Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Значи пред се, грешка е што логично се размслува на оваа тема, бидејќи човековата логика нема вселенски размери.
Се што ние имаме можност да го истражуваме, се базира на факти извлечени од историјата на нашата планета и "блиските" соседи.
Многу нормално е да бараме сличности во универзумот со она што кај нас се нарекува живот, но тоа не значи дека сме на прав пат.

Бидејќи немаме избор, бараме потенцијален извор на живот (течна форма на водата, растојанието до матичната звезда.. итн итн), вложуваме цифри со многу нули во проекти од типот на Кеплер, СЕТИ итн итн.. и се со цел да се докаже постоењето на вонземски живот или небесно тело со предуслови за почеток на живот.
Значи залудно е да се коментираат појави од типот на "НЛО" посети, кога човештвото вложува многу повеќе во потрагата по најмалиот факт за нивното постоење.

ИИИИИ да не заборам, замислете, се ова произлегува од човековата потрага по основната дефиниција за поимот ЖИВОТ -> иако тој фактички е само една од многуте комбинации кои можат да произлезат со поврзување на елементите и нивната енергија.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.766
Поени од реакции
12.117
Сигурно не си сериозен? :)
Како и да е, тоа погоре се интересни слики, би рекол дело на уметник со бујна фантазија.
Пошто знаеш, малку е глупаво некој да помини дестици светлосни години во простор онолкав како што е прикажан на првите слики или пак самото летало да има крила и опашка, а во вселената тие се непотребни, онака како што е прикажано на последните слики. :)
Да ве боцнам де :) Интересни ми се и верниците и скептиците, едните претеруваат во разгледувањето на можностите а другите не се ни обидуваат...и едните и другите понекогаш се заслепени на некој начин :)

--- надополнето ---

gore = slika od manastirot visoki decani R. Srbija, na koja jasno se gleda nesto ...ima takvi i vo Makedonija , mi imaat kazuvano za negde vo Kratovsko , ama nemam odeno da vidam ...
dolu=figuri od juznoamerickite cicvilizacii na letala i avioni , imase4 na eden dokumentarec , gi pravea spored proporciite i kako sto se prikazani , i utvrdija deka vsusnost mozat da letaat a poteknuvaat od maite ili actekite , mislam prvite deka bea...
Го имам документарецот гледано, интересно е напраен, многу прашања без одговори...ме мрзи да пишувам за НЛО пошто сеедно дали постојат или не :) Во секој случај интересно, со многу прашања, нелогичности и без одговори :)

 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Сигурно не си сериозен? :)
Како и да е, тоа погоре се интересни слики, би рекол дело на уметник со бујна фантазија.
Пошто знаеш, малку е глупаво некој да помини дестици светлосни години во простор онолкав како што е прикажан на првите слики или пак самото летало да има крила и опашка, а во вселената тие се непотребни, онака како што е прикажано на последните слики. :)
Можеби леталото им служело за блиски релации на Земјата,а го донеле со матичниот брод од нивната планета. :)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.766
Поени од реакции
12.117
Пошто знаеш, малку е глупаво некој да помини дестици светлосни години во простор онолкав како што е прикажан на првите слики или пак самото летало да има крила и опашка, а во вселената тие се непотребни, онака како што е прикажано на последните слики. :)
Можеби се непотребни во вселената ама не се на одмет на земјава...ваљда нема само антигравитациони летечки тајнури.

Ти вака прајш а:

:)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.847
Да ве боцнам де :) Интересни ми се и верниците и скептиците, едните претеруваат во разгледувањето на можностите а другите не се ни обидуваат...и едните и другите понекогаш се заслепени на некој начин :)

--- надополнето ---



Го имам документарецот гледано, интересно е напраен, многу прашања без одговори...ме мрзи да пишувам за НЛО пошто сеедно дали постојат или не :) Во секој случај интересно, со многу прашања, нелогичности и без одговори :)
А бе види, од друга страна можеби имале доста уметници со бујна фантазија... како што денес постојат многу такви.
Или еве земи го пример Леонардо да Винчи.... од кај к*р знаел тој дека некогаш ќе направат летало многу слично на неговото во цртежите?
Или падобран, сеедно...

Во минатото можеби иделе тука вонземјани, не велам не, ама за тоа нема некои посериозни докази.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.766
Поени од реакции
12.117
Во минатото можеби иделе тука вонземјани, не велам не, ама за тоа нема некои посериозни докази.
Се сложувам, посериозни нема...се може да се интерпретира на секаков начин. :)

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.847
Можеби се непотребни во вселената ама не се на одмет на земјава...ваљда нема само антигравитациони летечки тајнури.

Ти вака прајш а:

:)
Овие вонземјаните мора да имаат ист начин на размислување како нашиот.
Многу слични летала бре мајката...
Тоа првото најмногу потсетува на од Русите сојуз - капсулата и таа е тркалезна.
Тоа второто изгледа како кој било авион.
А пази, па на едната слика изгледаат како нас.
Да не не се вонземјани??? :)

--- надополнето ---

Можеби леталото им служело за блиски релации на Земјата,а го донеле со матичниот брод од нивната планета. :)
Сосем добро логично размислување. :)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
nogu nogu ubavo napisano osobeno na krajot .. poslednoto prasanje nogu ubavo .. nemam zborovi ... i stvarno e taka .. nogu luge pak prodolzuva da ne im dreme toa so nekade krv se proliva ama bukvalno za nisto .... t.e. se izvinuvam, za oruzje za "masovno unistuvanje" . Ili ne.Mislam bese za borba protiv "Terorizam"
 
K

kalimer0

Гостин
Јас мислам дека постојат вонземјани бидејќи космосот е бесконечен а планетата Земја е еден премногу мал дел од него и глупаво е само ние да постоиме. Некаде прочитав (ме мрзи да барам извор) се претпоставува дека во космосот има уште многу планети исти на нашата но општеството им е различно развиено.
На една планета луѓето се борат со лак и стрела, на друга има роботи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom