Ќе се намали емитувањето на турски серии?

Член од
24 март 2010
Мислења
15.207
Поени од реакции
25.943
Се тоа ми се допаѓа, паметно, браво, ама ми пречи една (несуштинска по темава) работа: Министерот за информатичко општество се замара со вакви работи, наместо совет за радиоконтузија или некој друг орган. Овој секаде го пика носот, освен во неговите ингеренции. Следно, министеров ни за здравство да почне да се грижи за хортикултурата низ булевардиве и таман аплицирам за азил у Германија.
Радиодифузијата е во негова надлежност. Ова со серииве беше еден начин да ни каже дека министерството спрема нов закон. :)
 
P

Princ

Гостин
Радиодифузијата е во негова надлежност. Ова со серииве беше еден начин да ни каже дека министерството спрема нов закон. :)
Се пишманив, азил во Немачка ќе барам порано. Останете ми со здравје.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Ја мислам дека ќе бидеме сведоци на најмасовниот протест :pos:
Абе струи, бензини, парна... се’ нека поскапат, ние ќе си ќутиме. Шпонциве ќе не убиваат, тепаат, малтретираат... ние пак ќе си ќутиме.
Ама ако не дај боже се укинат серииве :eek: ХАОС! АНАРХИЈА! Палење по улици, демонстрации, штрајкови, граѓанска непослушност, крај на светот, Годзила, Армагедон, 2012, третото враќање Христово, пекол на земјата...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ќе се бара 30 проценти од емитувањето во клучните часови од 8 наутро до 20 часот навечер да биде македонско производство. 40 проценти во 2014. година, дури 50 проценти во 2015. година. Со тоа ќе се стимулира македонската продукција“, изјави Иван Ивановски.
Кој може да гарантира дека таквите серии од македонска продукција ќе бидат нешто подобро од турските серии.?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ќе се бара 30 проценти од емитувањето во клучните часови од 8 наутро до 20 часот навечер да биде македонско производство. 40 проценти во 2014. година, дури 50 проценти во 2015. година. Со тоа ќе се стимулира македонската продукција“, изјави Иван Ивановски.
Кој може да гарантира дека таквите серии од македонска продукција ќе бидат нешто подобро од турските серии.?
Па во најмала рака парите ќе останат дома. Со тоа би се стимулирале нашиве да направат нешто квалитетно, нели.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Ќе се бара 30 проценти од емитувањето во клучните часови од 8 наутро до 20 часот навечер да биде македонско производство. 40 проценти во 2014. година, дури 50 проценти во 2015. година. Со тоа ќе се стимулира македонската продукција“, изјави Иван Ивановски.
Кој може да гарантира дека таквите серии од македонска продукција ќе бидат нешто подобро од турските серии.?
Па во најмала рака парите ќе останат дома. Со тоа би се стимулирале нашиве да направат нешто квалитетно, нели.



Така беше и за шпанските...демек ае ќе ги укинеме и ќе воведеме наши.....се виде нашите -.- све турски набапаја...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Така беше и за шпанските...демек ае ќе ги укинеме и ќе воведеме наши.....се виде нашите -.- све турски набапаја...
Mислам дека со шпанските друг беше проблемот. Едноставно, беа више досадни, ни требаше друг момент :)
Па кога почнаа во соседството да гледаат турски, почнавме и ние.
Од причина што македонските граѓан(к)и почнаа да гледаат турски серии на српски/босански канали, па нашиве откупија серии.
Само што, од турско потешко се бега, него од шпанско, башка не памтам баба ми да се акала од земја на шпанциве, ама со турциве срце и се кине више не ми се иде кај неа, ме труе со трагичните судбини на овие проклетиве.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Одличен предлог од министерот,мора да се пофали.Без реагирање од државата нема шанси овие умноболни серии да се укинат.Па пичка му матер,ја мислам ко што живееме во депресија уште и на Ифет минџата да ја доживуваме пред телевизор,стварно веќе претераа...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Одличен предлог од министерот,мора да се пофали.Без реагирање од државата нема шанси овие умноболни серии да се укинат.Па пичка му матер,ја мислам ко што живееме во депресија уште и на Ифет минџата да ја доживуваме пред телевизор,стварно веќе претераа...
Више ми е страв да пуштам телевизор, да не начекам ненадејно како некој корне коси оти ќерката му се омажила за сиромавиот Мухредин, а стариот Али Хоџа сакал да ја мажи за богатион Хусеин... или едино да не ми запуцаат некој куршум у чело, овие Полат и компанија.....
 
R

Randy

Гостин
Протекционизам и интервенирање онаму каде што невидливата рака на пазарот одлично може да си ја заврши работата. Браво.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Апсолутно се сложувам со ваквиот предлог.Претераа самите телевизии со овие турски-индиски-шпански серии, па не ли можат парите што ги вложуваат за синхронизацијата да ги вложат во македонски серии/филмови или некој поквалитетни документарни серии и емисии.
Да сум јас тој што одлучува повеќе од 20-30 % од содржината вкупно не би дозволил да е од странско потекло (4,8 до 7,2 часови), а овие серииве би ги ограничил на максимум една по телевизија.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Више ми е страв да пуштам телевизор, да не начекам ненадејно како некој корне коси оти ќерката му се омажила за сиромавиот Мухредин, а стариот Али Хоџа сакал да ја мажи за богатион Хусеин... или едино да не ми запуцаат некој куршум у чело, овие Полат и компанија.....
Не смеам да се симнам да побарам јадење додека се глеа Ифет,или Лисјата или незнам како и да се другите.Сабота и недела кога има репризи,слабеам по 2-3 кила.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не смеам да се симнам да побарам јадење додека се глеа Ифет,или Лисјата или незнам како и да се другите.Сабота и недела кога има репризи,слабеам по 2-3 кила.
Дојдов до сознание дека сега почнува некоја нова серија наречена ,,Девојката која ја сакав,,. Само што ми кажа мојата скоро деветгодишна сестра.
Језиво.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Дојдов до сознание дека сега почнува некоја нова серија наречена ,,Девојката која ја сакав,,. Само што ми кажа мојата скоро деветгодишна сестра.
Језиво.
А Индискине?Со тоа флешоите и грмотевиците?Не дај боже епилептичар да помине пред теве,ќе се испружи ко стап на земја.Repeat на еден кадар 40 минути?Ококорени очи,машки солзи,високи звуци ко некој со сукало да ми простиш...И викам на мајками,добро бе дали си ти нормална па како не ти е срам на годините ова да го гледаш.Од 100 канала кој со превод,кој без превод,кога ја местеа кабелската она прашува дали фаќало Сител и Канал 5...Абе чума.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
А Индискине?Со тоа флешоите и грмотевиците?Не дај боже епилептичар да помине пред теве,ќе се испружи ко стап на земја.Repeat на еден кадар 40 минути?Ококорени очи,машки солзи,високи звуци ко некој со сукало да ми простиш...И викам на мајками,добро бе дали си ти нормална па како не ти е срам на годините ова да го гледаш.Од 100 канала кој со превод,кој без превод,кога ја местеа кабелската она прашува дали фаќало Сител и Канал 5...Абе чума.
Ааа тоа не и е интересно на сестрава. Ама кај дечко ми по дома ја гледаа Бандини е тоа беше трагично. После таа некако во тие вечерни термини има турски серии, па тоа гледаат :)
Иначе.... само Малечката Невеста може да попие куршум у сред чело и да преживее :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom