Роди ме мајко во Швајцарија!

Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Сега јас не те разбрав:)
Лицемерие гледам кога се пењавиш само за една група и мижиш за друга. Делот за Најческа.
Инаку во се треба да има граници, иначе не би биле луѓе него животни.
Може вака да ги заокружиме работите и мене мултикултурализмот ми делува на прв поглед една убава бајка во која сите би живееле среќно и задоволни,но во пракса тој мултикултурализам се покажа како пекол.
Нашата земја е чист пример за тоа,мултикултурализмот ја врати 50 години,заради глупости како религијата,брутално беа убиени деца во име на истата.

Мултикултурализмот е глупост во пракса тешка,што побрзо ги отвориме очите и престанеме да веруваме во таа глупост толку побрзо ќе се ослободиме и ќе живееме полагодно,тоа е мојата порака до сите,можеби на некој не би му се допаднала,но објективно таа е вистината,сакал некој или не.:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не се работи за котење, се работи за немешање со нив. Некој од мерките што God only knows ги предлага, ги сметам за сосем легитимни...

Не може од една страна да се радуваш на операција метла, а од друга страна да тврдиш дека мешаните бракови на пример, се сосем во ред. Не го велам ова за тебе, зборувам општо. Некој работи едноставно не одат заедно...
Ете го моментот каде се судруваме. Во делот на ограничувањата. Не значи дека ако е црнец дека иде по улица и тепа жени. Впрочем и црнец е претседател на САД. Има високо образовани, културни и воспитани. Неможе така да се гледа на работите. Метла е за оној кој прави проблем, не за оној кој не прави проблем. Може ли да функционира затворено општество?
Значи неможе да се сопре немешањето на нациите, тоа е природен процес, имаш секаков вид на интеракции, неможе да функционира изолирано општество. Секое движење на нациите е за подобри услови за живот. Но затоа имаш систем (кој во пракса не функционира). Од каде дозвола за престој во Германија, имаат визи црнците што доаѓаат со бродчиња до Италија? Како влегле во државата без документи, кој им дал документ? Или азил ти е најголема глупост. Има некаде војна се одселува цивилното население во соседна земја во камп, завршува војната и цурих назад. Што правиме ние? Ги собираме, им даваме документација и после ни е крив цацко. Значи сите инструменти ги имаш да ги ограничиш нецивилизираните нации. Али не ги користиш, па криви се либералите, криви се да:)
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
. Значи сите инструменти ги имаш да ги ограничиш нецивилизираните нации. Али не ги користиш, па криви се либералите, криви се да:)
Знаеш по кој основ се криви либералите?
Криви се бидејќи веруваа во тој мултикултурализам,го проповедаа како Исус,Христијанството.Сеуште има луѓе кои веруваат во тоа,слепо веруваат.Единствениот спас е искоренувањето на на екстремните-либералисти,проблемот доаѓа одвнатре од Европа од тие кои го предизвикале тој проблем.Доколку утре излезе човек и ги каже јасно и гласно проблемите,истиот тој ќе биде осуден од либералистите како расист,нацист,фашист.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ете го моментот каде се судруваме. Во делот на ограничувањата. Не значи дека ако е црнец дека иде по улица и тепа жени. Впрочем и црнец е претседател на САД. Има високо образовани, културни и воспитани. Неможе така да се гледа на работите. Метла е за оној кој прави проблем, не за оној кој не прави проблем. Може ли да функционира затворено општество?
Значи неможе да се сопре немешањето на нациите, тоа е природен процес, имаш секаков вид на интеракции, неможе да функционира изолирано општество. Секое движење на нациите е за подобри услови за живот. Но затоа имаш систем (кој во пракса не функционира). Од каде дозвола за престој во Германија, имаат визи црнците што доаѓаат со бродчиња до Италија? Како влегле во државата без документи, кој им дал документ? Или азил ти е најголема глупост. Има некаде војна се одселува цивилното население во соседна земја во камп, завршува војната и цурих назад. Што правиме ние? Ги собираме, им даваме документација и после ни е крив цацко. Значи сите инструменти ги имаш да ги ограничиш нецивилизираните нации. Али не ги користиш, па криви се либералите, криви се да:)
Има високо образовани, културни и воспитани, но цената на нивното прифаќање е премногу висока. Со се нив, доаѓа и племето во пакет...

И да, затворените општества можат да функционираат, има многу примери од историјата, царска Јапонија е првиот што ми дојде на памет. Мешањето на нациите, кои се блиски географски и блиски по вредностите е природен процес, мешањето на расите никако не е природен процес...
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Лошата клима и тмурното време кои се карактеристика за северните земји ги прави тамошните жители многу многу подисциплинирани.
И науката тоа го потврдува. Климатско-временските услови се доминантен фактор во дициплинираноста на една нација и воопшто животински вид. Според најнови истражвања најдициплиниран народ се убедливо ескимите, а најдициплинирани животни се поларните лисици. На пример, ескимите излегуваат од иглуа само ако мораат (нешто да уловат или да извршат физиолошка потреба) вечиномта време го проведуваат во својот студен, но сепак топол дом. Кој бил, знае.

он топик: Швицарска не е до толку камен ладна, али затоа е дициплинирана поради алпската клима.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Има високо образовани, културни и воспитани, но цената на нивното прифаќање е премногу висока. Со се нив, доаѓа и племето во пакет...

И да, затворените општества можат да функционираат, има многу примери од историјата, царска Јапонија е првиот што ми дојде на памет. Мешањето на нациите, кои се блиски географски и блиски по вредностите е природен процес, мешањето на расите никако не е природен процес...
Со ова ниво на технолошки развој и економски односи јас не верувам дека постои можност од 0,0001% да функционира затворено општество. Ако ја вратиме економијата во фаза на стокова размена би можело да функционира, а никако во друг случај.
Мешањето на нациите настанува како резултат на зајакнување и проширување на економските односи и ивестиции (промена на работно место, на образование, на дообука, на семинар, итн). И секако дека е природен процес :)
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 23:42 ---
Знаеш по кој основ се криви либералите?
Криви се бидејќи веруваа во тој мултикултурализам,го проповедаа како Исус,Христијанството.Сеуште има луѓе кои веруваат во тоа,слепо веруваат.Единствениот спас е искоренувањето на на екстремните-либералисти,проблемот доаѓа одвнатре од Европа од тие кои го предизвикале тој проблем.Доколку утре излезе човек и ги каже јасно и гласно проблемите,истиот тој ќе биде осуден од либералистите како расист,нацист,фашист.
На екстремно-либералистите неможе да се удри со нацисти. Значи од една крајност во друга заминуваме, од едно зло во друго.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Со ова ниво на технолошки развој и економски односи јас не верувам дека постои можност од 0,0001% да функционира затворено општество. Ако ја вратиме економијата во фаза на стокова размена би можело да функционира, а никако во друг случај.
Мешањето на нациите настанува како резултат на зајакнување и проширување на економските односи и ивестиции (промена на работно место, на образование, на дообука, на семинар, итн). И секако дека е природен процес :)
Ти реков дека немам проблем со мешање на нациите, имам проблем со мешање на расите. Јас не се чувствувам близок на муслиманите на ниту едно ниво. Грди ми се, гадни ми се, прости ми се. Не делам со нив никакви вредности, не сакам да знам за нив.

На цивилизираниот свет од арапите му беше потребна само нафтата, таа се купува со пари. Потребно е да се стават во карантин на секој друг план, се додека исламот не им излезе низ уши...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
На екстремно-либералистите неможе да се удри со нацисти. Значи од една крајност во друга заминуваме, од едно зло во друго.
Во никој случај со нацизам тоа би бил претежок удар,но сепак да се отворат очите за почеток на Европските народи би било доволно,кои подоцна самите ќе ги осудат либералистите и ќе почнат по десничарски да размислуваат,но во никој случај враќање на нацизмот.Затоа и умерено,стапка по стапка според мене би требало да се оди,бидејќи проблемот е доста комплексен.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас имам проблем само со кромањонци од било која нација и вера. Простотилок кој некому прави штета треба да се изолира на пуст остров и да си чучкаат каменчиња да дојдат до огин.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Ти реков дека немам проблем со мешање на нациите, имам проблем со мешање на расите. Јас не се чувствувам близок на муслиманите на ниту едно ниво. Грди ми се, гадни ми се, прости ми се. Не делам со нив никакви вредности, не сакам да знам за нив.

На цивилизираниот свет од арапите му беше потребна само нафтата, таа се купува со пари. Потребно е да се стават во карантин на секој друг план, се додека исламот не им излезе низ уши...
И јас пробувам да го доловам тоа,Исламот е зло доколку продолжат Арапи и останатата багра од Блискиот Исток да се доселуваат проблемот само ќе се експанзира,а таа опција е многу полоша,а спроведување мерки за забрана за нивно доселување според мене се неопходни.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.940
А не да се тркаме кој најмногу ќе се намножи, кој ќе завземе територија, кој на кого лошо ќе му направи.
Сакале ние или не, народите кои се во таков популациски бум секогаш ги победувале напредните цивилизации. Племињата имаат многу компаративни предности над цивилизираните. Едната од нив е поедноставување на работите. Тие гледаат непријател и го сакаат мртов. Додека пак цивилизираните пробуваат да ги одвојат добрите од племето, да не ги казнат сите. И секогаш се повикуваат на системот. Се надеваат дека тоа е решението. Ама системите немаат механизми кога се соочени со племе. Рим паднал пред племињата, а не пак денешниве држави.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сакале ние или не, народите кои се во таков популациски бум секогаш ги победувале напредните цивилизации. Племињата имаат многу компаративни предности над цивилизираните. Едната од нив е поедноставување на работите. Тие гледаат непријател и го сакаат мртов. Додека пак цивилизираните пробуваат да ги одвојат добрите од племето, да не ги казнат сите. И секогаш се повикуваат на системот. Се надеваат дека тоа е решението. Ама системите немаат механизми кога се соочени со племе. Рим паднал пред племињата, а не пак денешниве држави.
И твое решение?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јас имам проблем само со кромањонци од било која нација и вера. Простотилок кој некому прави штета треба да се изолира на пуст остров и да си чучкаат каменчиња да дојдат до огин.
Убаво е тоа, само како да се спроведе? Ништо не правиме со празна декларативност. Простотилукот кој прави штета на другите моментално шета по нашите улици, ги убива нашите деца. Повеќе не можеме да си го дозволиме луксузот на опсервација и лаконски презир. Тука е проблемот.

Време е да почнеме да му правиме штета, на истиот начин на кој нас ни прават штета. Анфем, Пумата и Мачорка нема да можат многу тука да помогнат (со цела почит девојки, знаете дека за сите три сметам дека сте супер ;)).
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.940
И твое решение?
Македонија не може да најде сопствено решение. Европа ќе го бара. Мислам дека во идниов период ќе направат цивилизациско „уназадување“, овојпат намерно. Неонацистите ќе стануваат се побитен и побитен политички фактор. Бидејќи се единствена политичка сила со матрица од која може да произлезе систем (овојпат нов, назамислив за сегашниве) што би се спротивставил на ваква закана.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
И твое решение?
Забрана за емигрирање на Муслимани и Африканци(црнци) во наредните 50 години.Увоз на Муслиманската уназадена култура е многу полоша опција
Opa Enver Hoxha style.:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom