Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.357
Ај доста си праите бајрам на умот со Турците и другите.
Секогаш ќе бидат на страна на Албанците или било која да е страната која е од исламска провиненција.
Не ми е јасно како тоа не ви е јасно. На темата за Смилковско Езеро и во религија подфорумот, ќе видите дека сите Муслимани, без исклучок, ги подржуваат протестите за ослободување на убијците..
Да и оној Поларис, од Турска Демоикратска Партија, исто. После тие ставови, го снема од форумот.
Па како се држеше Турција за време на 2001-ва?
Дали на некој му текнува?
 
B

babsyy

Гостин
Не според тоа, туку според ставовите.
Она сама си кажа дека сме каурски стоки, она сама кажа дека сме немале нација и држава, она сама ги подржа протестите за ослободување на убијците, она сама рече дека више им било на Албанците преку глава и дека сега кога ќе пукнело ќе сме виделе.
Не суди никој според националноста, туку според веќе наведените ставови (во кои и ти си засегнат, ама твоја работа).
И не ми кажуј за џабе, на мене да не ја споменувам, зашто ќе ја споменувам колку сакам. Ја не и пишав по ПП ништо. Мене апсолутно ме болеше уво за нејзе. Она милува на форумските неистомисленици да им започнува дијлог по ПП, па ми се обрати, по повод протестите за ослободување на убијците од Смилковско.
Сакаш да видиш како? Дали сакаш пораките по ПП, помеѓу неа и мене да ги објавам да ги видиш, тука?
Јас само од технички аспект ти се обратив, за да ти кажам дека ќе те цитирам и тебе и нејзе, колку сакам. Имам секакво право на тоа. Јас не ни знаев за девојкати, додека она не почна да ме спамира по пп. Чудно ми беше на почеток, зошто, на пример не ми се обрати на форум, преку дискусија, али експлицитноста на нејзините пораки ми го одговори тоа прашање.
Доколку ја тангира моите ставови, можеби требаше да ми се обрати во форумската дискусија, али за тоа што сакала да ми го каже, на форум се добива бан, па затоа почнала со ПП. А веројатно не ни сакала да знаат нејзините познаници (и дечко и?), што мисли за каурите, убијците на деца од Велигден и слични теми.
Јас и ти имаме дискутирано многу оддамна, не се понашај ко недоносен не ти личи на годините. Многу добро ги знаеш моите ставови, истите ги има на темава. Мое мислење е дека не постоиш како нација? Или на Бугарите, за кои си само Бугар и на кои за поевтино да поминеш на одмор ќе им тркнеш летоска? Ти ќе ми глумиш патриот, истиот оној што у кола ќе собере пиперот и патлиџанот и ќе фати магла за Грчка пошто за 500 евра ќе помине на одмор а од позади ќе му лепат етикета ФИРОМ? Самиот твој народ вади бугарски пасоши, се претставува како Бугарин бе, гнасо низаедна. Ти смета коа некој те вика каур, а да се расфрлаш со епитети како орки, планинари, белокапци, ти е ок? И ќе продолжувам дискусија кога мислам дека е потребна по приватна, затоа што замисли, кога тапа фраерот и таквите како тебе навредуваат, само се бришат мислења, а ја сум таа што ќе изеде бан. Иначе у фаца немам апсолутно никаков проблем да ти го кажам моето мислење, колку те множам нула, и на форум и надвор од него. Ај иди плачи сеа у темата за тоа 'како ни го зедоја Кичево шпоните неписмени, цигоњите, и турците што пет века си играа ку*ташак со нас' :icon_lol:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Не разбирам само како одредени Турци и Роми не гласале за коалицијата или пак гласале за албанците кои во нивните советнички редови немаат ниту еден нивен претставник, туку моментално има (избран) Турчин и Ром во коалицијата. Со кој образ ќе појдат тие утре кај советникот од својата националност да го замолат да влијае во однос на некое национално прашање што се однесува на него? А, тоа што кога и да сака нема да биде во можност поради тоа што немаат мнозинство во советот.
Ги боли уво,едноставно ќе прејдат на страната на ДУИ.Тодоровиќ во Центар минатите избори така го доби советот (коалицијата на СДСМ го имаше советот),тие од ЛДП што беа со СДСМ ги прибра кај себе....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.357
Јас и ти имаме дискутирано многу оддамна, не се понашај ко недоносен не ти личи на годините. Многу добро ги знаеш моите ставови, истите ги има на темава. Мое мислење е дека не постоиш како нација? Или на Бугарите, за кои си само Бугар и на кои за поевтино да поминеш на одмор ќе им тркнеш летоска? Ти ќе ми глумиш патриот, истиот оној што у кола ќе собере пиперот и патлиџанот и ќе фати магла за Грчка пошто за 500 евра ќе помине на одмор а од позади ќе му лепат етикета ФИРОМ? Самиот твој народ вади бугарски пасоши, се претставува како Бугарин бе, гнасо низаедна. Ти смета коа некој те вика каур, а да се расфрлаш со епитети како орки, планинари, белокапци, ти е ок? И ќе продолжувам дискусија кога мислам дека е потребна по приватна, затоа што замисли, кога тапа фраерот и таквите како тебе навредуваат, само се бришат мислења, а ја сум таа што ќе изеде бан. Иначе у фаца немам апсолутно никаков проблем да ти кажам моето мислење, колку те множам нула, и на форум и надвор од него. Ај иди плачи сеа у темата за тоа 'како ни го зедоја Кичево шпоните неписмени' :icon_lol:
Каде сум рекол шошони, белокапци и слично.
Каде сум напишал навреда за Албанците?

Каде сум рекол дека ми пречи каур? Па, каур значи неверник. Земајќи ги во предвид вашите морално-етички стојалишта, ако сум за вас некаков неверник, тоа ќе да е сигурен знак дека сум на прав пат.
Каурски стоки и каурски кучиња е нешто друго...
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Нема се да им помине така лесно, Албанците имаат 12 советници, а здружената коалиција 11. Не значи премногу тоа, ама секако дека за работите што се од национален интерес потребно е гласање по Бадентер што нема да помине кај (вештачки створеното) Македонското малцинство.
Како што го слушаа македонското малцинство во Чаир кога ги сменија таблите на училиштата и многу други одлуки од ист тип..
За нив важи бадентер само кога им одговара, инаку не важи...:sick:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Македонците се мнозинство во Струга и Кичево.Ова е вештачки направено сега.Така збореа и за Струга дека Македонците ќе се отселеле и такви работи, а убаво се гледа дека многу мал процент од нив всушност го направиле тоа.
Што ако се мнозинство во Градот Струга и Кичево Македонците. Кога со припојување на други општини станаа доминатно рамковни општини. Сега планинарите од околните рамковни села ќе одлучуваат што да се гради во Кичево. Утре ако им текне во сред Кичево џамија ќе стават.Ама ќе им се може ем градоначник рамковен имаат ем повеќе советнички листи ќе имаат. Тоа е тоа. Треба да се распише конкурс за човек со Муда каде што Струга и Кичево ќе ги врати во стари граници. А Скопје ќе му ја тргнат талибанската општина Сарај со нивните талибански села со кој ни економски ни цивилизациски ни културно не припаѓаат во Скопје. А да се врати општина Илинден кој пред поделбата беше во Скопје но вештачки ја исфрлија а Сарај го прилепија за Вештачки Скопје да го Направат над 20% рамковни! Ставија мајмуните територија колку уште едно Скопје само да направат дека се над 20% во Скопје уште малку и Косово ќе ги припоеја во Скопје само за на хартија да бидат над 20%! И за крај матер да им ебам на тие што беа на власт кога ги продадоа Скопје,Струга и Кичево!
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Како што го слушаа македонското малцинство во Чаир кога ги сменија таблите на училиштата и многу други одлуки од ист тип..
За нив важи бадентер само кога им одговара, инаку не важи...:sick:
Во општина Чаир Албанците се 65 %, а во Кичево 65% се Македонци.Има огромна разлика.Вештачки се направи ова.Сите тие што гласаа од дијаспората веќе уште денес се во Швајцарија и Австрија факт.Нема да живеат тука!Според бадентер ништо неможат да изгласаат во Кичево, а и друго е во Кичево власта може да реагира, затоа што има дупло повеќе Македонци таму од Албанци.Не е исто како во Чаир.
 
B

babsyy

Гостин
Каде сум рекол шошони, белокапци и слично.
Каде сум напишал навреда за Албанците?

Каде сум рекол дека ми пречи каур? Па, каур значи неверник. Земајќи ги во предвид вашите морално-етички стојалишта, ако сум за вас некаков неверник, тоа ќе да е сигурен знак дека сум на прав пат.
Каурски стоки и каурски кучиња е нешто друго...
Ти мене ми се фолираш, пред мене глумиш или? Барем јас и Анфем совршено добро знаеме каков си. Клик тука и тука.
Пред мене моеш слободно да си ја тргнеш маската на мирољубец, приметно праиш фелацио на сите антиалбански ставови на форумов. Патем, слушнав дека низ Кичево за 500 евра не искачале да гласаат, очигледно тоа е цената на твојот народ. Па да те прашам, која е твојата цена? :)
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Во општина Чаир Албанците се 65 %, а во Кичево 65% се Македонци.Има огромна разлика.Вештачки се направи ова.Сите тие што гласаа од дијаспората веќе уште денес се во Швајцарија и Австрија факт.Нема да живеат тука!Според бадентер ништо неможат да изгласаат во Кичево, а и друго е во Кичево власта може да реагира, затоа што има дупло повеќе Македонци таму од Албанци.Не е исто како во Чаир.
Каква врска има тоа со советничките листи ?!? Ако видов убаво имаат повеќе советници и градоначални, шо кур сакаат ќе си прават! Да не им речат нешто педерчињана од ДПМНЕ случајно???? Многу наивно ми изгледаш вака по постовиве, мора да сватиш дека отиде градот у пм, сега кај и да е на сред град ќе ти направат џамија, на сите бандери двоглави лешинари ќе гледаш, а во општина кога ќе идеш по работа, ќе ти се прават на мутави дека не те разбираат кога ќе им се обратиш на македонски....
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Што ако се мнозинство во Градот Струга и Кичево Македонците. Кога со припојување на други општини станаа доминатно рамковни општини. Сега планинарите од околните рамковни села ќе одлучуваат што да се гради во Кичево. Утре ако им текне во сред Кичево џамија ќе стават.Ама ќе им се може ем градоначник рамковен имаат ем повеќе советнички листи ќе имаат. Тоа е тоа. Треба да се распише конкурс за човек со Муда каде што Струга и Кичево ќе ги врати во стари граници. А Скопје ќе му ја тргнат талибанската општина Сарај со нивните талибански села со кој ни економски ни цивилизациски ни културно не припаѓаат во Скопје. А да се врати општина Илинден кој пред поделбата беше во Скопје но вештачки ја исфрлија а Сарај го прилепија за Вештачки Скопје да го Направат над 20% рамковни! Ставија мајмуните територија колку уште едно Скопје само да направат дека се над 20% во Скопје уште малку и Косово ќе ги припоеја во Скопје само за на хартија да бидат над 20%! И за крај матер да им ебам на тие што беа на власт кога ги продадоа Скопје,Струга и Кичево!
Се е тоа точно и се согласувам со тебе дека е така, но тоа мнозинство пак е направено вештачки.Денес тие Албанци од дијаспората се отидени пак во Европа и Албанците пак се малцинство во Кичево заедно со околината.Тие Албанци што гласаа вчера не живеат во Кичево и околината, туку се иселени најголем дел од нив засекогаш, но законот им овозможува да гласаат и тоа е тоа.Нема љутиш тука :)

Требаше и на нас да ни текне да организираме чартер летови од Австралија, Северна Америка и Европа, требаше и на нашите Кичевчани што живеат во дијаспората да се организираат и да гласаат.

Имаат само 1 советник повеќе, а тоа значи ништо неможат да одлучат без бадентер.Друго е да имаш 15 советници повеќе, а друго е само 1 :)
--- надополнето: 25 март 2013 во 15:37 ---
Каква врска има тоа со советничките листи ?!? Ако видов убаво имаат повеќе советници и градоначални, шо кур сакаат ќе си прават! Да не им речат нешто педерчињана од ДПМНЕ случајно???? Многу наивно ми изгледаш вака по постовиве, мора да сватиш дека отиде градот у пм, сега кај и да е на сред град ќе ти направат џамија, на сите бандери двоглави лешинари ќе гледаш, а во општина кога ќе идеш по работа, ќе ти се прават на мутави дека не те разбираат кога ќе им се обратиш на македонски....
Имаат 1 советник повеќе и ништо неможат да одлучат ако Вмро и Сдсм се заедно (y)
Како може да е нивен град кога Македонците се мнозинство во Кичево заедно и со Зајас и Осломеј заедно?Тоа што дијаспората вештачки направи да се мнозинство само заради тоа што законот им дозволува да гласаат тоа е друга работа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
Имаат 1 советник повеќе и ништо неможат да одлучат ако Вмро и Сдсм се заедно (y)
Како може да е нивен град кога Македонците се мнозинство во Кичево заедно и со Зајас и Осломеј заедно?Тоа што дијаспората вештачки направи да се мнозинство само заради тоа што законот им дозволува да гласаат тоа е друга работа.
Абе може и нема ништо да направат,ама ќе си играат курташак.Нели гледаш дека одма почнаа со провокациимќе го прекрстувале Кичево,па ова па она. Второ,ќе набуваат и ќораво и неписмено во администрација,кои ќе примаат плата за џабе,ништо и така нема да работат,ќе си го дрнкаат по цел ден,а некој друг од свој џеб ќе ги плаќа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.357
Ти мене ми се фолираш, пред мене глумиш или? Барем јас и Анфем совршено добро знаеме каков си. Клик тука и тука.
:)
:pos:Па не го кажувам јас тоа, туку соговорникот.

На некого би му изгледало прилично суреално кога некој каурски-стоки-подржувамубијци на деца, како тебе, мене ми бара влакно во јајце, односно бара пост кај што сум рекол ш.птари или белокапци или слично.
И најстрашно е што не можеш да најдеш. Затоа што нема. Јас не ги употребувам тие изрази.
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Имаат 1 советник повеќе и ништо неможат да одлучат ако Вмро и Сдсм се заедно (y)
Како може да е нивен град кога Македонците се мнозинство во Кичево заедно и со Зајас и Осломеј заедно?Тоа што дијаспората вештачки направи да се мнозинство само заради тоа што законот им дозволува да гласаат тоа е друга работа.
Од мое искуство до сега мислам дека се лажеш, ама ајде да се надеваме дека ќе биде по твое (y)
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Од кај сега Ускана? Нели беше Крчова?

Во римските извори се спомнува за место Усканас во древномакедонската држава за време на Персеј, кое се наоѓало негде во денешна Западна Македонија.

Албанците го сметаат Усканас за илирски град кој бил само освоен од Македонците и го поврзуваат со денешно Кичево. Интересно, не најдов други извори за ова освен албанските.

Крчова не им е по мерак, бидејќи е само албанска транскрипција на наше име (каква што е и впрочем 70% од албанската топонимија). Им треба нешто поисконско.

И сега нели, како директни наследници на Илирите, тие го имаат секое право над Кичево. :rolleyes:

Некој неписмен борец за Shqipëria e Madhe си зел да право ова да го вменте и на Википедија:


USKANA(macedonian-useless name:kicevo)

The name of the city in Albanian is USKANA. Uskana is...


http://en.wikipedia.org/wiki/Kičevo

:facepalm:
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Во римските извори се спомнува за место Усканас во древномакедонската држава за време на Персеј, кое се наоѓало негде во денешна Западна Македонија.

Албанците го сметаат Усканас за илирски град кој бил само освоен од Македонците и го поврзуваат со денешно Кичево. Интересно, не најдов други извори за ова освен албанските.

Крчова не им е по мерак, бидејќи е само албанска транскрипција на наше име (каква што е и впрочем 70% од албанската топонимија). Им треба нешто поисконско.

И сега нели, како директни наследници на Илирите, тие го имаат секое право над Кичево. :rolleyes:

Некој неписмен борец за Shqipëria e Madhe си зел да право ова да го вменте и на Википедија:





:facepalm:
Албанците се Илири колку што јас сум Кинез!
Многу ми се смешни тие исповетувања со некои народи коишто живееле пред 2 000 години демек посилни ги прави.

Они измешани, испомешани со Турци и Босанци колку сакаш последните 50 години, а што да се каже последните 5 века? Илири:rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom