Хрватски пасош

Член од
9 февруари 2013
Мислења
32
Поени од реакции
11
само разликата е што во бугарија на интервјуто кога ке те прашале кој е најубав град В Булгарија треба да кажеш Охрид :) и марсовец да си можеш да станеш бугар:)
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
TheTrooper кога ќе влезе Хрватска во ЕУ сите женски ќе паѓаат на твојот пасош, јас да сум ко тебе ке го носам со мене секогаш, и коа ќе излагам на кафе на маса ќе го ставам до мобилниот. :)
Во моментов неам пасош,за моите потреби и нашиов трогонометриски:P за многу помалку пари ми врши работа.Али ако треба ќе извадам копија од хрватски матичен лист или државјанството......:D
Башка таму ми пишува во Загреб дека сум регистриран :cool:
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 16:12 ---
Епа тиjа Хрвати много "лоши бе", ко Бугарите, сакат хотарска заверка на документ како се изjаснува човек :pos:
Разликата е што и Рамче Рамчевски од Шуто Оризари ако отиде и се декларира како бугарин ќе му дадете пасош......
И Енис Ибрахимовиќ од Батинци и Милош Милошевиќ од Чучер Сандево исто ќе пројдат ако само пишат дека се бугари,а со Бугарија имаат врска колку јас со Афганистан.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Во моментов неам пасош,за моите потреби и нашиов трогонометриски:P за многу помалку пари ми врши работа.Али ако треба ќе извадам копија од хрватски матичен лист или државјанството......:D
Башка таму ми пишува во Загреб дека сум регистриран :cool:
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 16:12 ---

Разликата е што и Рамче Рамчевски од Шуто Оризари ако отиде и се декларира како бугарин ќе му дадете пасош......
И Енис Ибрахимовиќ од Батинци и Милош Милошевиќ од Чучер Сандево исто ќе пројдат ако само пишат дека се бугари,а со Бугарија имаат врска колку јас со Афганистан.
Jaс лично имам другар во агенциjата за Бугари во странство и секоj Македонец ке намери документ за родители или баба и дедо. Jа Бугарски акт за рагjане, jа диплом от бугарско школо дека само Бугари са учили.
И трето во пописите пред 100г. сите во Македониjа били Бугари(турските архиви), денес не са. На овоj признак секи може да си бара бугарски пасош:D
И за краj да ти кажем па, не ти е проблемот во Бугариja, ако сакаме и на марсовци ке даваме пасоши, ово си е наша работа. Ти се прашаj оти Македонеоц сака да земе Бугарски пасош, нали Бугариja му негира нациjа,език,историja.

Како се добива Хрватски пасош
http://www.mup.hr/main.aspx?id=1266#Zahtjev za stjecanjem hrvatskog državljanstva
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Аман веќе со Бугарите и со нивните пасоши, демократија е, кога веќе е овозможено кој сака нека се стекне со нивно државјанство на крај на краевите 90% од луѓето тоа го прават за приходи и не знам зошто во секоја можна тема околу овие тематики се меша Бугарија. Можеби шират пропаганда ама до сега 9 од 10 што ги знам што имаат државјанство со тој пасош/лична карта ги имаат целосно искористено и исплатено што се вели. Бугарија ни прави услуга и тоа е тоа, ако мислите дека нивната пропаганда ќе престане ако не делат пасоши се лажете, нормално е да си имаат своја политика кон Македонија како што имаат и останативе земји макар да таа политика не значи дека еден ден ќе не снема од картата. Нека се подотворат очите и доста се гледа на 200 км од нас до кај што ни се простира границата, ако имаме прилика да влеземе во ЕУ паѓаат во вода сите овие муабети кој со каква лична карта е и каде работи. Утре задутре во време на глобализација ние не може да се изолираме од светот.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Аман веќе со Бугарите и со нивните пасоши, демократија е, кога веќе е овозможено кој сака нека се стекне со нивно државјанство на крај на краевите 90% од луѓето тоа го прават за приходи и не знам зошто во секоја можна тема околу овие тематики се меша Бугарија. Можеби шират пропаганда ама до сега 9 од 10 што ги знам што имаат државјанство со тој пасош/лична карта ги имаат целосно искористено и исплатено што се вели. Бугарија ни прави услуга и тоа е тоа, ако мислите дека нивната пропаганда ќе престане ако не делат пасоши се лажете, нормално е да си имаат своја политика кон Македонија како што имаат и останативе земји макар да таа политика не значи дека еден ден ќе не снема од картата. Нека се подотворат очите и доста се гледа на 200 км од нас до кај што ни се простира границата, ако имаме прилика да влеземе во ЕУ паѓаат во вода сите овие муабети кој со каква лична карта е и каде работи. Утре задутре во време на глобализација ние не може да се изолираме од светот.
+

Zeznato e ova so davanje bugarski pasosi za nekoe vreme ce vlezes vo EU i sto mislis Bugarija na site sto im dala pasosi ce im kaze aj od utre vratete ni gi bugarskite pasosi pu pu vece ne vazi sega ste vo EU hmmm zeznata rabota ...togas e togas ce imame problemi koga BG ce ni kaze kolku bugari ima vo MK site ce se fatat za glava ..
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 23:38 ---
ne spomnav forumi ... formulari .. veke prasav znam se... sepak fala
A sto ne davaat Hrvatite pasosi kako bugarite dali nekoj se zaprasal na ovoj forum
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Не дава зошто во Македониjа не е имало Хрвати како има и е имало Бугари.
Немат Хрватите ист jазик како нас, фолклор, култура, и т.н.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Се разбира дека е небитно ако немаш избор. Секој треба да си ја нахрани фамилијата. Јас иако од дно на душа неможам да ги поднесам бугарите, никогаш не сум ги хејтала луѓето кои земаа пасош чисто од економска природа. Но оние кои се чувствуваат како бугари во Македонија, хммм за нив посебен режим.
Ха-ха, а доста се оние кои се чувствуваат Бугари во МК и се повеќе ќе стануваат, заштото ќе се чувствуваат заштитени. А ти и таквите како тебе ништо нема да можете да им направите освен да се пукатеo_O
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ха-ха, а доста се оние кои се чувствуваат Бугари во МК и се повеќе ќе стануваат, заштото ќе се чувствуваат заштитени. А ти и таквите како тебе ништо нема да можете да им направите освен да се пукатеo_O
Бугарче не замарај по сабајле.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Дали Македониjа ке потане во оште по-голема сиромашиjа, ако не ви ги даваме Бугарските пасоши.
Требе рака да цаливате на Бугариjа за тиjа пасоши, оти имате можност(дел от вас) да турнете леб на масата и да си платите струjата.
Бев чел за Македонец ветеран от војната 2001г. коj што немал пари за да изхрани семеjството, даже дома гладували со жена му за да има за децата.
Накраj човекот земал Бугарски пасош, преселил се во Италиja со жената и децата и е благодарен на Бугариjа дека си обезбедил иднината на семejството.
Такви примери колко сакаш има.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Затоа ја отворив темава, за некој поупатен да каже дали е можно да се извади хрваски пасош - за на легален и полесен начин да заминам во ЕУ. :) Сега за сега останувам во МК. Поздрав.
Тешко ќе земеш хрватски пасош. Како читав темата се сетив еден случај. Како дете неколку деца од БГ бевме на камп во Блед Словенија. Ние од БГ бевме само 4-5 деца сите други беа од просторите на поранешна Југославија. Нема да заборавам како хрватските деца навредуваа децата од Македонија. Нас исто ни мислеа за Македонци и често се удиравме со Хрватите
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Тешко ќе земеш хрватски пасош. Како читав темата се сетив еден случај. Како дете неколку деца од БГ бевме на камп во Блед Словенија. Ние од БГ бевме само 4-5 деца сите други беа од просторите на поранешна Југославија. Нема да заборавам како хрватските деца навредуваа децата од Македонија. Нас исто ни мислеа за Македонци и често се удиравме со Хрватите
А примеров ти има за цел ? Сте се сфркале ко деца и ?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Дали Македониjа ке потане во оште по-голема сиромашиjа, ако не ви ги даваме Бугарските пасоши.
Требе рака да цаливате на Бугариjа за тиjа пасоши, оти имате можност(дел от вас) да турнете леб на масата и да си платите струjата.
Бев чел за Македонец ветеран от војната 2001г. коj што немал пари за да изхрани семеjството, даже дома гладували со жена му за да има за децата.
Накраj човекот земал Бугарски пасош, преселил се во Италиja со жената и децата и е благодарен на Бугариjа дека си обезбедил иднината на семejството.
Такви примери колко сакаш има.
Тоа е за жал, точно.
Има многу отидени и во СЛовенија.
--- надополнето: 14 февруари 2013 во 14:23 ---
@TheTrooper

Ти имаш хрватски пасош или сакаш да добиеш, па си го лепнал на аватар оној со усташкиот поздрав?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom