Македонија во Европска унија ?

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување

Дали сте за влез на Македонија во ЕУ ?


  • Вкупно гласачи
    211
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
ЕУ е веројатно широко распространета желба всадувана во свеста на граѓаните во изминативе 20 години. Разни опции на власт кај нас речиси половина од своите ресурси ангажираат за решавање на ова прашање... 20 години!!! Мислам дека е крајно време веќе конечно да се менува нешто. Вртење кон некоја друга опција, или пак напуштање на идејата за каков и да е сојуз или унија со некои други или трети земји. Ако е за аир, доста е. Повеќе од јасно е дека што и да се случи, ние нема да влеземе во ЕУ никогаш. Доста беше. Идејата за членство во ЕУ веќе е време да се напушти.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.111
поготово сега кога се ујдисаа гејлада и БГ :pos: - ( причините се далеку од познати- не така оддамна била 1913 а Бога ми и 1946 ;) )така да убаво кажа Mandrak Идејата за членство во ЕУ веќе е време да се напушти.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.843
Поени од реакции
17.647
Не се согласувам! Да те потсетам, кога САД ја признаа Македонија под уставно име, во тек беше реферндумот против територијалната поделбана Македонија, кој неуспеа. Јас вечерта си бев на прославата што беше на плоштад, а после тоа си гласав против законот за територијална поделба. Никој не ми забрани да одам и да си го исполнам моето уставно право. Јас си носам одлука за мојата иднина. Сите можеа да го направат истото, исто како што требаше и другите да се приклучат кон протестите на АМАН.

Се` зависи од народот! Ако се побуни народот се` ќе биде поинаку.
Лошо се изразив,ова ми беше поентата..Пример коа некој те заебава ти вика сакаш крембанана?И да сакаш не ти давам..Ти враќаш на тоа гајле ми е нејкам.
Ќе ја разберев темава да бевме пред влез па да одлучиме што е подобро за македонија.Али дали биле за или против не влагаме пошто никој не ни прима.И ич кур не ги боли нив дали Македонија ќе тера инает и ќе се сврти кон Русија.Да сме им биле важни ќе не примеле.
Инаку да не биде све офтопик,ја сум за влагање од проста причина што има придобивки,и политички и економски за македонија колку сакајте хејтајте го тоа.Али името не сакам да го мењам како услов за влез,и ако тоа е условот за влез слободно нека ги прекинат преговорите.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Лошо се изразив,ова ми беше поентата..Пример коа некој те заебава ти вика сакаш крембанана?И да сакаш не ти давам..Ти враќаш на тоа гајле ми е нејкам.
Ќе ја разберев темава да бевме пред влез па да одлучиме што е подобро за македонија.Али дали биле за или против не влагаме пошто никој не ни прима.И ич кур не ги боли нив дали Македонија ќе тера инает и ќе се сврти кон Русија.Да сме им биле важни ќе не примеле.
Да не им значеше толку нашиот идентитет, немаше да прават волку проблеми околу приемот на мала земја како Македонија.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Што би рекла Сузана Манчич, и ова коло маде голо :D.
Само интересена работа е што тоа и не ми паѓа така тешко.
Здравиот разум вика „треба да ти биде криво„ (никој нормален не сака да го ебат во мозок), потсвеста вика „ќути добро е, господ ги чува будалите и пијаните„. Така да во однос на анкетата сум воздржан:D.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Во 2007 година на анкета на форумов дури 57.9% биле “за“ додека 33.7% биле “против“ - имало и 8.4% воздржани.
Сега во 2012 имаме само 35% “за“ додека 65% се “против“ евентуалното влегување во Европска унија.

За 1-2 години очекувам бројот на овие “за“ да биде не поголем од 10-15 проценти, инаку мислам дека и редно време е да ги прекинеме преговорите со ЕУ за наше членство и да се посветиме на многу побитни прашања отколку да не зафркаваат цигани како бугарите и грците.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Во 2007 година на анкета на форумов дури 57.9% биле “за“ додека 33.7% биле “против“ - имало и 8.4% воздржани.
Сега во 2012 имаме само 35% “за“ додека 65% се “против“ евентуалното влегување во Европска унија.

За 1-2 години очекувам бројот на овие “за“ да биде не поголем од 10-15 проценти, инаку мислам дека и редно време е да ги прекинеме преговорите со ЕУ за наше членство и да се посветиме на многу побитни прашања отколку да не зафркаваат цигани како бугарите и грците.
Па се зачлени во меѓу време еден Евроскептик како мене на форумов и отидоа во курац процентите:D
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.111
Освен една божемна „придобивка„ тнр голема држава нема ништо што народот би добил- ама баш ништ.
Зошто се премолчуваат -кријат работи од народот??? треба да се излезе и јавно да се каже дека влезот во ЕУ ЌЕ ЗНАЧИ:
-дека вие ќе ја плаќате и ќе допринесувате за издрувањето на таа сојузна држава“ ЕУ,
-дека над 50 000 европски бирократи ќе носите на свој грб ,
-ќе плаќате годишна членарина од неколку милијарди денари ,
-ќе имате нови шефови кои ќе ве научат како да го стегате ременот и без да притоа ве прашаат што мислите - затоа што примедбите се не прифатливи.
-Ќе станете уште еднаш административна единица на некаква си федерација - но овој пат многу поскапа, недемократска и посебно кон новите членки и многу неправедна ) европска федерација :drk:
И не заборавајте :- секојпат кога извршната власт престанува да ја контролира вољата на народот - демократијата се претвора во диктатура.
размислете убаво- оти после еб*ње нема да можете да се покаете
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Освен една божемна „придобивка„ тнр голема држава нема ништо што народот би добил- ама баш ништ.
Зошто се премолчуваат -кријат работи од народот??? треба да се излезе и јавно да се каже дека влезот во ЕУ ЌЕ ЗНАЧИ:
-дека вие ќе ја плаќате и ќе допринесувате за издрувањето на таа сојузна држава“ ЕУ,
-дека над 50 000 европски бирократи ќе носите на свој грб ,
-ќе плаќате годишна членарина од неколку милијарди денари ,
-ќе имате нови шефови кои ќе ве научат како да го стегате ременот и без да притоа ве прашаат што мислите - затоа што примедбите се не прифатливи.
-Ќе станете уште еднаш административна единица на некаква си федерација - но овој пат многу поскапа, недемократска и посебно кон новите членки и многу неправедна ) европска федерација :drk:
И не заборавајте :- секојпат кога извршната власт престанува да ја контролира вољата на народот - демократијата се претвора во диктатура.
размислете убаво- оти после еб*ње нема да можете да се покаете
Велиш баш ништо? - право на работа каде сакаш во ЕУ, слободно движене на луге, стоки и капитали, штудиране во коj универзитет сакаш на цена,каквата е за домашните студенти, многу програми за образование и човешки капитал и да не продолжувам да наброувам уште...
-РМ ке дава помалце от тоа што ке получава поне во наредните 40-50 години от зачленуването.
-Сека држави носи на своj грб своите бирократи во Брисел, своите преведувачи, своите евродепутати и така натаму...
-И ке получавате неколко милиарда евро за изградба на автопати, пруги, болници, школи ...
-Шефови винаги има
-ЕС не е федерациja.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.111
Велиш баш ништо? - право на работа каде сакаш во ЕУ, слободно движене на луге, стоки и капитали, штудиране во коj универзитет сакаш на цена,каквата е за домашните студенти, многу програми за образование и човешки капитал и да не продолжувам да наброувам уште...
-РМ ке дава помалце от тоа што ке получава поне во наредните 40-50 години от зачленуването.
-Сека држави носи на своj грб своите бирократи во Брисел, своите преведувачи, своите евродепутати и така натаму...
-И ке получавате неколко милиарда евро за изградба на автопати, пруги, болници, школи ...
-Шефови винаги има
-ЕС не е федерациja.
ееее fmi, fmi, знам дека би се сложил со она кое сум го напишал - но под други околности
Вака- сакаш нејќеш мора да го оправдуваш влезот на БГ во ЕУ
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ееее fmi, fmi, знам дека би се сложил со она кое сум го напишал - но под други околности
Вака- сакаш нејќеш мора да го оправдуваш влезот на БГ во ЕУ
Под никакви околности не бив се согласил со тебе. Не го и оправдувам влезот на коjто и да е во ЕУ.
Jaс напишав каде не си во право.Кое от напишаното от мен не е вистина? Или некоj го е страв да има поголем мониторинг?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Македонија како Македонија со Македонци како такви НЕ ВЛЕГУВААТ во друштво на оние под чие покровителство и е ебана мамата 1913, како и дел од оние кои и ебале мамата.
Јасно?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Македонија како Македонија со Македонци како такви НЕ ВЛЕГУВААТ во друштво на оние под чие покровителство и е ебана мамата 1913, како и дел од оние кои и ебале мамата.
Јасно?
Дали ке влезе или нема да влезе во ЕУ, се е со тиja што и еба*ха мамата во 1913.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.111
Под никакви околности не бив се согласил со тебе. Не го и оправдувам влезот на коjто и да е во ЕУ.
Jaс напишав каде не си во право.Кое от напишаното от мен не е вистина? Или некоj го е страв да има поголем мониторинг?
1.Денес ЕУ е во потполна смисла на зборот сојузна држава.
2.Законите на ЕУ се над законите од државите членки.Истите тие закони се мноооогу опсежни.
3.Европската комисија (бирократската влада на ЕУ ) може, но и не мора ако не сака да покрене тужба пред Европскиот суд против земја-членка за која смета дека прекршила некаква си одредба од европското право. Казните за непослушните членки се астрономски.
4.ЕУ не е никаква парламентарна демократија- туку е федерална диктатура.
5.Претседателот на Европското собрание не го бираат народите од Европа- тој не е изборна функција како во демократските држави.
6.Тука битно е да се напомене и т.нр обединето кралство корекција.
Кажи ми ти колку Бугарија годишно плаќа за таа ОК-корекција????
и многу други работи кои сигурно ги знаеш, ако не - слободни пиши- ќе се потрудам и нив да ги напишам:)

.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
1.Денес ЕУ е во потполна смисла на зборот сојузна држава.
2.Законите на ЕУ се над законите од државите членки.Истите тие закони се мноооогу опсежни.
3.Европската комисија (бирократската влада на ЕУ ) може, но и не мора ако не сака да покрене тужба пред Европскиот суд против земја-членка за која смета дека прекршила некаква си одредба од европското право. Казните за непослушните членки се астрономски.
4.ЕУ не е никаква парламентарна демократија- туку е федерална диктатура.
5.Претседателот на Европското собрание не го бираат народите од Европа- тој не е изборна функција како во демократските држави.
6.Тука битно е да се напомене и т.нр европска корекција.
Кажи ми ти колку Бугарија годишно плаќа за таа ЕУ-корекција????
и многу други работи кои сигурно ги знаеш, ако не - слободни пиши- ќе се потрудам и нив да ги напишам:)

.
1. Каде е таа соузна држава? Наполно одвоени буджети, наполно одвоени надворешни политики, наполно одвоени политики за одбрана, наполно одвоени политики за енергетика, наполно одвоени политики за здравство, наполно одвени политики за образование, ... да продолжувам ли да наброувам?
2. Европското законодавство е само во некои области,а не во сите и са допуштени со амин на сите држави членки.
3. Да, и треба да са астрономски. Некоj се плаши от казните? Предпочитам европски бирократи со помала степен на корупциja да контролират сите наши европски пари от тоа некоj темен балкански субект со пералници от фирми да ги контролира и 10 години един автопат да не може да се изгради или што било друго.
4. Зашто? Има избори за европски парламент?Европскиот парламент гласа ли комисиjaта?Што е поразлично овде?
5.Па и во САД не се бира председателот от народа преко, но е демократиja нели? Великобританиja па изобшто нема председател.Помалце демократички цености имат? Нема да зборувам какви права има председателот во ЕУ, повеке представителни,отколкото реални.
6. Се зависи какви са показателите на икономиката за годината, но приближно 450-500 милиона евро. За 2013 година проекциите е за 450 милиона евро.
Ке ми биде интересно да ги напишеш,па да ги продискутираме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom