Анте Готовина и Младен Маркач ослободени-Хрватска на нозе!

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Анте Готовина и Младен Маркач ослободени – Хрватска на нозе!

Илјадници граѓани на плоштадите низ Хрватска воодушевено ја дочекаа веста за ослободувањето на генералите Анте Готовина и Младен Маркач. Генералите веднаш ќе бидат пуштени на слобода.​
Хашкиот трибунал изрече денеска ослободителна пресуда на хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач.

Жалбениот совет ја поништи првостепената пресуда и донесе ослободителна пресуда наложувајќи веднаш пуштање на генералите на слобода.



Жалбениот совет ги усвои жалбите поништувајќи ги пресудите за прогон, депортација убиства и нечовечно постапување и изрече ослободителна пресуда.



Двајцата првично беа осудени на 24 и 18 години затвор за воени злосторства извршени за време и по акцијата Луња во 1995 година.



Во повеќе хрватски градови јавно се следеше изрекувањето на пресудата на Хашкиот тибунал. Еуфоријата расте по веста за ослободителната пресуда. Се пеат патриотски песни, се слави ослободувањето. Генералите се херои а не злосторници – е најчестиот коментар на граѓаните/Л.Ј.Х.

Поздрав до Хаг.
 
F

FARANG

Гостин
Sieg Hail! Алал вера на ЕУ, Хаг и Хрватска. Јохан скапува за ништо а овие избркаа, иселија и убија илјадници.

Лекција за друг пат, ако влагаме во војна идење до крај.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.484
Sieg Hail! Алал вера на ЕУ, Хаг и Хрватска. Јохан скапува за ништо а овие избркаа, иселија и убија илјадници.
Епа требаше и ние да пееме Данке Дојчланд
 
Член од
20 декември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
85
Па нека се изборат малку повеќе за Јохан! И ние сме си дел виновни за тоа. И кога не ја знаете цела приказна не тресете зелени (посебно србоманчињата). Тие злосторства против Србите се поединечни, од страна на цивили, а генералите не се одговорни за нив, туку само ја ослободуваа својата земја.
А за еден град што е многу повеќе уништен од војната, Вуковар, исто така има ослободителна пресуда иако војската таму беше одговорна за тие злосторства.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Па нека се изборат малку повеќе за Јохан! И ние сме си дел виновни за тоа. И кога не ја знаете цела приказна не тресете зелени (посебно србоманчињата). Тие злосторства против Србите се поединечни, од страна на цивили, а генералите не се одговорни за нив, туку само ја ослободуваа својата земја.
А за еден град што е многу повеќе уништен од војната, Вуковар, исто така има ослободителна пресуда иако војската таму беше одговорна за тие злосторства.
Исто како кај нас, само Јохан испадна крив во целата ситуација од 2001. Убаво изјави Расим Љајиќ дека селективната правда е поболна од неправдата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Sieg Hail! Алал вера на ЕУ, Хаг и Хрватска. Јохан скапува за ништо а овие избркаа, иселија и убија илјадници.

Лекција за друг пат, ако влагаме во војна идење до крај.
Кој исели илјадници?

Не е само да се зборува напразно. Српското малцинство прогласи отцепување од Хрватска. Што требаше да им направат? Министри да ги стават како во Македонија?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Со пресудата веќе нема муабет за геноцид. Хрватска се покажа како земја кога се бранеше од агресијата на Србија во тој нивен таканаречен domovinski rat.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Значи Хаг ти е најголем булшит.. колку срби имаат овие убиено,а ги ослободија..Јохан за 10 муџи ќе скапе сиротиот во затвор..
 
F

FARANG

Гостин
Кој исели илјадници?

Не е само да се зборува напразно. Српското малцинство прогласи отцепување од Хрватска. Што требаше да им направат? Министри да ги стават како во Македонија?
Браво за Хрватска. Грешно ме свати. Јас ја поздравив одлуката онака усташки :D

Српското малцинство на крај бегаше во колони од војска која колеше кој не си оди. И на косово прогласија отцепување ама за таму немаше ист аршин.

Мене ми е битно ЈОХАН да го пуштат а што сакаат нека прават со другите. Во секој случај мило ми е што 2ца балканци помалку ќе скапуваат во хаг
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Аууу ме изненади одлукава ко гром од ведро небо. Можда не е фер , али тоа е тоа . Чиститки за Готовина .
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Браво за Хрватска. Грешно ме свати. Јас ја поздравив одлуката онака усташки :D

Српското малцинство на крај бегаше во колони од војска која колеше кој не си оди. И на косово прогласија отцепување ама за таму немаше ист аршин.

Мене ми е битно ЈОХАН да го пуштат а што сакаат нека прават со другите. Во секој случај мило ми е што 2ца балканци помалку ќе скапуваат во хаг
Уметноста на водење надворешна политика на мала држава е во знаењето каде и на кого да му се гребеш. Србите го имаа најретардираниот водач во поновата светска историја. Наместо да инсистира на поделба на Босна која е де факто вештачка творба, и без многу бучава уште на самиот почеток да го реши проблемот на Косово, тој тргна на Вуковар и на Хрватска за која од авион се гледаше дека ќе ја добие подршката од Германија.

Резултатот, во Босна ништо не доби, во Хрватска воен и дипломатски пораз, и Косово подарено на Албанците. Од регионална, воена, политичка и економска сила, Србија спадна на безгласна буква во регионалната и европската политика. Нормално е дека хрватските генерали ќе бидат ослободени.

Инаку, ова е одлука која ќе има далекусежни последици. Со ова Србите се де факто прогласени за единствените виновници за војните на Балканот, една флека на нивниот имиџ која нема да можат со векови да ја исперат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom