Проблем со брзина при користење Торенти

Член од
16 декември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dragi prijateli
Se obiduvam da koristam mi – torrent i bitt-torrent programite za download-iranje od internet. Pri toa sakam da simnuvam programi od isohunt, torrentbay, zamunda i crna berza. No, naiduvam na poteskotii. Brzinata na simnuvanjeto, download-iranje naglo se namaluva i stignuva duri do priblizno
0 kb/s. Proveruvav brzinata na simnuvanje od internet program online mi javi poraka deka greskata ne mi e nitu vo internetot nitu vo kompjuterot t.e.hradverot tuku vo sovtverot. Dali ne mi e podesen operativniot system ili e nesto drugo ne znam. Imam prilicno jak lap-top core 2 duo, so dobar hardver i windows 7. No, od pred nekoe vreme pocna da mi javuva na windows-ot, not – genuine.
Pretpostavuvam ili mi-torrentot ne mi e podesen ili windows-ot i ottamu mnogu mala brzina na download-iranje. Internet vrskata mi e isto odlicna. Imam neogranicen internet od one. Go plakam okolu 1000 den. mesecno so paket boomTV.
Sakam da simnam MATLAB, MATHEMATICA, MATHCAD i Windows 7 od internet. No ne mozam zaradi naglo namaluvanje na brzinata. Dali svakate vo sto mi e problemot? Sakam da naucam i da si simnuvam programi od internet po potreba.
Moze li nekoj da mi pomogne?
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Провери Seeders / Leechers на торентот што сакаш да го симнеш.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Ако нема самиот торент Seeders / Leechers џабе ти е.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Нема врска Leechers, провери само дали има доволно сидови, т.е Seeders.
Дали си поврзан преку рутер? Може тоа да ти праи проблеми. Ја би ти препорачал да симнеш uTorrent, најдобар е!
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
uTorrent користи овој bit-torrent не го бива ,и барај торенти кај што имаш највеќе Seeders / Leechers и само тие симнувај ги ,зашто другите со 1kb ќе ги симнуваш цел месец.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
uTorrent користи овој bit-torrent не го бива ,и барај торенти кај што имаш највеќе Seeders / Leechers и само тие симнувај ги ,зашто другите со 1kb ќе ги симнуваш цел месец.
Како не го бива кога се базирани на потоплно ист код? :D
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Формат-ирај си компјутерот ако ништо друго не успева
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Другар Seeders гледај што поголем број да има на torrentot. Исто така види во програмот што ги симнуваш торентите дали си Seeder, т.е види дали во Seeding има торенти, ако има десен клик на секој од нив и stop download...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Другар Seeders гледај што поголем број да има на torrentot. Исто така види во програмот што ги симнуваш торентите дали си Seeder, т.е види дали во Seeding има торенти, ако има десен клик на секој од нив и stop download...
LOL, што? :confused:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.676
Нема врска Leechers
Пааа, не баш.
Обично тракерите ги сметаат за личери и оние кои го немаат потполно симнато торентот. Тоа се најчесто оние кои ги одселектираат некои помалку битни делови како txt документи со thanks, .nfo и слично.
Така да и без "официјални" сидери може да се симне содржината, теоретски.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
И ја имав таков проблем, до кешот на Utorrent е. За да го решиш оди во Utoorent после Options>Preferences и од таму иди Advanced > Disk Cache кај што пишува Override Automatic Cache .... штиклирај и у полето десно од него пиши 400 и иди Apply. Тоа е тоа :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Како не го бива кога се базирани на потоплно ист код? :D
Може се исти ама читам и по странски форуми во ИТ подфорумите дека полно имаат проблеми со bit torrent а со u torrent немаат :/
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Може се исти ама читам и по странски форуми во ИТ подфорумите дека полно имаат проблеми со bit torrent а со u torrent немаат :/
Проблем со одредена верзија, или сетинг, (рандом проблем) тоа не го менува фактот дека Bittorent is every bit good as Utorrent.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
572
Поени од реакции
147
simni si utorrent
i samo treba da namalis brzinata na uploadot nisto drugo i preku zamunda si simnuvas sto sakas.
za da ne ti koci netot koga ke ti se simne filmot programot so bilo
eve kaj se namaluva upload:
http://prntscr.com/mzcz8
 

Kajgana Shop

На врв Bottom