Нарекувајте го исламот "ислам"

Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
dpbro be kefser sto ja sokrivate vistinata aman vise ja izlitivte rabotava
pa eve sam covekot edno kazuva vie drugo
ili razlicno gi ucat niv tamo a razlicno vas ovde ?
toj go kazuva ona sto go slusnal, no dalie verodostojno,
pa ti ne veruvas na toj sto kazuva deka nee taka , i so dokazi ,, no toa e toa nekoi kazuvaat toa nekoi im davaat dokazi ako edna slucka se sluci i ako ima poveke mediumi sto kazuvaat za toj nastan , site ke kazat po nesto eden poinaku vtoriot sosema poinaku tretiot razlicito. pa eve jas kako treti kazuvam deka imala samo 4 godini ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
На 4 му ја ветиле, на 6 го склучиле бракот, на 9 години ја обесчестил за прв пат.
постојат многу теории за годините кои ги имаше кога Ајша се омажи за Мухамед и тие се користат интензивно како за напади така и за одбрана на исламот. Тоа е плодна почва за секакви теории од проста причина. Не се знаи кога Ајша е родена, така да не се знаи ни колку години имаше кога се мажи за Мухамед. Распон на годините кои ги имаше кога се омажи Ајша кај различно “теоритичари“ се движи од 3 - 27 години. Фактите кои можат да се земат поозбилно во предвид за годините на Ајша се:
Историчарите се слагаат дека постарата сестра на Асма, беше 10 години постара од Ајша. Таја умре во 73 година по хиџрата на возраст од 100 години, што би значело дека имаше 27/28 години за време на хиџрата а нејзината помала сестра Ајша би требало да има 17/18 години во време кога се мажела за Мухамед.
Таткото на Ајша - Абу Бакр имаше 4 деца и сите беа родени во пред исламското време така да не би можела да има помалку од 14 години во времето кога се мажела за Мухамед.
Таткото на Ајша, Абу Бакр пред заминувањето во Хасбах (8 години пред хиџрата) појде кај Мутам, чии син беше вереник на Ајша, и го замоли Ајша да остани со нив, но беше одбиен поради тоа што Абу Бакр го беше примил Исламот. Значи ако Ајша имала 6 години за време на мажачката не можела да биди родена 8 години порано кога веќе имала и вереник. Та дури татко и да ја верил (ветил) како младо девојче на возраст од 6-7 години таа би имала во време на мажачата 14-15
Кога Мухамед сакаше да се ожени по смртта на Хадија, го прашаја дали сака да земи девица (bikr) или жена која веќе била мажена (thayyib). Мухамед а.с. изразил желба да земе bikr. Преведено од арапски bikr значи девица но не мало девојче туку девојка. За млади девојчиња, кои се се ушште деца се користи зборот jariyah.
Исто така се знае дека Фатима беше родена кога Мухамед имаше 35 години, што значи дека Ајша имала 15 или 16 години во времето на мажачката.... Нема некој 100% сигурен податок за возраста на Ајша при мажачката но овие анализи кажуваат дека реално би требало нејзините години да се 14-18
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.595
Поени од реакции
82.295
Ме боли ташакот некој човек пред многу векови дали бил педофил, според денешни мерила, или не.
Миљон пати побитно е да престане муслиманскиот терор и да не дозволуваме тука да ни се случува, тоа што се случува со немуслиманите во доминантно муслиманските земји.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ме боли ташакот некој човек пред многу векови дали бил педофил, според денешни мерила, или не.
Миљон пати побитно е да престане муслиманскиот терор и да не дозволуваме тука да ни се случува, тоа што се случува со немуслиманите во доминантно муслиманските земји.
Beric be drugarcino,toa se zavisi od vas i od nas.
Secij teror be dete treba da prestane,zosto muslimanskiot samo ?
Kaj moze covek da go postigne ona sto vie go imate poistignato za dva dena.
Slobodno za vo Ginisova kniga za rekordi za ubivanje moze da ve stavat.
Takvi ima sekade be druze.
Budistite,za koi se ljubi da se kaze deka se naj miroljubivi (ko djoa) eve gi:
http://www.google.com/search?hl=en&q=myanmar muslims killed&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.41524429,d.Yms&biw=1024&bih=628&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=rGEEUcS8I8nh4QSj5IH4AQ

Covek tamu da te cita kade sto se pisuva za ovie,moze da mu se sopovraka kako i tamu albanci mesas.

Ovie sranja be Beric SITE GI PRAVAT. Ako realno svetot go poglednes,ke svatis deka muslimanite se naj mnogu terorizirani vo svetot. Ama nenasiten covek na Muslimanski zrtvi,nemoze da vidi.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.595
Поени од реакции
82.295
Кај нас Муслиманите ги прават и секаде по светот, каде што имаат допир со други.
Најпрво ги исчистија Христијаните, во последниве две децении, од сопствените земји, а потоа почнаа со терор во други земји, како тука.
Во секој случај, најбитно ми е ние тука да се свестиме и да не ја доживеаме судбината на Христијаните во Египет, Либан, Пакистан, Ирак, Сирија, Нигерија, Косово и др.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Beric be drugarcino,toa se zavisi od vas i od nas.
Secij teror be dete treba da prestane,zosto muslimanskiot samo ?
Kaj moze covek da go postigne ona sto vie go imate poistignato za dva dena.
Slobodno za vo Ginisova kniga za rekordi za ubivanje moze da ve stavat.
Takvi ima sekade be druze.
Budistite,za koi se ljubi da se kaze deka se naj miroljubivi (ko djoa) eve gi:
http://www.google.com/search?hl=en&q=myanmar muslims killed&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.41524429,d.Yms&biw=1024&bih=628&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=rGEEUcS8I8nh4QSj5IH4AQ

Covek tamu da te cita kade sto se pisuva za ovie,moze da mu se sopovraka kako i tamu albanci mesas.

Ovie sranja be Beric SITE GI PRAVAT. Ako realno svetot go poglednes,ke svatis deka muslimanite se naj mnogu terorizirani vo svetot. Ama nenasiten covek na Muslimanski zrtvi,nemoze da vidi.
Da site gi pravata ama ne masovno i vo imeto na Isus Hristos ili Buda.... Nema nitu edna budisticka ili Hristijanska oraganizacija koja sto ubiva nevernici...I da ima sigurno bi ja sprecile i ne bi ja podrzale...kaj vas toa ne e slucaj.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Da site gi pravata ama ne masovno i vo imeto na Isus Hristos ili Buda.... Nema nitu edna budisticka ili Hristijanska oraganizacija koja sto ubiva nevernici...I da ima sigurno bi ja sprecile i ne bi ja podrzale...kaj vas toa ne e slucaj.
Vrati se malku nazad,Vladikata Vasilie ke ti kazi.
I klikni go linkot,ne panici,ke gi vidis i budistite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom