Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
valvoline@

Сега појасно ти е или сакаш бугаринот уште подетално да ти објасни што тоа точно значи.
--- надополнето: 21 декември 2012 во 02:31 ---

Вие си знаете најдобро дали вреди или не.
Бугарот е дојден овде за да провоцира и да фаќа сеир на темава.За ништо паметно не е дојден овде.
Јас немам бг пасош,ти кажав,ако морам ке го извадам некој ден.Како што тргнало овде,тој ден ми изгледа дека брзо ке дојде.Нормално дека нема да ми биде сеедно ама побитно ми е семејството од било што друго.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.573
I što ako si potpišal? Eve ti kažuem utre odma ke potpišam deka tatko mi i majka mi se germanci pa da mi dadat germanski pasoš. Taka može li?
Nitu ja znam agendata na fmi,nitu me interesira. Ti kažuvam deka ako vo BG ne mrdne situacijata na poarno ke gi snema,može prikaski i prazni muabeti da si pravat i on i ostanatite kolku što sakaat.
Не е тоа агенда на фми туку на бугарија. Тој само ревносно ја споделува тука со тебе пошто се надева дека еден ден ке се осознаеш дека си чистокрвен бугарин, само што тито не лажел 50 години.
Ако можеш да докажеш и ако ти поверуваат повели.
Бугарите не се толку пребирливи, само да се бројат им е нив битно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
valvoline@

Сега појасно ти е или сакаш бугаринот уште подетално да ти објасни што тоа точно значи.
--- надополнето: 21 декември 2012 во 02:31 ---

Вие си знаете најдобро дали вреди или не.
Aj da vidime sto ke ni objasni.
:D
Sve e dubara za para.Nacekaa Bugarite sansa za pečalka so ovie pasošive,ogromna para se vrti. Interesno kako EU ne gi stisna da prekinat,site bugari ke stanat i makedonci,srbi,turci i ukrainci,čečenci,kurdi..... Brejj.
:D:tapp:
--- надополнето: 21 декември 2012 во 02:42 ---
Не е тоа агенда на фми туку на бугарија. Тој само ревносно ја споделува тука со тебе пошто се надева дека еден ден ке се осознаеш дека си чистокрвен бугарин, само што тито не лажел 50 години.
Ако можеш да докажеш и ако ти поверуваат повели.
Бугарите не се толку пребирливи, само да се бројат им е нив битно.
Gabe sto ke brojat,ke gi snema i niv i našite so bg pasoši.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Но законот е един за сите по коj земате пасош.
Не е ист. Пасош неможат да земат било кој од Балканов,особено не Срби или Албанци или Црногорци. Ама особено ви е мерак кога некој наш ке побара бг пасош.
А јазикот пошто ви е наш дијалект можам да го научам одма,додуша секое лето у бг на море за да опалиш неколку бугарки мораш да бекнеш нешо нели,за да е полесно. Ене ви го и оној шо победи на биг брадер,Лестер. Чоекот си пееше ваша химна,облече униформа,кажа дека дедо му бил бугар и оп,си лапна кола,победи и башка се утепа од клецање од тие вашите момичета. А мислиш дека он тоа искрено го правел или кажувал?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не е тоа агенда на фми туку на бугарија. Тој само ревносно ја споделува тука со тебе пошто се надева дека еден ден ке се осознаеш дека си чистокрвен бугарин, само што тито не лажел 50 години.
Ако можеш да докажеш и ако ти поверуваат повели.
Бугарите не се толку пребирливи, само да се бројат им е нив битно.
Абе не мислам дека е битно колко сме.Некои други прашуват и зборуват постоjaно за пописи, броjки, права...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.573
Бугарот е дојден овде за да провоцира и да фаќа сеир на темава.За ништо паметно не е дојден овде.
Јас немам бг пасош,ти кажав,ако морам ке го извадам некој ден.Како што тргнало овде,тој ден ми изгледа дека брзо ке дојде.Нормално дека нема да ми биде сеедно ама побитно ми е семејството од било што друго.
Грешка си, тој точно знае за што е тука. Најмалце да фаќа сеир.
Aj da vidime sto ke ni objasni.
:D
Sve e dubara za para.Nacekaa Bugarite sansa za pečalka so ovie pasošive,ogromna para se vrti. Interesno kako EU ne gi stisna da prekinat,site bugari ke stanat i makedonci,srbi,turci i ukrainci,čečenci,kurdi..... Brejj.
:D:tapp:
И што ти кажува ова тебе. Ако тие имаат црно на бело дека си се потпишал дека имаш бугарски корени или демек бугарин, со таа цифра можат да не ебаваат до кога сакаат како божем ние тука ги дискриминираме бугарите и им ги скратуваме нивните права и слободи.
Понатаму како ке се одвиваат работите можеш да претпотавиш.
Ти потпиши нека имаат црно на бело па после ако сакаш запалиго пасошот. Ништо не менва кога ке речат дека тука има 100000 бугари на кои им се скратени сите основни човекови права и имаат документ со кој тоа можат да го потврдат.
И после ова ако не ти е јасно која е разликата помеѓу бугарско и друго државјанство стварно незнам како повеќе да ти објаснам.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не е ист. Пасош неможат да земат било кој од Балканов,особено не Срби или Албанци или Црногорци. Ама особено ви е мерак кога некој наш ке побара бг пасош.
А јазикот пошто ви е наш дијалект можам да го научам одма,додуша секое лето у бг на море за да опалиш неколку бугарки мораш да бекнеш нешо нели,за да е полесно. Ене ви го и оној шо победи на биг брадер,Лестер. Чоекот си пееше ваша химна,облече униформа,кажа дека дедо му бил бугар и оп,си лапна кола,победи и башка се утепа од клецање од тие вашите момичета. А мислиш дека он тоа искрено го правел или кажувал?
Можат, можат. От Србиja и во Пирот, и от Ниш и от Вранja и от целиот Банат.От Албаниja исто зимат. Црна гора-тамо не сум чул.
--- надополнето: 21 декември 2012 во 02:48 ---
Haha,e ova me iznasmea.:D
Под тоа се подпишуват.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Еве тоа е фамозното ливче за кое зборувате и прашате.
http://force-it.net/dabch/files/iner/file/Lana/Declaration.rtf
Казната при лажене на изjaвата е затвор до 3 години или парична казна.
Немам потреба да лажам за податоците,изјава ко изјава,кога имаш “нож под грло“ ке изјавиш и дека си педер и дека си марсовец и што уште не.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе не мислам дека е битно колко сме.Некои други прашуват и зборуват постоjaно за пописи, броjки, права...
E vidiš,vo Makedonija na sekoj popis imaš šansa da se iskažeš kako Bugar,pa da vidime kolku ke se iskažat.
:D:tapp:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Немам потреба да лажам за податоците,изјава ко изјава,кога имаш “нож под грло“ ке изјавиш и дека си педер и дека си марсовец и што уште не.
Па никоj не е рекол дека и мора да лажеш, но ако лажеш си има казна за тоа. Во интерес на вистината членот 313 от кривичниот закон си го има на сите документи,кои подпишуваш во БГ.
E vidiš,vo Makedonija na sekoj popis imaš šansa da se iskažeš kako Bugar,pa da vidime kolku ke se iskažat.
:D:tapp:
Попис? Па што беше тоа,не се отложи?:D :pos:
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Можат, можат. От Србиja и во Пирот, и от Ниш и от Вранja и от целиот Банат.От Албаниja исто зимат. Црна гора-тамо не сум чул.
--- надополнето: 21 декември 2012 во 02:48 ---

Под тоа се подпишуват.
Можат само тие на кои презимето не им завршува на ИЌ или ако еден од родителите има презиме кое завршува на СКИ/СКА ОВ/ОВА.
Истото важи и за Албанци ама само католици.
Имам пријател кој посредува за пасош и ги знае многу добро работите.Меѓудругото,само тој има извадено преку 7000 пасоши на Македонци.Што останува со другите посредувачи и тие што самите си вадат на своја режија.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Можат само тие на кои презимето не им завршува на ИЌ или ако еден од родителите има презиме кое завршува на СКИ/СКА ОВ/ОВА.
Истото важи и за Албанци ама само католици.
Имам пријател кој посредува за пасош и ги знае многу добро работите.Меѓудругото,само тој има извадено преку 7000 пасоши на Македонци.Што останува со другите посредувачи и тие што самите си вадат на своја режија.
Не сум многу сигурен, торбешите исто получават,а не са католици.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.573
Немам потреба да лажам за податоците,изјава ко изјава,кога имаш “нож под грло“ ке изјавиш и дека си педер и дека си марсовец и што уште не.
Никој тебе не ти ставил нож под грло, сами си отишол таму и доброволно без присила си се потпишал. Не врви тоа баш така како што си го имаш ти замислено. Таа финта под присила тешко, нема да помини.
E vidiš,vo Makedonija na sekoj popis imaš šansa da se iskažeš kako Bugar,pa da vidime kolku ke se iskažat.
:D:tapp:
Па нормално дека нема да се искажат кога се врши тортура врз нив. Не виде прее кога ти напишав дека нив им се скратени сите човекови права тука и дека се угнетувани и малтретирани на секој можен начин. Како ке се изјаснат како бугари на попис. Ама пак затоа кога си отидоа во нивната матична држава без проблеми и нормално без присила се потпишаа 100000. Значи има.
И ете наеднаш наместо тие ние ке испадниме дискриминатори , а тие светци. Сигурно не помисли дека така ги даваат пасошите и дека не им е ова смислено и пресметано години наназат.
Сега ти ѕвони ѕвончето во главата?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom