Како да се откажете од цигарите?

Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Еееее сине мој, сине мој. Лажу, лажу ме, да време лечи све, можда сиду и туморе, ал људи никад не. Дванаесет години ќе останат непребол. Да ти кажам како јас гледам. Не е Никотина само завист. Никотина е страст, пасија, опсесија, фаталност, кортекс, хипоталамус и хепар. Можеш ли туку така да се откажеш од твојот сон, од жената на твојот живот, од литар крви и обе руке? Мислиш дека кукла на дување може да замени крв и месо, или оние пластичните патлиџани што ги служат во Скандинавија се вкусни колку нашите Струмички? And did they get you to trade, your heroes for ghosts, hot ashes for trees, hot air for the cool breeze? Зарем мислиш дека ова е трик, илузија, Крис факинг Ејнџел и Дејвид Копефилд, пар огледала, завеси и дублери? Зарем мислиш дека Никотина е заменлива, дека можеш да ја превариш, излажеш, заобиколиш без последици? Зарем не знаеш дека на сите почесни стрелби од 18, 19 и ран 20-ти век, последната почит изразена кон оној кој набргу требало да биде усмртен било со чаша алкохол и последен бакнеж од Никотина. Што се Леми, Том Вејтс, Коен, Тома, Аца па и Ферид Мухич без неа? Не, не, ти не си спремен за оваа голгота, сеуште. Дури и симпатично е колку наивно, простодушно и лекомислено пробуваш да влезеш во едно патешествие кое наложува Сизифовски труд, Кафкански лавиринт, Камиевска парадоксалност.
Прв пат стапив во контакт со неа некаде од прилика кога ти си се родил, меѓутоа активно почнавме да комуницираме 5 години подоцна, 1999-та. Со неа прв пат си ги разочарав родителите, без неа немаше да дипломирам, со неа полесно ми беше ебано се, без неа чинам ќе потонев илјада пати до сега. Моментот кога ја вадиш од табакерата ја потчукнуваш 2-3 пати од самата табакера од страната на филтерот за тутунот внатре да се компресира односно да не биде раслоен, ја ставаш на усни, вадиш зипото го правиш тој неодолив метален звук на отварање на капачето кое делува толку моќно, маскулинесто, победоносно, се осеќаш како Џејмс Дин после најслатките фантазии со да речеме Натали Вуд. Нити една чашка шток, нити една конзумација на жена, нити пак моите каскадерски младолачки глупирања во потрага на адреналин преку рипање од стрмни 25 метарски карпи во море или скоро 40 метраски слободен пад врзан од кран со 9.81м/с2 немаше да бидат комплетни без Никотина. Толку многу ноќи биртијашки и непроспиени заедно кога вечерта си одбил дури и жена само за да бидеш со Никотина, ракијата, кириличната балканска музика која единствено те носи во некои димензии во кои не можат ни Пинк Флојд, ни Ентерпрајз било со Вилијам Шетнер, Жан Лук Пикард, овие поновиве и да не ги спомнувам, и секако друштовото и атмосферата. Да се заљубиш, да излезеш во бурата, и едноставно да бидеш king of the hill. Колку само работите добиваа смисла, колку само надежта цутеше, колку само оптимизмот преовладаше. Влегува во тебе, и едноставно ништо после тоа не е толку невозможно, се може да се направи, да се изведе, да се преброди. И ти мислиш дека тоа исчезнува преку ноќ, дека туку така можеш да ја викнеш Шер да ти го врати времето назад? Ја сонувам секој 4-5 вечер, како сме пак заедно, како приказната е сосем друга, каде што јас сум посреќен. Тоа е таа моја фаталистичка посветеност кога за нешто ќе се приврзам. Ме прогонува дури и во сон. Знаеш ли некогаш колку само малку фали да срушам се, како оние будистите на Тибет кои прават мозаици од зрнца песок дури и по десет, дваесет години за откога ќе ги завршат со еден потег на раката уништуваат се'? Знаеш ли колку смртта станува толку нерелевантна, тривијална, небитна декадентност пред една таква величина? Не ти е гајле дали ќе биде утре или по 100 години се додека ја имаш Никотина, не ти е гајле ништо.
Нареден понеделник правам 8 месеци. И 12 март беше понеделник. Не сум ја откажал. А и нема никогаш, огромна е таа моќ а јас не сум толку силен. Знаеш кога ќе ја откажеш? Кога ќе можеш да запалиш кога сакаш. Денес една две, тек после месец дена една со друштво, тек после тоа два месеца две оти на брат ти му се родило дете. Јас тоа не го можам, или ќе ја конзумирам колку сакам или никако, средина нема, намалување денес помалце утре уште помалце нема. Едноставно ја гледаш судбината во голи очи, свинско печење после цел ден глад, туш и кревет после 48 саата возење со автобус Скопје-Београд-Беч и даље на запад где нас судбина понесе, Мила Кунис и Џесика Алба голи пред тебе во сатенска постела во куќарка на Бора Бора со стаклен под, под кој пливаат ајкули те повикуваат со показалецот а ти треба да кажеш категорично-НЕ! Ќе можеш ли? Јас не можам. Јас само се мачам, што ако не сум со неа. Сега да ми соопшти некој дека за 10 минути ќе умрам турам од 20 годишниот шток дома и палам Малборо лајт, или ако најдам Парламент. Ете ми ја и табакерата и зипото на 3 метри воздушна линија од кај што сум сега во моментов, за 10 секунди може да биде готово се. Единствена бариера помеѓу мене и неа сум единствено јас и мојот вонсериски инат на кој му должам скоро се. А стравот е уште сеприсутен, моќен скоро колку и првиот ден. И се додека е тој тука јас не сум ја добил битката. Туку едноставно сум во една за сега добро обезбедена тврдина која е од 4 страни под опсада. Што би му рекол Ежен де Растињак на градот Париз на крајот-А сега да се пробаме јас и ти, чија мајка црну вуну преде.
А да те ангажирам да ми бидеш текстописец за песна?
Може да ја крстам Никотин :)
Со ваков текст и Игор Џамбазов може вода да ти носи :)
Он Топик - Ако имаш партнер/ка што пуши,во фамилија ако пушат,во друштво ако пушат - тешко се откажува..
Единствен начин да се откажеш е да не сакаш повеќе да пушиш.. Треба да се сетиш на периодот кога воопшто не си бил пушач, да се сетиш како си фунционирал без цигари и пробаш да останеш во тој филм..
Мене најголем проблем ми е кога во друштво некој ќе запали цигара и штом стигне до мене тој опивачки дим - почиња интоксикацијата.. Кога не сум во опкружение на пушачи полесно ми е и можам да не палам цигара..
Чаре? - Стегни заби и трпи. Многу вежбање и спорт, многу јаболка и вода и челична волја..
Ако си хедонист ти нема спас :)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.879
Поени од реакции
23.785
А да те ангажирам да ми бидеш текстописец за песна?
Може да ја крстам Никотин :)
Има веќе една таква. Ќе ми простиш на грубата претпоставка ама изведена е од лепотица многу поубава од тебе. Од мене па и муабет да не правам :).
 
A

AnFem

Гостин
Каде ви е карактерот? Цмиздриња! Ги откажав пред 5 години, бев страствен пушач. Ги откажав додека сите од фамилија и друштво ми дуваа во фаца. И додека го пишувам постов мафтам со рака, ме гуши чад од цигари. Ама јас не сум лигуш, јас имам карактер. :icon_mrgr:
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Каде ви е карактерот? Цмиздриња! Ги откажав пред 5 години, бев страствен пушач. Ги откажав додека сите од фамилија и друштво ми дуваа во фаца. И додека го пишувам постов мафтам со рака, ме гуши чад од цигари. Ама јас не сум лигуш, јас имам карактер. :icon_mrgr:
:)
Зависи колку долго си пушач и зависи каков пушач и зависи колку пушиш..
Јас кога ги откажав - и по 8 месеци непушење сеуште кога ќе го помирисам чадот не ми доаѓа да го бркам :) Него сам себеси се бркам :)
Да видиме до кога ќе издржам..
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Јас кога пушев,ми беше цигарата убава,се тоа океј,али чад ни тогаш ни сега не поднесувам.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Има веќе една таква. Ќе ми простиш на грубата претпоставка ама изведена е од лепотица многу поубава од тебе. Од мене па и муабет да не правам :).
Од каде знаеш како изгледам? :)
Второ - Шо има врска генијалноста на твојот текст со Наташа Беквалац освен тоа што песната е за споредба на љубов со никотин.. Мислам бљувотина од песна ..
Јас те пофалив за добриот пост - сметам дека ќе те биде за текстописец, не мора темата да е Никотин :)
Поздрав и со среќа со откажувањето од цигарите :rolleyes:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.879
Поени од реакции
23.785
Од каде знаеш како изгледам? :)
Второ - Шо има врска генијалноста на твојот текст со Наташа Беквалац освен тоа што песната е за споредба на љубов со никотин.. Мислам бљувотина од песна ..
Јас те пофалив за добриот пост - сметам дека ќе те биде за текстописец, не мора темата да е Никотин :)
Поздрав и со среќа со откажувањето од цигарите :rolleyes:
Разликата е тоа што никој нема да плати 350 денари во Колосеум да ме гледа мене :(. Јас не би платил толку да си се гледам сам себе. А Наташка си е супер. Особено во ова издание тука, врзана на Дрвото на Спознанието со серпентот како искушува.
Ќе те залажува, ќе те превари, ќе те труе секој ден, ќе те разболува и на крај ќе те убие. А ти ќе уживаш и што би рекол Владо Јаневски ќе се заљубуваш повторно и повторно. Смртта е мала цена за оргазмот. Богомолката, црната вдовица и Античките Амазонки и нимфите ги усмртувале своите љубовници откога ќе ги исконзумирале и воспримиле телесно. А тие, љубовниците, и покрај сознанието за она што ги очекува пристапувале кон таквата смрт. Така и Наташа така и Никотина.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.700
Поени од реакции
4.875
Hitler's attitude towards smoking


Hitler encouraged his close associates to quit smoking.
Adolf Hitler was a heavy smoker in his early life—he used to smoke 25 to 40 cigarettes daily—but gave up the habit, concluding that it was a waste of money.In later years, Hitler viewed smoking as "decadent" and "the wrath of the Red Man against the White Man, vengeance for having been given hard liquor",lamenting that "so many excellent men have been lost to tobacco poisoning". He was unhappy because both Eva Braun and Martin Bormann were smokers and was concerned over Hermann Göring's continued smoking in public places. He was angered when a statue portraying a cigar-smoking Göring was commissioned. Hitler is often considered to be the first national leader to advocate nonsmoking, although James VI and I of Scotland and England has a better claim to that title by three hundred years.
Hitler disapproved of the military personnel's freedom to smoke, and during World War II he said on 2 March 1942, "it was a mistake, traceable to the army leadership at the time, at the beginning of the war". He also said that it was "not correct to say that a soldier cannot live without smoking". He promised to end the use of tobacco in the military after the end of the war. Hitler personally encouraged close friends not to smoke and rewarded those who quit smoking. However, Hitler's personal distaste for tobacco was only one of several catalysts behind the anti-smoking campaign.

Фирерот како инспирација за откажување од цигари (y)
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Ќе те залажува, ќе те превари, ќе те труе секој ден, ќе те разболува и на крај ќе те убие. А ти ќе уживаш и што би рекол Владо Јаневски ќе се заљубуваш повторно и повторно. Смртта е мала цена за оргазмот. Богомолката, црната вдовица и Античките Амазонки и нимфите ги усмртувале своите љубовници откога ќе ги исконзумирале и воспримиле телесно. А тие, љубовниците, и покрај сознанието за она што ги очекува пристапувале кон таквата смрт. Така и Наташа така и Никотина.
Г Е Н И Ј А Л Н О !!!
Воспримиле :pos: Ова архаичен израз беше? Јако.

Порано тие љубовниците немале интернет и порничи па се лажеле на жими мајка - али денес..Критериумите за нашиот музички консумент се: -Double D- ,Кардашијан задница и фаца Kило пудра.. Шо би рекол еден мој пријател :
Гради - 50 сантима
Газ - 2 Декари
Фаца - ГРОБ!!! :vozbud:
така да сега Наташа има бааги конкуренција..

За останатите уметнички души кои ја консумираат музиката "НА СЛЕПО" И шо уствари битен им е текстот - А не љубовни патетики кои тераат на суицид и депресии.
Тоа ми беше поентата - дека имаш дарба за текстови. Може не мора да се текст за песна, може да пишуваш колумна, книга..
Али музиката сепак има подобра примена и ефект.
Поздрав !
--- надополнето: 8 ноември 2012 во 19:16 ---
Hitler's attitude towards smoking


Hitler encouraged his close associates to quit smoking.
Adolf Hitler was a heavy smoker in his early life—he used to smoke 25 to 40 cigarettes daily—but gave up the habit, concluding that it was a waste of money.In later years, Hitler viewed smoking as "decadent" and "the wrath of the Red Man against the White Man, vengeance for having been given hard liquor",lamenting that "so many excellent men have been lost to tobacco poisoning". He was unhappy because both Eva Braun and Martin Bormann were smokers and was concerned over Hermann Göring's continued smoking in public places. He was angered when a statue portraying a cigar-smoking Göring was commissioned. Hitler is often considered to be the first national leader to advocate nonsmoking, although James VI and I of Scotland and England has a better claim to that title by three hundred years.
Hitler disapproved of the military personnel's freedom to smoke, and during World War II he said on 2 March 1942, "it was a mistake, traceable to the army leadership at the time, at the beginning of the war". He also said that it was "not correct to say that a soldier cannot live without smoking". He promised to end the use of tobacco in the military after the end of the war. Hitler personally encouraged close friends not to smoke and rewarded those who quit smoking. However, Hitler's personal distaste for tobacco was only one of several catalysts behind the anti-smoking campaign.

Фирерот како инспирација за откажување од цигари (y)
Фирерот имал Паркинсонова Болест - па изгледа морал да ги откаже цигарите затоа што не можел веќе да ги држи во рака :)
Може бил љубоморен па сакал да забрани :)
Шала настрана - паметен човек у секој случај и цврст карактер - за еден пион на масоните
 
A

AnFem

Гостин
:)
Зависи колку долго си пушач и зависи каков пушач и зависи колку пушиш..
Јас кога ги откажав - и по 8 месеци непушење сеуште кога ќе го помирисам чадот не ми доаѓа да го бркам :) Него сам себеси се бркам :)
Да видиме до кога ќе издржам..
Активно пушев 5-6 години и пушев најмалку кутија на ден. Си помогнав со тоа што се натерав да ги мразам цигарите. Не знам за другите, ама лично мене сликава ми помогна доста

 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Све е во психата,треба да му докажеш на мозокот дека не ти се потребни,но не велам дека тоа е лесно :)
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.700
Поени од реакции
4.875
[quote="kernel, post: 5440970, member: 46781"

Фирерот имал Паркинсонова Болест - па изгледа морал да ги отаже цигарите затоа што не можел веќе да ги држи во рака :)
Може бил љубоморен па сакал да забрани :)
Шала настрана - паметен човек у секој случај и цврст карактер - за еден пион на масоните[/quote]

Вистинска причина е од кога починала неговата мајка од рак.И подоцнежните откритија на нацистичките доктори за поврзаноста меѓу ракот и цигарите(кои после падот на рајхот се игнорирани).
А џабе баталил никотин коа после се навлекол на амфетамин. :unsure:
Али толку за фирерот...
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Активно пушев 5-6 години и пушев најмалку кутија на ден. Си помогнав со тоа што се натерав да ги мразам цигарите. Не знам за другите, ама лично мене сликава ми помогна доста

... Мене ова не ме посебно мотивира..
 
A

AnFem

Гостин
... Мене ова не ме посебно мотивира..
Мотивацјата е индивидуална. Муабетот ми беше дека имате потреба од повисоко ниво на самоконтрола и самодисциплина, тоа ќе ви помогне да ги откажете цигарите. Не цмиздрењето по форуми.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
[quote="kernel, post: 5440970, member: 46781"

Фирерот имал Паркинсонова Болест - па изгледа морал да ги отаже цигарите затоа што не можел веќе да ги држи во рака :)
Може бил љубоморен па сакал да забрани :)
Шала настрана - паметен човек у секој случај и цврст карактер - за еден пион на масоните
Вистинска причина е од кога починала неговата мајка од рак.И подоцнежните откритија на нацистичките доктори за поврзаноста меѓу ракот и цигарите(кои после падот на рајхот се игнорирани).
А џабе баталил никотин коа после се навлекол на амфетамин. :unsure:
Али толку за фирерот...
[/quote]
Цигарите му сметале на говорите што ги држел - пошо таква еуфоричност и дерење не иде со цигари. Ларингитис и без нив не ти бега а пак со нив уште полесно.
Значи од една зависност преминал на друга :)
И тоа е еден начин да баталиш цигари:) Некој спомна бомбони погоре
 

Kajgana Shop

На врв Bottom