Бугарското глупирање меѓу Македонците во Гора - со засилено темпо

Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Со тоа што бугарија е влезена во ЕУ и тоа што го нуди бугарскиот пасош, а Македонија не, бугарите гледаат да го искористат тоа за присвојување на Македонската нација. Поодбивен, погнасен, поглуп народ од ова бугариве намам видено. Озбилно.
 
P

PewDiePie

Гостин
Добро зар е можно олку да се ретрдирани бугарве? Дали е можно?

Значи човеков и вика, јас бре живеам таму како можеш ти да кажеш кој како се чувствува таа како кокошка кокодака. :tapp:

Не можам да сфатам како може еден народ толку да биде МЕНТАЛЕН. Најсериозно.
Ова што циганиве го прават и зборуваат се граничи со шизофренија.
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Зимајте си пак бугарски пасоши , малце ни е .
Не земаме,ќе седиме тука и ќе јадеме со глувците буџав патриотски леб,додека државата ни ја брани Талат Џафери.
п.с.немам бугарски пасош
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
79
Поени од реакции
129
Какво прекрасно вербално шамарање од страна на Васил Стерјоски.
„Јас тука живеам, ти кучко татарска, дојдена предку 7 планини ќе ми кажуваш
што сум!“

ПРЕКРАСНО!!!
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
79
Поени од реакции
129
varg
зар навистина мислеше дека поракава твоја ќе има некаков ефект?
васил е во право 200%. а ти продолжи да си р‘жиш. ав, ав, ав... така р‘жи татарски пес

 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
А бе, да не знај некој,кога друг пат ќе доваѓа наваму оваа татаркава, Тончева, имам да и дам нешто важно,, некој јак документ-факт за идентитетот на нас Македонците (дека сме исти хора,де). :D

A може ќе добие и нешто гратис -- Мade in Macedonia -- да го проба де колку да не и биде џабе доаѓањето. A тоа зошто ќе накривнува после тоа не мора да ја кажува на границата вистина, се лизнала на Голо Брдо, ама ај она си знае.
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
А бе, да не знај некој,кога друг пат ќе доваѓа наваму оваа татаркава, Тончева, имам да и дам нешто важно,, некој јак документ-факт за идентитетот на нас Македонците (дека сме исти хора,де). :D

A може ќе добие и нешто гратис -- Мade in Macedonia -- да го проба де колку да не и биде џабе доаѓањето. A тоа зошто ќе накривнува после тоа не мора да ја кажува на границата вистина, се лизнала на Голо Брдо, ама ај она си знае.
Anco, спремај "микрофонот" за гоЉамо-блгарскава музиколог шмизла!

Само пази се да не ти се навикне на аудицијата, па после нон-стоп да ти иде на концерти.:icon_lol:
 
E

emission

Гостин
varg
зар навистина мислеше дека поракава твоја ќе има некаков ефект?
васил е во право 200%. а ти продолжи да си р‘жиш. ав, ав, ав... така р‘жи татарски пес
Овој изманипулиран и потпросечно интелигентен трол изгледа цело време пишува приватни пораки на сите. Му држам лекции по историја по пораки кога имам време ама тој се прави слепец. Нормално го боли душичката што го лажат неговите и не сака јавно да признае :) .

Инаку браво за човекот Македонец од Албанија, нема да и текне на оваа да се врати да измислува бугари каде што ги нема.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Новата мисија на бугарските експерти за докажување на бугарските корени на македонското население во Албанија овојпат заврши неславно.

На меѓународната научна конференција во Тирана ,,Албанија и националните и културните малцинства‘‘, од која дел поставена на јутјуб, музикологот Веселка Тончева од Институтот за фолклор при Бугарската Академија на Науките се најде во небрано по тврдењата дека со формирањето на албанската држава и се дадени чисти бугарски делови, како Мала Преспа, Голо Брдо и Поле, јазикот што го зборуваат е бугарски и тоа најзападниот македонски дијалект, а песните на ова заедница се чисто бугарски.

Провокативните тврдења на Тончева наидоа на остра реакција на Васил Стерјовски од партијата на Македонците во Албанија и Претседател на здружението Гора.

ТОНЧЕВА: Знаеме како се случува. Кога јас одам во Голо Брдо тие се Бугари. Кога Васил Стерјовски оди, тие се Македонци.

СТЕРЈОВСКИ: Но, јас живеам таму, јас не одам таму. Јас живеам во ова место. Различно е, ти доаѓаш од Бугарија во моето место и велиш Вие сте Бугари. Но, јас живеам тука, голема е разликата.

ТОНЧЕВА: Ти живееш во Мала Преспа.

СТЕРЈОВСКИ: Но, ти велиш Мала Преспа, Гора и Голо Брдо.

ТОНЧЕВА: Да, различно е, тоа се различни области.

СТЕРЈОВСКИ: Госпоѓата доаѓа во Преспа и вели: ,,Јас сум туристка, не ме интересира политика. Какви песни пеете? Чекај да ги запишам‘‘. И после оди во Софија и објавува книги, еве ги Бугарите во Преспа.

Стерјовски додаде дека Македонците од Албанија имаат има ист јазик и фолклор со Македонците од другата страна на границата.

Бугарија вештачки се обидува да направи бугарско малцинство во Албанија, Косово и Грција, за да докаже дека не може да постојат Македонци во Република Македонија, затоа што самата држава е оградена со Бугари.

Валентин Николоски
линк

Бугаркава најде бугари и во Мала Преспа. Искрено, Македонци, не ви е вака жал да ги гледате како се бламираат? Прво ми беше смешно, после жал ме фати за нив, најсикрено.

Ја поканувам експерткава да дојде и кај мене дома да провери дали пеам бугарски песни и дали сум Бугарка.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Хахаха Леандра, да доjде оваа каj тебе дома има да зажали :D Шамари ќе летаат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom