Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
8 септември 2011
Мислења
3.675
Поени од реакции
2.622
Вака... Си инсталирав програма т.е апликација за преместување на апликациите во мемориската, ама таа апликација не ми ја чита меморијата од мемориската (8 гига) туку ја чита меморијата од внатрешната меморија (2.15 гига). А инаку кога ќе го ставам каблето в компјутер ја чита мемориската, си ставам песни и си ги чита во телефонот. А ова рутирање што значи? Некаде прочитав дека се губела гаранцијата на телефонот со рутирањето.
Рутирање на Андроид е процес со кој се овозможува на корисниците на паметни телефони,таблети и други уреди кои го користат Андроид оперативниот систем за мобилни уреди да ги користат привилегираните команди (т.е. да имаат "root пристап") во рамките на подсистемите на Андроид. Рутирањето често се прави со цел да се надминат ограничувањата кои безжичните и мобилните оператори како и производителите на овие уреди ги поставуваат на уредите. После рутирањето се добива можност за измена или замена на системските апликации и нагодувања, извршување на специјализирани апија кои бараат администраторско ниво на привилегии, или за извршување на други операции кои на друг начин се недостапни за нормален корисник на Андроид.
A инаку се губи гаранцијата. Може да не ти ја бива апликацијата.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Кај купувате мемориски картичики и колку се цените, еве на пример за 8гб класа 10?
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
некој искуство со заштитни фолии за екран од пазарче,иначе иам xperia J со corning gorilla glass незз дали да зеам
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
некој искуство со заштитни фолии за екран од пазарче,иначе иам xperia J со corning gorilla glass незз дали да зеам
Ако немаш футрола за телефонот а си од тие што сакаат да ги чуваат негребнати-земи. Јас немам користено ама имам работено телефони со фолија и почетокот малце ќе ти е чудно ама одма ке се навикнеш.

п.с. Гледај кога ке ја ставаш да не ти останат меурчиња меѓу екранот и фолијата.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Ако немаш футрола за телефонот а си од тие што сакаат да ги чуваат негребнати-земи. Јас немам користено ама имам работено телефони со фолија и почетокот малце ќе ти е чудно ама одма ке се навикнеш.

п.с. Гледај кога ке ја ставаш да не ти останат меурчиња меѓу екранот и фолијата.
земав гумена-пластична футрола ама и за екранот викам
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
земав гумена-пластична футрола ама и за екранот викам
Па ништо не те кошта, 100 денари ваљда се. Земи, стај ја, види дали ти одговара, ако ти пречи ке ја извадиш. Ништо не ти менува.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Зборувате за футрола силиконска, онаа што го штити задниот дел? Ако е таква и јас си купив. А фолија се купува? Од кај можи да си купам? Уште ми стои новата ама и јас нејќам да ми се греби екранот.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Зборувате за футрола силиконска, онаа што го штити задниот дел? Ако е таква и јас си купив. А фолија се купува? Од кај можи да си купам? Уште ми стои новата ама и јас нејќам да ми се греби екранот.
цел тел го штити само екранот не,а фолија на пазарче зелено има 100ден ќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom