Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.726 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.178

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
можеби ни прават мајнд контрол (1) и го испитуваат теренот за да ја прошират својата раса (2).... а можеби во блиска иднина ќе ни кажат како стојат работите и дека се спремаат други нови непријателско расположени фацки да ни дојдат на гости и нивните непријатели ќе станат и наши исто така (3) :wink:
Sci-fi (4):vozbud:
1- Умствена Контрола е реалност. Луѓето ја практикуваат од дамнешни времиња. Она што го нарекуваш телевизија е дел од тоа. Ако луѓето се способни да манипулираат со умови на други луѓе, не знам зошто вонземјаните не би го имале истото знаење?

2- Една од агендите на една од расите е таа. Како и да е, да не почнувам пак со луди теории, каде ќе ми требаат пак, месеци додека најдам нешто што ќе потврди делче од тоа што го зборам, нека остане ова на рекол-казал.

3- И тоа е точно. Почни да ја студираш Библијата од научен аспект, гледајќи малку поинаку на нсатаните кои се опишани таму.

4- Холивуд и научната фантаситика се комплементираат едни со други. Ќе отворам тема наскоро за Холивуд и сите фрки околу него. Не се што гледаш е фантазија.

Абе гледај..ние ова си го збориме како да знаеме..99.9% е сигурност дека има Вонземјани.
100% е сигурноста дека има вонземјански напредни и ненапредни цивилизации. Ако го имаш истражувано ова доволно долго колку јас што го имам, ќе знаеш. Нема да ти биде потребен одговор. Нема ни да поставуваш прашања бидејќи веќе ќе ги имаш самите одговори.

Ама прашање е дали воопшто стварно виделе ?
Е ова прашање е шкакливо така да нема да го одговорам на јавен форум :D.

На нет имаш миљарди видеа што покажуваат а искрено не верувам на ниеден
Поради тоа што има многу лажни видеа по нетот и ТВ, не значи дека сите се лажни. Треба да научиш да го тренираш окото. Има луѓе кои прават добри CGI видеа и некое време тие видеа поседуваат автентичност, но кога ќе се дознае дека се местени, од страна на друг, или од самиот креатор на видеото, сите почнуваат да егзибираат тотален скептицизам на тоа поле. Што навистина не треба да е случајот. Треба да останеме отворени кон можностите.

Како тоа сите баш ги даваат зелени или пак морало да биде
вселенска чинија?
1.- Зелена боја на кожа или сина боја на кожа е доста популарна кај кругот на 'вонземјанските ентузијасти' (во кои спаѓам и јас :D), но факт е дека, од поново време, егзобиолозите и астрономите, предвидуваат дека ова е можно да е точно (иако јас знам дека е точно), бидејќи на суштeство кое има друг вид на исхрана, со други видови на минерали и метали кои ги внесува во организмот може да добие сина или зелена боја на кожата.

Плус откопав нешто од мојот материјал и ќе го додадам во една друга тема каде се објаснува потеклото на човекот и како е создаден, информациите објаснуваат дека за зелена кожа се потребни збир од елементи како бакар, магнезиум, железо и цинк. Ако сакаш детали, прашај, да не го должам постов без потреба.

2- Ако некој од тука се разбира во аеродинамика, а кога викам се разбира, мислам на човек кој со години работи на тоа поле и постојано е во тек со нови концепти, или самиот работи на нови концепти, ќе ти потврди дека за било каков лет, особено вселенско летање, летало во форма на чинија (јас претпочитам да го користам терминот диск) е најидеално за таква (у)потреба.

Затоа и мое мислење е дека цивилизациите кои не посетуваат го имаат веќе пронајдено тоа и ги базираат своите концепти на таа основа. Секако има и триаголни летала (90% наши), сферични, и цилиндрични, кои исто поседуваат интересни аеродинамични својства, секако не како дискоформните летала, ама да не навлегувам во детали и забегам од темата, имаат и тие своја примена. А ако Apokalipto дозволи, можам да наведам и некои други детали.

Додека не го видиме со свои очи ништо
Тие што не виделе било што од таков тип, си го задржуваат правото да бидат скептични, секако, само доста луѓе на форумов гледам го продолжуваат тоа право каде ги нарекуваат тие кои виделе, лудаци, пијандури и сл.

Само затоа што некои луѓе не виделе НЛО/Вонземјани, не значи дека не се тука, и уште помалку, не постојат.

The absence of evidence is not evidence of absence ... :D

Али,ипак..не ќе да е да сме сами..Ама толку сигурни факти дека постојат (зборам за 100% сигурни) ја мислам дека не нашле или грешам?:toe:
Можеби грешиш. Ако навистина искрено те интересира, ќе почнеш малку подетално да истражуваш во врска со темата. Ќе си ги најдеш сам(а) одговорите.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.174
Хех..Фала нептун..не сум многу по тоа па да се интересирам,него онака чисто информативно ми требаа одговори кои ги добив..Сепак ок фала..
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Хех..Фала нептун..не сум многу по тоа па да се интересирам,него онака чисто информативно ми требаа одговори кои ги добив..Сепак ок фала..
Епа ок. Секој на своето. Мислев дека имаш некој поголем интерес за ова за да ти објаснам некои работи подетално, ама чим не си толку 'in' во теми за НЛОа и вонземјани, sorry to bother you. Поздрав!
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
а што е со оние здруженија кои наводно оствариле некој контакт со вонземски суштества?
демек полека се почнува со откривање на овие феномени али не преку природен начин бидејќи би настанала голема еуфорија на планетава... чим ние луѓето можеме да праиме некој неразбирливи работи(пример астрална проекција, колку е тоа вистина :toe:) неможеме да си замислиме они што можат :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Тешко да ќе поверуваше и да беше со мене во моментот кога тоа се случи. И тогаш сигурно ќе викаше дека е оптичка илузија :icon_lol:


BTW, ќе ми ја кажеш твојата случка? Или не можеш моментално?

Беше пред 3-4 години. Бев во компјутерница, и излегов оттаму во 10-10.30, со двајца другари. По поминати триесетина метри забележав црвено (како вжарено) светло кое се нагло менуваше насоки. Не можев да ја одредам далечината, но бидејќи беше облачно, мислам дека не беше подалеку од 4-5 километри. Изгледаше мало т.е. не се гледаше баш јасно. Откако го видов подобро (бидејќи не се гледаше добро) му реков на другарите да погледнат, но откако се свртија, по две секунди тоа исчезна. Мое мислење е дека беше оптичка илузија.
Инаку јас бев сосема во ред. :)
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
а зашто уопште се замараме со вакви работи кога некој намерно го има создадено човечкиот ум за да неможе да ги сконта овие појави?

Вонземјани-НЛО,Универзум,2012-Нибиру-Маите,цивилизации п.н.е.,Атлантида,Ареа 51,Бермудски триаголник,Илуминати,Масони,Бог-Сатана,рај-пекол,Александар Македонски,Нострадамус,пат околу времето,атернативна иднина,време,димензии...

нека се појави некој и да ни ги објасни овие работи и дали се поврзани една со друга... make sense or not make sense :icon_eek::uvo::nesvest::kez:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
а што е со оние здруженија кои наводно оствариле некој контакт со вонземски суштества?
Постојат. И имаат остварено контакт. И не се само тие. Има и други групи, меѓу кои и просечни луѓе како јас и ти.

демек полека се почнува со откривање на овие феномени али не преку природен начин бидејќи би настанала голема еуфорија на планетава...
Затоа викам дека официјално признание од замешаните страни нема никогаш да се случи. Но во Disclosure Project имаш доволно сведоштва, признанија, и добро обработени материјали за да ја добиеш вистината. Барем до некаде :D.

чим ние луѓето можеме да праиме некој неразбирливи работи(пример астрална проекција, колку е тоа вистина :toe:) неможеме да си замислиме они што можат :)
Астрална Проекција, Левитација, Телекинеза, Телепатија и многу други. Тое работи се изгубиле во текот на времето, но луѓето во антиката ги поседувале. А погоди од три пати без да згрешиш кој ги научил тие работи .... :helou:

а зашто уопште се замараме со вакви работи кога некој намерно го има создадено човечкиот ум за да неможе да ги сконта овие појави?
Треба да се замараме бидејќи човекот заслужува да ја знае вистината за неговото постоење и потекло, за Универзумот, и која е вистинската реалност. А тоа што користиме едвај 8% од нашите мозоци (не по наша вина) е друга работа. 8% кај најпаметните луѓе на планетава, не бројам просечни луѓе како јас и ти :).

Вонземјани-НЛО,Универзум,2012-Нибиру-Маите,цивилизации п.н.е.,Атлантида,Ареа 51,Бермудски триаголник,Илуминати,Масони,Бог-Сатана,рај-пекол,Александар Македонски,Нострадамус,пат околу времето,атернативна иднина,време,димензии...

нека се појави некој и да ни ги објасни овие работи и дали се поврзани една со друга... make sense or not make sense :icon_eek::uvo::nesvest::kez:
Да, сите се поврзани. Имаш објасненија, само не си нашол до сега.

Беше пред 3-4 години. Бев во компјутерница, и излегов оттаму во 10-10.30, со двајца другари. По поминати триесетина метри забележав црвено (како вжарено) светло кое се нагло менуваше насоки. Не можев да ја одредам далечината, но бидејќи беше облачно, мислам дека не беше подалеку од 4-5 километри. Изгледаше мало т.е. не се гледаше баш јасно. Откако го видов подобро (бидејќи не се гледаше добро) му реков на другарите да погледнат, но откако се свртија, по две секунди тоа исчезна. Мое мислење е дека беше оптичка илузија.
Инаку јас бев сосема во ред. :)
Опааа! ... Просионски колонијален! :vozbud:

Како и да е, мило ми е што го сподели ова со мене (нас), само не ги исклучувај толку брзо работите како оптичка илузија во иднина. Навистина интересен настан. Фала.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.174
Епа ок. Секој на своето. Мислев дека имаш некој поголем интерес за ова за да ти објаснам некои работи подетално, ама чим не си толку 'in' во теми за НЛОа и вонземјани, sorry to bother you. Поздрав!

Хех не ме сваќај погрешно..Можда немам некој голем интерес али ипак сакав одговор..Затоа и ти реков фала..зз..
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Постојат. И имаат остварено контакт. И не се само тие. Има и други групи, меѓу кои и просечни луѓе како јас и ти.



Затоа викам дека официјално признание од замешаните страни нема никогаш да се случи. Но во Disclosure Project имаш доволно сведоштва, признанија, и добро обработени материјали за да ја добиеш вистината. Барем до некаде :D.



Астрална Проекција, Левитација, Телекинеза, Телепатија и многу други. Тое работи се изгубиле во текот на времето, но луѓето во антиката ги поседувале. А погоди од три пати без да згрешиш кој ги научил тие работи .... :helou:



Треба да се замараме бидејќи човекот заслужува да ја знае вистината за неговото постоење и потекло, за Универзумот, и која е вистинската реалност. А тоа што користиме едвај 8% од нашите мозоци (не по наша вина) е друга работа. 8% кај најпаметните луѓе на планетава, не бројам просечни луѓе како јас и ти :).



Да, сите се поврзани. Имаш објасненија, само не си нашол до сега.



Опааа! ... Просионски колонијален! :vozbud:

Како и да е, мило ми е што го сподели ова со мене (нас), само не ги исклучувај толку брзо работите како оптичка илузија во иднина. Навистина интересен настан. Фала.
можеби единствено нешто поради кое би верувал во нивното постоење е нашиот ненормален напредок само во 21 век...

вајда Зевс,Посејдон,Хера,Арес... а потоа Будистиве ги превзеле нивните марифети... викаат хероиве од Одисеја-Олимпија колку е така незнам :toe:

е тука си у право дека користиме 10% од мозокот... али можеби пак другиот дел на мозокот не ни користи за размислување :wink:

П.С. вчера го гледав 2012... супер филмче со високо креирани ефекти... само не ми е јасно како успеа армагедонот-апокалипсата да не ја доуништи земјината кора и зашто секој филм мора арките да бидат спасители... од кај тоа они знаеја за таа работа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Опааа! ... Просионски колонијален! :vozbud:
Уфффф, од каде знаеш ?!?

можеби единствено нешто поради кое би верувал во нивното постоење е нашиот ненормален напредок само во 21 век...
Ненормален ?!?! Хехе, за секое дело што е направено се вложени голем број часови човечки труд. Напредокот си е во ред. Мое мислење е дека се можело и подобро, но ајде и ова што го имаме е доволно. Ај гес соу...

П.С. вчера го гледав 2012... супер филмче со високо креирани ефекти... само не ми е јасно како успеа армагедонот-апокалипсата да не ја доуништи земјината кора и зашто секој филм мора арките да бидат спасители... од кај тоа они знаеја за таа работа.
Филмчето е супер. Хит!

а зашто уопште се замараме со вакви работи кога некој намерно го има создадено човечкиот ум за да неможе да ги сконта овие појави?

Вонземјани-НЛО,Универзум,2012-Нибиру-Маите,цивилизации п.н.е.,Атлантида,Ареа 51,Бермудски триаголник,Илуминати,Масони,Бог-Сатана,рај-пекол,Александар Македонски,Нострадамус,пат околу времето,атернативна иднина,време,димензии...

нека се појави некој и да ни ги објасни овие работи и дали се поврзани една со друга... make sense or not make sense :icon_eek::uvo::nesvest::kez:

Не може ?!? Или му се многу матно "презентирани" ?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Хех не ме сваќај погрешно..Можда немам некој голем интерес али ипак сакав одговор..Затоа и ти реков фала..зз..
Епа нема на чему. :smir: Повели и друг пат.

можеби единствено нешто поради кое би верувал во нивното постоење е нашиот ненормален напредок само во 21 век...
Се согласувам.

вајда Зевс,Посејдон,Хера,Арес... а потоа Будистиве ги превзеле нивните марифети... викаат хероиве од Одисеја-Олимпија колку е така незнам :toe:
А кои се Зевз, Хера, Посејдон и компанија? :helou: Think deeper...

е тука си у право дека користиме 10% од мозокот... али можеби пак другиот дел на мозокот не ни користи за размислување :wink:
Блиску си. Мозокот е само алатка, ако знаеш на што мислам.

П.С. вчера го гледав 2012... супер филмче со високо креирани ефекти... само не ми е јасно како успеа армагедонот-апокалипсата да не ја доуништи земјината кора и зашто секој филм мора арките да бидат спасители... од кај тоа они знаеја за таа работа.
Зошто Холивуд се обидува да ти каже нешто, филм, по филм, по филм. И луѓето и понатаму не сфаќаат. Арките се битен и присутен елемент во секој филм бидејќи и сега се прават арки. Се прашувам зошто? Хммм....

Уфффф, од каде знаеш ?!?
10 години истражување продуцира некои резултати. :helou:

Зависи која е нечија лична дефиниција за резултати.

Ама има многу работи, само ако почнам за се одеднаш да зборам ќе ме банираат поради тоа. :vozbud:
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
109
Поени од реакции
24
I jas sum opsednat od ovie raboti. Pa eve nesho vo sho poveruvav.
Ako gresham ispravete me.


Британија објави тајни документи за НЛО



Државниот архив на Велика Британија го објави целосното досие за „инцидентот во Ренделшамската шума“, од декември 1980 година, кој важи за еден од најпознатите настани поврзани со Неидентификуваните летачки објекти (НЛО) во оваа земја.

Досието за овој настан е објавено на интернет заедно со други 800 наводни средби со вонземјани во периодот од 1980-те и 1990-те години.

Овие документи британското Министерство за одбрана ги третираше како најстроги тајни, но почна да ги обелоденува под притисок на јавноста.

Министерството ги следи случувањата со НЛО од 1950-те години, а се очекува поголем број од документите да се објават во 2010 година.




Хакер ќе биде екстрадиран за пробивање воени мрежи



Со одлука на британскиот Врховен суд во САД ќе биде екстрадиран хакер, обвинет за незаконско пробивање во компјутерските мрежи на НАСА и на Пентагон.

Штетите, нанесени од 42-годишниот Гери МекКинон, се проценуваат на еден милион долари.

Во 2001 и 2002 година невработениот МекКинон успеал да пробие 97 компјутери на НАСА, на Пентагон и компјутерските мрежи на военовоздухопловните сили, копнените и на и силите на воената морнарица на САД.

Тој предизвикал пад на системот на Воената област одговорна за заштита на Вашингтон и ги избришал податоците од компјутерите во базата на воената морнарица „Ерл“ во Њу Џерси, преку кои се следи локацијата и состојбата на борбена готовност на сите бродови на американските военопоморски сили.

Самиот МекКинон тврди дека се обидувал да ги провери заштитните системи на компјутерските мрежи и оти барал докази за постоење на НЛО.

„Јас бев опседнат човек“, напиша МекКинон на веб страната на весникот „Гардијан“ минатата година, опишувајќи оти му било потребно една година се пробие во компјутерските системи на американските вооружени сили.

„Бев по осум часа на ден пред екранот, во станот на мојата пријателка, на пиво и на марихуана“, тврди тој.

МекКион исто така тврди дека во базите на податоци, во кои успеал да се пробие, има докази за скриени вселенски бродови и списоци со имињата на „вселенски командири“.

Во еден од компјутерите од мрежата на американските копнени сили, МекКион оставил белешка која содржела критики на адреса на американската надворешна политика.

Во САД МекКинон може да биде осуден на три до пет години затвор, изјавил неговиот адвокат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Зошто Холивуд се обидува да ти каже нешто, филм, по филм, по филм. И луѓето и понатаму не сфаќаат. Арките се битен и присутен елемент во секој филм бидејќи и сега се прават арки. Се прашувам зошто? Хммм....

Има некои теории дека Холивуд (наводно) не спрема за она што доаѓа!

10 години истражување продуцира некои резултати. :helou:

Сигурно ?

Ама има многу работи, само ако почнам за се одеднаш да зборам ќе ме банираат поради тоа. :vozbud:
Не мора одеднаш, можеш полека :)
Мислам дека нема да те банираат.

Британија објави тајни документи за НЛО


Државниот архив на Велика Британија го објави целосното досие за „инцидентот во Ренделшамската шума“, од декември 1980 година, кој важи за еден од најпознатите настани поврзани со Неидентификуваните летачки објекти (НЛО) во оваа земја.

Досието за овој настан е објавено на интернет заедно со други 800 наводни средби со вонземјани во периодот од 1980-те и 1990-те години.

Овие документи британското Министерство за одбрана ги третираше како најстроги тајни, но почна да ги обелоденува под притисок на јавноста.

Министерството ги следи случувањата со НЛО од 1950-те години, а се очекува поголем број од документите да се објават во 2010 година.
Дали ги имате видено?
Па тоа се глупости невидени. Објавуваат некои искази од луѓе кои наводно имале средба со вонземјани или НЛО. Без докази. Само луѓе кои што кажуваат (веројатно многумина од нив лажат) дека виделе нешто. Тоа не е многу за верување.

Овие документи британското Министерство за одбрана ги третираше како најстроги тајни, но почна да ги обелоденува под притисок на јавноста.

Колку е да е силен притисокот од јавноста, Владата нема да објави ништо што е вистина! Затоа и ги објави тие таканаречени "искази" кои за мене се повеќе приказни и измислици на некои луѓе со бујна фантазија...

Хакер ќе биде екстрадиран за пробивање воени мрежи



Со одлука на британскиот Врховен суд во САД ќе биде екстрадиран хакер, обвинет за незаконско пробивање во компјутерските мрежи на НАСА и на Пентагон.
Без разлика што украл, самото упаѓање во мрежите на Пентагон е кривично дело!

Спомнавте Пентагон...
Дали знаете за теоријата дека под Пентагон има нуклеарна централа....?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Има некои теории дека Холивуд (наводно) не спрема за она што доаѓа!
А што мислеше ти? :helou: Зошто кога некој сведок, кој тврди дека видел нешто, или дека имал контакт со вонземјани, го исмеваат "А па тоа го гледав на StarGate, или тоа го имаше во Deep Space Nine" итн. А човекот, врска нема ни кои се тие серии. Или филмови. Интересно е што и кај некои неарзвиени места во Африка, има луѓе чии тврдења личат на нешто што било обработено од Холивуд, а луѓево немаат ни телевизија. Како може да копираат или лажат, ако лажат?

Да. Од 11 годишна возраст истражувам.

Не мора одеднаш, можеш полека :)
Мислам дека нема да те банираат.
Океј. Само не знам дали почнам да кажувам или не, ептен си критичар бре :nesum:

Дали ги имате видено?
Па тоа се глупости невидени. Објавуваат некои искази од луѓе кои наводно имале средба со вонземјани или НЛО. Без докази. Само луѓе кои што кажуваат (веројатно многумина од нив лажат) дека виделе нешто. Тоа не е многу за верување.
Па тоа што навистина е вредно за гледање, и што е вистината, тие го кријат. Нема да го пуштат во јавност. Инаку имаш право, тоа сакав да то го кажам.

Колку е да е силен притисокот од јавноста, Владата нема да објави ништо што е вистина! Затоа и ги објави тие таканаречени "искази" кои за мене се повеќе приказни и измислици на некои луѓе со бујна фантазија...
Значи сепак мислиш дека тие кријат нешто, така? Поврзано со овој феномен? :wink: Само нема шанси да го пуштат во јавност никогаш. Јас барем го делам истото мислење со тебе.

Без разлика што украл, самото упаѓање во мрежите на Пентагон е кривично дело!
Се согласувам, но дали го гледаше видеото? Ги посети линковите?

Мислам, дали виде дека не измислувам, дека човекот е тој кој што реков дека е, и поради тоа што го открил ќе оди во затвор. Но сепак ме интересира што мислиш за тоа што го открил?

Спомнавте Пентагон...
Дали знаете за теоријата дека под Пентагон има нуклеарна централа....?
Јас сум чул. Интересно што и ти си чул. :helou:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Океј. Само не знам дали почнам да кажувам или не, ептен си критичар бре :nesum:
Така ги бранам ставовите. Ќе се навикнеш.
Можеби ќе ми го сменеш мислењето :)

Јас сум чул. Интересно што и ти си чул. :helou:
Што се немам чуено.....
За среќа или за жал не верувам во се...

Мислам, дали виде дека не измислувам, дека човекот е тој кој што реков дека е, и поради тоа што го открил ќе оди во затвор. Но сепак ме интересира што мислиш за тоа што го открил?
Малку лаички...
Сепак има нешто!
Мора да има!

А што мислеше ти? :helou: Зошто кога некој сведок, кој тврди дека видел нешто, или дека имал контакт со вонземјани, го исмеваат "А па тоа го гледав на StarGate, или тоа го имаше во Deep Space Nine" итн. А човекот, врска нема ни кои се тие серии. Или филмови. Интересно е што и кај некои неарзвиени места во Африка, има луѓе чии тврдења личат на нешто што било обработено од Холивуд, а луѓево немаат ни телевизија. Како може да копираат или лажат, ако лажат?
Финтата е што има многу филмови, а не знам кои се тие што ќе не спремаат!:toe:

Да. Од 11 годишна возраст истражувам.
Истражувам и јас, ама изгледа за разлика од тебе јас ги истражувам двете страни!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom