Легализација на инцест

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ама нели не се болести? Ги нема на листа на СЗО?!
Не знам, претпоставувам дека не се. Барем, не би требало.

Разните -филии означуваат привлечност или љубов кон нешто (чија ознака доаѓа пред суфиксот). Повеќето од нив не се опасни сами по себе. Недоразбирањата се јавуваат кога одредени припадници на овие групи (најчесто многу мал дел од нив) напаѓаат други живи суштества (да повторам - малолетни во случај на луѓе, или без доволен капацитет за расудување, во случај на животни и луѓе итн) за да ги задоволат своите нагони.

Нема траен лек за привлечностите да станат болести, барем додека не стигнеме до стадиум кога сите гени ќе бидат идентификувани и со истите ќе може идните родители да "си играат" по своја волја, уште една работа за која сум апсолутно "за" :)
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Писхичко пореметување.
Лудница. лоботомија, чкопење.
Дијагностицирање психички пореметувања е многу лизгав терен. Еве на пример, ако тим психијатри би те читале тука, има голема шанса да те дијагностицираат како невротична средовечна жена во хормонски дисбаланс при менопауза. Ваквиот заклучок би можеле да го образложат со тоа што мелеш без прекин, неповрзани мисли, немање фокус и општа анксиозност. А напротив, ти мажиште, здраво како дрен!
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Така убаво. Да не контраш колку да контраш. Или тебе ти се родбињето згодни за разлика од на Ставре?
Ти си тој што контра ради-реда. Додека јас се обидувам да визирам било каква поткрепа на твоите ставови ти ми возвраќаш со trololo пост и очекуваш да водиме сериозна дискусија? Нешто што не се случува прв пат.
 
2

~2A

Гостин
Што им фали?
Види вака, човекот постои. Јас мислам, ти мислиш се сосема ирелевантни во поглед на индивидуалноста. Што правиме со неплодните? Сметаш дека доколку се неспособни да создадат плод во облик на пород автоматски се бесполезни?
Нема никаква поврзаност.
Само што дијагностицираше дека инцест е генетско пореметување. Од каде ти се овие сознанија или се верувања кои сам ги имаш создадено?
Јас не те убедувам дека инцестот треба да се легализира, воопшто не ми е тоа целта. Целта ми е да сфатите ти и уште неколкумина колку ви е лабава логиката.
Да се обидував да те разубедувам ќе ти давав контра аргументи, немаше едноставно да те читам и да посочувам логички грешки и грешки од незнаење во твоите.
Не знам,не би рекол дека е генетско пореметување,не сум сигурен. Но мислам дека уште од мали нозе децата што се наклонети кон инцест,како на пример досегашниве случаеви,имаат погрешна слика за љубовта,сексот и љубовта кон семејството.
Дали нормален човек би размислил,еве да те земам за пример не се лути,дали би сакал да имаш секс со ќерка ти,ако имаш? Еве нема да прајте деца,ке користите заштитни средства, како што ти велиш на некоја начин и го оправдуваш инцестот?
 
Член од
19 октомври 2011
Мислења
296
Поени од реакции
252
Светот оди во правец од кој никогаш повеќе нема да можеме да се вратиме и да почнеме во нова насока, т.е. се она што го правиме е irreversible. Подобро да не голтне црна дупка и да не снема, отколку самите да се уништиме, а сме одлично тргнати на тој правец. :)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Не знам,не би рекол дека е генетско пореметување,не сум сигурен. Но мислам дека уште од мали нозе децата што се наклонети кон инцест,како на пример досегашниве случаеви,имаат погрешна слика за љубовта,сексот и љубовта кон семејството.
Дали нормален човек би размислил,еве да те земам за пример не се лути,дали би сакал да имаш секс со ќерка ти,ако имаш? Еве нема да прајте деца,ке користите заштитни средства, како што ти велиш на некоја начин и го оправдуваш инцестот?
Веќе ти објаснив зошто постои таа аверзија, да не се навраќаме назад. Јас сум од друга страна прилично сигурен кои се негативните последици од инцестот и зошто би настанале. Веќе неколку пати ги напоменав.
Сега малку за причинителите на овој феномен. Да напоменам од старт, станува збор за обострана согласност. Една од причините е карактеристиката кај луѓето да ги привлекуваат лицата кои наликуваат на нив повеќе од обично. Овде може да спаѓаат и физикусни карактеристики но и хобија, интереси и така натаму.
Друг фактор може да биде кај релацијата дете-родител. Тука најчесто станува збор за родител кој пронаоѓа сопствени карактеристики во детето.
Поентата е дека ниеден од овие причинители не е абнормален. Сосем нормално функционираат и во вообичаените врски.
Во врска со прашањето, немам ќерка. И сигурно не би и наштетил доколку би ја имал.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Не разбирам како можете да дебатирате на оваа тема цели 9 страни.

