Ќе се намали емитувањето на турски серии?

W

Werther

Гостин
Да беа само турскиве серии проблемот убаво ќе беше...300 проблеми имаме вие сте се запнале за сериите.
Епа баш затоа,доаѓаш дома нервозен,лупаш лексилиум од 5мг,ти пука главата и од кај бабати го слушаш телевизорот на 100ка рокнат и Хурем:Али јас сум трудна.И паѓаш во кома.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 17:04 ---
мислиш имало Ивановски
Мислам.:D
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Kako sto laze deka ke dojde PAYPAL vo MK, taka laze i za seriite, seriite sami ke iszeznat kako sto iszeznaa spanskite , posle niv ke dojdat ruskite serii, pa kineskite ITN.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Паметна намера, само да не е резултатот ко со радио програмите...
 
S

Sagan

Гостин
Што мислите, дали ваков закон би помогнал за производство на квалитетни македонски емисии и серии или пак сметате дека нема потреба од вакви промени?

Што би предложиле вие лично?
Секако дека со ова нема да се стимулира производството на квалитетни домашни серии. Пошто за тоа требаат пари за наша квалитетна продукција која природно би ги поттиснала странските, а не ограничувања на турските.

А пошто тоа е научна фантастика кај нас, ја лично би предложил закон со кој целосно би се забраниле одвратните турски, индијски и јужноамерикански повраќаници. Екстремно, ама потребно за да се зачува психичкото здравје на нашите граѓани.
 
P

Princ

Гостин
Се тоа ми се допаѓа, паметно, браво, ама ми пречи една (несуштинска по темава) работа: Министерот за информатичко општество се замара со вакви работи, наместо совет за радиоконтузија или некој друг орган. Овој секаде го пика носот, освен во неговите ингеренции. Следно, министеров ни за здравство да почне да се грижи за хортикултурата низ булевардиве и таман аплицирам за азил у Германија.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Како што можете да прочитате од изјавата на министерот, се спрема закон кој ќе бара 30 проценти од емитуваната програма да биде од македонско производство, со што ќе се намали процентот на окупацијата што ни се случува моментално со секакви серии.
Се согласувате ли со оваа мерка?
Да зошто ми ги отекоа јајцата на пример кај мене дома никој не гледа турски, шпански. афрички итн серии, но кога ке дојде некој на гости и ке го фати далечинското да пушти серија од таков калибар ми доага раката да му ја исечам, или уште по хард сценарија идеш негде на гости кај луге што се 40+ години и гледаш буљаат по тие сериите и после си ги прераскажуваат, лисјата, зетови домозетово, бурхан Шурхан, Шехерезада, Долина на Хиената и све остало срање. Место да гледаат , Дискавери, Нешнл и сл документарни програми нешто да научат. Овие им го перат мозокот на невидени и после гледаш и народов се понаша како во турско шпанско серии, и посла од таков народ бараш претприемнички дух, да читаат книги, да идат на обуки и курсеви итн., па во последно време да не се мачи народот да чита веќе ги синхронизират на македонски јазик , така да не би ми изненадило за неколкуи години некој и да заборави и да чита. Овој министерот пак е добар бара да се намали процентот на шпанско турски серии а на нивно место да се снимаат македонски серии итн. Јас да сум премиер има све што е шпанско турска серии со закон да укинам, зошто народов од такви серии само поглуп станува, и уште кога сељакот Драган вучич ќе прави интервјуа со "ѕвезди" од турски серии е тоа е веќе капак на се. Инаку имам приметено на колку пониско ниво на интелегенција е човек. колку помалку е образован , колку има повеќе време што не знае што да прави, толку поголеми шанси има да е склон кон гледање турски серии. Само работата е што гледањето турски серии нема да му помогнат да ги зголеми приходите, да запознае , нови луѓе, да се до образува, да запознава нови луѓе итн. Пред да умрат луѓето сигурно нема да им е жал ако пропуштиле некоја епизода од овие шпанско-турско сапуници туку сигурно ќе им биде криво што не ги направиле работите што ги сакале отсекогаш да ги направат а времето го потрошиле на глупости.
 
F

FARANG

Гостин
Како што можете да прочитате од изјавата на министерот, се спрема закон кој ќе бара 30 проценти од емитуваната програма да биде од македонско производство, со што ќе се намали процентот на окупацијата што ни се случува моментално со секакви серии.
Се согласувате ли со оваа мерка?
Што мислите, дали ваков закон би помогнал за производство на квалитетни македонски емисии и серии или пак сметате дека нема потреба од вакви промени?

Што би предложиле вие лично?
Ne se soglasuvam. Malku e. 60% minimum treba i toa maks 1 saat da bidat spotovi i najveke 2 saati glupi kvizovi. Vreme e za produkcija. Neka ostanat 2-3 tv stanici ama da bidat asalni
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ако им наложат да купат документарци, би било одлично.
Мешање од страна на државата?
Ох, да, неопходно во овој случај. И тоа како треба да се замеша со оглед дека телевизијата претставува многу силен медиум. До ку*ца ми е децана да зборат за Осман, Шехрезад, Ајнур, Шехрие и компанија.
Да му е*ам мајката, не дека ние не гледавме серии, ама бар гледавме Млади Бунтовници, кое бар одговараше на нашата возраст.... Овдека плачат што се е*еле со некој, демек до брак чекале, чест, морал.... се прашувам дал се враќаме 100 години наназад....
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Па сме имале ние и паметен министер, бравос, абе добро е не одма мрчете, еден по еден закон ќе се оправи, можда :vozbud:
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Ова е нешто слично на Хрватска каде што имаше некоја мерка да има приоритет Хрватската музика повеќе од останатите, се работеше за некој процент ама не ми текнува колку беше.
Освен МРТВ која е државна приватните телевизии треба сами да си вложат во квалитетна продукција која ќе може да им донесе серија која е гледана и на неа да заработат пари. Сценаристи имаме, режисери имаме а и фантастични актери имаме. Е сега ќе се види дали газдите знаат да заработат на пазарот креирајќи сопствен производ а не да чекаат на сериите и рејтингот од нивната гледаност да им носи реклами.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Сето интелектуаци/ки се прават овде, а сигурен сум штом ќе почне на телевизор Хурем султан и турчино султан Сулејман влегува во одајата мирно стојат пред телевизор како измеќарите негови.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Ја мислам дека ќе бидеме сведоци на најмасовниот протест :pos:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Конечно нешто паметно од владава...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom