Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Во ред... само ме интересира што ќе кажат китовите за иднината на земјава, за плановите за развој на истава, за тоа каков бил животот до сега, за тоа дали мислиме да напреднеме и слично... во глобала ние ја држиме планетава, сакал некој да признае или не, безразлика на тоа што има побројни и од нас (инсектите на пример) и никако неможам да најдам логика во тоа некој кој ќе дојде од страна да комуницира со вид кој не е доминантен, сепак и кога ние би отишле во вселената и наидеме на планета каде што луѓе (или хуманоиди слични на нас) се во подредена улога а доминантна е друга ителегентна раса... мислам дека најпаметно и најрационално ќе биде да стапиме во контакт со онаа поразвиената раса. Замисли се ти како одиш на некоја фарма и таму не стапуваш во котакт со сопственикот (а те интересира каде води некој пат на пример) туку директно одиш да правиш муабет со говедата бидејќи нивниот јазик го сметаш за позаебан од овој нашиов едноставниов (артикулиран).
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.497
Поени од реакции
22.202
Во ред... само ме интересира што ќе кажат китовите за иднината на земјава, за плановите за развој на истава, за тоа каков бил животот до сега, за тоа дали мислиме да напреднеме и слично... во глобала ние ја држиме планетава, сакал некој да признае или не, безразлика на тоа што има побројни и од нас (инсектите на пример) и никако неможам да најдам логика во тоа некој кој ќе дојде од страна да комуницира со вид кој не е доминантен, сепак и кога ние би отишле во вселената и наидеме на планета каде што луѓе (или хуманоиди слични на нас) се во подредена улога а доминантна е друга ителегентна раса... мислам дека најпаметно и најрационално ќе биде да стапиме во контакт со онаа поразвиената раса. Замисли се ти како одиш на некоја фарма и таму не стапуваш во котакт со сопственикот (а те интересира каде води некој пат на пример) туку директно одиш да правиш муабет со говедата бидејќи нивниот јазик го сметаш за позаебан од овој нашиов едноставниов (артикулиран).
Во право си но јас само пренесувам што чув..:smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Во право си но јас само пренесувам што чув..:smir:
О... јас па мислев објасниле зошто, навистина зошто???

Нависитна нелогично... барем вака за оние како мене кои ја испуштиле таа емисија, може навистина во неа бил искажан некој логичен? заклучок зошто китовите би биле оние кои се на врвот на нечија листа за комуникација... ако веќе и не комуницираат... ама засега вака површно можеме да теоризираме до утре и пак да не кажеме ништо :D
 
B

BELIEVE ME

Гостин
Во ред... само ме интересира што ќе кажат китовите за иднината на земјава, за плановите за развој на истава, за тоа каков бил животот до сега, за тоа дали мислиме да напреднеме и слично... во глобала ние ја држиме планетава, сакал некој да признае или не, безразлика на тоа што има побројни и од нас (инсектите на пример) и никако неможам да најдам логика во тоа некој кој ќе дојде од страна да комуницира со вид кој не е доминантен, сепак и кога ние би отишле во вселената и наидеме на планета каде што луѓе (или хуманоиди слични на нас) се во подредена улога а доминантна е друга ителегентна раса... мислам дека најпаметно и најрационално ќе биде да стапиме во контакт со онаа поразвиената раса. Замисли се ти како одиш на некоја фарма и таму не стапуваш во котакт со сопственикот (а те интересира каде води некој пат на пример) туку директно одиш да правиш муабет со говедата бидејќи нивниот јазик го сметаш за позаебан од овој нашиов едноставниов (артикулиран).
Во глобала човекот е тој што ја држи земјата од живите организми тоа е точно. но сметај дека човекот е нај последниот услов за опстанок на земјата т.е ако постојат животните, инсектите, птиците ним не им треба човекот. Животните ниту ја загадуваат водата, ниту почвата.
Тие исто така ниту се исхрануваат со нас ниту зависат од нас.
Но што ќе речеме за нас дека зависиме од храната, од природните услови, т.е ако нема животни ќе нема ни човек.
Можеби и тие вонземјани што не посетуваат им снемало резерва па си помислие ај да тргнеме во покор на други раси.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.497
Поени од реакции
22.202
О... јас па мислев објасниле зошто, навистина зошто???

Нависитна нелогично... барем вака за оние како мене кои ја испуштиле таа емисија, може навистина во неа бил искажан некој логичен? заклучок зошто китовите би биле оние кои се на врвот на нечија листа за комуникација... ако веќе и не комуницираат... ама засега вака површно можеме да теоризираме до утре и пак да не кажеме ништо :D

Немам време да го најдам видеото на Јутуб .. Сосема убаво објаснија дека нашиот јазик не е така комплициран како на китовите..
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Сините китови посебно :icon_lol: a начинот на комуникација е нивната песна па Кирк и компанија одат назад на земјата со клингонски брод :) јасно ми е од каде му е идејата само сакав да видам дали има и некоја друга причина која го поттикнала на ова размислување... зошто да не се делфините на пример?
правени се многу истражувања,добиени се резултати дека делфините се исклучително интелегентни суштества(некои тврдат дека се и поинтелегентни од човекот(?!))......искрено и мене ми дојде на ум дека би можеле на пр. со нив да стапат во контакт хехе лудост
сепак се знае кој е газда на планетата(не дека е доволно мудар и паметен да ја зачува како што треба...)
 
B

BELIEVE ME

Гостин
абе каква интелегентност видовте во делфините човекот е можеби поенелигентен дури и од вонземјаните па за тоа додека не сме го фатиле врвот на технологијата вонземјаните сакаат да не уништат,
Бидејќи човекот направи бум во развојот на технологијата за 30 години што ли ќе се случи за 100 200 години.
Измисливме синтетичка крв, направивме дури и машини што размислуваат поинтелигентно од нас, развивме нано технологија.
А можеби оние мали и едноклеточни бактериите ни се спасот против вонземјаните.
 
Член од
25 август 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
postojat bezbroj univerrzumi i moznosta da sme sami e mnogu mala.naucnicite baraat zivvot na drugi planeti i si mislat deka oblikot na teloto mora da bide kako nasiot.jas mislam deka zivot ima i na samoto sonce no telata ne se od krv,meso i koski zosto ako se takvi ke izgorat.zivotot na zitelite na sonceto e isti kako i na zemjata samo telata se sostaveni od ogneni jazici kakvo sto e isonceto i mislam deka imaat inteligencija dosta po razviena od nasata.a za patuvanje so nekakvi tanjiri e nevozmozno zosto so visokata inteligencija sto ja razvile so tekot na evolucijata tie patuvaat astralno ne samo kon zemjata tuku i kon drugi podalecni destinacii.znaci moznosta da sme sami e cista glupost.
 
B

BELIEVE ME

Гостин
postojat bezbroj univerrzumi i moznosta da sme sami e mnogu mala.naucnicite baraat zivvot na drugi planeti i si mislat deka oblikot na teloto mora da bide kako nasiot.jas mislam deka zivot ima i na samoto sonce no telata ne se od krv,meso i koski zosto ako se takvi ke izgorat.zivotot na zitelite na sonceto e isti kako i na zemjata samo telata se sostaveni od ogneni jazici kakvo sto e isonceto i mislam deka imaat inteligencija dosta po razviena od nasata.a za patuvanje so nekakvi tanjiri e nevozmozno zosto so visokata inteligencija sto ja razvile so tekot na evolucijata tie patuvaat astralno ne samo kon zemjata tuku i kon drugi podalecni destinacii.znaci moznosta da sme sami e cista glupost.
абе какви безброј универзуми.
Универзумот си е еден само со различни имиња космос, галактика, исто е тоа.
А живот на сонцето пази и да има. Не значи ако се вонземјани дека можат да издржат високи температури или слично, а ти што мислиш остај тоа. Мислиш ова што се огнените јазли од сонцето е некаков жив свет не брат тоа ти е сончеви ерупции.
А никој не рече дека сме сами прочитај подобро па тогај коментирај.
За сами никој не вели дека сме сами туку прашањето е дали Земјата е посетувана од вонземјани ?
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.497
Поени од реакции
22.202
Во Мексико пронајдено бебе вонземјанец?
Од Мексико доаѓа уште еден интересен случај кој сигурно ќе ја разбуди љубопитноста на оние кои веруваат во вонземен живот, но и кај они кои се скептични по тој поглед. Имено, на ова видео јасно е видливо суштество кое повеќе личи на нешто што не доаѓа од нашата планета, а дали станува збор за автентично суштество или за добро елаборирана измама – оценете сами.



Случајот за пронаоѓање на бебе вонземјанец го пренела мексиканската телевизија, наведувајќи дека истата е пронајдена во замка за животни. Џејми Маусан, ТВ ѕвезда и уфолог, во своето шоу прикажувајќи слики од тоа суштество на јавноста и порачал дека тој смета дека станува збор за автентичен вонземјански пример, а не за измама. За ова спектакуларно откритие Маусан дознал од еден фармер од зафрлениот дел на Мексико, а пронајденото суштество го предал на тестови – ДНК анализа и магнетска резонанца.



Фармерите кои го пронашле суштеството велат дека тоа во моментот кога го пронашле тоа било живо и навистина гласно врескало пред да умре. Резултатите од тестирањето покажале дека таков вид не постои на Земјата. Иако малото суштество покажува карактеристики на гуштер, исто така покажува и некои човечки карактеристики. Мозокот на суштеството бил многу голем, посебно на страничниот дел на черепот, кој, на пример, е задолжен за учење и меморија кај луѓето. Научниците врз основа на ова заклучиле дека станува збор за исклучително интелигентен вид.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Ne sme sami be. Sigurno ima i drugi zivotni formi na drugi planeti.A za toa deka zemjata e posetena od vonzemjani imam edno prasajne. Zosto vonzemjani s epojavuvaat samo vo Amerika(mislam na kontinentot) i pogolemite drugi drzavi??Sigurno nekoj ke odgovori deka pogolema e verojatnosta da sletaat tamu bidejki teritorijata e pogolema.
 
B

BELIEVE ME

Гостин
Еве и за ова малце теорија ако има нло ќе има секаде.
Но бидејќи менталитетот во америка и на западо е различен од нашиот, во америка луѓето се малце чукнати па се што ќе видат мислат дека е нло.
И орел да видат на небото ама високо да лета и тој личи на нло.
Башка пред некој ден имаше една птица на небото високо леташе и мислев дека е нло ама не било.
А овде неможе да се види нло пошто никој не го занима тоа.
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
вонземјанин на стапица за животињи... лош ден можда имал, на секој можи да му се деси :pos2:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Еве и за ова малце теорија ако има нло ќе има секаде.
Но бидејќи менталитетот во америка и на западо е различен од нашиот, во америка луѓето се малце чукнати па се што ќе видат мислат дека е нло.
И орел да видат на небото ама високо да лета и тој личи на нло.
Башка пред некој ден имаше една птица на небото високо леташе и мислев дека е нло ама не било.
А овде неможе да се види нло пошто никој не го занима тоа.
hehehe:pos2::pos2::pos2::pos2:LOL.Pa taka e iskreno.Samo tie gledaat nekakvi NLOs.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom