Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177
B

Borg_Drone

Гостин
А мора ли со владата на САД, со Обама и ЦИА да стапат во контакт. Не може ли со мене на пример, преку ТВ. Или преку интернет.

Borg, ти вонземјанин да не си.:helou:
Off topic

Па последен пат кога се погледнав пред огледало приметив дека сум се здебелил некое кило, а исто така и последно време многу пиво консумирам што значи не, не сум вонземјанин :).

On topic

Па има случаи каде некои луѓе тврдат дека со нив контактирале вонземјани, сега повеќето од тие случаи сигурно се измислици, значи само повеќето.
Во секој случај јас да сум вонземјанинот сигурно дека нема да контактирам одма со цивил, кој е далеку поназад од мене во размислувањето.Јас од кај да знам каква ќе биде твојата реакција на пример, или на некој трет од страна??Тоа е моето размислување, не може на крај крајава во галаксија со 100 милијарди ѕвезди и планети да сме ние единствените..
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
значи имаме стапено во контакт.....тие се лоши.....сакаат крв на сите страни.....сакаат се да видат уништено......па за напредни луѓе ова сценарио е незамисливо а не за напредни цивилизации!!!
ретко досега во филмовите се зборува за “добри“ вонземјанци-скоро секогаш по правило тие му штетат на човештвото-холивудски сценариа
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Off topic

Па последен пат кога се погледнав пред огледало приметив дека сум се здебелил некое кило, а исто така и последно време многу пиво консумирам што значи не, не сум вонземјанин .

On topic

Па има случаи каде некои луѓе тврдат дека со нив контактирале вонземјани, сега повеќето од тие случаи сигурно се измислици, значи само повеќето.
Во секој случај јас да сум вонземјанинот сигурно дека нема да контактирам одма со цивил, кој е далеку поназад од мене во размислувањето.Јас од кај да знам каква ќе биде твојата реакција на пример, или на некој трет од страна??Тоа е моето размислување, не може на крај крајава во галаксија со 100 милијарди ѕвезди да сме ние единствените..

ОК! :)
Може и со цивил за да го испитаат теренот. Да видат какви сме.
А тоа што викаш со галаксијата и толку многу ѕвезди. Но што е со физичките закони кои што не дозволуваат поголема брзина од брзината на светлината. Или тенологијата може да го надмине овој проблем. Нели просторот на почетокот на Биг Бенг се движел побрзо од светлината.
 
B

Borg_Drone

Гостин
значи имаме стапено во контакт.....тие се лоши.....сакаат крв на сите страни.....сакаат се да видат уништено......па за напредни луѓе ова сценарио е незамисливо а не за напредни цивилизации!!!
ретко досега во филмовите се зборува за “добри“ вонземјанци-скоро секогаш по правило тие му штетат на човештвото-холивудски сценариа
Па ако зборуваш за sci-fi филмовите и сериите, ќе речам дека си грешка а зошто, е тука ти оставам на тебе да погодиш, како и да е пред тебе е одговорот :).
А зошто не ти дошло на памет дека тие напредни луѓе може и да се предаторска раса (во поглед на размислувањата) кои својата технологија ја користат само за покорување и уништување туѓи цивилизации и светови.Сега за сега колку што гледам нашава планета не е допрена, нема некаква инвзаија и сл. и би сакал така да остане и во иднина.

ОК! :)
Може и со цивил за да го испитаат теренот. Да видат какви сме.
А тоа што викаш со галаксијата и толку многу ѕвезди. Но што е со физичките закони кои што не дозволуваат поголема брзина од брзината на светлината. Или тенологијата може да го надмине овој проблем. Нели просторот на почетокот на Биг Бенг се движел побрзо од светлината.
Тоа колку што знам го има кажано Ајнштајн (корегирај ме ако сум грешка) но колку што знам Ајнштајн исто така ја дал и теоријата за wormholes...
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Па ако зборуваш за sci-fi филмовите и сериите, ќе речам дека си грешка а зошто, е тука ти оставам на тебе да погодиш, како и да е пред тебе е одговорот :).
А зошто не ти дошло на памет дека тие напредни луѓе може и да се предаторска раса (во поглед на размислувањата) кои својата технологија ја користат само за покорување и уништување туѓи цивилизации и светови.Сега за сега колку што гледам нашава планета не е допрена, нема некаква инвзаија и сл. и би сакал така да остане и во иднина.
мислев на напредни луѓе со смисла за животот,љубовта кон природата и сл.....луѓе кои знаат од каде потекнуваат(природата) и кои се свесни дека не смеат да пркосат сами на себе.....за какви предатори ми зборуваш??? предаторите се вклучени во синџир за исхрана меѓу животните,истите не напаѓаат ако не се гладни или загрозени-за таков вид го сметаш човекот???



смешно е да помислиме дека СМЕ имале контакт со вонземјани и дека се тие лошите типови....досегашната историја на Земјата покажува дека ЛУЃЕТО се најлошите типови...
 
B

Borg_Drone

Гостин
мислев на напредни луѓе со смисла за животот,љубовта кон природата и сл.....луѓе кои знаат од каде потекнуваат(природата) и кои се свесни дека не смеат да пркосат сами на себе.....за какви предатори ми зборуваш??? предаторите се вклучени во синџир за исхрана меѓу животните,истите не напаѓаат ако не се гладни или загрозени-за таков вид го сметаш човекот???



смешно е да помислиме дека СМЕ имале контакт со вонземјани и дека се тие лошите типови....досегашната историја на Земјата покажува дека ЛУЃЕТО се најлошите типови...
Па и ја мислев на напредни луѓе, кои имаат сосем поинакво размислување од нас, кои ќе ја користат технологијата за цели кои нас воопшто не ни се допаѓаат.А веќе го болдирав истото она што ти го спомна, кое исто така е можно да се случи..и не ги испревртувај работите, јас не спомнав ништо за човекот зборам за таа раса која ќе стапиме во контакт.


смешно е да помислиме дека СМЕ имале контакт со вонземјани и дека се тие лошите типови....досегашната историја на Земјата покажува дека ЛУЃЕТО се најлошите типови.
И ја колку што знам овдека на темава ние збориме за Вонземјани,НЛО а не збориме за луѓето на Земјата.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Па и ја мислев на напредни луѓе, кои имаат сосем поинакво размислување од нас, кои ќе ја користат технологијата за цели кои нас воопшто не ни се допаѓаат.А веќе го болдирав истото она што ти го спомна, кое исто така е можно да се случи..и не ги испревртувај работите, јас не спомнав ништо за човекот зборам за таа раса која ќе стапиме во контакт.




И ја колку што знам овдека на темава ние збориме за Вонземјани,НЛО а не збориме за луѓето на Земјата.
го прочитав насловот на темата уште пред да пишам на неа-уживај........не знам шо ти смета споредбата меѓу Земјаните и Вонземјаните?! ако сонувате за инвазии и слични работи,по мене тоа ќе остане само во филмовите...
 
B

Borg_Drone

Гостин
го прочитав насловот на темата уште пред да пишам на неа-уживај........не знам шо ти смета споредбата меѓу Земјаните и Вонземјаните?! ако сонувате за инвазии и слични работи,по мене тоа ќе остане само во филмовите...
Па јас напишав и претходно, дека сега за сега нема и некоја таква инвазија колку што гледам луѓето на земјава се слободни, но исто така не можеш и да збориш за тоа што би се случило во блиска иднина, доколку се оствари тој прв контакт (освен ако не ја гледаш иднината на гравче).Значи се е можно, а за болдираново, чим знаеш како гласи насловот на темата, тогаш исто така знаеш дека во насловот не се спомнати луѓето.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Па јас напишав и претходно, дека сега за сега нема и некоја таква инвазија колку што гледам луѓето на земјава се слободни, но исто така не можеш и да збориш за тоа што би се случило во блиска иднина, доколку се оствари тој прв контакт (освен ако не ја гледаш иднината на гравче).Значи се е можно, а за болдираново, чим знаеш како гласи насловот на темата, тогаш исто така знаеш дека во насловот не се спомнати луѓето.
можеби си во право.....вонземјаните попрво би оствариле контакт со ЖЕЛКИТЕ ...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Поради Star Trek IV: The Voyage Home, филм во кој китовите се всушност вонземјани, па нивните доаѓаат да видат што се случува со нив.:)
Сините китови посебно :icon_lol: a начинот на комуникација е нивната песна па Кирк и компанија одат назад на земјата со клингонски брод :) јасно ми е од каде му е идејата само сакав да видам дали има и некоја друга причина која го поттикнала на ова размислување... зошто да не се делфините на пример?
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.497
Поени од реакции
22.202
Гледав една емисија на Национал Географик...Таму јасно кажаа ако вонземјаните контактираат со некој од земјата тоа ќе бидаат китовите оти нимниот (јазик) бил на сложен..Нашиот односно човечкиот бил на седмо место...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom