Прашања до Атеистите II

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Муки постави убави прашања кои беа онака шах-мат за атеистите,а никола најјубаво одговори дека пред смрт му лажат на попот и оџата и слично.

Е сега јас да прашам,доколку претпоставиме дека живееме како да кажам во атеистичка држава,или така нешто.
Каде би се закопувале атеистите што ќе умрат?
Знаеме дека исламски и христијански(ваљда) е да се закопуваат со земја,каков би бил атеистичката постапка со мртвите тела?
Доколку би имале избор што би правеле?

Zakopuvanjeto vo zemja na mrtvi tela ne e islamski ili hristijanski ritual tuku uste pred da bidat izmisleni ovie religii lugeto gi zakopuvale na mrtvite tela vo zemjata. dokaz za toa imas kolku sakas na internet -- samo prelistaj po nekoi stranici za arheoloski iskopuvanja vo vrska so grobnici i grobovi i ednostavno vidi ja datata od koga datiraat istite.

za drugite prasanja ti napraviv copy paste od moj prethoden odgovor



Najprvo bi ti ja objasnil situacijata so R. Makedonija. Republika Makedonija e ustavna demokratija i so toa najvisok dokumet vo drzavata e ustavot na R. Makedonija ( a ne biblijata ili pak koranot kako sto e slucaj vo nekoi muslimanski drzavi i odtuka izleguva nivniot seriatski ustav.).
Koga covek ke pocine ne se odi vo crkva/djamija da se vikne pop/odja za da ja utvrdi negovata smrt, tuku se odi vo bolnica i doktorot izdava dokumet za smrtta na istiot covek. So toj dokumet se odi vo policija i se vadi i"zvod od umrenite" na istoto lice. (i ovde nikakva uloga ne igra crkvata/djamijata). so toj dokumet se odi vo komunalec ili predprijatieto koe stopanisuva so gradskite grobista (crkvata/djamijata nikade vo R. Makedonija ne stopanisuvaat so gradskite grobista). Mrtvoto telo izvesen period se cuva doma a po nekolku casa dokolku opstinata ima kapela so zakon zadolzitelno e da se odnese vo nea (so kapelata stopanisuma istata firma koja stopanisuva so grobistata a ne crkvata/djamijata) Koga se slucuva zakopot na pocinatoto lice toa go izveduva pogrebalno predprijatie koe ima licenca za zakopuvanje na pocinati lica. Dokolku najbliskite sakaat da viknat pop tie treba da odat i da go viknat popot, toj sam nema da dojde, a isto taka treba da platat taksa za toj da dojde (taksata kolku sto znam e 2500 den. mozebi za razlicni mesta e razlicna) a ako ne platis toj nema da dojde.
Grobistata kade sto ziveam jas se podeleni na muslimanski i hristijanski. Moze da izbiras na koi grobista ke bide zakopano pocinatoto lice, no samite luge sakaat da bidat zakopani vo "nivnite" grobista
i kolku sto slusav eden turcin "jas na kaurski grobista da bidam zakopan, nema sanski" mozam da zaklucam deka za muslimanite sram e nivniot grob da bide do "kaurski" grob.
Od drugata strana crkvata imam slusnato kako popot im veli na lugeto "tie se nasite grobista, tamu treba da bide zakopan" .
Podelbata na muslimanski/hristijanski grobista ne e po zakon na R. Makedonija tuku od veruvanjeto na lugeto i nivnito pokoruvanje na crkvata/djamijata
--- надополнето: 5 февруари 2013 во 18:53 ---
Муки постави убави прашања кои беа онака шах-мат за атеистите,а никола најјубаво одговори дека пред смрт му лажат на попот и оџата и слично.

Е сега јас да прашам,доколку претпоставиме дека живееме како да кажам во атеистичка држава,или така нешто.
Каде би се закопувале атеистите што ќе умрат?
Знаеме дека исламски и христијански(ваљда) е да се закопуваат со земја,каков би бил атеистичката постапка со мртвите тела?
Доколку би имале избор што би правеле?

Zakopuvanjeto vo zemja na mrtvi tela ne e islamski ili hristijanski ritual tuku uste pred da bidat izmisleni ovie religii lugeto gi zakopuvale na mrtvite tela vo zemjata. dokaz za toa imas kolku sakas na internet -- samo prelistaj po nekoi stranici za arheoloski iskopuvanja vo vrska so grobnici i grobovi i ednostavno vidi ja datata od koga datiraat istite.

za drugite prasanja ti napraviv copy paste od moj prethoden odgovor



Najprvo bi ti ja objasnil situacijata so R. Makedonija. Republika Makedonija e ustavna demokratija i so toa najvisok dokumet vo drzavata e ustavot na R. Makedonija ( a ne biblijata ili pak koranot kako sto e slucaj vo nekoi muslimanski drzavi i odtuka izleguva nivniot seriatski ustav.).
Koga covek ke pocine ne se odi vo crkva/djamija da se vikne pop/odja za da ja utvrdi negovata smrt, tuku se odi vo bolnica i doktorot izdava dokumet za smrtta na istiot covek. So toj dokumet se odi vo policija i se vadi i"zvod od umrenite" na istoto lice. (i ovde nikakva uloga ne igra crkvata/djamijata). so toj dokumet se odi vo komunalec ili predprijatieto koe stopanisuva so gradskite grobista (crkvata/djamijata nikade vo R. Makedonija ne stopanisuvaat so gradskite grobista). Mrtvoto telo izvesen period se cuva doma a po nekolku casa dokolku opstinata ima kapela so zakon zadolzitelno e da se odnese vo nea (so kapelata stopanisuma istata firma koja stopanisuva so grobistata a ne crkvata/djamijata) Koga se slucuva zakopot na pocinatoto lice toa go izveduva pogrebalno predprijatie koe ima licenca za zakopuvanje na pocinati lica. Dokolku najbliskite sakaat da viknat pop tie treba da odat i da go viknat popot, toj sam nema da dojde, a isto taka treba da platat taksa za toj da dojde (taksata kolku sto znam e 2500 den. mozebi za razlicni mesta e razlicna) a ako ne platis toj nema da dojde.
Grobistata kade sto ziveam jas se podeleni na muslimanski i hristijanski. Moze da izbiras na koi grobista ke bide zakopano pocinatoto lice, no samite luge sakaat da bidat zakopani vo "nivnite" grobista
i kolku sto slusav eden turcin "jas na kaurski grobista da bidam zakopan, nema sanski" mozam da zaklucam deka za muslimanite sram e nivniot grob da bide do "kaurski" grob.
Od drugata strana crkvata imam slusnato kako popot im veli na lugeto "tie se nasite grobista, tamu treba da bide zakopan" .
Podelbata na muslimanski/hristijanski grobista ne e po zakon na R. Makedonija tuku od veruvanjeto na lugeto i nivnito pokoruvanje na crkvata/djamijata
 
Член од
30 октомври 2012
Мислења
74
Поени од реакции
172
Гледам многу сте се зазбореле за ова што ќе се прави со телото на атеист од кога ќе умре.

Лично јас сакам да ми го запалат телото, од неколку причини.
1. Тешко на моите блиски јас кога ќе починам, зошто ќе се утепаат од пари давање за еден скапан погреб. Прво, ковчег (влагам у морбидни ствари ама ајде..) златен или незнам каков за тоа ќе се утепаат од пари давање, и на крај ќе скапе под земја каде што никој жив никогаш повеќе нема да го види. Второ, поп ко демек ќе треба да ме пее, а јас мрзам попови, посебно тоа што се случи на последниот погреб кога бев. Доаѓа типот со мерцедес, со ајфон во рака и ми се прави дека е голем верник. Доаѓа пее, си ја врши работата, дедо ми го прашува демек колку пари треба, типов му вика демек колку сака/можеш и дедо му дава иљадарка. После да страна го слушам попов му бара уште 2-3 иљади. СО КОЈ ПАМЕТ БЕ?
2. Ќе изгорам, како јас што верувам душата ќе ми отиде во друго тело и толку. Нема да има секирања за една недела, за 40 дена, за месец, за година и незнам уште што. Било, поминало, остај ми го на раат телото.
3. Нема да фаќам место на некои гробишта каде што треба моите да се секираат дали сум до муслиман или христијанин или јудист.
 
M

Muranyi

Гостин
Ако се изјасниш како атеист (иако законот вели дека нема дискриминација) тешко и да дојдеш до поголема државничка функција......итд итд....
Каде ова?По западните "демократски" земји?
--- надополнето: Feb 5, 2013 11:03 PM ---
Прашање до Атеистите:

1. Од кого сте створени?
2. Зошто човекот е створен?
3. Зошто не верувате во загробен живот?
4. Дали имате некои Аргументи за вашето “верување“ дека не постои БОГ?

1.Мислам дека прашањето ти е погрешно поставено,јас би ти одговорил од што сме создадени-а создадени сме од ѕвезди,по пат на незамисливо за твојот и мојот ум долг процес,кој јас би го нарекол-еволуција на материјата.Секоја клетка од која е изградено нашето тело содржи молекули,кои некогаш биле дел од нашето Сонце,сите сме сонца на некој начин.Не гледам потреба да сме создадени од некој субјект,но не го исклучувам како опција.
2.Човекот е резултат на бесконечната игра на природата,на вечното кружење на материјата и енергијата во бесконечниот Универзум.Постоењето на човекот нема никаква цел,како што нема никаква цел совршенството и хармонијата кои владеат буквално во секој дел од Универзумот.Погледни ја само природата,толку совршена и хармонична,се си има свое место во текот на настаните,а се тоа е минливо.Целта на животот е да се одушевуваш на сето ова,ако веќе бараш цел во животот и цел на човечката егзистенција.
3.Не ми се допаѓа ова прашање,едноставно зошто па би верувал во задгробен живот?Заради тоа што човекот не може да се помири со фактот дека е само едно мало цицалче,сосема безначајно во сета величенственост на Универзумот,па измислил цел систем на религии и Богови за да се утеши и најде олеснување во спротивното,само заради лични себични потреби дека,ете,човечкото постоење морало да има смисла па така и живот после овој?Не би рекол.
4.Имам еден куп аргументи,доволно за да не верувам во досега ниеден од понудените Богови на пазарот за Богови и божества.Прашањето ти е лошо поставено,зашто атеистите не веруваат дека Бог не постои,туку кај нив има остуство на верба во постоењето на Бог.Можеби исто ти звучи,но не е.За крај,немам никакви аргументи за да верувам дека Бог не постои и не знам дали постои или не,порано бев убеден дека сигурно не постои но денес велам дека шансите се 50-50:D
 

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Повторно имате проблем со основни концепти: Атеизмот е тврдење/став. Атеизмот нема ритуали, обичаи, адети.

Јас како атеист кога ќе умрам ќе бидам закопан на православни гробишта затоа што таму ми се закопани членови од семејството. Притоа, јас можам предходно да решам (т.е. веќе сум решил) на мојот погреб да не биде повикан поп и да не се изведуваат никакви христијански ритуали или адети. На мојата плоча нема да има верски обележја, што доволно ќе асоцира на моите верски убедувања.

Се разбира, има атеисти кои не се декларирани, па нивните погреби се изведуваат со сите ритуали од религијата. Има атеисти кои едноставно не им е гајле за тоа како ќе биде организиран нивниот погреб затоа што нема да бидат сведоци на истиот нити пак ќе имаат некаква работа :) И едноставно не сакаат да и кршат филм на фамилијата и пријателите.

Значи секако може.

Помалку морбидни прашања во иднина би ве замолил :)
Сепак твоја одлука ништо страшно, но дали ќе биде така знак (?). Друго сакам да ми појасниш нешто со за ова болдираново: на моите верски убедувања.
Тука сакам да ми објснеш кои се твоите ВЕРСКИ убедување, зарем во АТЕИЗМОТ не постои нитукаква ВЕРА? Интересно навистина, ете неколку допаѓања на твојот коментар кој се сложуваат со твоето мислење. Слободно објасними го тоа.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.477
Поени од реакции
58.714
Сепак твоја одлука ништо страшно, но дали ќе биде така знак (?). Друго сакам да ми појасниш нешто со за ова болдираново: на моите верски убедувања.
Тука сакам да ми објснеш кои се твоите ВЕРСКИ убедување, зарем во АТЕИЗМОТ не постои нитукаква ВЕРА? Интересно навистина, ете неколку допаѓања на твојот коментар кој се сложуваат со твоето мислење. Слободно објасними го тоа.
Дека не сум религиозен, на тоа мислев.
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
14
Дека не сум религиозен, на тоа мислев.
Сето тоа е во ред да не веруваш во Бог . да не веруваш во некој што '''се грижи' за тебе по твојата смрт. Но не можам да разберам како тоа апосолутистички ти е ставот во врска со ова прашање? Па нели животот покрај тоа што ние го знаеме и гледаме и создаваме некаков став кој се темели на тоа што сме го осознале и ништо повеќе (мислам на атеистите) е и мистерија сам по себе? Зошто големите генијалци, физичари астро-физичари итн. сеуште трагаат по големи одговори, и ретко кој го негира феноменот Господ (овде не мислам на ликови од светите писма)? Ако почетокот на бингенгот и претпоставките за експанзијата на универзумот во кој живееме е одговор на сите прашања, зошто тогаш не знаеме кој го создал него? Како тоа од едно големо НИШТО се случува негативен импул и Бингбенг?? Ако не постои ''состојба'' на смрт или пренос на нашата свест во различни форми тогаш како настанала големата експлозија?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.477
Поени од реакции
58.714
Сето тоа е во ред да не веруваш во Бог . да не веруваш во некој што '''се грижи' за тебе по твојата смрт. Но не можам да разберам како тоа апосолутистички ти е ставот во врска со ова прашање? Па нели животот покрај тоа што ние го знаеме и гледаме и создаваме некаков став кој се темели на тоа што сме го осознале и ништо повеќе (мислам на атеистите) е и мистерија сам по себе? Зошто големите генијалци, физичари астро-физичари итн. сеуште трагаат по големи одговори, и ретко кој го негира феноменот Господ (овде не мислам на ликови од светите писма)? Ако почетокот на бингенгот и претпоставките за експанзијата на универзумот во кој живееме е одговор на сите прашања, зошто тогаш не знаеме кој го создал него? Како тоа од едно големо НИШТО се случува негативен импул и Бингбенг?? Ако не постои ''состојба'' на смрт или пренос на нашата свест во различни форми тогаш како настанала големата експлозија?
Она што тие го викаат Бог е чисто поетски израз за создавањето на универзумот. Во огромен процент се атеисти. Она што јас го негирам како Бог е омнипотентно суштество кое го креирало универзумот, не создало нас по неговиот лик, се занимава со нашите одлуки и грешки, не наградува со живот по смртта и не казнува... Овој доминантен концепт за Бог паѓа од сите можни агли.

Јас не тврдам дека знам зошто и како точно се случил Биг Бенгот. Можно е напредна цивилизација да го предизвикала и притоа да се самоуништила? Можно е, зошто да не. Дури и Ричард Докинс во неговата книга The God Delusion вели дека не знае како да ја оспори теоријата дека сме само дел од напредна видео-симулација. Што кога би било точно, би значело дека постои друга напредна цивилизација на која ние сме и забава. Постојат толку многу теории за настанокот...
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
14
Она што тие го викаат Бог е чисто поетски израз за создавањето на универзумот. Во огромен процент се атеисти. Она што јас го негирам како Бог е омнипотентно суштество кое го креирало универзумот, не создало нас по неговиот лик, се занимава со нашите одлуки и грешки, не наградува со живот по смртта и не казнува... Овој доминантен концепт за Бог паѓа од сите можни агли.

Јас не тврдам дека знам зошто и како точно се случил Биг Бенгот. Можно е напредна цивилизација да го предизвикала и притоа да се самоуништила? Можно е, зошто да не. Дури и Ричард Докинс во неговата книга The God Delusion вели дека не знае како да ја оспори теоријата дека сме само дел од напредна видео-симулација. Што кога би било точно, би значело дека постои друга напредна цивилизација на која ние сме и забава. Постојат толку многу теории за настанокот...
Не се сложувам ни јас со таа дефениција. Ама не и со тоа дека бог е сфатен во тие кругови само како поетски израз, пример во Будизмот и други религии, учења како сакаш, Бог е концепт на универзумот во кој сите ние сме некој негов дел... во кој се зборува за енергија,карма,реинкарнација итн.Ова е колку да ги прошириме гледиштата. Како таков концептов многу научници го гледаат со љубопитност и трагаат по научни претпоставки што делумно го оправдуваат истиот, и затоа не се сите Атеисти, туку има и многу Агностици. Ова знам дека се многу општи тези ама сепак мислам дека атеистите се многу затворени и нихилистички настроени. Единствената цел на човечкото битисување не е логично да биде само импресионирање од светот. Постои нешто зад тоа. Е сега дали е ванземски гејмер или некаков Бог/концепт рано е да дознаеме. Тоа можеби ќе се случи кога рибите ќе сфатат дека надвор од аквариумот има некаква интелегенција што ги посматра и им сипува чиста вода ;)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.477
Поени од реакции
58.714
Единствената цел на човечкото битисување не е логично да биде само импресионирање од светот.
Ne mora voopsto da postoi cel.

Kako i da e, nemam nisto protiv vonzemski gejmeri. Naprotiv, toa bi objasnilo mnogu :)

Da se drzime do temava sepak.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Alien gamers playing MMORPG a?
Who made the alien gamers?

Nego, kaj gi zakopuvaat izvanzemaljskite gejmeri?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не се сложувам ни јас со таа дефениција. Ама не и со тоа дека бог е сфатен во тие кругови само како поетски израз, пример во Будизмот и други религии, учења како сакаш, Бог е концепт на универзумот во кој сите ние сме некој негов дел... во кој се зборува за енергија,карма,реинкарнација итн.Ова е колку да ги прошириме гледиштата. Како таков концептов многу научници го гледаат со љубопитност и трагаат по научни претпоставки што делумно го оправдуваат истиот, и затоа не се сите Атеисти, туку има и многу Агностици. Ова знам дека се многу општи тези ама сепак мислам дека атеистите се многу затворени и нихилистички настроени. Единствената цел на човечкото битисување не е логично да биде само импресионирање од светот. Постои нешто зад тоа. Е сега дали е ванземски гејмер или некаков Бог/концепт рано е да дознаеме. Тоа можеби ќе се случи кога рибите ќе сфатат дека надвор од аквариумот има некаква интелегенција што ги посматра и им сипува чиста вода ;)
Ај да почнам прво од болдот, не само Агностици, туку и Игностици, Деисти, Пантеисти, Апатеисти и тн.... ако почнеме да го тенчиме, но тоа се атеистички гледишта кои го “дополнуваат“ нивниот Атеизам. Агностицизмот сам по себе не кажува ништо, тоа е само подметнување кукавичјо јајце, бегство (но неуспешно) од дихотомијата теизам-атеизам. За многумина атеизмот е нешто страшно ууууу, многу страшно и бегаат од него ко ѓаолот од крстот, затоа измислуваат некаква своја припадност во Хуманизам, Агностицизам, а по дефиниција се сепак Атеисти. Па дури и ти, штом се изјасни против омнипотентниот бог.
Другите гледишта за енергии, реинкарнации, биг бенгови, еволуции....и што и да е друго, не се релевантни за Атеистичкото гледиште.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Атеист,

од кога се појавува (читај: омасовува) атеизмот и кои се причините за таа појава, кога историски е познато дека дури и рационализмот од 17-от век па чак и славниот Хегел од 18/19 век, не го исклучувал Божјото постоење?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Атеист,

од кога се појавува (читај: омасовува) атеизмот и кои се причините за таа појава, кога историски е познато дека дури и рационализмот од 17-от век па чак и славниот Хегел од 18/19 век, не го исклучувал Божјото постоење?
Отко ти ќе ми одговориш што е постаро, кокошката или јајцето (со ображение оф корс)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom