Стипендии

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Аааајде, па други со сигурност велат претходниот (непарен) семестар.
Значи ти потпишуваш договор за користење на стипендија откако си видел/а дека те има во списокот на студенти коишто добиле. А тие списоци излегоа пред неколку дена, што значи дека треба да го пишеш тековниот семестар од студиската година која ја слушаш, а не семестарот кога си поднесувал/а документи.
https://www.facebook.com/groups/362141294575/
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Значи ти потпишуваш договор за користење на стипендија откако си видел/а дека те има во списокот на студенти коишто добиле. А тие списоци излегоа пред неколку дена, што значи дека треба да го пишеш тековниот семестар од студиската година која ја слушаш, а не семестарот кога си поднесувал/а документи.
https://www.facebook.com/groups/362141294575/
Да, то има појќе смисла, али досега повеќето имаа речено дека требало претходниот. А еве гледам тука според коментарите во групата и нема многу врска кој.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Да, то има појќе смисла, али досега повеќето имаа речено дека требало претходниот. А еве гледам тука според коментарите во групата и нема многу врска кој.
Јави се во МОН и прашај, најсигурна опција :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Мене уште не ми е пријавен парниот семестар, така да ќе си пишам непарен. Шо ги е*бам ќе ги сечам.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Луѓе денес бев до министерство, демек да ги однесам договорите итн, си рековме со цимерката да пробаме да ги однесиме директно таму пошто сме блиску до министерството и ни немаше многу смисла да праќаме по пошта, и испадна дека ќе објават нови дововори за А и Б исто така, од единствена причина што на овие веќе објавените имало погрешна адреса :cautious:
Така да ако веќе сте пратиле добро би било да се јавите до МОН да си прашате дали ќе ви важат или да барате друг начин. Рекоа дека новите договори ќе ги објавеле на страната, во текот на денешниот ден или утре најверојатно.
Awww yeah. :cautious:
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 18:45 ---
Btw може да има известување за ова негде и да си знаете веќе, али јас не видов па да ви кажам за секој случај.
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Јас се јавив сега во МОН и ми кажаа дека ги прифакале и тие договори каде што пишувало дека седштето е на ул. Мито Хаџ.... така да нема да има потреба до препраќање на документите...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Член од
9 февруари 2013
Мислења
7
Поени од реакции
2

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Каква копија треба од трансакциона сметка.. од картичката што ваѓам пари од банкомат?
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Јас во министерство го однесов директно, го имав пишано овој семестар па не ми рекоа ништо, така да мислам дека нема врска баш кој.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
me interesira bidejki aplicirav za stipendija B i ne mi odobrija a treba da se odobrat na uste nekoi 80 dusi,dali dosega se slucilo taka?treba da podnesam prigovor koa kje mi pratat pismo?ili voopsto nema ni da gi odobrat tie 80?fala
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
23
Поени од реакции
4
Катастрофа ова со стипендииве, јас имав поддадено и за А и за Б со просек 9 на технички факултет и ме нема на спискот, се е со врски земаја некој шо незнае пеш да оди, и уште не ми е јасно зошто ме одбијаа. Ќе поднесам приговор но знам дека е и тоа џабе. Па случајно некој ако имал сличен случај и ако може да ме советува нешто добродојден ми е неговиот совет. Ја планирав да одам во министерство ама што со тоа..
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.251
Катастрофа ова со стипендииве, јас имав поддадено и за А и за Б со просек 9 на технички факултет и ме нема на спискот, се е со врски земаја некој шо незнае пеш да оди, и уште не ми е јасно зошто ме одбијаа. Ќе поднесам приговор но знам дека е и тоа џабе. Па случајно некој ако имал сличен случај и ако може да ме советува нешто добродојден ми е неговиот совет. Ја планирав да одам во министерство ама што со тоа..
Ја кога поднесував, со 8.2 просек на технички факултет земав стипендија. И уште земам. Што знам, тогаш мислам дека реално беше. Оние што ги знам и што требаше да земат земаа. Да не имаш ти, т.е. твоите да не имаат многу високи примања, нешто ко над 1000 евра месечно заедно. Мислам дека и тоа се оценува. Не знам точно со колку поени влегуваше во резултатот но се оценува и тоа не само просекот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom