Прашања до Атеистите II

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Am, sega prasanje:
Zosto ne veruvate?
(na ateistite se odnesuva, ne na agnosticite)
Трики ти тој дел во заградата. Агностик и Атеист секако дуваат во истата дупка на шупелката. Последната.
Сега одговор на прашањето: Не веруваме затоа што сме агностици (повеќето)
 
M

Muranyi

Гостин
Да, неверието е супститут за вер(б)ата: значи, ако кажам дека не верувам што всушност сум кажал со тоа: само дека не прифаќам ниту една вера и нејзиниот бог/богови?...

И што со тоа неприфаќање, демек, јас сум фраер и не „онадувам„ жива сила?...
Мики,зарем навистина мислиш,еве лично јас,ако не сум го прифатил Исус за Бог поради моите лични толкувања и перцепција на Христијанството,дека се сметам за фраер или слично?Дај малку повеќе почит и сериозност Мики.
И неверието е отсуство на вер(б)а,не нејзин супститут.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.847
Поени од реакции
5.157
А во кој од тие 4000 богови да верувам?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Трики ти тој дел во заградата. Агностик и Атеист секако дуваат во истата дупка на шупелката. Последната.
Сега одговор на прашањето: Не веруваме затоа што сме агностици (повеќето)
Sea agnostici ste ili ateisti?
A prasanjeto bese za ateistite. Znaci ne za tebe agnostiku :)
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
1.Дали науката може да ги даде сите одговори?
2.Како си ги објаснувате работите за кои нема релевантен одговор?
3.Што е тоа што ве тера насабајле ко че станите да НЕ испоубијате се шо ве нервира, да испокрадите се шо ви треба итн?
4.Дали институциите како шо е црквата, нејзиното дејствување низ историјата и сега, и одредени свештени лица и нивните постапки се главна причина за вашето негирање дека постои Бог?
п.с во последното прашање не зборувам само за христијанството

-Ne, vo momentov ima mnogu prasanja na koi ne moze da dade odgovor.
Naukata e dvizecka materija, ne stoi vo mesto i odi napred i so tek na vreme dava odgovor na prasanja koi ne bile odgovoreni porano.

- Nema odgovor i toa e, mnogu ednostavno.

- Zakonite po koi se utvrduvaat odnosite pomegu lugeto, nivnite prava, krivicni dela, kazni se utvrdeni mnogu odamna, mnogu pred pisuvanje na biblijata i ona e taa koja gi prepisala i vmetnala vo svoi te 10 zapovedi (osven tie za "semokniot"). Najprvi pisani zakoni (dokolku ima dokazi i za poodamna bi go prifatil i toa) se tie vo star egipet. proverete go linkot
http://www.touregypt.net/featurestories/law.htm

- Kako sto napisav vo eden prethoden poste, ne se odnesuvajte kako inkvizicijata. Dokolku sakate da dokazete deka nesto postoi dadete dokazi za toa, pa potoa toa moze da bide prifateno ili negirano.
 
M

Muranyi

Гостин
1.Дали науката може да ги даде сите одговори?
2.Како си ги објаснувате работите за кои нема релевантен одговор?
3.Што е тоа што ве тера насабајле ко че станите да НЕ испоубијате се шо ве нервира, да испокрадите се шо ви треба итн?
4.Дали институциите како шо е црквата, нејзиното дејствување низ историјата и сега, и одредени свештени лица и нивните постапки се главна причина за вашето негирање дека постои Бог?
п.с во последното прашање не зборувам само за христијанството
1.Не.Дури сметам,дека на некои прашања,науката никогаш нема да биде во можност да даде одговор;
2.На кои точно работи сметаш?Иако човекот е свесно и интелегентно битие,сепак и човекот има свои ограничувања и не може за се да даде одговор.Ова прашање ти е во суштина исто како и првото;
3.Никогаш не сум имал таква желба кога ќе станам од спиење,се прашувам дали ти кога стануваш насабајле имаш желба да убиеш некој,ама вербата во Бог и стравот од казна те спречува да го направиш тоа?Не сум сигурен дали моралот е вроден,дали зависи од опкружувањето,но претпоставувам каде целиш со ова прашање и сум сигурен дека на човекот не му се потребни религии,Богови и слично,за да биде морална и добра личност.
4.Не,никогаш не сум ги ни сметал организациите водени од човекот,како што е Црквата,за нешто што е вистински посветено на Бога,зашто се што е човечко-може да биде и корумпирано.
 

darko4spain

Praetorian
Член од
13 април 2012
Мислења
57
Поени од реакции
100
1.Дали науката може да ги даде сите одговори?
2.Како си ги објаснувате работите за кои нема релевантен одговор?
3.Што е тоа што ве тера насабајле ко че станите да НЕ испоубијате се шо ве нервира, да испокрадите се шо ви треба итн?
4.Дали институциите како шо е црквата, нејзиното дејствување низ историјата и сега, и одредени свештени лица и нивните постапки се главна причина за вашето негирање дека постои Бог?
п.с во последното прашање не зборувам само за христијанството
1) Мислиш како што црквата ги даваше одговорите на прашањата “дали земјата е рамна“ или “дали сонцето се врти околу земјата или обратно“??? Кога науката им докажа дека грешат - ја затнаа устата.
2) Чекаме науката да ни ги објасни
3) Италијанската мафија се големи верници и почитувачи на фамилијата, па и убиваат и крадат.
4) не, но баш тие скандали ме тераат да се запрашам, кои се тие верници кои им веруваат на педофили и лопови.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
1) Мислиш како што црквата ги даваше одговорите на прашањата “дали земјата е рамна“ или “дали сонцето се врти околу земјата или обратно“??? Кога науката им докажа дека грешат - ја затнаа устата.
.
darko, разбираш,

ајде биди мангуп и кажи, кога и на кој начин науката (која?...) ни‘ докажа (како?...) дека Земјава се „врти„ околу Сонцето? А за да бидиш троа поубедлив, ајде наведи го името и презимето од очевидецот кој лично и персонално, со свои очи, видел или може да види таков природен феномен?
--- надополнето: 6 февруари 2013 во 22:43 ---
2) Чекаме науката да ни ги објасни
Мислиш, ја чекаме „светлата„ иднина, така?...
--- надополнето: 6 февруари 2013 во 22:44 ---
4) не, но баш тие скандали ме тераат да се запрашам, кои се тие верници кои им веруваат на педофили и лопови.
А кој нормален им верува на педофили и лопови?
И од кај си толку сигурен дека во Црквата, све е забегано?...
--- надополнето: 6 февруари 2013 во 22:46 ---
Мики,зарем навистина мислиш,еве лично јас,ако не сум го прифатил Исус за Бог поради моите лични толкувања и перцепција на Христијанството,дека се сметам за фраер или слично?
Напротив, напишав дека ја‘ сум фраерот, не некој друг...
--- надополнето: 6 февруари 2013 во 22:47 ---
И неверието е отсуство на вер(б)а,не нејзин супститут.
Играта со зборови, не може да за помати суштината од предметот за кој се расправа.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Miki, a be se OK, se dodeka ne se istrcas so nekkja debilna teza za ovevidci okolu toa dali sonceto se vrti okolu zemjata i obratno.
Tuka ja eba utkata! I buvot koga sme kaj pticite nokni grablivci.

Eden dokaz za Bog e postoenjeto na Makedonija.
Da nemase Bog da ja cuva i brani (povremeno i od nas samite) odamna ke bevme potomoreni i ke ne nemase.
Toj e edinstven dokaz koj e dokazliv!
 
3

321456

Гостин
ајде биди мангуп и кажи, кога и на кој начин науката (која?...) ни‘ докажа (како?...) дека Земјава се „врти„ околу Сонцето? А за да бидиш троа поубедлив, ајде наведи го името и презимето од очевидецот кој лично и персонално, со свои очи, видел или може да види таков природен феномен?
Нели е малку иронично да ја штитиш позицијата на семоќниот бог со ограничената опсервациона моќ на неукиот човек?
 
D

dystopian

Гостин
ајде биди мангуп и кажи, кога и на кој начин науката (која?...) ни‘ докажа (како?...) дека Земјава се „врти„ околу Сонцето? А за да бидиш троа поубедлив, ајде наведи го името и презимето од очевидецот кој лично и персонално, со свои очи, видел или може да види таков природен феномен?
Прашањево е сериозно, или тролаш?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Прашањево е сериозно, или тролаш?
Паааа темава се‘уште е наменета за атеистите а не за теистите, така?...
--- надополнето: 6 февруари 2013 во 23:16 ---
Нели е малку иронично да ја штитиш позицијата на семоќниот бог со ограничената опсервациона моќ на неукиот човек?
Не е иронично, оти ова кое го пишуваш, е класична замена на тези, а ја‘ рекол вака: неукиот и ограничен човек си ја има од Бога објавената вистина, а не дека неукиот и ограничен човек се напиња да Го брани Бога.
--- надополнето: 6 февруари 2013 во 23:18 ---
Miki, a be se OK, se dodeka ne se istrcas so nekkja debilna teza za ovevidci okolu toa dali sonceto se vrti okolu zemjata i obratno.
Од ко‘ а сум на форумов, мал миљон пути прочитав дека некоја наука докажала дека Земјава се „врти„ околу Сонцето, ама ниту еден од поддржувачите не таа теза, на даде саглам доказ за таквиот природен феномен.

Од очевидците на тој феномен, нема ни трага ни глас, а моето око се‘уште гледа дека Сонцето се „врти„ околу Земјава, а не обратно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom