Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ова мора да е некоја пародија, нема шанси толку забеган народ да постои.
Филмот е базиран според мангата The legend of Ricky-Oh, кој е уште позабеган од филмот.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Јас па чуди се за она со окото и черепот на крајот.
Остави го окото и черепот, братчево со својот дигестивен систем сакаше да го убиет :pos:. По шо со нож да убиеш некого е премногу меинстрим :D.
--- надополнето: 17 јануари 2013 во 23:43 ---
Seven Psychopats (2012)
За да не бев уште со преголеми импресии, се логнав на имдб да му турам десетка чисто да држи висока оцена, со цел дека овде ќе сум со троа поладна глава. Нејсе, одличен склоп на крими комедија, всушност појма немав, мислев крими филм со некои си познати фаци. Толку. Кога се најдов смеејќи се, морав да проверам жанр, пошо не ми се веруваше филмот да е that good. Kaко што реков совршен склоп на крими комедија, немало ваков од ерата на Гај Ричи, сепак британски, а овој пак амерички..

Почнува сериозно, и до сам крај е непредвидлив или воопшто не се трудите од тој аспект дека филмот е прилично забавен, и едноставно сте.. во моментот, го следите без background процеси, трудејќи се да го предвидите пошо сте нели that smart. Не дека не интригира, одлична приказна, фантастично смешен и скоро совршена глума. Не дека не беа одлични Farrell или Christopher Walken.. али (as Janice) OH MY GOD Sam Rockwell. Го краде цело светло. Неверојатна глума проследена со разработени дијалози и со правата содржина на комедија. Јас уживав, и голема препорака. (намерно изоставив приказна, али еве писател пишува скрипта за филм, за психопати, there)
8.
Не е баш Амерички , режисерот е со Ирско-британско потекло како и Колин Фарел кој е ирец . In Bruges ваљда си го гледал али гледај го и краткиот филм за кој доби оскар Martin McDonagh - Six Shooter. Освен неколкуте актери и локацијата скоро и да нема ништо америчко.

Иначе како шо спомна Сем Роквел е моментот. Штета шо ретко добиват главна улога момаков кога e способен на плеќи да носи цел филм како Moon.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Џанго е мајкоебавање.Каков филм само :cuc::cuc:.
Знам дека ќе има некои што ќе го хејтаат филмот пошто бил пре cheesy ама филмот е топ.

Што по ѓаволите бараше Џона Хил? Луѓе ко него и Мајкл Цера нејќам да ги видам во сериозни филмови...

Иначе читав дека и Саша Б. Коен бил поканет да глуми како комеди релиф во филмот ама на крај после двоумење се решил да ја прифати улогата во Клетници наместо оваа. А улогата му била нешто у стил дека требало да има секс со жената на Џанго па после им влага Џанго у соба и го убива. Нешто у тој стил.

Ај Нигеров и Валц што беа добри, добри беа (особено Валц). Ај Ди Каприо што беше невеојатен, неверојатен беше. Ама Семјел Л. Џексон :cuc: :cuc: :cuc: ем comedy relief беше на моменти ем сериозен негативец беше. He stole the show. :cuc: :cuc:
Џанго е луд филм, а како најјаки сцени ги издвојувам оние меѓу Валц/ДиКаприо и Џексон/Фокс :)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Nema da pisuvam kritiki posto veke ima napisano za dvata filma.
Argo e prv sto ke go iskomentiram, filmot nema nikakva vrska, totalna utka, golem rejting ima na imdb poradi toa sto amerite se zatrcuvaat na vakvi filmovi kade se zbori za toa kolku se oni nadmokna nacija. Filmot e ziva glupost, nema nikakva interesna prikazna, nema nikakvi interesni citati, ednostavno go pustas filmot ja kazuvat na pocetok ideata i gledas samo za da dogledas deka ke ja realiziraat sto e evidentno od prv pocetok. Nema nikakva neizvesnost nikakva napnatost, apsolutno nisto.. gubenje vreme spored mene.
Vtor katastrofalen film e Seven Psychopaths, nekolku prikazni nafrlani sto nemaat nikakva vrska edna pomegu druga nitu pak nekakvo znacenje, eden ludak sto treska gluposti cel film. Ova e od onie predvidlivi filmovi kade sto uste od pocetok znaes koj e ke umre koj e ubiec i slicno.Isto taka gubenje vreme.
Od ponovive filmovi edinstveno dobar iskoci Django, ne e master piece ali sepak vnesuva nekakov novitet i dobra gluma(pred se zboram za germanecot)
Blasphemy! :pos:
Премногу озбилно си го сфатил. Филмот е све само катастрофа не! :)
Одамна се немам смеено до толку. :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
„Замислите дека додека имате оргазам дознавате дека сте добитник на милионска премија. Е сега замислите дека тоа трае скоро три часа! Е па тоа е Django Unchained“

:cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom