ANDROID (OS и телефони) vs APPLE (iOS и iPhone)

Кој (според вас) е подобар?

  • Android

    Гласови: 154 78,2%
  • Apple iPhone

    Гласови: 43 21,8%

  • Вкупно гласачи
    197

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.646
Поени од реакции
14.496
1 giga procesor? Ahahahahhha najde da mi zboris nesto za telefoni, a ne znajs deka brzinata na procesorot se meri vo herci(gigaherci,megaherci)
http://www.tomshardware.com/reviews/giga-battle,171.html

И јас лично викам ГИГА, тоа е кратенка. Плус, и пологично е коа кажеш 3.1 гига наместо 3.1 херци! Ај сеа смени си го фонтот да пишуваш на македонски
--- надополнето: 13 јануари 2013 во 20:15 ---
Еве хром излезе прво за андроид па потоа за ајфон, и шо праиме сега. :pos::pos::pos:
WTF?

Google Chrome

Android на Google

НЗС што е? Сакаш да кажеш као на пример Halo прво да излезе на Playstation еве, па после на Иксбокс???
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
http://www.tomshardware.com/reviews/giga-battle,171.html

И јас лично викам ГИГА, тоа е кратенка. Плус, и пологично е коа кажеш 3.1 гига наместо 3.1 херци! Ај сеа смени си го фонтот да пишуваш на македонски
--- надополнето: 13 јануари 2013 во 20:15 ---
Na mob sum i nemam kirilica. Inaku, ako e taka vo red, ama samo da pojasnam deka giga e samo prefiks, e sega, mozda za brzinata na cpu se veli giga, ne gigaherci, vo red e. Ama drugite so me citiraa malku mi pojasnaa po nelogocno. Neznam, sega jas sum nov tuka, ama vie site mi "skoknavte "kako kojznae so da sum kazal. Tuku, moeto mislenje si go kazav, pa vie, ne me "tepajte" :D
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Na mob sum i nemam kirilica. Inaku, ako e taka vo red, ama samo da pojasnam deka giga e samo prefiks, e sega, mozda za brzinata na cpu se veli giga, ne gigaherci, vo red e. Ama drugite so me citiraa malku mi pojasnaa po nelogocno. Neznam, sega jas sum nov tuka, ama vie site mi "skoknavte "kako kojznae so da sum kazal. Tuku, moeto mislenje si go kazav, pa vie, ne me "tepajte" :D
Остај ги тие другите, тој со jigsaw на аватар уште модератор го стаиле...

Малце лош начин избра за исмевање ти, затоа ти се нафрлија. :)
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Остај ги тие другите, тој со jigsaw на аватар уште модератор го стаиле...

Малце лош начин избра за исмевање ти, затоа ти се нафрлија. :)
E vo pravo si, izbrav los nacin za ismevanje, ama, toa so ti go napisa pogore deka
1gigaherc=1giga
Togas, spored tvojava logika ispaga deka:
1gigabajt=1giga
I spored ova koga ke iskoristime matematika sleduva deka:
1gigaherc=1gigabajt. Toa e isto kako:
2+3=5
8-3=5 i
2+3=8-3
Mi ja svakas logikata?
Isto taka korun rece deka ne e isto 1 giga ram i 1 giga procesor. Zatoa se veli 1gigabajt ram i 1 gigaherc procesor. Znaci merkite se bajt i herc, ne giga i zatoa ne e logicno da receme 1 giga procesor ili 1giga ram. Dobro, sega nie informaticarite podrazbirame, ama novite na forumov koga ke procitaat mozat pogresno da naucat, toa mi e muabetot. Pozz
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
А толку ви е тешко да притснете Alt+Shift, да смените кирилица и да напишете Ghz или GB? Така најубаво ќе се разберете.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Златен андроид :D
Денес симнав една игра за еден другар (Gta Vice City) и колку е полесно да се инсталира на Андроид телефон (поточно Xperia P) отколку на Jailbreak-уван iPhone 4...
Колку само чекав додека ми се инсталираше iTunes-от, па додека ги sync-уваше фајловите па 300 срања...

Незнам како не разбираат apple fanboys, дека за НАШИ ПАРИ (односно со наши пари колку можеме да си пружиме за добар компјутер) НЕ Е apple...Она да дека моеш пиратирани апликации и на него да стааш, али мозокот ми го извади додека го напраив тоа.
Андроид бе батка - ко на усб да префрлуеш работи и после само инсталираш преку File Manager и то је то - шибај.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Златен андроид :D
Денес симнав една игра за еден другар (Gta Vice City) и колку е полесно да се инсталира на Андроид телефон (поточно Xperia P) отколку на Jailbreak-уван iPhone 4...
Колку само чекав додека ми се инсталираше iTunes-от, па додека ги sync-уваше фајловите па 300 срања...

Незнам како не разбираат apple fanboys, дека за НАШИ ПАРИ (односно со наши пари колку можеме да си пружиме за добар компјутер) НЕ Е apple...Она да дека моеш пиратирани апликации и на него да стааш, али мозокот ми го извади додека го напраив тоа.
Андроид бе батка - ко на усб да префрлуеш работи и после само инсталираш преку File Manager и то је то - шибај.
Отвараш (до пред некое време) Installous или IPAStore или Zeusemod или vShare, бараш GTA, допир на Install... Се на се, 7-10 секунди.
Не е iPhone за секого.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Златен андроид :D
Денес симнав една игра за еден другар (Gta Vice City) и колку е полесно да се инсталира на Андроид телефон (поточно Xperia P) отколку на Jailbreak-уван iPhone 4...
Колку само чекав додека ми се инсталираше iTunes-от, па додека ги sync-уваше фајловите па 300 срања...

Незнам како не разбираат apple fanboys, дека за НАШИ ПАРИ (односно со наши пари колку можеме да си пружиме за добар компјутер) НЕ Е apple...Она да дека моеш пиратирани апликации и на него да стааш, али мозокот ми го извади додека го напраив тоа.
Андроид бе батка - ко на усб да префрлуеш работи и после само инсталираш преку File Manager и то је то - шибај.
Епл бе друже, пушташ iTunes, wireless инсталација, се е направено како што треба.

Е сега ти што си правел синхронизација наместо инсталација, тоа е твој проблем. :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Епл бе друже, пушташ iTunes, wireless инсталација, се е направено како што треба.

Е сега ти што си правел синхронизација наместо инсталација, тоа е твој проблем. :)
Во ред али ја додека инсталирам cydia или такво нешто за пиратски апликации оде воз...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Во ред али ја додека инсталирам cydia или такво нешто за пиратски апликации оде воз...
А извини не треба да ги пачираш и да рутираш за Андроид?

Штета што не го правеле iOS овие од Apple лесен за кракирање...забелешкиве воопшто не ти се на место.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom