Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Уште шега две за вонземјаните... и ќе се погрижам да си добиете бан од една недела (во превод ќе ве нашибам со картони дури не ве банирам) - не се однесува на постовите над мене, туку на тие кои ги избришав (си знаат умните глави кои се)
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
А од каде знаеме ние кој ресурси им се потребни на вонземјаните ? Можеби воопшто не им е потребна вода , можеби не им е потребен кислород можеби им е потребен јаглерод диоксид . А па од друга страна зошто тие да се зелени суштества со големи тркалезни очи , можеби се исти како нас , луѓе. Можеби живеат на иста планета како нашава т.е. на планета која ги има истите услови за живот. Можеби не се вонземјани баш може се луѓе само од друга планета.Поентата ми е физичкиот изглед зошто да се различни од нас ? -Но забележавте многу го користев "Можеби" =)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Очигледно немаш претстава за големината и развновидноста на универзумот во секоја смисла. :)
Марс, а и Земјата се само мало делче во ова мало делче во нашата галаксија. Постојат стотици милијарди ѕвезди само во нашата галаксија. Исто така, постојат милијарди и милијарди галаксии. Можностите се безконечни...
Јас знам добро дека на другите планети нема услови за живот, нема храна и тн. Значи тие не се хранат, а јас знам многу убо кој можее да живее без храна.
Crusader погоре спомна дека тој верува дека тие ги имаат правено пирамидите, е ај видете на што личи пирамидата и јавете ми се. :tv:
Тие си постојат и си живеат на планета и со такви услови како што ние не можеме.http://forum.kajgana.member.php?27356-crusader

--- надополнето ---

П.С не чудете се што не можете да ги видите.
 
Г

Господ

Гостин
Јас знам добро дека на другите планети нема услови за живот, нема храна и тн. Значи тие не се хранат, а јас знам многу убо кој можее да живее без храна.
Crusader погоре спомна дека тој верува дека тие ги имаат правено пирамидите, е ај видете на што личи пирамидата и јавете ми се. :tv:
Тие си постојат и си живеат на планета и со такви услови како што ние не можеме.http://forum.kajgana.member.php?27356-crusader

--- надополнето ---

П.С не чудете се што не можете да ги видите.
Кои не се хранат,вонземјаните ли?Како ли тогаш ја добиваат потребната енергија потребна за живот?
И да,постојат планети на кои се развил живот и многу нормално е тие планети да пружаат различни услови на кои се прлагодиле тамошните жители.

И не не можеме да ги видиме,Problem Loading Page.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Кои не се хранат,вонземјаните ли?Како ли тогаш ја добиваат потребната енергија потребна за живот?
И да,постојат планети на кои се развил живот и многу нормално е тие планети да пружаат различни услови на кои се прлагодиле тамошните жители.

И не не можеме да ги видиме,Problem Loading Page.
Е де како ја добиваат енергијата потребна за живот кога немаат услови за живот таму ? Немаат едноставно храна.
А кои се тие други услови за да може да опстане една цивилизација, потребно е развивање со помош на храна.
Веќе ако живеат на луфта, малку смешно се знае кој може да живее на луфта. :)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Е де како ја добиваат енергијата потребна за живот кога немаат услови за живот таму ? Немаат едноставно храна.
А кои се тие други услови за да може да опстане една цивилизација, потребно е развивање со помош на храна.
Веќе ако живеат на луфта, малку смешно се знае кој може да живее на луфта. :)
Зборуваш за услови кои нас ни се потребни за живот ... шо немора да значи за други ...
 
Г

Господ

Гостин
Е де како ја добиваат енергијата потребна за живот кога немаат услови за живот таму ? Немаат едноставно храна.
А кои се тие други услови за да може да опстане една цивилизација, потребно е развивање со помош на храна.
Веќе ако живеат на луфта, малку смешно се знае кој може да живее на луфта. :)
Вака.
Нам,на сите живи суштества на земјата ни се исполнети условите за живот и можеме да живееме овде бидејки нашите предци се привикнувале и еволуирале милиони години уназад.
На некоја планета каде да речеме дека почвата е составена од други минерали,има друг вид вегетација,друг вид фауна,други елементи во атмосеферата и воздухот и така натаму можно е некои примитивни форми на живот да го издржале сето тоа и да еволуирале и да се привикнале на тој начин на живот.
Човекот не отсекогаш се хранел со цреши туку кога еден ден некој пештерко бил мртов гладен и видел дрво со чудни бобинки на него и каснал и увидел дека е ок и им кажал на другите пештерковци.
Така и овде,полека полека се развивал животот и се добила денешната форма.
Не јадат хамбургери на сите планети.

И кој е тој што живее на луфта?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Е де како ја добиваат енергијата потребна за живот кога немаат услови за живот таму ? Немаат едноставно храна.
А кои се тие други услови за да може да опстане една цивилизација, потребно е развивање со помош на храна.
Веќе ако живеат на луфта, малку смешно се знае кој може да живее на луфта. :)
Едноставно... можеби се ...единки кои не се жива материја, т.е се енергија која нема потреба од дополнителна енергија или храна како што ја викаме ние. А од "луфта" има и на оваа планета организми на кои им е доволна истата за да живеат.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
@BlackWolf Не знам зошто имаш впечаток дека вонземски раси не би биле заинтересирани за човештвото,всушност човекот посматран од страна може да биде многу интригантна глетка.Замисли некоја вонземска раса да дојде во контакт со документарец на Bear Grylls?
Тип опремен со кујнско ноже и метро на метро ќебе преживува во најсуровите услови кои ги нуди Земјата за некој може да биде фасцинантна глетка и порив да ги истражува неговите побратими.
Мене ми е многу смешно да замислам дека на некого сум му интересен и цело време ме набљудува. Што може кај нас да им биде интересно на вонземјаните ? Слаби сме со науката, технологијата и тн. Војни ќе гледаат, фудбал или концерти ?
 
Г

Господ

Гостин
Мене ми е многу смешно да замислам дека на некого сум му интересен и цело време ме набљудува. Што може кај нас да им биде интересно на вонземјаните ? Слаби сме со науката, технологијата и тн. Војни ќе гледаат, фудбал или концерти ?
Не мора да значи дека ќе ги заинтересира само технологијата.
Може да ги заинтересира самата човечка психологија.Не верувам дека сите вонземски раси се технолошки фрикови.
Спомна концерти,еве рецимо фатат дел од концерт на Бах и тие чудни звуци им станат интересни и допадливи.
Ако сме назад технолошки тогаш културно сме напред.
И ред други работи.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Не мора да значи дека ќе ги заинтересира само технологијата.
Може да ги заинтересира самата човечка психологија.Не верувам дека сите вонземски раси се технолошки фрикови.
Спомна концерти,еве рецимо фатат дел од концерт на Бах и тие чудни звуци им станат интересни и допадливи.
Ако сме назад технолошки тогаш културно сме напред.
И ред други работи.

Даааа во право си. Може да ги заинтересираат операта, театарот, и мн работи. И секако психологијата на човекот исто може да ги интересира. :)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Вака.
Нам,на сите живи суштества на земјата ни се исполнети условите за живот и можеме да живееме овде бидејки нашите предци се привикнувале и еволуирале милиони години уназад.
На некоја планета каде да речеме дека почвата е составена од други минерали,има друг вид вегетација,друг вид фауна,други елементи во атмосеферата и воздухот и така натаму можно е некои примитивни форми на живот да го издржале сето тоа и да еволуирале и да се привикнале на тој начин на живот.
Човекот не отсекогаш се хранел со цреши туку кога еден ден некој пештерко бил мртов гладен и видел дрво со чудни бобинки на него и каснал и увидел дека е ок и им кажал на другите пештерковци.
Така и овде,полека полека се развивал животот и се добила денешната форма.
Не јадат хамбургери на сите планети.

И кој е тој што живее на луфта?
Ако се тие некои клетки и се развиваат мора со храна да се развиваат. Како ќе се развива клетката без вода, шеќери и тн. ?
Значи пак некој вид на клетка се.

--- надополнето ---

Едноставно... можеби се ...единки кои не се жива материја, т.е се енергија која нема потреба од дополнителна енергија или храна како што ја викаме ние. А од "луфта" има и на оваа планета организми на кои им е доволна истата за да живеат.
Точно така такви се. Едноставно не им е потребна вода и храна. Затоа и викам ако не им е потребна вода и храна едноставно такви се тие суштества.
А кои се тие организми на оваа планета на кои не име потребна вода и сончева енергија ?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Развиена прва вештачка жива клетка
Американските научници соопштија дека успеале да развијат прва вештачка жива клетка од човечки создадена ДНК. Истражувачите во Институт Крејг во близина на Вашингтон прецизираат дека компјутерски дизајнирале бактериски генетски софтвер кои потоа хемиски го пресоздале по што успеале да го трансплантираат во една клетка. Поддржувачите оценуваат дека вештачката клетка ќе може во иднина да се користи за производство на гориво или за вакцини, но и за материјали кои можат да помогнат во чистењето на животната средина. Критичарите пак, предупредуваат дека оваа технологија може да се употреби и за биолошко оружје.
http://www.makdenes.org/archive/news/20100521/428/428.html?id=2048794

Ова од денеска е вест ...
возможни се манипулации со ДНК и клетки ... значи возможно е да се створи клетка која ќе опстојува на начин на кој некој ќе ја креира ..
пак мешаш храна, вода, шеќери, тоа е за нас на Земјата .. шо немора да значи дека на секоја цивилизација и е потребно за развиток ...
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Ова од денеска е вест ...
возможни се манипулации со ДНК и клетки ... значи возможно е да се створи клетка која ќе опстојува на начин на кој некој ќе ја креира ..
пак мешаш храна, вода, шеќери, тоа е за нас на Земјата .. шо немора да значи дека на секоја цивилизација и е потребно за развиток ...
Како ќе се развиваат и како ќе се множат. Од каде таа “толкава“ интелигенција ?
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Ако постојат вонземјани,тогаш можно е да постојат и повеќе раси на вонземјани.
Кога сме кај изгледот на вонземјаните,можно е некои од нив да изгледаат како нас или слично на нас.
Нели во Библијата и во други свети книги пишува дека Бог го створил човекот по ликот свој.Бог зарем има лик?Бог зарем е од крв и месо?Бог зарем е материјален?Како тоа Бог да изгледа како нас?Ако е така,тогаш тоа не е Бог(освен ако под поимот ’’бог’’ се подразбира вонземно суштество,тогаш ок.),туку некое суштество интелигентно суштество вон оваа планета.А ние сме му го залепиле името ’’Бог/ови’’.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom