Дежурна Ординација! #2

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Интересно е што ги немав пред да користам жилет за бричење доле.Имав зборено со другар кој го имаше истиот проблем.Бил во аптека му дале нешто што ти знам да ги гори.Може ова ке помогне дали се кондиломи или фоликули.И ако веќе даваат во аптека средство за горење дали би се појавиле пак.Бидејќи нормално треба да се одржува хигиена доле а веќе некој се како малце поголемки најверојатно се брадавици.И се плашам ако продолжам со остранувањето на влакна доле да не се направат многу.
Епа кондиломите се полово преносливи, тоа се брадавици кои се појавуваат поради инфекција со HPV вируси, кај жените се менува CIN статусот, кај маживе можат да се појават полови брадавици. Затоа кондомот не штити секогаш од HPV инфекција.
Не чачкај туку кај матичен и упат за уролог, или ако идеш на приватно упат не ти треба, воглавном е тоа, не е ништо опасно, ќе те прегледа, ако се кондиломи најчесто се третираат со електрокаутер и не боли, ама ако се кондиломи мора да се отстранат.

еве сега се распрашав за ова кај мајка ми, да знаеш каква фаца напраи. :icon_lol:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.506
Поени од реакции
2.638
Епа кондиломите се полово преносливи, тоа се брадавици кои се појавуваат поради инфекција со HPV вируси, кај жените се менува CIN статусот, кај маживе можат да се појават полови брадавици. Затоа кондомот не штити секогаш од HPV инфекција.
Не чачкај туку кај матичен и упат за уролог, или ако идеш на приватно упат не ти треба, воглавном е тоа, не е ништо опасно, ќе те прегледа, ако се кондиломи најчесто се третираат со електрокаутер и не боли, ама ако се кондиломи мора да се отстранат.

еве сега се распрашав за ова кај мајка ми, да знаеш каиква фаца напраи. :icon_lol:
Ме чуди што се си беше океј порано и приметив дека секогаш после средување доле се појавува плус по некое.Овака испаѓа страв ми да се средувам доле само поради тоа.Значи викаш да идам на уролог не на кожно а?Бидејќи овие работи се над органот значи баш влакната каде што искачаат.Ништо од утре упат и правец на доктор па да видиме што ке каже.И зошто таква фаца од мајка ти толку ли е сериозно :eek: И чисто се сомневам дека е поради односите чим искачаат само од кога ке се избричам.Гарант нешто со влакното е ова.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ме чуди што се си беше океј порано и приметив дека секогаш после средување доле се појавува плус по некое.Овака испаѓа страв ми да се средувам доле само поради тоа.Значи викаш да идам на уролог не на кожно а?Бидејќи овие работи се над органот значи баш влакната каде што искачаат.Ништо од утре упат и правец на доктор па да видиме што ке каже.И зошто таква фаца од мајка ти толку ли е сериозно :eek: И чисто се сомневам дека е поради односите чим искачаат само од кога ке се избричам.Гарант нешто со влакното е ова.
Епа тогаш можеш и на кожно, ако толку не е засегнат органот. :icon_lol: Не се опасни, ама треба да се отстранат. Кај жените прават посериозни проблеми.
Мада, штом болат може и лојни цистички да се, фоликули ни тоа не е ништо опасно, така да не се вади од памет. ;) Само сите овие состојби се лекуваат поинаку, поради тоа не можеш на своја рака туку мораш на лекар.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.506
Поени од реакции
2.638
Епа тогаш можеш и на кожно, ако толку не е засегнат органот. :icon_lol: Не се опасни, ама треба да се отстранат. Кај жените прават посериозни проблеми.
Мада, штом болат може и лојни цистички да се, фоликули ни тоа не е ништо опасно, така да не се вади од памет. ;) Само сите овие состојби се лекуваат поинаку, поради тоа не можеш на своја рака туку мораш на лекар.
Фала ти многу за информациите навистина ми помогна.И нема шанси сам да ништо да направам со оглед дека е доста значајно место и не ризикувам со ништо :) Ке видиме докторот што ке каже па ке пишеме.Уште еднаш фала :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Во последно време на десното око ми пукаат капилари,и ми се царвенува.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.596
Поени од реакции
8.015
Во последно време на десното око ми пукаат капилари,и ми се царвенува.
Се дешава од многу долго седење на компјутер, за 2-3 дена поминува :)

Можеш да си земеш витамин Ц да не се појавува повторно.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
18
Поени од реакции
3
Здраво ме интересира каде можам да направам магнетна резонанца на мозок?

Ако може повеќе места да ми кажете би било најдобро,или пак доколку некаде сте правеле и сте задоволни ве молам да ми препорачате....

Исто така ме интересира дали е штетно испитувањето и
дали се даваат некои инекции или седативи пред испитување итн.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
имам проблеми со колената,стари повреди и истрошеност ради спортување на тврда подлогфа,најчесто асфалт......ми препорачаа работа или спортување исклучиво со помош на стегач кој го зедов и изгледа ќе ми ја олеснува сигурноста и подвижноста

исто препорака има за пред поголеми напори претходно да се намачка со маст,па дали има некој слични искуства да препорача каква маст да се користи
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Здраво ме интересира каде можам да направам магнетна резонанца на мозок?

Ако може повеќе места да ми кажете би било најдобро,или пак доколку некаде сте правеле и сте задоволни ве молам да ми препорачате....

Исто така ме интересира дали е штетно испитувањето и
дали се даваат некои инекции или седативи пред испитување итн.
Можеш да направиш државна, со упат од специјалист. Или приватно, идеш закажуваш и се снимаш во најкраток временски рок. Приватните мислам дека сите имаат, ама не сум сигурен.

Нема тука дали си задоволен или не, постапкава е иста, се снимаш, се прави реконтрукција, важно е каков доктор ќе ти ги прочита снимките, моја препорака ако можеш Врчаковски да го најдеш да ти ги прочита, он е експерт за магнетна во државава.

Испитувањето воопшто не е штетно, техниката користи радиобранови. :)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
хах,

читам за газираните сокови и ептен биле штетни што можат да предизвикат Дијабетис,дури и рак :vozbud:
многу пијам газиран сок (синалко црно) а денес незнам што ми текна цел ден дома и што ке правам ке купам синалко..
и се така купив дури 3 синалка од по 1,5L.. тоа ти се 4,5L за еден ден..би имало ли некој шанси да се случи нешто.. дури слушнав на еден мој другар братучет му бил во болница 20 дена од што пиел синалко, а јас па за неполни 12 часа испив 4,5L газиран сок ..:facepalm:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
имам проблеми со колената,стари повреди и истрошеност ради спортување на тврда подлогфа,најчесто асфалт......ми препорачаа работа или спортување исклучиво со помош на стегач кој го зедов и изгледа ќе ми ја олеснува сигурноста и подвижноста

исто препорака има за пред поголеми напори претходно да се намачка со маст,па дали има некој слични искуства да препорача каква маст да се користи
Немој одма на стегач да се одслонуваш е моја препорака.
Провери се првин на лекар кај некој ортопед, по можност снимка да се направи да се утврди дали има оштетеност итн итн.
Најверојатно ќе ти користи и физикална терапија. Можеш да си земеш OsteoFlex Plus ова се таблети кои ќе ти помогнат во репарација на сврзното ткиво на зглобовите воедно и колената, рскавицата итн што значи не се воопшто штетни. Во аптека се негде околу 950 денари, ако ти е премногу скапо можеш да побараш некој други на истата база на состав на овие.
Од маст зависи дали е топла или ладна терапија или пак воопшто некоја маст или гел со некое дејство.
Можеш бенгеј црвен да користиш, полар ајс и уште многу други.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Немој одма на стегач да се одслонуваш е моја препорака.
Провери се првин на лекар кај некој ортопед, по можност снимка да се направи да се утврди дали има оштетеност итн итн.
Најверојатно ќе ти користи и физикална терапија. Можеш да си земеш OsteoFlex Plus ова се таблети кои ќе ти помогнат во репарација на сврзното ткиво на зглобовите воедно и колената, рскавицата итн што значи не се воопшто штетни. Во аптека се негде околу 950 денари, ако ти е премногу скапо можеш да побараш некој други на истата база на состав на овие.
Од маст зависи дали е топла или ладна терапија или пак воопшто некоја маст или гел со некое дејство.
Можеш бенгеј црвен да користиш, полар ајс и уште многу други.
бев на ортопед констатира дека е лабава чашката,имам стари повреди и истрошеност од спортување на тврда подлога(асфалт).....имам дисторзија(исчашување),луксација(изместување на капачето) најверојатно истегнат некој лигамент(ми шета нешто на едната страна).....во иднина за оптеретување и спортување стегач и мачкање со некој гел/маст за припрема(само заборавив што спомнуваше дали Наклофен беше или нешто слично:facepalm:)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
бев на ортопед констатира дека е лабава чашката,имам стари повреди и истрошеност од спортување на тврда подлога(асфалт).....имам дисторзија(исчашување),луксација(изместување на капачето) најверојатно истегнат некој лигамент(ми шета нешто на едната страна).....во иднина за оптеретување и спортување стегач и мачкање со некој гел/маст за припрема(само заборавив што спомнуваше дали Наклофен беше или нешто слично:facepalm:)
ОК, кој ортопед беше?
Во тој случај стегач да, од маст најверојатно ќе ти треба некоја загревачка т.е. нешто како BenGay за пред секоја позахтевна физичка работа т.е. спортување и евентуално ако имаш отоци тогаш ладна терапија и тука би ти ја препорачал или Polar Ice или Powe Ice.
Таблетите и ним сличните би требало да ти помогнат доста.
--- надополнето: 19 февруари 2013 во 00:59 ---
Заборавив, за стегач види во Славеј или во Медикус.
Од Славеј би ти одговарал "Коленска ортоза за фиксација на патела"(петтиот во горниот ред од лево на десно), другите се постоперативни или превентивни со послаба заштита но сепак има таму стручни лица со кои обавезно ќе се консултираш.
На Медикус страната не им работи за да и таму видам што има и да ти дадам предлог.
По можност ако има стегач со затворено колено земи таков за евентуално при спортување и евентуален пад на колено да колку толку биде дополнително заштитено од повреда.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
ОК, кој ортопед беше?
Во тој случај стегач да, од маст најверојатно ќе ти треба некоја загревачка т.е. нешто како BenGay за пред секоја позахтевна физичка работа т.е. спортување и евентуално ако имаш отоци тогаш ладна терапија и тука би ти ја препорачал или Polar Ice или Powe Ice.
Таблетите и ним сличните би требало да ти помогнат доста.
немам проблем со отоци ниту вода има - така констатираше.....лабава чашка,стегач кој ќе ја држи пателата со два затегачи горе и долу........можеби и не треба маста доста се загрева коленото во стегачот кој е од Неопрен мислам материјал

немав некои посебни проблеми,само пред 6 месеци негде при чучњеви изгледа доистегнав нешто внатре пошто поткрцна и се осети болка,па оттогаш ми шета нешто на едната страна од капачето,изгледа тој е лигамент кој го држи капачето кој е истегнат одпорано,арно ама во шетањето знае да се најде меѓу капачето и горната коска па да предизвика болка и подзакочување

засега рече терај вака,па ако има проблеми пак ќе се јавиш - ортопед Сузана Јанчевска битолска клиника,ми кажаа дека таа прави артроскопии,па изгледа мислењето и е издржано ако не ме прати на магнетна........реално и јас се плашам од зафати пошто не секогаш успеваат,може да се направи повеќе штета во некои случаи,па нек се тера вака дури сее можи....
--- надополнето: 19 февруари 2013 во 01:04 ---
го зедов од Славеј

22-1
Супракондиларна коленска ортоза со фишбајни и стабилизатор на патела

таков и напиша ортопедот - 1100 ден,најефтина понуда им е кај нив,инаку се околу 2500
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
-Sluzbarski-3ti Julius- Сум ти го погодил типот на стегачот. Кремата/маста во секој случај проблем нема да направи само ќе помогне. Тоа загревање што е од стегачот е ништо и е занемарливо (ова од искуство ти кажувам).
Сепак ако е наопходна артроскопија направи ја зашто одпосле можеш уште толку да оштетиш и заебеш коленото, сепак е најголем зглоб на телото а и највеќе проблеми може да направи.
А подзакочувањето на коленото може да биде и пропратен проблем со менискусот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom