Што претставува крстот и зашто Христијаните го обожаваат?

Статус
Затворена за нови мислења.

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Сакам да се развие дебата по ова прашање, бидејќи навистина не можам да сватам зашто се случува ова, би ми било драго доколку некој кој повеќе се разбира во христијанството да ми одговори на моето прашање.

Со Почит.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Затоа што на него го распнале Исус а христиjаните живеат со помислата дека секаде каj што Исус чекорел или бил потпрен со грбот (во случаjов крстот), треба да е свето. Bullshit if you ask me
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Сакам да се развие дебата по ова прашање, бидејќи навистина не можам да сватам зашто се случува ова, би ми било драго доколку некој кој повеќе се разбира во христијанството да ми одговори на моето прашање.

Со Почит.
Многу работи ти не можеш да сватиш.....затоа не поставувај глупи прашања кои доведуваат само до раздор.
Гледај си ја твојата религија и не се замарај со другите религии.
Сигурно твојата религија не те учи да трескаш глупости за другите религии....научи го куранот и разбери го, па дојди и ќе коментираме....вака само се глупираш
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Сакам да се развие дебата по ова прашање, бидејќи навистина не можам да сватам зашто се случува ова, би ми било драго доколку некој кој повеќе се разбира во христијанството да ми одговори на моето прашање.

Со Почит.
Не треба да сфатиш, односно ништо не претставува тоа се само пагански обичаи исто како и курбан бајрам околу масовно колење животни и тоа ништо не претставува затоа и не се замарај такво глупо прашање.;)


Sent from my Desire HD using Tapatalk 2
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Многу работи ти не можеш да сватиш.....затоа не поставувај глупи прашања кои доведуваат само до раздор.
Гледај си ја твојата религија и не се замарај со другите религии.
Сигурно твојата религија не те учи да трескаш глупости за другите религии....научи го куранот и разбери го, па дојди и ќе коментираме....вака само се глупираш
Де бе, што толку го нападна човекот одма? Многу нехристијански од твоја страна... Објасни повеќе околу крстот, не биди некултурен.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Де бе, што толку го нападна човекот одма? Многу нехристијански од твоја страна... Објасни повеќе околу крстот, не биди некултурен.
А да му објасниш...мислиш дека ќе свати?.. или само ќе се тегави дека тоа е глупост(според него).
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
А да му објасниш...мислиш дека ќе свати?.. или само ќе се тегави дека тоа е глупост.
Кога се пишува во одредена тема, се дискутира на темата, а не за способностите на останатите дали ќе го разберат напишаното.
Особено не со маалски фрази од типот на „се тегави“, „глуп е“, „не поставувај глупи прашања“ и „само се глупираш“. Ако си засегнат од темата, одговори на прашањето кое е поставено. Ако ти се чини темата глупава, тогаш одбегни ја.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сакам да се развие дебата по ова прашање, бидејќи навистина не можам да сватам зашто се случува ова, би ми било драго доколку некој кој повеќе се разбира во христијанството да ми одговори на моето прашање.

Со Почит.
Прво и основно, никој не го обожуваа крстот, оти крстот не е бог, па тоа да биде причина за негово обожување. Обожувањето на крстот би било школски пример за идолатрија, каде наместо Бог, се обожува замената за тој бог.

Крстот, како предмет, е симбол на христијанската вера и верните во таа вера, а ја симболизира победата Христова над смртта, оти Христос, иако беше распнат на крст, токму на крстот ја победи смртта, воскреснувајќи по Своето распетие.

Крстот е симбол и на простувањето: доброволно распнат, Христос ги зеде сите човечни гревови на Себе и со тоа, Он ни‘ прости се‘ што може да им се прсти на луѓето и на нивните/нашите/моите гревови.

Воедно, крстот е сила од која бегаат демоните па не случајно постои „онаа„ народната: „...Бега како ѓаволот од крст....„.

Крстот е знак со кој се осенуваат православните верници, исповедајќи дека се следбеници Христови.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Крстот ја преставува состојбата на свеста кај човекот... Поделен е на два дела... едниот е хоризонтален, а другиот вертикален...
Хоризонталниот ја преставува состојбата каде свеста е заменета со совеста(вештачка замена за свеста кој е креирана од надворешни влијанија и преставува реакција кој најчесто е слепа и механичка) Друга симболика за хоризонталната состојба е временската секвенца, т.е. таа престава е каде човекот е заробен психолошки од илузијата дека времето е реално и кое воедно му го диктира понашањето, размилсата, чуваствата и се остало, целиот живот... се движи хоризонтално од точка А до точка Б и т.н. по една замислена линија каде има само преиферија т.е. површина а нема никаква длабочина нту пак некаква височина... тука не постои никаква можност за каква било прогресија, за какво било растење т.е. еволуција...
Вертикалниот ја преставува состојбата каде свеста е целосно реализирана т.е. присутна е во дадениот момент... се движи од точка А до точка А1, А2, А3 и т.н. во длабочина или Б во Б2 во височина... расте во мометот, и се продлабочува во исто време... времето не постои во ваква состојба... затоа и викаат дека бог е вечен(тоа е само метафора за оваа состојба) Секогаш е присутна и одговара т.е. ра рефлектира реалноста каква и да е во дадениот момент спонтано...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Сакам да се развие дебата по ова прашање, бидејќи навистина не можам да сватам зашто се случува ова, би ми било драго доколку некој кој повеќе се разбира во христијанството да ми одговори на моето прашање.

Со Почит.
Ги знам овие теми.
Тоа се добро познатите теми на форумот, кај што Муслиманите се плеткаат во Христијанството, Атеистите во Исламот и т.н.
Станува збор за теми во кои комичниот отварач ќе се обиде на пример, на Муслиманите да им докажува дека Мухамед бил педофил, или Исламот е погрешно учење.


Навистина не ја разбирам потребата да се "разговара" на вакви теми.
Тие се отвораат со неискрена намера.

Она што е потребно е да се следи советот на Господ Бог Исус Христос: - "Ќе ги познаете по нивните дела"

Критикувај ги делата не се обидувај да ја доведеш во прашање верата на другиот. Прво, нема да успееш. Второ, им личиш на другите селски и еден куп други работи, на кои неќеш да асоцираш.

Секако, не се обидувам да им кажувам на другите што да прават. Секој сам одлучува. Јас само давам мое мислење.

Инаку многу има да се каже на оваа тема. Кога би била намерата конструктивна, а не класично провокаторска.
Ќе научиш, има време...
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Не треба да сфатиш, односно ништо не претставува тоа се само пагански обичаи исто како и курбан бајрам околу масовно колење животни и тоа ништо не претставува затоа и не се замарај такво глупо прашање.;)


Sent from my Desire HD using Tapatalk 2
Тука грешиш, Курбанот е токму тука за да им пркоси на паганските обичаи, тие обичаи велат да им се принесува жртва на боговите, а Муслиманите како доказ дека нема фајде никој друг освен човекот от тоа месо и да ја докаже својата добронамерност, искреност и хуманост месото го делат на сиромашни!!

би сакал некој кој повеќе се разбира од темата да одговори.

На форумот се направени безброј теми против Исламот, толку ли ве уплаши една тема??
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Крстот е геометриска фигура, која се состои од две отсечки под прав агол (90°). Крстот е еден од најдревните симболи на човечкото општество, кој е користен од многу религии, а најмногу од христијанството. Според христијанството, вертикалната линија го симболизира божеството, а хоризонталната човештвото. Крстот е директно поврзан и со мачењето и распнувањето на Исус Христос. Разпнувањето на крст е било распространето средство на казнување во древнот Рим. Иако тогаш крстот означувал симбол на смртта, во христијанството означува симбол на животот.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Сакам да се развие дебата по ова прашање, бидејќи навистина не можам да сватам зашто се случува ова, би ми било драго доколку некој кој повеќе се разбира во христијанството да ми одговори на моето прашање.

Со Почит.
Како што ти одговорија, крстот се поврзува со распнувањето и жртвата на Исус во христијанството.

Меѓутоа, крстот не е првиот од христијанските симболи, кога христијанството било тајно и неговите следбеници прогонувани... За време на владеењето на Римјаните, кои верувале во повеќе богови, низ нивните територии била позната праксата престапниците да бидат распнувани на крст (убијци, крадци и сл.). Поминале некои 4 до 5 века, пред крстот да стане еден од основните, ако не и најзначајниот од христијанските симболи, бидејќи требало да исчезнат од меморијата на повеќе генерации асоцијациите кои ги предизвикувал тој - како средство за погубување луѓе... Дотогаш и христијанството ја стекнало својата моќ како религија и политичка сила.

Инаку, крстот не е ни ексклузивно христијански симбол, ако те интересира повеќе, побарај податоци, ќе најдеш дека и други прастари народи го употребувале, како што впрочем е случај и со повеќето симболи, кои на различен начин циркулираат денес.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Многу работи ти не можеш да сватиш.....затоа не поставувај глупи прашања кои доведуваат само до раздор.
Гледај си ја твојата религија и не се замарај со другите религии.
Сигурно твојата религија не те учи да трескаш глупости за другите религии....научи го куранот и разбери го, па дојди и ќе коментираме....вака само се глупираш
Se soglasuvam. Covek treba da go sovlada svoeto i samiot.
Samo,mozebi nelogicki mu bilo,kako sto ni mene,mozebi ni jas ne svakjam;
Zosto se slavi predmet na koj go izmacuvale nivniot spasitel i sakan.
Eve zemam jas sega konkretno od sebe;
Koga na Muhammed s.a.w.s bi mu nanel steta eden trn,jas trn ne bi sakal so oci da vidam.

Normalno,mozebi si imate poveke i podobro objasnuvanje koe nie mozebi i ne go znaeme.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Инаку многу има да се каже на оваа тема. Кога би била намерата конструктивна, а не класично провокаторска.
Ќе научиш, има време...
Немам провокаторска намера, само сакам да сватам зашто христијаните го прават тоа, некако ми е чудно и несватливо.

Знам дека ќе бидам погрешно сваќан како и што започна еве темата.

Со Почит!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom