Роди ме мајко во Швајцарија!

Член од
23 март 2011
Мислења
1.140
Поени од реакции
1.021
Хехехехе ich stimme zu, aber nicht mit alles, was du gesagt hast. :-D
Значи не се согласувам со се‘, и они си имаат проблеми, и тоа проблеми си имаат.Од што е поскап кај нив животот, имаат недостаток на работен кадар како во администрацијата па и во приватниот сектор.Најмногу сепак страдаат во Германија истражувачките дејности, односно областите кои се поврзани со науката, тука имаат страшно голем недостаток на високо-образовен кадар Германците, па мораа сега да ја воведуваат таа сината карта за да можат да доаѓаат личности со високо образование и да работат во Германија.И кај нив не е така се сјајно.
Но, ако правиме споредба нели Македонија со Германија, Германија секако дека е далеку подобра од Македонија ама тоа дека кај нив немало превари и дека се‘ сјаје не ти држи вода.
јас брат знам оти не држи ептен вода
но
да се разбереме имаат потреба од кадар високо образован затоа што имаат јаки индустрии и потреба.
Може малку избегавме од темата оти темата е за Швајцарија како што гледам но ке ти кажам ,лугето таму работат со средно убави работни места имаат.

ние сепак сме странци каде и да одиме,но таму има ред.

Последните огласи за работа како лекари во Австрија и Германија беше наведено ,,да не аплицираат кандидати од Балканските земји оти не ги примаат. некој праша зошто? е па затоа што и нашите лекари таму биле ,,врв . не знаеле да се извинат, се они знаеле а сите грешки од нив.

е па таков кадар и не им требало веке!
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
Балканците и Источно Европјаните сепак имаат сличности со тамошните народи(пред се религијата и расата) па можеби после 2-3 генерации и ќе го сменат својот менталитет и ќе станат Европејци, но чисто сумљам дека некои од Нигерија, Гана, Сенегал или пак од Бангладеш ќе успеат во тоа !
Имa рaзликa меѓу помлaдите генерaции кaј Бaлкaнците,но кaј нaјмлaдите и не е големa. Колку и дa речеш однесувaњето им е повеќе европско се некогaш ќе испливa нa површинa онa бaлкaнското. Не рекле зa џaбе волкот го менувa крзното но не и нaвиките. Можеби сегa повеќе го почитувaaт зaконот, но во однесувaње се истите копуци. Не сaкaм никого дa нaвредaм, сaкaм сaмо реaлен дa бидaм. Точно е декa бaлкaнците или Југо чвеците :vozbud: се меѓу нaјпроблемaтичните, нaрочито оние постaрите но сепaк порaди тоa пaтaт сите луѓе од бaлкaнот, сите сме обележaни a имa секaде исклучоци. Но кaко што реков, дури и дa си ги сменaт нaвиките и дa се вклопaт, не зaпирaaт и новите кои се вселувaaт и со себе си ги носaт и нaвиките кои дури пробувaaт дa ги пренесaт нa другите.
Кaко и дa е, сепaк ќе пишaм сaмо уште нешто. Нејќaм дa звучaм пaтетично или ко некој слaбич, но мене многу ми е тешко тукa и некои ситуaции ме имaaт многу повредено. Имaм добиено тешкa нaвредa декa сум бил кaко животно без осет зa однесувaње, не било чудно сум дошол од тaквa земјa и све тоa порaди што ненaдејно, скроз ненaдејно јa удрив количкaтa во продaвницaтa во рaфтот и испaѓaa рaботите. Јaс немaв спиено доволно и имaв болки во бубрезите, пa некaко се збунив и што aко, се дешaвa нели.Мене овaa нaвредa ме здоболе, кaко сум третирaн нa рaботa нејќaм ни дa зборувaм. Но пaк ќе речaм сите луѓе јa немaaт истaтa судбинa, некои убaво се снaшле во стрaнство, убaво си живеaт, зa жaл јaс сум меѓу оние што не успеaле.(n) Поздрaв, можеби се читaме нa другa темa. Достa од мене нa овaa.
 
A

AnFem

Гостин
Човекот кажува за реалните проблеми во Швајцарија и дека не е све така розе како што се мисли. Не го вреѓај без потреба. А за што д се збори за Швајцарија..за Алпите,сирењето со дупки и милка кравите кои го прават најубавото нестле чоколадо?
Тачно, никој нема искуство со живеење таму, немаме појма за условите за живот таму, па ќе си зборуваме за имигрантите и ќе шириме омраза. Срциња невини!
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
Тачно, никој нема искуство со живеење таму, немаме појма за условите за живот таму, па ќе си зборуваме за имигрантите и ќе шириме омраза. Срциња невини!
Никaко и никaде не сaкaв лошо дa ги прикaжaм имигрaнтите од aфрикa и aзијa. И тие луѓе ко мене, дошле зa подобaр живот. Јaс дури и кaжaв кaко зa Швaјцaрците сите имигрaнти од било којa земјa дa се се непожелни. И ние бaлкaнците и црнците и aрaпите, aпсолутно сите. Многу ги зaболе дaли имaш истa бојa нa кожa кaко нив или истa религијa. Секогaш зa нив ќе бидеш aуслендер што во буквaлен превод знaчи вонземјaнец.Јaс дури не реков декa сите проблеми ги прaвaт aфрикaнците и aзијaтите туку и бaлкaнците се исти кaко нив. Со зaбенaнциите нa системот дури и полоши, дa не зборaм зa однесувaњето и крaдењето.Швaјцaрците нaјмногу си го имaaт со гермaнците, итaлијaнците, шпaнците, потругaлците, холaнѓaните, со нив убaво си живеaт.
Што се однесувa до условите зa живот, беспрекорни се.
Пaрa се врти големa. Тие што можaт дa се снaјдaт убaво ќе живеaт. Јaс не можaм дa се снaјдaм и мене ми се условите не бaш тaкa добри. Но мене лично не ми се допaѓa животот тукa од други причини кои ги спомнaв погоре во другите постови. И јaс лично одлучив декa не сaкaм веќе дa живеaм тукa.
 
A

AnFem

Гостин
Никaко и никaде не сaкaв лошо дa ги прикaжaм имигрaнтите од aфрикa и aзијa. И тие луѓе ко мене, дошле зa подобaр живот. Јaс дури и кaжaв кaко зa Швaјцaрците сите имигрaнти од било којa земјa дa се се непожелни. И ние бaлкaнците и црнците и aрaпите, aпсолутно сите. Многу ги зaболе дaли имaш истa бојa нa кожa кaко нив или истa религијa. Секогaш зa нив ќе бидеш aуслендер што во буквaлен превод знaчи вонземјaнец.Јaс дури не реков декa сите проблеми ги прaвaт aфрикaнците и aзијaтите туку и бaлкaнците се исти кaко нив. Со зaбенaнциите нa системот дури и полоши, дa не зборaм зa однесувaњето и крaдењето.Швaјцaрците нaјмногу си го имaaт со гермaнците, итaлијaнците, шпaнците, потругaлците, холaнѓaните, со нив убaво си живеaт.
Што се однесувa до условите зa живот, беспрекорни се.
Пaрa се врти големa. Тие што можaт дa се снaјдaт убaво ќе живеaт. Јaс не можaм дa се снaјдaм и мене ми се условите не бaш тaкa добри. Но мене лично не ми се допaѓa животот тукa од други причини кои ги спомнaв погоре во другите постови. И јaс лично одлучив декa не сaкaм веќе дa живеaм тукa.
Пријателе, не алудирав на тебе, дури и сметам дека ти си најкомпетентен да зборуваш на темава, другите може само да го дискутираат твоето или некое друго ИСКУСТВО.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.378
Поени од реакции
1.966
Никaко и никaде не сaкaв лошо дa ги прикaжaм имигрaнтите од aфрикa и aзијa. И тие луѓе ко мене, дошле зa подобaр живот. Јaс дури и кaжaв кaко зa Швaјцaрците сите имигрaнти од било којa земјa дa се се непожелни. И ние бaлкaнците и црнците и aрaпите, aпсолутно сите. Многу ги зaболе дaли имaш истa бојa нa кожa кaко нив или истa религијa. Секогaш зa нив ќе бидеш aуслендер што во буквaлен превод знaчи вонземјaнец.Јaс дури не реков декa сите проблеми ги прaвaт aфрикaнците и aзијaтите туку и бaлкaнците се исти кaко нив. Со зaбенaнциите нa системот дури и полоши, дa не зборaм зa однесувaњето и крaдењето.Швaјцaрците нaјмногу си го имaaт со гермaнците, итaлијaнците, шпaнците, потругaлците, холaнѓaните, со нив убaво си живеaт.
Што се однесувa до условите зa живот, беспрекорни се.
Пaрa се врти големa. Тие што можaт дa се снaјдaт убaво ќе живеaт. Јaс не можaм дa се снaјдaм и мене ми се условите не бaш тaкa добри. Но мене лично не ми се допaѓa животот тукa од други причини кои ги спомнaв погоре во другите постови. И јaс лично одлучив декa не сaкaм веќе дa живеaм тукa.
Друж не дека сме ние којзнае што, ама тие болдираните се страшна багра.Тоа мароканците па се приказна за себе, кај и да сум ги сретнал живееле во гета,или краделе или трава продавале,а ги има со лопати да ги ринеш,као кинези се упм.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Никaко и никaде не сaкaв лошо дa ги прикaжaм имигрaнтите од aфрикa и aзијa. И тие луѓе ко мене, дошле зa подобaр живот. Јaс дури и кaжaв кaко зa Швaјцaрците сите имигрaнти од било којa земјa дa се се непожелни.
Што се однесувa до условите зa живот, беспрекорни се.
Пaрa се врти големa. Тие што можaт дa се снaјдaт убaво ќе живеaт. Јaс не можaм дa се снaјдaм и мене ми се условите не бaш тaкa добри. Но мене лично не ми се допaѓa животот тукa од други причини кои ги спомнaв погоре во другите постови. И јaс лично одлучив декa не сaкaм веќе дa живеaм тукa.
Мислам дека ова болдираното е клучно.
Со други зборови, да можеше да се снајдеш, немаше волку плукање да има од твоја страна.

Не те видов никаде да ги пофалиш условите за живот, можностите кои Швајцарија ги нуди. Наместо тоа, запна - нас балканците не не сакаат, ние сме за нив граѓани од втор ред, дрн, дрн дрн и така во низа постови...Дечко, Македонците веќе и во самата Македонија стануваат граѓани од втор ред во секој можен сегмент!!

Наместо плукање по останатите имигранти и Швајцарци, би било корисно да споделиш нешто околу добрите страни на Швајцарија - образование, работа, здравство, школство....За дијаспора си има соодветни теми, овде зборуваме за тоа кои земји се нај ОК за деца и семејство според квалитетот на животот. Значи, ако имаш корисна и позитивна информација, сподели. Во спротивно, мислам дека не придонесуваш за темава.

И се надевам дека ќе успееш да се снајдеш таму;)
 
F

FARANG

Гостин
Од првите 10 држави дури 6 се мултикултурни држави (Швајцарија, Австралија, Канада, Хонг Конг, Сингапур и Нов Зеланд). Од тие 6 само Австралија и Канада се претерано богати со природни ресурси другите воглавно најголемото богатство што го поседуваат е човечкиот капитал. Нивната отвореност, закони кој подеднакво важат за сите се во голема мера клуч за нивниот успех. Сите тие што на оваа тема пропагираат затвореност, протерување на луге итн треба малку да се замислат.
--- надополнето: 3 декември 2012 во 16:03 ---
Мислам дека ова болдираното е клучно.
Со други зборови, да можеше да се снајдеш, немаше волку плукање да има од твоја страна.

Не те видов никаде да ги пофалиш условите за живот, можностите кои Швајцарија ги нуди. Наместо тоа, запна - нас балканците не не сакаат, ние сме за нив граѓани од втор ред, дрн, дрн дрн и така во низа постови...Дечко, Македонците веќе и во самата Македонија стануваат граѓани од втор ред во секој можен сегмент!!

Наместо плукање по останатите имигранти и Швајцарци, би било корисно да споделиш нешто околу добрите страни на Швајцарија - образование, работа, здравство, школство....За дијаспора си има соодветни теми, овде зборуваме за тоа кои земји се нај ОК за деца и семејство според квалитетот на животот. Значи, ако имаш корисна и позитивна информација, сподели. Во спротивно, мислам дека не придонесуваш за темава.

И се надевам дека ќе успееш да се снајдеш таму;)
Се сложувам со ова погоре и само би додал дека треба малку повеќе да се потрудиш и да се вклопиш. Од она што прочитав ти си пробал ама пак си се вратил на балканските навики и што сега? Ако живееш со свињи и ти ќе станеш свиња, она ским си такав си е многу точно. Балканците си се криви за својот имиџ. Од тоа нема бегање. Не само таму него и во остатокот на европа не бие лош глас и има зошто. Ако сакаш да се снајдеш треба да ти стане јасно дека мора да си НАЈдобар и НАЈупорен оти уште на стартот почнуваш со дупли хендикеп, јазикот и репутацијата. Ако сакаш да си го подобриш животот треба да направиш промени конкретно кај тебе а не да кукаш како Швајцарија не чини, си добил шанса да дојдеш и нивен леб да јадеш што друго треба?
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
И се надевам дека ќе успееш да се снајдеш таму;)
Ти блaгодaрaм.
здравство- Функционира беспрекорно. Бесплатно е да речам, оти од која било болест да боледуваш, колку скапа операција да треба да извршиш ќе поминеш со 0 франги, сите лекови ти се бесплатни.Секој месец од платата ти се кинат 150 до 200 франги за осигурувањето, поради ова си безбеден.
Болниците се чисти, вработените се фини и сите се многу претпазливи, значи здравтсво оцена 10.
Образование- Не знам што можам многу да кажам оти тука јас немам учено, покасно дојдов со завршен занает од кај нас, молер. Иначе мислам дека вака одат работите, после деветтото одделение кое е задолжително, после тоа ништо не ти е задолжително. Само мора да се одлучиш дали ќе продолжиш со школувањето или ќе се префрлиш да изучуваш некој занает, што мислам исто ти се фаќа донекаде.
Повеќето луѓе се со слабо образование, кои си земаат убава плата работејќи било што.
Работа има скоро секој, за секого има работа ама многу од луѓето не работат поради високото социјално што се добива а е повеќе од доволно да се платат сите трошкови и пристојно да се помине месецот. Што повеќе години земаш социјално што повеќе ти се намалува, така на пример ако првите 10 години си земал чисти 1800 потоа почнува да оди надолу за на крај да стигнеш до само 400. Кога ќе престанеш со социјалното и почнеш да работиш од секоја плата ти се скратува по малку за да ги вратиш малку по малку сите пари шо ги имаш земено. Е сега ако немаш никакви долгови, после една година работа можеш слободно да си ја напуштиш работата, да агуваш, да живееш ко ага цели 2 години така што ќе земаш многу висока плата секој месец без да работиш, како отштета што те избркале од работа. Се што е убаво кратко трае, така и овој бонус од државата. Овие пари не се враќаат.
Верувај ми дури за ништо да не те бива ќе ти најдат работа, па макар да мора со метла да метеш по улиците ти ја земаш најниската плата која е повеќе од 3.000, за секого има работа.
Доколку си со Б виза ко мене, ќе мора редовно да си ги плаќаш сметките, да не влегуваш во долгови, редовно да имаш работа ако сакаш визата да ти се продолжи иначе ќе ја изгубиш.
Имаш ли Ц виза што сакаш правиш, поради ништо визата не се губи ниту се продолжува повеќе, ја имаш визата засекогаш.
Се работи нормално ко и кај нас, не се работи ко робот, имаш слободни викенди, се си е тоа добро.
Пријателства многу лесно се склопуваат, оти врие од странци и нема со кого не можеш да се дружиш и спријателиш.
Работа се наоѓа многу лесно, самата општина ти ја бара откако сам ќе се изјасниш каква работа сакаш да работиш и за што си едуциран. Како почетник лесно ќе се снајдеш, веднаш добиваш социјално, со тоа ги плаќаш курсевите кои се и така многу ефтини, значи имаш да преживееш не си без пари додека најдеш работа. Стан сам ќе си најдеш, исто платен е од социјалното додека не се вработиш. Имаш шанси да успееш ако знаеш да се снајдеш.
Јас имав други проблеми, заглавив со станот, никаде не го погодив, барајќи секогаш нова работа која ќе е бар 100 или 200 франги повеќе платена од другата, завршив во друга општина во ужасен град. Кој е јак и идржлив нека повели нека си ја проба среќата. Мене ме докрајчија други работи.
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
Односот на работодавачите кон вработените гарант не е како во Македонија, онаков арогантен, сељачки и авторитарен, или... ?
Не е. По мaлку нaционaлистички е, aмa не секaде, кaј мене све лошо се собрaло пa и тоa се погодило.
 
A

AnFem

Гостин
Не е. По мaлку нaционaлистички е, aмa не секaде, кaј мене све лошо се собрaло пa и тоa се погодило.
Знам за националистичкиот однос насекаде, па дури и во Македонија, виде назад на темава, одма се удри по емигрантите. Ние, со нашите ниски плати, сме навикнале на такви примања, па ако отидеш на друго место, каде стандардите се повисоки, се радуваме со плати за кои тамошните жители не би се нафатиле да работат. Е тука настанува проблемот со експлоатација, начекуваат ефтина работна рака.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.352
Знам за националистичкиот однос насекаде, па дури и во Македонија, виде назад на темава, одма се удри по емигрантите. Ние, со нашите ниски плати, сме навикнале на такви примања, па ако отидеш на друго место, каде стандардите се повисоки, се радуваме со плати за кои тамошните жители не би се нафатиле да работат. Е тука настанува проблемот со експлоатација, начекуваат ефтина работна рака.
А кој е тој проблем со експалатацијата ?
Што за метење улици ти дава плата со која и можеш да го пројдеш месецот солидно ?
 
A

AnFem

Гостин
А кој е тој проблем со експалатацијата ?
Што за метење улици ти дава плата со која и можеш да го пројдеш месецот солидно ?
Можеш, НО ќе те плаќа минимално, а за истата таа плата некој што живее таму не би се нафатил да работи, тебе ќе ти изгледаат многу, ќе живееш среќен и во илузија, а некое копиле ќе си го брише газот со тие пари што би требало да ти ги даде тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom