Успешнa приказна за македонските слободни индустриски зони

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Како бе тоа баш кога твоите плаво жолти ружи се на власт (94-98) и (2002-2006) во тие години се покачува невработеност ? Како тоа додека твоите миленици се на власт средна вредност на невработеност е над 36% , не ми се прави паметна , да ги земеш и годините кога плаво жолтите не се на власт и кога има намалување на невработеност , Па да ми кажуваш приказни средна вредност била 30%. Ти кажав средна вредност е над 36% неваботеност кога твоите миленици се на власт 94 -98 и 2002-2006 . Табелата за невработебост по години се кажува
http://www.nbrm.mk/?ItemID=750FC531FC3D1B49B16440313562D400
Мајмун :pos:
Ти по партиски бои ли сметаш невработеност и така се тешиш на развој со сиромаштија и невработеност над 30%? Како бе лаву ајде објасни како?
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Мајмун :pos:
Ти по партиски бои ли сметаш невработеност и така се тешиш на развој со сиромаштија и невработеност над 30%? Како бе лаву ајде објасни како?
Ти треба да ја објасниш што прават твоите кога се на власт па има зголемување на невработеност не јас. Јас само видов дека по некоја "случајност'' кога твоите миленици се на власт невработеноста расте. А економијата беше во хибернација во години кога балканот се даваше во СДИ од светската експанзијата кај нас беше суша во мандатот на твоите. Можам да замислам во време на економска светска криза да беа твоите на власт што ќе се случеше со нашата економија. Немам што повеќе да дискутирам со "неутрални" на темава.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ти треба да ја објасниш што прават твоите кога се на власт па има зголемување на невработеност не јас. Јас само видов дека по некоја "случајност'' кога твоите миленици се на власт невработеноста расте. А економијата беше во хибернација во години кога балканот се даваше во СДИ од светската експанзијата кај нас беше суша во мандатот на твоите. Можам да замислам во време на економска светска криза да беа твоите на власт што ќе се случеше со нашата економија. Немам што повеќе да дискутирам со "неутрални" на темава.
Јас немам мои, затоа љубам на твоите прогресот да го следам. Тие со кој се споредуваш оддамна умреа, ама чим со мртовец се споредува Талат говор ти држи.
Само напред Лаву со овој прогрес и вакви теми за тешење далеку ќе стигнете. Народот се освестува времето ви се скратува тик так тик так :)
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Јас немам мои, затоа љубам на твоите прогресот да го следам. Тие со кој се споредуваш оддамна умреа, ама чим со мртовец се споредува Талат говор ти држи.
Имаш твои и те како твои. Јас од мој скоро 2000 постови што имам пишувано во повеќе теми можам да најдам над 200 поста каде што ја критикувам власта за економски и политички прашања. Извади ми ти мене од 16 000 поста , 1600 поста каде што ја фалиш владата.или ти се допаѓа нешто од владата што го има направено. И моето и твоето е 10%. Па да видиме кој е неутрален а кој е комуњар. Јас не се сеќавам некат да ти се допаѓала некој проект или нешто од владава. А за критики прва си и ти се сметаш на "неутрална''. Иди лажи деца на форум немој мене.
Завшив со тебе на темава
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.140
А колку години имаат овие компании да прават што сакаат и да не плаќаат даноци пред да избегаат? Каков им е договорот?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Имаш твои и те како твои. Јас од мој скоро 2000 постови што имам пишувано во повеќе теми можам да најдам над 200 поста каде што ја критикувам власта за економски и политички прашања. Извади ми ти мене од 16 000 поста , 1600 поста каде што ја фалиш владата.или ти се допаѓа нешто од владата што го има направено. И моето и твоето е 10%. Па да видиме кој е неутрален а кој е комуњар. Јас не се сеќавам некат да ти се допаѓала некој проект или нешто од владава. А за критики прва си и ти се сметаш на "неутрална''. Иди лажи деца на форум немој мене.
Завшив со тебе на темава
Завршуваме кога јас ќе кажам доста, разбра? Не ми изигравај шеф завршил он.
Имам 16 000 мислења, јас кога бамкав за оваа влада ти уште незнаеш дека Кајгана воопшто постои. Затоа наместо да се глупираш, провери со кого разговараш. Али секогаш ти давам три напред да се порадуваш. Сега секаде ќе те означам да објасниш до 2005 како било, гледам партиски си наштиман па да ти го проверам општото знаење, економија и онака партиски си докажа дека ја читаш по период на владеење.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Завршуваме кога јас ќе кажам доста, разбра? Не ми изигравај шеф завршил он.
Имам 16 000 мислења, јас кога бамкав за оваа влада ти уште незнаеш дека Кајгана воопшто постои. Затоа наместо да се глупираш, провери со кого разговараш. Али секогаш ти давам три напред да се порадуваш. Сега секаде ќе те означам да објасниш до 2005 како било, гледам партиски си наштиман па да ти го проверам општото знаење, економија и онака партиски си докажа дека ја читаш по период на владеење.
Не сега завршивме. а во мојот претходен пост кажав , што имав да кажам.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
За партиски членови успешна е приказната, затоа што во овие фирми најчесто такви се вработуваат, недај боже да аплицираш за инжинерска позиција а да не си член, авотматски те бришат, уствари не ти ни одговараат на апликацијата. Од искуство пишувам, можеби над 70 пати сум пратил cv во овие фирми, и погодете што.... ниедедна ме нема исконтактирано, барем да ме повика ради реда колку да ме видат кој сум што сум.
А да ви кажам немам ни намера да се зачленам.
За мене оваа приказна е тотално неуспешна.
--- надополнето: 27 февруари 2013 во 00:15 ---
Јок, туку сега си слободен.:D
Претпоставувам знаете и двајцата дека попаметниот попушта. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Со лавот многу се спријателивме по темите и стана досадно, па викам да се вратиме на стари позиции. Уште него ако го изгубам незнам што ќе правам по форумов :) (најискрено)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.148
Поени од реакции
21.789
Народот се освестува времето ви се скратува тик так тик так :)
Добро ете да речеме дека сите тука сме неутрални, кој повеќе кој помалце. И пошто нели сме неутрални заклучивме дека во претходните години од осамостојувањето до ден денес ни една влада не ја бива. Значи ни на ВМРО ни на СДСМ.
Па сега не ми е јасно што ти беше поената со муабетот народот се освестува?
Ке донесеме некој од надвор да ни направи влада или што?
Ке се формира некоја трета политичка опција за која само ти знаеш а никој друг не па тие со магично стапче ке направат се тука да биде ок?
Пошто јас ако добро те сватив и те прочитав ти си неутрална, што значи ни за едните ни за другите, посебно не за едните. Дали тоа значи дека потајно се надеваш за другите, како од двете зла помалото?
Или ајде ете заклучивем сите тука неутрално дека од овие не чади оџак. Ок во ред.
Заклучивме дека ни од тие претходно не чадеше оџак.
Е што треба за да тој оџакот конечно прочади. За критики се изначитав, ама никој не кажа што треба да се направи. Ете тоа да го слушнам од заколнатите неутралци, а не само што не чини. Не мора некој експерт да ми кажува што не чини, туку да ми кажи што треба да се направи за да прочини.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.140
Добро ете да речеме дека сите тука сме неутрални, кој повеќе кој помалце. И пошто нели сме неутрални заклучивме дека во претходните години од осамостојувањето до ден денес ни една влада не ја бива. Значи ни на ВМРО ни на СДСМ.
Па сега не ми е јасно што ти беше поената со муабетот народот се освестува?
Ке донесеме некој од надвор да ни направи влада или што?
Ке се формира некоја трета политичка опција за која само ти знаеш а никој друг не па тие со магично стапче ке направат се тука да биде ок?
Пошто јас ако добро те сватив и те прочитав ти си неутрална, што значи ни за едните ни за другите, посебно не за едните. Дали тоа значи дека потајно се надеваш за другите, како од двете зла помалото?
Или ајде ете заклучивем сите тука неутрално дека од овие не чади оџак. Ок во ред.
Заклучивме дека ни од тие претходно не чадеше оџак.
Е што треба за да тој оџакот конечно прочади. За критики се изначитав, ама никој не кажа што треба да се направи. Ете тоа да го слушнам од заколнатите неутралци, а не само што не чини. Не мора некој експерт да ми кажува што не чини, туку да ми кажи што треба да се направи за да прочини.
Независна ревизија на транзицијата и апсење на СИИИИТЕ криминалци политичари, нова гарнитура која 100% нема никаква црна дамка во кариерата(абе ниту 6ка во индекс да не смее да имаат).Ревизија во МВР, чистка на администрацијата. Тоа би било све. :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Добро ете да речеме дека сите тука сме неутрални, кој повеќе кој помалце. И пошто нели сме неутрални заклучивме дека во претходните години од осамостојувањето до ден денес ни една влада не ја бива. Значи ни на ВМРО ни на СДСМ.
Па сега не ми е јасно што ти беше поената со муабетот народот се освестува?
Поентата е дека парите за маркетинг кои ги плиснаа од мои и твои пари ќе им излезат на нос. Јас признавам дека подобар маркетинг тим од овие немало. Само се труби нешто дека се дешава, на терен се е обратно, бројките стагнираат, сиромаштија расте, незадоволство расте.
Не ги бива ни едните ни другите, приказната поголемо помало зло е за ретардирани. Јас во такви приказни не верувам.15 години матер ни ебаа, да не треба овие 15 години да ги оставиме? Арно малце испокрадоа за овие 7/8 колку и да се.
Систем со политички партии кои се иста една со друга и работат само за лични интереси не ни треба. Нас ни треба рушење на овој двопартиски систем и реални казни за сторителите на овој економски колапс на земјава. Модели за системи има повеќе, не сум правник али еве најпресен пример се барањата на Бугарите за промена на систем. Зошто две партии да ни го уништат животот и јас да ги богатам? Нека се смени се од корен, вака не ја бива веќе.
Ете тоа е моето залагање во последните години, рушење на овој систем и создавање на нова форма на водење.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.148
Поени од реакции
21.789
За партиски членови успешна е приказната, затоа што во овие фирми најчесто такви се вработуваат, недај боже да аплицираш за инжинерска позиција а да не си член, авотматски те бришат, уствари не ти ни одговараат на апликацијата. Од искуство пишувам, можеби над 70 пати сум пратил cv во овие фирми, и погодете што.... ниедедна ме нема исконтактирано, барем да ме повика ради реда колку да ме видат кој сум што сум.
А да ви кажам немам ни намера да се зачленам.
За мене оваа приказна е тотално неуспешна.
Па не аплицирај за инжинерско место, некој треба и да работи таму :)
И ако земиме во сооднос колку има работници а колку инжинери менаџери и тн, секогаш ама секогаш некој ке биди одбиен или незадоволен.
За другите незнам, мене нити партија нити бутур ми поможил, а сум конкурирал онака најнормално( не за инжинер), па ете нити ме прашаја од која партија сум и дали сум член , нит книшка ми побараја ни ништо. Знам исто многу кои исто како мене си конкурираја па не ги побараја. И сега или јас имам многу среќа( ако може така да се каже) или тие се ептен некфалификовани за местото за кое аплицирале.
Мој совет тие веќе ако аплицираш за посалам место, не партија туку менаџерот за човекови ресурси бркајго. Тој коли тој беси.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.140
Мој совет тие веќе ако аплицираш за посалам место, не партија туку менаџерот за човекови ресурси бркајго. Тој коли тој беси.
Гујо коли и беси, не си играјте бајрам на умот.До толку е дојдена работата, што бараат амин од Гујо за све.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom