Легализација на инцест

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Кои се тие „дел од причините“?!?!? Зошто се правиш улав?!? Ве гањам цела вечер со муабетов: Цитирај ми една единствена причина која си ја постирал, а која не е „одвратно ми е“, „не би го направил“ или „така мислат другите“.

Кажи ми како инцестната врска негативно влијае на тебе, заедницата во која живееш или општеството во целина?

Ако не можеш да дадеш одговор на ова прашање, сигурно веќе луташ во земјата на религиите или низ догматските лавиринти на верата.
Ти сега моментално дискутираш со атеист. Човек кој не ги е*е верите и сличните сра*а и ги смета за еден извор на зло на денешницата.
А и не знам зошто ја замеша и мојата религиска не-ориентација, и каква врска има со твојот одговор на прашањето.
Одговори на прашањето.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ајдееее уште на темава се пишува ............... :ROFLMAO:
Вака сега доколку се легализира инцестот(кој е ужасна ствар) по автоматизам треба да се легализираат и триста други ужаси како педофилија, зоофилија, некрофилија ....... па ај се нека се легализира и тепањето и убивањето и канибализмот и силувањето и дрогите и се ............ не одат така работите !
Ова не го зборам од религиски смисол(не сум религиозен), ниту пак од конзервативен смисол(не сум конзервативец по идеологија) !
Ајде вака малку пошироко да ги погледнеме работите ........
Пазете во многу земји сеуште проституцијата не е декриминализирана, ниту пак легализирана, во многу земји пазете денеска во 21 век се прават дискусии дали треба или не треба да се забрани абортусот(иако сите знаеме дека тоа си е лично право на мајката/жената, нејзин плод-нејзино тело), потоа во голем број на земји ствари каква што е хомосексуалството се дочекуваат на нож ........... а камо ли па да дојде до легализирање на инцестот ..... легализирање на инцестот тешко дека ќе се случи некогаш во најдемократските и либерални општества, а камо ли па во поконзервативните општества ......... размислете !
Инаку лично не го оправдувам легализирањето на инцестот ...... а напишав и зашто во првиот дел од овој мој пост !
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Нема ич да ми биде ќејф.
И? Сега?
Добро, еве во мегувреме си одговорил.

Значи нема да ти биде ич кејф да ја видиш опишаната слика. (кому би му било...)
Откако ке ја видиш сигурно нема ни да продолжите да бидете семејство...
Но зошто нема да ти биде ќејф? Сега си контрадикторен самиот со себе. Нели тоа е нивна желба, нема ништо лошо во тоа, тоа според тебе нели е нормално...
"Поборник" си за нешто што не би сакал да ти се случи на тебе. Несфатливо.
Значи мечката е интересна само кога игра во дворот на комшијата, не би сакал да ја видам во мојот.

Иииии еба*и тоа сеирскиот менталитет... (не е лично за тебе последново, за сите квази либерали wannabe е)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не биди како мало дете.

Еве ти две, затоа што не е природно и е умоболно.

А сега одговори на прашањето кратко и јасно, и немој да ми одговoриш со трето прашање. Кратко и јасно, simple as that.
Всушност, инцестот е сосема природен.
Чувај брат и сестра кучиња, па да видиш дали нема да се размножат.
Потомството ќе биде дефектно, ама природата ќе си го направи своето.
Инцестот е далеку од неприроден.
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 20:56 ---
Јас ти одговорив според мене и според мнозинството, (да мнозинство е и тоа е факт, да не беше мнозинство оддамна ке имаше сестроебинство и мајкоебинство), кои се дел од причините. Дали ти ги прифакаш причините на мнозинството или не е твоја работа.
А сега како што е ред одговори и ти на прашањето според тебе како би постапил во дадената ситуација.
Самиот се декларираш како атеист, а живееш во земја (а и свет) во кој мнозинството се верници.
Не е лицемерно твоево? Демек, таму кај што јас сум различен, ок е, таму кај што се другите различни, не е.
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 20:58 ---
Кој го вели тоа?
Siblings Who Have Four Children Together Lose Incest Appeal

March 18, 2008


Germany's constitutional court has rejected an appeal by a man who fathered four children with his sister to overturn the country's ban on incest. The case, which dates back seven years, has been making headlines around the world since the siblings held interviews with the media last spring.
In 2001, Susan Karolewski, then 16, gave birth to a boy whom she named Eric. Unfortunately for Karolewski, her bliss at the birth of her child was short-lived. It was soon revealed that the father of the child was none other then Karolewski's 26-year-old brother, Patrick Stuebing.
As a result of their alleged moral misdeeds, Stuebing and Karolewski were both arrested and tried in Leipzig District Court under paragraph 173 of Germany's criminal penal code, which states that it is illegal for close relatives to engage in sexual intercourse. During the hearing, the prosecution said that between January 2001 and August 2001, Stuebing "had sexual intercourse with his sister 16 times." Stuebing was found guilty and received a one-year suspended prison sentence. Because she was a juvenile, the court ordered Karolewski placed in the care of youth services. The couple's infant son, who suffers from severe physical and mental disabilities, was placed in a foster home.
The case might have ended there; however, Stuebing and Karolewski continued their forbidden love affair, and the couple had two more children together before 2004. Their second child, a girl, was born with physical and mental disabilities, much like their first child. The couple's third child, also a girl, had no obvious mental disabilities, but was born with a heart condition.
Police rearrested Stuebing, and he had another trial in 2004. This time, Stuebing was sentenced to 10 months in prison, and Karolewski was placed in the care of a social worker. As with their first-born child, the couple's two baby girls were placed in foster care...

Три од четири деца се со физички или ментални недостатоци. Тоа се 75%, не 2 или 4
Понатаму
That's the basis on which the Ohio Supreme Court upheld Lowe's conviction:
"A sexual relationship between a parent and child or a stepparent and stepchild is especially destructive to the family unit." This destructive effect, the court reasoned, occurs even if the sex is adult and consensual, since "parents do not cease being parents … when their minor child reaches the age of majority."

The German court offered a similar argument against sibling incest. Roughly translated, the opinion's key passage says:
Incestuous connections lead to an overlap of family relationships and social roles and thus to a disturbance of a family bereft of clear assignments. … Children of an incestuous relationship have great difficulty finding their place in the family structure and building relationships of trust with their next caregivers. The vital function of the family for the human community … is crucially disturbed if its ordered structure is shaken by incestuous relations.

Не ми одговори на прашањето кој аргумент ти е потребен за да не свршиш во своја мајка, татко, сестра, баба, што и да е? Ниеден закон тоа нема да ти го забрани, дома интимно.
Од кога сексот, па и бракот, се дирекно поврзани со потомство?
Ниту сексот, ниту бракот не се врзани за потомство.
Живеењето во брачна заедница, не подразбира и прокреативност.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Всушност, инцестот е сосема природен.
Чувај брат и сестра кучиња, па да видиш дали нема да се размножат.
Потомството ќе биде дефектно, ама природата ќе си го направи своето.
Инцестот е далеку од неприроден.
Кучиња? Со кучиња ќе се споредуваме? Па нели ние лугето сме интелектуално далеку по развиени од животните. Ти со куче се споредуваш?
А и понапред имаше дека коњите не се сексаат ако се во блиско сродство.
Сакаш ли и ти да одговориш на прашањето?

Самиот се декларираш како атеист, а живееш во земја (а и свет) во кој мнозинството се верници.
Не е лицемерно твоево? Демек, таму кај што јас сум различен, ок е, таму кај што се другите различни, не е.
Споредбава ти е "држ ме, испосрах се"
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Кучиња? Со кучиња ќе се споредуваме? Па нели ние лугето сме интелектуално далеку по развиени од животните. Ти со куче се споредуваш?
А и понапред имаше дека коњите не се сексаат ако се во блиско сродство.
Сакаш ли и ти да одговориш на прашањето?


Споредбава ти е "држ ме, испосрах се"
Па кој к*р ја спомнуваш природата? Шо, кучињата не се природни?
Не го забранува природата инцестот, туку прво црквата, а потоа и законите.
Колку што е кучето природно, толку е и човекот.

Споредбата ми е сосема добра. Тоа што тебе не ти фаќа аклот не значи дека е лоша.
Мнозинството верува во Бог, ти не.
Грешиш или не?
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Всушност, инцестот е сосема природен.
Чувај брат и сестра кучиња, па да видиш дали нема да се размножат.
Потомството ќе биде дефектно, ама природата ќе си го направи своето.
Инцестот е далеку од неприроден.
Ако чуваш две кучиња брат и сестра и ако чуваш уште една кучка која не е во сродство со мажјакот ќе видиш дека мажјакот секогаш ќе и се качува на таа кучка што не му сестра. Факт е тоа. А на сестра му ќе и се качува само ако доолго време нема друга кучка покрај него а тој е притиснат од своите нагони и инстикти за размножување кој го тераат во нешто да се "испразни". Дури воопшто да немаш кучка дома кучето од силен нагон за дупење ќе почне и тебе да ти рипа т.е на твојата нога. Сите девијации што се присутни кај човекот ги има и кај животните , ама свеста е тоа што луѓето ги разликува од животните т.е разликувањето што е исправно а што не. Доколку инцестот бил правилен и нивното потомство би било нормално.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ако чуваш две кучиња брат и сестра и ако чуваш уште една кучка која не е во сродство со мажјакот ќе видиш дека мажјакот секогаш ќе и се качува на таа кучка што не му сестра. Факт е тоа. А на сестра му ќе и се качува само ако доолго време нема друга кучка покрај него а тој е притиснат од своите нагони и инстикти за размножување кој го тераат во нешто да се "испразни". Дури воопшто да немаш кучка дома кучето од силен нагон за дупење ќе почне и тебе да ти рипа т.е на твојата нога. Сите девијации што се присутни кај човекот ги има и кај животните , ама свеста е тоа што луѓето ги разликува од животните од луѓето т.е што е исправно а што не. Доколку инцестот бил правилен и нивното потомство би било нормално.
Зборуваме за природа или за свест?
Кучето ќе се качи на СЕКОЈА женка, и на сопствената мајка. Кучето живее во чопор, една женка не му е доста, ќе ја спари секоја што му е на располагање.
Кога кучето се качува на човек, тоа нема врска со размножување, туку со доминација.
Кучето има нагон за секс исклучиво кога женката е спремна за парење, така што, качувањето по луѓе го прави од сосема други побуди.
Не зборувам дека е исправно кај луѓето да се клецаат по крвна линија. За мене не е.
За мене не е ни исправно да се јаде месо, не е исправно да се биде религиозен, не е исправно патријархалното семејно уредување, не се исправни многу работи.
НО, немам право НИКОМУ да судам за ништо, се додека тој некој не повредува некој друг.
Можам да ги обвинувам убивачите на животни, зашто повредуваат, можам да обвинувам педофили затоа што силуваат, можам да обвинувам инцестоидни двојки кои раѓаат, но не и за самиот сексуален чин или за тоа кој со кого живее.
Секој нека живее онака како му е убаво, додека не повредува други. As simple as that.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Па кој к*р ја спомнуваш природата? Шо, кучињата не се природни?
Не го забранува природата инцестот, туку прво црквата, а потоа и законите.
Колку што е кучето природно, толку е и човекот.

Споредбата ми е сосема добра. Тоа што тебе не ти фаќа аклот не значи дека е лоша.
Мнозинството верува во Бог, ти не.
Грешиш или не?
:facepalm::facepalm::facepalm:
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па штом не сметаш дека е исправно, зошто подржуваш нешто што сметаш дека не е исправно?
Не е исправно за мене лично. Јас не сум таа која пресудува што е исправно а што не.
Sense... I made it many times. Границата меѓу дозволено и недозволено кај мене е проста.
Се додека не повредуваш некој трет, прави што к*р сакаш.
Тоа со ,,мнозинството,, аргументот ти пропадна, па сеа врти сучи, ќе бараме нешто, ќе ставаме глупи слики и фејспалми.
Одговори, просто и едноставно.
Во право си или не си? Зошто не си како мнозинството?
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Не е исправно за мене лично. Јас не сум таа која пресудува што е исправно а што не.
Sense... I made it many times. Границата меѓу дозволено и недозволено кај мене е проста.
Се додека не повредуваш некој трет, прави што к*р сакаш.
Тоа со ,,мнозинството,, аргументот ти пропадна, па сеа врти сучи, ќе бараме нешто, ќе ставаме глупи слики и фејспалми.
Одговори, просто и едноставно.
Во право си или не си? Зошто не си како мнозинството?
Оооо, либерал wannabe, заборавив.

Ајде и ти одговори на прашањето тогаш.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Оооо, либерал wannabe, заборавив.

Ајде и ти одговори на прашањето тогаш.
Апсолутно нема да бидам среќна.
Но дали мислиш дека моментално нешто ги спречува? Ако некој наумил нешто да стори, ќе го стори.
Еве денес со закон е забранет инцестот, па се случува.

Сега ти одговори ми.
Во право си или не си затоа што си различен?
--- надополнето: 9 ноември 2012 во 21:33 ---
П.С. Нема да бидам среќна ниту ако дечко ми ме извара со цура која не му е ништо, ни нему, ни мене... еднакво ќе имам потреба да го дигнам на клоци.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Зборуваме за природа или за свест?
Кучето ќе се качи на СЕКОЈА женка, и на сопствената мајка. Кучето живее во чопор, една женка не му е доста, ќе ја спари секоја што му е на располагање.
Кога кучето се качува на човек, тоа нема врска со размножување, туку со доминација.
Кучето има нагон за секс исклучиво кога женката е спремна за парење, така што, качувањето по луѓе го прави од сосема други побуди.
Не зборувам дека е исправно кај луѓето да се клецаат по крвна линија. За мене не е.
За мене не е ни исправно да се јаде месо, не е исправно да се биде религиозен, не е исправно патријархалното семејно уредување, не се исправни многу работи.
НО, немам право НИКОМУ да судам за ништо, се додека тој некој не повредува некој друг.
Можам да ги обвинувам убивачите на животни, зашто повредуваат, можам да обвинувам педофили затоа што силуваат, можам да обвинувам инцестоидни двојки кои раѓаат, но не и за самиот сексуален чин или за тоа кој со кого живее.
Секој нека живее онака како му е убаво, додека не повредува други. As simple as that.
Абе види у право си за тоа што велиш дека секој си има право да живее како што му е убаво додека не повредува друг. Викаш ајде да ги легализираме инцест браковите ама под услов да не создаваат потомство бидејќи тоа ќе биде дегенаративно, бидејќи од тој момент тие веќе почнуваат да повредуваат друг т.е нивните деца . И тоа е ок . Ама како ти на една инцестуозна двојка што легално склучила брак ќе и забраниш да има деца ?? Ќе потпишат договор со државата дека се обврзуваат да не прават и раѓаат деца ? Кој ќе потпише такво нешто, дали некое нивно здружение кое ќе биде да речеме нивен легитимен претставник или секоја двојка посебно ќе потпишува таков договор? И пак тогаш некој ќе излезе со аргументот "државата ни се меша во приватноста и бракот, наш брак - наше право дали ќе имаме деца, какви и да се наши се". Или некој ќе тропне "ако не ни дозволувате да правиме деца, дајте ни право да посвојуваме".

Не е ова баш така едноставно како што мислиш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom