Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Воопшто не мешам баби и жаби. Напротив да ограбиш банка е далеку помало зло отколку да се одкажеш од соопствениот народ. Едното е грабеж и е кривично дело, другото се нарекува велепредавство. На времето стрелаа за тоа, некаде и се уште го прават тоа посебно во големите демократии.
Едноставно сиромаштијата, политичкото уредување и подобриот живот не е оправдување за такво нешто.
Нема никакво оправдување за такво нешто. Ако сте решиле да емигрирате барем потрудете се да земите државјанство од држава која не не негира како народ или најдете друг начин. Незнам зошто го оправдувате тоа и го претставувате како најнормална работа кога и сами знаете дека не е.
И памтете ми го муабетот, еден ден сево ова бугарија ке ни го наплати и тоа со камата.
Не претеруј сеа стварно,у пасошот пишува Македонец потекло,ако не си видел нека ти стаи слика некој да се увериш.И не е точно дека мењаш корени и такви работи,пишуваш бугар ти,татко ти и мајка ти,толку,ни дедо ни баба ни ништо. Утре кога ке имаш деца ке им извадиш мк пасош и никому ништо,тие ке си бидат Македонци,а ти ке си бугар со мк потекло. Така да не влагај у филмови ко којзнае колку е страшно. Башка у секој момент можеш да се откажеш од тој бг пасош исто како и да не си го имал никогаш.
На времето стрелале,сеа не е тоа време.сеа стрелаат за ограбена банка,а за изваден бг пасош можат само по форуми да те пљукаат,оние демек патриотите.
Вадиш пасош,идеш у Германија на пример,работиш,живееш таму и за 5 години вадиш германски пасош а се откажуваш од бугарскиот. И после тоа форум патриотите ке те праат фашиста зашо ке имаш германски пасош.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Neee,so germanski pasoš ke bideš gospodin i nozete ke ti gi celivat i vo jave i tuka na forumot.
:D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.574
A ako nekoj e ženet-mažena i so familija? Sto da pravi? Ova sto go napiša ti e kao vo onie prikaskite za mali dečinja,da ne mi zameriš.
Ne znam sto tolku ve mačat tie pasoši i tolku fobija,demek ke ni naplatele Bugarite. Sto ke naplatat? Ke se derat na glas deka kaj nas ima mnogu Bugari? I što ke dobijat so toa žiti se? Pa i sega ima Bugarski neli društva za nivni gragjani vo MK,što e sasvim normalno i demokratski,idi i vidi dali tamu ke gi vidiš tie 100.000 so BG pasoši. Nema živo pile.
Ти како да не го потслушна бугарскиот министер сега брзо што рече.
Инаку не е за мали деца приказна. Работата е ако се сака ке се најде начин. За изговори колку да сакаш има.
Но небитно. Секој си прави онака како што смета дека за него е најдобро, само да не се лажиме и тешиме дека тоа нешто е исправно оти не е,или да испадни јас незнаев дека така треба.
Па сега кој милува нека побрза да не им текни на бугарите покрај тоа што треба јазик да учиш пошто бугарскиот ке ви биди мајчин јазик уште некој услов да приклат. А и цената не е нешто скапа, порано за повеќе се продаваја , сега за 300 до 500 евра. Толку денес вреди македонскиот идентитет.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
vlade,gabe na Bugarija toa što pasoši delat na cel region,i kaj niv e katastrofalna situacija,ako ne mrdne malku ekonomijata i tamu za da se zapre iseluvanjeto ke gi snema.Mnogu porano nego Makedonija. Po nekoi podatoci dva milioni bugari najveke mladi veke se maglosale na zapad i veke ne gledaat nazad,uste tolku ke ja letnat vo nasledniov period.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Тоа е тоа. Бугариja како држава,дава можност на сите бугари останати надвор от границите на своjaта татковина да користат бенефиците кои имат сите бугарски државjaни,а ако сакат да се вратат да живеjaт во татковината,заштото никоj не ги е прашал каде сакат да живеjaт,а са останали надвор.
Примери за вратили се во рамките на Бугариja да живеjaт има многу како примери и от Украjна и от Молдавиja и от Србиja и от Македониja.
Да не зборуваме дека некои си намират работа овде и остануват после штудирането си.
Jaс се секjaвам поне на един от форумот от Битола,па завршил и работи во Софиja.
Доста бе ти со твојана демагогија. Се знае зашто се вади пасош,не труј. Никој не се осеќа бугар од Македонците,нит па ке се осеќа некогаш у живот. Пасошот ваш му доаѓа некако ко ГС папир, го користиш еднаш и после го фрлаш.Штом ке завршиш работа(иселиш и вработиш) некаде на запад,после нормално дека ке го фрлам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.574
Не претеруј сеа стварно,у пасошот пишува Македонец потекло,ако не си видел нека ти стаи слика некој да се увериш.И не е точно дека мењаш корени и такви работи,пишуваш бугар ти,татко ти и мајка ти,толку,ни дедо ни баба ни ништо. Утре кога ке имаш деца ке им извадиш мк пасош и никому ништо,тие ке си бидат Македонци,а ти ке си бугар со мк потекло. Така да не влагај у филмови ко којзнае колку е страшно. Башка у секој момент можеш да се откажеш од тој бг пасош исто како и да не си го имал никогаш.
На времето стрелале,сеа не е тоа време.сеа стрелаат за ограбена банка,а за изваден бг пасош можат само по форуми да те пљукаат,оние демек патриотите.
Вадиш пасош,идеш у Германија на пример,работиш,живееш таму и за 5 години вадиш германски пасош а се откажуваш од бугарскиот. И после тоа форум патриотите ке те праат фашиста зашо ке имаш германски пасош.
Немој да бидиш толку наивен.
Искрено и најотоворено ти тврдам дека никој ама баш никој немаше да речи ништо за бугарски пасош ако ситуацијата беше малце поинаква. За жал не е. Да не не негираја како народ ако сакаше и пола држава нека извадеја пасоши. Тука е маката.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ти како да не го потслушна бугарскиот министер сега брзо што рече.
Инаку не е за мали деца приказна. Работата е ако се сака ке се најде начин. За изговори колку да сакаш има.
Но небитно. Секој си прави онака како што смета дека за него е најдобро, само да не се лажиме и тешиме дека тоа нешто е исправно оти не е,или да испадни јас незнаев дека така треба.
Па сега кој милува нека побрза да не им текни на бугарите покрај тоа што треба јазик да учиш пошто бугарскиот ке ви биди мајчин јазик уште некој услов да приклат. А и цената не е нешто скапа, порано за повеќе се продаваја , сега за 300 до 500 евра. Толку денес вреди македонскиот идентитет.
Според устав, изочуването на бугарски jaзик е задолжение на секи бугарски државjaнин. Баш по този основ се размислува да се обврзе даването на пасош со бугарскиот jaзик.
--- надополнето: 21 декември 2012 во 02:24 ---
Доста бе ти со твојана демагогија. Се знае зашто се вади пасош,не труј. Никој не се осеќа бугар од Македонците,нит па ке се осеќа некогаш у живот. Пасошот ваш му доаѓа некако ко ГС папир, го користиш еднаш и после го фрлаш.Штом ке завршиш работа(иселиш и вработиш) некаде на запад,после нормално дека ке го фрлам.
ВИЕ вадите за тоа пасош, но светот не се врти около вас.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Според устав, изочуването на бугарски jaзик е задолжение на секи бугарски државjaнин. Баш по този основ се размислува да се обврзе даването на пасош со бугарскиот jaзик.
Ti kolku tolku si go ispeglal Makedonskiot,može da podneseš za naš pasoš.:D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.574
vlade,gabe na Bugarija toa što pasoši delat na cel region,i kaj niv e katastrofalna situacija,ako ne mrdne malku ekonomijata i tamu za da se zapre iseluvanjeto ke gi snema.Mnogu porano nego Makedonija. Po nekoi podatoci dva milioni bugari najveke mladi veke se maglosale na zapad i veke ne gledaat nazad,uste tolku ke ja letnat vo nasledniov period.
Сега стварно сакаш да ти цртам.
Па читни го малце ФМи што пушува.
Каква врска има тоа што ти одиш на запад.
таму си седи црно на бело дека тука има толку и толку бугари и точка. Ти после фрлиго запалиго откажиго. Таму си се потпишал и готово. Си имаат црно на бело. Мислам дај да не се правиме сега наивни пошто работата е далку од таква.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Немој да бидиш толку наивен.
Искрено и најотоворено ти тврдам дека никој ама баш никој немаше да речи ништо за бугарски пасош ако ситуацијата беше малце поинаква. За жал не е. Да не не негираја како народ ако сакаше и пола држава нека извадеја пасоши. Тука е маката.
Тоа нема да се смени,точно е дека не негираат.Порастоше пилци поебаше квачку е работата.
Се е тоа политика,не се моќни политичариве наши да ја сменат ситуацијата и затоа ке биде така ко што е сеа.Ако си на мака,вади пасош и бегај,ке голтнеш малце потешко некои работи ама после неколку години ке увидиш зашто било тоа така.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.574
valvoline@
ВИЕ вадите за тоа пасош, но светот не се врти около вас.
Сега појасно ти е или сакаш бугаринот уште подетално да ти објасни што тоа точно значи.
--- надополнето: 21 декември 2012 во 02:31 ---
Тоа нема да се смени,точно е дека не негираат.Порастоше пилци поебаше квачку е работата.
Се е тоа политика,не се моќни политичариве наши да ја сменат ситуацијата и затоа ке биде така ко што е сеа.Ако си на мака,вади пасош и бегај,ке голтнеш малце потешко некои работи ама после неколку години ке увидиш зашто било тоа така.
Вие си знаете најдобро дали вреди или не.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Сега стварно сакаш да ти цртам.
Па читни го малце ФМи што пушува.
Каква врска има тоа што ти одиш на запад.
таму си седи црно на бело дека тука има толку и толку бугари и точка. Ти после фрлиго запалиго откажиго. Таму си се потпишал и готово. Си имаат црно на бело. Мислам дај да не се правиме сега наивни пошто работата е далку од таква.
I što ako si potpišal? Eve ti kažuem utre odma ke potpišam deka tatko mi i majka mi se germanci pa da mi dadat germanski pasoš. Taka može li?
Nitu ja znam agendata na fmi,nitu me interesira. Ti kažuvam deka ako vo BG ne mrdne situacijata na poarno ke gi snema,može prikaski i prazni muabeti da si pravat i on i ostanatite kolku što sakaat.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Според устав, изочуването на бугарски jaзик е задолжение на секи бугарски државjaнин. Баш по този основ се размислува да се обврзе даването на пасош со бугарскиот jaзик.
--- надополнето: 21 декември 2012 во 02:24 ---

ВИЕ вадите за тоа пасош, но светот не се врти около вас.
Па за нас и збориме у моментов ако не си приметил,наш форум,наши луѓе,наши проблеми.
Ако некој Србин се осеќал ко бугар тогаш супер,ама јас ти тврдам дека 99,9% од Македонците не се осеќаат ко бугари.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па за нас и збориме у моментов ако не си приметил,наш форум,наши луѓе,наши проблеми.
Ако некој Србин се осеќал ко бугар тогаш супер,ама јас ти тврдам дека 99,9% од Македонците не се осеќаат ко бугари.
Но законот е един за сите по коj земате пасош.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom