Најдобри дизел мотори...

Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Со денешната технологија дизел моторите се приближија со карактеристики слични со бензинските мотори.Во сите постови се провлекува мислење дека Опел имал најдобар дизел,па Фолскваген,Форд,Фиат,итн итн........

Ајде да видиме ваше мислење за тоа кој има најдобар дизел мотор конструирано,негови добри особини и маани.Само да не ја напнувате темата со прикзани за мали деца,туку да се дискутира со конкретни факти.Сепак на интернет може да се најде се,нели....

Па повелете......
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
http://en.wikipedia.org/wiki/Ward's_10_Best_Engines

Еве ти листа на мотори според некои истражувања,мада според мене Ауди БМВ и Мерц прават Класа 1 мотори,што се со доживотна гаранција. Другите производители имаат 80% исти мотори,на пример Опел,Пежо,Цитроен,Форд,се тоа е еден ист мотор само со различни имиња.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
За Опел да не беше Бензиски најдобар и Дизел најлош.....:D ?
За Опел?????Паааа додека ги користе моторите на Изузу се беше о.к.Но кога се обидоа да конструираат свој мотор,изгледа нешто утнаа:vozbud::vozbud:..Сега ја користат технологијата на Фиат,значи кај Фиат е 1.3 multijet,а кај Опел е 1.3 CDTI....
--- надополнето: 26 февруари 2013 во 14:51 ---
http://en.wikipedia.org/wiki/International_Engine_of_the_Year
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
-mercedes 290td 95-99,nema mu ramno,mnogu troši,odi na crvena nafta
-volkswagen 1.9tdi 92-2003 mala potrošuvačka,neuništivi posebno 90 konjskite,na 110kite im se rasipuvaat turbovcite,odi na crvena nafta,motor bez konkurencija vo sekoj pogled.
-alfa 1.9jtd 85kw 99-2005 odličen motor,mnogu stradaat turbinite i elektronikata,nejke crvena nafta.
-volksvagen 1.6d vtorata generacija od golf2,ova nema smrt,edinstvena maana e skloni kon pregrevanje letno vreme ako ne se pazi na termostatite,odi na crvena nafta.
-bmw 330d,odlična mašina,ništo ne se rasipuva,neke crvena nafta.
-peugeot 1.4hdi i 2.0hdi,neuništivi mašini,stradaat bregastite,neke crvena nafta.

Tuka kaj mene završuva izborot,drug dizel ne se gleda,ne go spomnav i 1.9sdi ama nema potreba koga može da zemeš tdi.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Според мене фолксфагеновиот 1.9 е најдобар дизелаш, мислам и во најмногу модели употребуван. Од Голф 4, некои Поло, пасати, ауди а4, а3, а6, сеат леон, ибица, толедо и уште многу други. Според мене број еден дизелаш.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Со денешната технологија дизел моторите се приближија со карактеристики слични со бензинските мотори.Во сите постови се провлекува мислење дека Опел имал најдобар дизел,па Фолскваген,Форд,Фиат,итн итн........

Ајде да видиме ваше мислење за тоа кој има најдобар дизел мотор конструирано,негови добри особини и маани.Само да не ја напнувате темата со прикзани за мали деца,туку да се дискутира со конкретни факти.Сепак на интернет може да се најде се,нели....

Па повелете......

Инаку Volkswagen Golf III 1.9 TDI според мене...
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
golf najpogoden 1.9 tdi gt verzija i na crvena fura nema gajle i najpogoden e
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
,,koja e razlikata pomegju,,TDi,,,,HDi,,,,TDCi,,,,,CDi,,,,,,ama bash nikakva,,,
,,,germanski francuski,,ili timi neznam veke kavi ,,,samo po ime,,,,
,,a koga sme veke ,,ozbilno ,,za diskusija,,,najdobrite,,sepak ,,,i povtorno spored mene ,,doagjaat od ,,japonija,,,,ISUZZU,,,,,,,,,
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
,,koja e razlikata pomegju,,TDi,,,,HDi,,,,TDCi,,,,,CDi,,,,,,ama bash nikakva,,,
,,,germanski francuski,,ili timi neznam veke kavi ,,,samo po ime,,,,
,,a koga sme veke ,,ozbilno ,,za diskusija,,,najdobrite,,sepak ,,,i povtorno spored mene ,,doagjaat od ,,japonija,,,,ISUZZU,,,,,,,,,
a sho germanija losha li e u volkswagen proizvodnja so gi tura motorite a za isuzu ti e ova ako resavas da zimas opel dizel zimaj isuzu poso tie drugite dizeli se katastrofaaaaa....
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
a sho germanija losha li e u volkswagen proizvodnja so gi tura motorite a za isuzu ti e ova ako resavas da zimas opel dizel zimaj isuzu poso tie drugite dizeli se katastrofaaaaa....
,e me puknavte,,,so toj folksvagen,,,,,abe za vas drugo neshto postoi li,,,,,
,,,i spored tebe,,ako isuzzu e vo opel e dobar ,,,ako e vo drigi modeli e gomno,,,,aj ti se molam choek,,,daj malku rezon,,,so usul sho bi rekle nie starive,,,
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Во глобала сите мотори со добро одржување се доста доверлви... Опеловите срања (конкретно 1.6D), кај мене се покажаа многу појќе од фаленот добар дизел на Форд (1.8D).

Сакале да признаете или не, Мерцедес се врв... Голема кубикажа, релативно мала коњажа, рецепт за неуништлива машинерија. Тргнувајќи од 200D, 240D, 300D, 250D, 250TD, 300TD, па се до новите CDI мотори. Некој ќе речи, баби се, тромави, трошат многу... нема да возиш кола од 2 тона, која сакаш да оди како ферари а да ти троши како фиќо.

-mercedes 290td 95-99,nema mu ramno,mnogu troši,odi na crvena nafta
-volkswagen 1.9tdi 92-2003 mala potrošuvačka,neuništivi posebno 90 konjskite,na 110kite im se rasipuvaat turbovcite,odi na crvena nafta,motor bez konkurencija vo sekoj pogled.
-alfa 1.9jtd 85kw 99-2005 odličen motor,mnogu stradaat turbinite i elektronikata,nejke crvena nafta.
-volksvagen 1.6d vtorata generacija od golf2,ova nema smrt,edinstvena maana e skloni kon pregrevanje letno vreme ako ne se pazi na termostatite,odi na crvena nafta.
-bmw 330d,odlična mašina,ništo ne se rasipuva,neke crvena nafta.
-peugeot 1.4hdi i 2.0hdi,neuništivi mašini,stradaat bregastite,neke crvena nafta.

Tuka kaj mene završuva izborot,drug dizel ne se gleda,ne go spomnav i 1.9sdi ama nema potreba koga može da zemeš tdi.
Тебе репер за добар мотор ти е дали оди на црвена нафта?

Земи Ленд ровер Дифендер, од 60-тите.... 2.5 Дизељ, арапите во пустина и на сурова нафта ги возеа.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
,,,aj da se vratime malku i vo evropa,,dzhish e vo pravo,,,golema kubikazha so ,,nenabiena konjazha,,,
,,,stariot model na PSA,,,,HDi,,,so 2000ccm,,i 90ks/66kw/,,,skoro idealen soodnos,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom