Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Абе човек, толку не сфачаш кога ќе постирам некоја заебанција? -.-
:vozbud:
Насмејте се бре ви личам на идиот кој шета по дома со алуминиумска фолија на глава?







-ДА?!:icon_eek:

Па јас почнав да те сфаќам дека си сериозен. :):)
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Sto se odnesuva do razgovorot Stariot Zavet e posebno interesna kniga (dokolku ne se svati bukvalno). Krie mnogu tajni i kodovi, za koi sto mnogu golemi iminja od naukata se trudele da gi okrijat t.e. da gi desifriraat. Ne moze da se ospori faktot deka i Ser Isaak Newton ili Einstein go posvetile celiot zivot na desifriranje na kodot na Stariot Zavet. Toj e ostavstina na nekoja daleku ponapredna civilizacija pred nas sakate narecete ja Gospod, Golemiot Kreator na univerzumot, vonzemjani .....

Ne treba da se traga po drugi planeti dokazot za postoenjeto na zivot. Treba samo detalno da ja proucime istorijata na nasata civilizacijata. Treba da se orientirame kon onie teoriii koi mozeme da gi potvrdime so fakti. Vo ovoj moment ne sme vo sostojba da kazeme deka bilo koja teorija e netocna pa makaj i teorijata deka Lucifer go napravil svetot (jas ne veruvam vo ova).

Eden od materijalnite dokazi za postoenjeto na ponapredna civilizacija ili vonzemjani nadvor od nasata platene se piramidite. Gradbi koi do den denesen ne znaeme za sto sluzat, kako se gradeni, koj gi gradel. Razresuvanjeto na nivniot kod bi ne odnelo na nekoe drugo mentalno nivo, za koe ocigledno ne sme spremni da go imame. Da ne zborime i za mentalnata razvienost na Svestenickata Klaza vo Egipet ili Sumerite vo Mesopotamija, ednite klasa drugite civilizacija koi imale neverojatno znaenje i za deneska (sumerite go znaele agolot na naklonuvanjeto na Zemjinata Topka do 4ta decimala, a vo 70godini na 20vek lugeto uspevale da ja presmataat do 3tata) imale baterii, fabriki, antigravitacioni napravi kondenzatori(vo stariot zavet opis na sarkofagot koj vo koj gi cuvale 10 bozji zapoveri, napraven e eksperiment od ruski naucnici koi go potvrduvaat toa deka e idealen kondenzator) za koi postojat istoriski pisani dokumenti ili materijalni dokazi (za baterijata imete dokaz vo Bagdadskiot muzej).

Sto se odnesuva do krugovite (Crop Circles) za site sto davaa obajsnuvanja kako se napraveni. Ke mozat li da mi ja obajsnat:


Naucnici go imaat desifrirano diskot i na nego pisuva :Beware the bearers of FALSE gifts & their BROKEN PROMISES.Much PAIN but still time.BELIEVE.There is GOOD out there.We oPpose DECEPTION.COnduit CLOSING\"
Za ovaa slika imate brdo informacii na internet, bi trebalo da se iznaskokaat lugjeto ako go pravele ova :D
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Sto se odnesuva do razgovorot Stariot Zavet e posebno interesna kniga (dokolku ne se svati bukvalno). Krie mnogu tajni i kodovi, za koi sto mnogu golemi iminja od naukata se trudele da gi okrijat t.e. da gi desifriraat. Ne moze da se ospori faktot deka i Ser Isaak Newton ili Einstein go posvetile celiot zivot na desifriranje na kodot na Stariot Zavet. Toj e ostavstina na nekoja daleku ponapredna civilizacija pred nas sakate narecete ja Gospod, Golemiot Kreator na univerzumot, vonzemjani .....

Ne treba da se traga po drugi planeti dokazot za postoenjeto na zivot. Treba samo detalno da ja proucime istorijata na nasata civilizacijata. Treba da se orientirame kon onie teoriii koi mozeme da gi potvrdime so fakti. Vo ovoj moment ne sme vo sostojba da kazeme deka bilo koja teorija e netocna pa makaj i teorijata deka Lucifer go napravil svetot (jas ne veruvam vo ova).

Eden od materijalnite dokazi za postoenjeto na ponapredna civilizacija ili vonzemjani nadvor od nasata platene se piramidite. Gradbi koi do den denesen ne znaeme za sto sluzat, kako se gradeni, koj gi gradel. Razresuvanjeto na nivniot kod bi ne odnelo na nekoe drugo mentalno nivo, za koe ocigledno ne sme spremni da go imame. Da ne zborime i za mentalnata razvienost na Svestenickata Klaza vo Egipet ili Sumerite vo Mesopotamija, ednite klasa drugite civilizacija koi imale neverojatno znaenje i za deneska (sumerite go znaele agolot na naklonuvanjeto na Zemjinata Topka do 4ta decimala, a vo 70godini na 20vek lugeto uspevale da ja presmataat do 3tata) imale baterii, fabriki, antigravitacioni napravi kondenzatori(vo stariot zavet opis na sarkofagot koj vo koj gi cuvale 10 bozji zapoveri, napraven e eksperiment od ruski naucnici koi go potvrduvaat toa deka e idealen kondenzator) za koi postojat istoriski pisani dokumenti ili materijalni dokazi (za baterijata imete dokaz vo Bagdadskiot muzej).

Sto se odnesuva do krugovite (Crop Circles) za site sto davaa obajsnuvanja kako se napraveni. Ke mozat li da mi ja obajsnat:


Naucnici go imaat desifrirano diskot i na nego pisuva :Beware the bearers of FALSE gifts & their BROKEN PROMISES.Much PAIN but still time.BELIEVE.There is GOOD out there.We oPpose DECEPTION.COnduit CLOSING\"
Za ovaa slika imate brdo informacii na internet, bi trebalo da se iznaskokaat lugjeto ako go pravele ova :D
Potpolno se soglasuvam so tvojot post. A sega edno licno prasanje do tebe, go postaviv i na drug post no dosega ne mi odgovorija. Me interesira licno dali znaes za prorokot Ezekiel, vo Stariot Zavet. Toj detalno ja ima opisano sredbata so Bog (ne go opisuva negoviot lik sekako) i kazuva na koj nacin Bog se spustil od neboto. Kazi mi koga ke go procitas toj del, i kazi mi sto mislis za toa.

P.S moeto prasanje ne e off topic
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
DO NEMESIS
Voopsto ne si nadvor od temata. Kako i mnogu opisi vo Biblijata na NLO (Starito zavet isklucivo), i opisot na Ezekiel e slicen. Toj dava detalen opis na kocijata (brodot) so site prepoznatlivi svetla itn. Interesno e obajsnuvanjeto deka Kocijata bila iskovana so site znaci na Zociacot. Toa bi mozelo da ima mnogu znacenje. Mozebi go oznacuva neboto (bidejki znacite od Zodiacot go prekrivaat celoto nebo) pa se do toa deka se raboti za intergalaktcki brod. A za likot na Godpod ima retki opisi.Edno od niv e na pocetokot na Stariot Zavet koga Gospod go sozdava covekot.
Mnogu interesna teorija (za covekot) se javuva na istoto mesto na pocetokot na Biblijata potocno za negovoto sozdavanje gledano hemiski covekot e "sostaven" stvarno od "zemja". Gi ima site hemiski elementi koi gi sodrzi pocvata. Moe razmisluvanje e deka nie sme vestacki sozdadena rasa (za koja ne i se znae celta). Vo denesen den sovremeniot covek se trudi da go napravi istiot proces (nanotehnologija i robotika). No dokolku nie sme sozdadeni od materija, od sto e sozdaden toj sto ne napravil, dali od nekoja nadmaterija ili nesto slicno.
Narod ili civilizacija koja bi ja poistovetil so Nadcivilizacija ili Vonzemjani ili kako i da sakate se Sumerite i Svestenickata Klasa vo Egipet (kako sto veke navedov predhodno). Narod koj vo nevideni razmeri gi imal razvieno Astronomijata, Astrologijata, Medicinata a matematikata i fizikata ja imale na navideno nivo. Nie treba da se orientirame kon nivno istrazuvanje za da ja otkrieme Taa vonzemska civilizacija ili potocno NASITE PRETCI.
Mene ne mi e jasno zasto sekogas vonzemjanite gi predstavuvame kako materija i gi barame vo poznat za nas oblik. Zasto tie ne bi mozele da bidat vo nekoj nematerijalen oblik. Na kraj kraeva mozeme da vidime deka sega mozeme software ski da napravime vestacki svet koj mozebi na nekoe drugo nivo moze i samostojno da razmisluva. Treba da se trgneme od bledoto razmisluvanje za postoenjeto na zivotot.

Na temava bi mozel da zboram so godini bidejki mi e opsesija. Ne znam od kaj da pocnam a kaj da zavrsam. Ako imas uste nekoe prasanje slobodno postavi go. Ako ne go znam toa sto treba ke go procitam i ke ti odgovoram. Inace ima edna kniga na srpski se vika "Tajnata na Piramidite" ako si vo moznost obavezno procitaj ja.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Добро ајде и да сме вештачки создадена раса или цивилизација.Ние како и сите вонземјани,животни,раастенија,габи,монери и протисти сме исто.Ние сме свесност.Ако сме свесност тоа значи дека нашата цел е да ја разбудиме таа свест(да се просветлиме).Со самото тоа произлегува дека ние сме на исто ниво со нашите креатори.Ако сме на исто ниво со нив ние не сме под нив и тие се наши браќа исто како што се и животните.

Навистина и теоријата на алхемијата и херметизмот го кажуваат истото.Дека ние сме дојдени од планета која е многу поголема од нашата.Затоа и нашата свест е многу поголема од животните.

И да сме создадени и да не сме нашата цел засекогаш ќе остане иста бидејќи целта на све што е свесно е да се просветли.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
DO NEMESIS
Voopsto ne si nadvor od temata. Kako i mnogu opisi vo Biblijata na NLO (Starito zavet isklucivo), i opisot na Ezekiel e slicen. Toj dava detalen opis na kocijata (brodot) so site prepoznatlivi svetla itn. Interesno e obajsnuvanjeto deka Kocijata bila iskovana so site znaci na Zociacot. Toa bi mozelo da ima mnogu znacenje. Mozebi go oznacuva neboto (bidejki znacite od Zodiacot go prekrivaat celoto nebo) pa se do toa deka se raboti za intergalaktcki brod. A za likot na Godpod ima retki opisi.Edno od niv e na pocetokot na Stariot Zavet koga Gospod go sozdava covekot.
Mnogu interesna teorija (za covekot) se javuva na istoto mesto na pocetokot na Biblijata potocno za negovoto sozdavanje gledano hemiski covekot e "sostaven" stvarno od "zemja". Gi ima site hemiski elementi koi gi sodrzi pocvata. Moe razmisluvanje e deka nie sme vestacki sozdadena rasa (za koja ne i se znae celta). Vo denesen den sovremeniot covek se trudi da go napravi istiot proces (nanotehnologija i robotika). No dokolku nie sme sozdadeni od materija, od sto e sozdaden toj sto ne napravil, dali od nekoja nadmaterija ili nesto slicno.
Narod ili civilizacija koja bi ja poistovetil so Nadcivilizacija ili Vonzemjani ili kako i da sakate se Sumerite i Svestenickata Klasa vo Egipet (kako sto veke navedov predhodno). Narod koj vo nevideni razmeri gi imal razvieno Astronomijata, Astrologijata, Medicinata a matematikata i fizikata ja imale na navideno nivo. Nie treba da se orientirame kon nivno istrazuvanje za da ja otkrieme Taa vonzemska civilizacija ili potocno NASITE PRETCI.
Mene ne mi e jasno zasto sekogas vonzemjanite gi predstavuvame kako materija i gi barame vo poznat za nas oblik. Zasto tie ne bi mozele da bidat vo nekoj nematerijalen oblik. Na kraj kraeva mozeme da vidime deka sega mozeme software ski da napravime vestacki svet koj mozebi na nekoe drugo nivo moze i samostojno da razmisluva. Treba da se trgneme od bledoto razmisluvanje za postoenjeto na zivotot.

Na temava bi mozel da zboram so godini bidejki mi e opsesija. Ne znam od kaj da pocnam a kaj da zavrsam. Ako imas uste nekoe prasanje slobodno postavi go. Ako ne go znam toa sto treba ke go procitam i ke ti odgovoram. Inace ima edna kniga na srpski se vika "Tajnata na Piramidite" ako si vo moznost obavezno procitaj ja.
Knigata ke ja procitam koga ke imam poveke vreme. poslednive 2-3 godini nemam mnogu vreme za ovie raboti, no i mene mi se opsesija vakvi i slicni temi.
Vidov deka toa dobro go znaes. Ne znam dali si procital za ova, no tokmu "kocijata" so koja Bog slegol e toa sto e interesno vo opisot. Mozebi za nekoi ova ke bide samo uste edna laga od zagovorot za "vonzemjani" no kako sakate protolkuvajte go.
Kako sto kaza Dravaa vo postot pogore, mnogu naucnici se posvetile na desifriranje na Biblijata, zasto taa navistina ne e ona sto obicnite lugje mislat deka e. No za toa drug pat. Eden od tie naucnici sto se zanimaval so Biblijata, odredeno vreme posvetil na tokmu taa sredba na Ezekiel so Bog. Interesen bil opisot na "kocijata" so koja Bog se spustil od neboto. So detalni analizi na prikaznata, toj uspeal da go nacrta toj nastan, zasto Ezekiel dovolno detalno go opisal toj nastan. Ona sto e cudno e toa sto otkako zavrsil so crtezot, dobil nesto mnogu cudno i navidum neverojatno. Taa "kocija" za koja se zboruva ispadnala deka vsusnost e vselenski brod na raketen pogon, odnosno isti kako nie sto gi imame deneska. Pred vednas da pocnite da go ismejuvate ovoj post, bi vi preporacal prvo da go poglednete opisot, pa posle komentirajte dali e toj opis tocen i vozmozen, ili e samo uste edna od prikaznite za vonzemjani.
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Добро ајде и да сме вештачки создадена раса или цивилизација.Ние како и сите вонземјани,животни,раастенија,габи,монери и протисти сме исто.Ние сме свесност.Ако сме свесност тоа значи дека нашата цел е да ја разбудиме таа свест(да се просветлиме).Со самото тоа произлегува дека ние сме на исто ниво со нашите креатори.Ако сме на исто ниво со нив ние не сме под нив и тие се наши браќа исто како што се и животните.

Навистина и теоријата на алхемијата и херметизмот го кажуваат истото.Дека ние сме дојдени од планета која е многу поголема од нашата.Затоа и нашата свест е многу поголема од животните.

И да сме создадени и да не сме нашата цел засекогаш ќе остане иста бидејќи целта на све што е свесно е да се просветли.
Ne se slozuvam so tebe bidejki, koga nekoj bi sozdaval nekogo ili nesto, nikogas bi go sozdal ednakvo na sebe. Toa vo sekoj slucaj bi bilo na ponisko mentalno nivo od samiot "sozdavatel". Logicki stom Kreatorot mozel da napravi edna takva slozena struktura kako sto e covekot, togas e na mnogu povisoko mentalno nivo od svojata kreacija. Samoto toa sto covekot go koristi mozokot do najmnogu 10%(ne me fakajte za zbor za procentot, sekade se naveduva razlicno) svakame kolku sme nisko vo mentalniot razvoj. Za toa kolku ponapredno nivo se tie odkolku nie e DNK molekulata. Toa e sovesenstvoto (bez razlika dali se naoga vo covekot ili zivotnoto) bidejki od samo edna molekula na DNKto moze da se razvie eden cel organizam, seuste znaeme samo 5% od stukturata, (pomegu drugoto) nitu edno edinstveno sustestvo na svetov nema identicna DNK so nekoe drugo sustestvo (sporedeno so Kompjuterot IP adresa). Vonzemjanite ostavile traga za toa deka sme sozdadeni vo piramidite, odnosot na vlezot vo Piramidata sporedeno so visinata na cela piramida e ednakov so odnosot pomegu sekvenca od DNK so celata Struktura na DNK molekulata. Sekade ima znaci no nie ne znaeme da gi citame. Drug primer deka se znae za DNKto se isprepletenite zmii, koi mozeme da gi sretneme vo mnogu anticki kulturi i koi predstavuvaat dvete nizi na DNK. Ima uste bezbroj drugi primeri so koi mozebi ni ostavile do znaenje deka sme vestacki sozdadeni.

Za mene edna od najinteresnite teorii e deka koga bi gi zemale kako niza, nas ne sozdale edni, niv gi sozdale drugi, na kraj stigame do Sovrsenstvoto, ili Golemiot Kreator na Univerzumot. Za nas sekogas postoel i ke postoi, da koristime i 120% od mozokot nema da mozeme da go razbereme.

Knigata ke ja procitam koga ke imam poveke vreme. poslednive 2-3 godini nemam mnogu vreme za ovie raboti, no i mene mi se opsesija vakvi i slicni temi.
Vidov deka toa dobro go znaes. Ne znam dali si procital za ova, no tokmu "kocijata" so koja Bog slegol e toa sto e interesno vo opisot. Mozebi za nekoi ova ke bide samo uste edna laga od zagovorot za "vonzemjani" no kako sakate protolkuvajte go.
Kako sto kaza Dravaa vo postot pogore, mnogu naucnici se posvetile na desifriranje na Biblijata, zasto taa navistina ne e ona sto obicnite lugje mislat deka e. No za toa drug pat. Eden od tie naucnici sto se zanimaval so Biblijata, odredeno vreme posvetil na tokmu taa sredba na Ezekiel so Bog. Interesen bil opisot na "kocijata" so koja Bog se spustil od neboto. So detalni analizi na prikaznata, toj uspeal da go nacrta toj nastan, zasto Ezekiel dovolno detalno go opisal toj nastan. Ona sto e cudno e toa sto otkako zavrsil so crtezot, dobil nesto mnogu cudno i navidum neverojatno. Taa "kocija" za koja se zboruva ispadnala deka vsusnost e vselenski brod na raketen pogon, odnosno isti kako nie sto gi imame deneska. Pred vednas da pocnite da go ismejuvate ovoj post, bi vi preporacal prvo da go poglednete opisot, pa posle komentirajte dali e toj opis tocen i vozmozen, ili e samo uste edna od prikaznite za vonzemjani.
Ne samo toj ima i mnogu drugi opisi od biblijata koi se se naucno dokazani. Eden od niv e unistuvanjeto na Sodoma i Gomora kade sto imeme tipicen opis na nuklearni raketi i eksplozijata e isto opisana kako i onaa na atomska eksplozija (pecurkata, krevanje prav, zaslepuvacka svetlina). Primanjeto na desette bozji zapovedi e isto taka interesen opis za srekavanje so vonzemjanite. I da ne dolzam uste mnogu drugi.

Lugeto sto vikaat deka Stariot Zavet e mnogu glupava kniga koja e bezcelna za citanje ili proucuvanje se kratkogledi i plitki, zatoa sto ne mozat ili ne sakaat da pocnat da ja svakaat sustinata na samata kniga.

Za site tie sto sakaat poveke da se zapoznaat so sozdavanjeto na svetot neka pobaraat materijali za sumerskite seven tablets of creation. Vo koi se zbori za Anunakite kako rasa koja go sozdala coveot, i poteknuvaat od planetata Nibiru(mislam deka znaete za nea)
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Ima mnogu opisi, tocno e, no koj da zemi da gi cita i proucuva? nasive vernici ne obrnuvaat vnimanie na takvite prikazni, barem ne onakvo vnimanie kako sto treba. a dokolku nesto ne odi vo prilog na gledisteto na religijata, vednas e toa okarakterizirano kako zagovor protiv verata. Da ne redam primeri i iminja podoro.......
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
119
Поени од реакции
4
Gledam ste ja zadlabocile temava, pa eve da opitam nesto, poso barav neso da citnam ali nemozev da najdam. Na TV pred nekoe vreme kazaa deka u nekoja suma nasle grobnica na vonzemjani od strana na nekoj Svajcarci ili Svegani, ne mi tekinja bas. Dali imate nekoja informacija sto se sluci so toa, pak nekoja zaebancija i izmisljotina ili sea navistina stanuva zbor za neso stvarno?
 

Lord Macedon

Етнички жител на Кајгана
Член од
12 септември 2008
Мислења
135
Поени од реакции
21
ај дааа...сеа баш на вести некои облаци таму светлина,не фтасав до тел...кој има повеке инфо нека каже :uvo:
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Верувам.
Не знам...премногу е себично да речам дека ние сме единствените во универзумот. И дека друг вид на суштества на другите планети не постојат.
И искрено би се запознал со вонземјанец. Или со вонземјанка...некои земјо-вонземјански шмек :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Триаголен НЛО забележан над Калифорнија и Охајо


На крајот од Јануари оваа година, НЛО во облик на триаголник е забележано како лебди на двете сојузни американски држави, Калифорнија и Охајо. Сведоци тврдат дека на леталото приметиле разни светла кои и детално ги опишуваат. Триаголното НЛО со три видливи светла од надворешната страна на трупот и едно во средината забележано е на 29 Јануари на небото над Калифорнија. Сведок возел накај градот Модесто кога приметил необично светло на небото.

Со него во автомобил била и неговата свршеница, а од прво помислиле дека се рабори за светла од обична грмотевица но набрзо сфатиле дека светлата полека се вртат, а надворечните трепкале во правилни периоди.

Средишното светло светело во различни бои а надворешното се менувало од бело боја, преку портокалово до црвено и тоа без трепкање. Кога сведокот искочил на автопатот за да го фотографира НЛО-то, тоа веќе исчезнало.

Сведокот, инаку е аналитичар во Службата за воздушно известување при американската војска и затоа тој многу добро ја знае разликата помеѓу “обични“ летала и она кое го видело.

Според неговите проценки леталото се наоѓало на некои 180-тина метри висина и било долго околу 27 метри. “Се колнам дека слични објекти сум гледал во снимки од НЛО-а со потполно еднакви карактеристики. Запрепастен сум“, рекол сведокот.

Само ден подоцна, тој објект е виден и над Охајо, а сведоци тврдат дека во почетокот изгледало како ѕвезда, но чести ги менувало боите. Тврдат дека тоа било со триаголен облик со светла на секој агол и едно на средината. Сведокот кој го видел во живо, не му наликувало на ниедно досега видено летало.

Тој приметил необично летало и го повикал својот сосед: “Видовме триаголно летало со светла некој агол и едно во средината, кое беше со синкаста боја. Леталото леташе прилично ниско, а светлата на краевите светеа во бела и црвена боја. Над нас пролета со нормална брзина, но без никаков звук. Одлета во источна насока и потполно исчезна од нашиот видокруг“, тврдат сведоците.


http://www.tocka.com.mk/index6.php?ID=2590
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
Од официјалниот сајт на NASA's http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/cgi-bin/images
слики од сонцето со огромни аномалии кои може да се наречат летала кои изгледаат како да манипулираат си енергијата на сонцето. Сликите со од 08-10 фебруар 2010.







http://i817.photobucket.com/albums/zz97/vikasknet/ANOMALY%20AROUND%20SUN/Addendum%20Anomaly%20Around%20Sun/20100208_082530_n7euA_195.jpg[/
IMG]

[IMG]http://i817.photobucket.com/albums/zz97/vikasknet/ANOMALY%20AROUND%20SUN/20100208_172530_n7euA_195.jpg





























 
Член од
15 февруари 2010
Мислења
6
Поени од реакции
0
Сеа дали постои или не, еден ден ќе дознаеме.
Битно, режисериве во холивуд си се налапаа пари, па што уво нас ќе не боли?

Марс напаѓа.
Само ние земјанците ги зезнавме.
Ние уште траеме, додека нивната вода исчезна.:baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom