијалички ?
за 150 денари од ауто стил скоро година ми тераат мака немаат
епа лед диода најскапа може да е 15 денари, отпорникот е денар-два... сеа види :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Добро ова не е исто и да си купиш лед позициони сијалички ?
за 150 денари од ауто стил скоро година ми тераат мака немаат
Да, то е то.

Јас гледав ЛЕД позициони со 8 диоди, ги користат како светла за ден, работат на 12 волти, и даваат сосема солидна светлина за денски да не ги гориш сијалиците непотребно. Башка ако знајш да ги врзиш одделно од светлата (засебен тастер) го избегнуваш непотребното светење на таблата, инструментите низ автомобилот, задните светла....
 
Член од
12 ноември 2009
Мислења
86
Поени од реакции
6
Лепење на бандажи со црна мат фолија... ајде мислења позитивни и негативни сите се добредојдени :)






 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Лепење на бандажи со црна мат фолија... ајде мислења позитивни и негативни сите се добредојдени :)
Не беше попаметно да ги исфарбаш? Фолијата прашање на време е кога ќе почни да бледнее и да се одлепува по крајовите.
 
Член од
12 ноември 2009
Мислења
86
Поени од реакции
6
Не беше попаметно да ги исфарбаш? Фолијата прашање на време е кога ќе почни да бледнее и да се одлепува по крајовите.
Dzish, најискрено не ни размиливме за фарбање на бандажите, бидејќи после фарбање не са враќаат во старата состојба така едноставно, а вака со фолијата може комотно вадење без никаква оштета. Кога би ги фарбале ке треба целосно фарбање, а тоа ќе делува многу спортски што не доликува на ваков автомобил.:)

Што се однесува прашање на време...
Оваа фолија е...

... ја сметам како добра, пишува дека издржува 5 год надворешни влијанија. Знам едно комбе кое што е лепено со истава фолија веќе 7 год. Епа да веке е избледеана, но е 7 год.
Ајде сето ова нека падне во вода нека е само маркетинг трик... немора 7, ниту 5, ниту 3 год. Доволно е 1 год да издржи, сепак се исплати. :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Во секој случај... чим ти прави мерак, нека е!
Мене лично не ми се допаѓа, ама сепак ти си знаеш. А трајноста на решението е сосема друга работа.
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Лепење на бандажи со црна мат фолија... ајде мислења позитивни и негативни сите се добредојдени :)
Некако визуелно као да ги смалува бандажите, или така ми се чини?
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
еве ист пример со фолија на бандашите само овдека се далеку подобро испаднати поготово во живо кога ги гледаш


 
Член од
25 април 2011
Мислења
197
Поени од реакции
283
Пробај напрај го и венецот на бандажот црн, како шо е на крузот па види како ќе биди.
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Се рабори за браник за шкода фелиција браникот ми е закачен и е изгребан од едната страна ама има така едно неколку длабоки линии е сега како да си го средам јас тоа во домашни услови, дали да ја ишмирглам бојата убаво ама тие линиите сто се длабоки со што можат да се китираат, и со што подлога да нанесам после дека ќе се фарба пластика ако има некој искуство нека кажува
 

Kajgana Shop

На врв Bottom