Во право се данциве дека државата нема право да одлучува или дефинира некој работи како што е на пример зборот брак или пак да спречува двајца возрасни индивидуи да прават што сакаат се додека со своите дејствија не влијаат врз други.

Али нивните барања се од сосема погрешни причини ( а тоа е дека се глупи комуњари )

Со тоа кажано ако вас ве дели еден закон од да имате односи со членови од вашата фамилија тогаш вие си имате многу поголем проблем а сигурно истиот нема да биде решен од некој бирократ што ќе напише закон.

Ако се укине законот апсолутно ќе си биде се исто,тој што ја клецал сестра му пак ќе го прави истото,тој што од самата помисла му се гади пак ќе му се гади.

Ова е морално и општествено прашање а сигурно не законодавно и кривично.

.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Дојде време кога ќе треба да се легализираат сите работи што порано ни изгледало за зло,за работи кои што не ни се дозволени.Дома не научиле дека постои граница за љубовта,дека не треба сестрати да ја гледаш за предмет каде што можеш ти да си ја задоволиш својата полова потреба.Дека мајкати нема да те силува бидејќи немала секс со татко ти бидејќи не му станува веќе.
Да не се возбудуваш додека си на гости кај братучеда ти,а твојата тетка (нејзина мајка) го пучи газот додека од рерна ги вади слатките.
Не знам од која страна гледате начин за легализирање на овој одвратен чин.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Токму така,но сметам дека е неблагодарно да споредуваме период на нерегулирани односи,закони и цивилизациски степен на дивјаштво со овој период...ако веќе сме решиле да се вратиме кон тоа,што не бараат невладините да се легализира и полигинија,ем е по рамковен рецепт,ем е од поблагородни причини?
А кажи зошто воопшто има потреба државата да се меша кој во каква заедница е и со кого и уште поважно да дефинира зборови како брак?

Искрено ако некој може да излезе на крај со повеќе од една жена,браво за него ако сака и 100 нека земе.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ако е троцевка педер, зашто да не може да си земе и маж и жена истовремено ? :icon_lol:
Абе ако сака нека земе 3 мажа,2 жени,куче и труп од гробишта и нека имаат оргии додека се дрогираат ако сите се согласни и си се на приватен имот.

Додека не ми се меша во мој живот нека прави што сака.Од моја страна секогаш ќе биде сметан за најобично гомно и ќе го гледам со гад али тоа е мој став и мое гледиште и мои морални вредности.Што не ми дава никакво право да ги наметнувам на некој друг.

Проблемот овдека е мешање на државата во работи кој нејзе не ја засегаат.

.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Абе ако сака нека земе 3 мажа,2 жени,куче и труп од гробишта и нека имаат оргии додека се дрогираат.

Додека не ми се меша во мој живот нека прави што сака.Од моја страна секогаш ќе биде сметан за најобично гомно и ќе го гледам со гад али тоа е мој став и мое гледиште и мои морални вредности.
Овие моралните кои сакаат државата и црквата да им го налагат моралот, се всушност слаби морални ветрушки. Судејќи по себе, тие мислат дека се сите такви, и се плашат дека светот ќе отиде во неповрат ако нема надворешни забрани...

Тоа е целиот проблем. Лицемерите кои бараат надворешни морални стеги, се морално најбедни створења...
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Моментот доаѓа кога со легализација и одобрување на таквите работи истите индиректно и се промовираат и ќе се користат се повеќе и повеќе а тоа донесува до пропаст на човештвото.. а марихуаната воопшто и не ја ставам во дроги, според она што го имам читано па дури и од научници само доколку се конзумира во нормални количини има и позитивни ефекти за разлика од цигарите во кои има еден тон штетни материи.
Почни да ја сметаш.
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121102084632.htm
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
А кажи зошто воопшто има потреба државата да се меша кој во каква заедница е и со кого и уште поважно да дефинира зборови како брак?

Искрено ако некој може да излезе на крај со повеќе од една жена,браво за него ако сака и 100 нека земе.
Затоа што семејството претставува клучна единка во која се вршат сите функции за одгледување на здрави и способни наследници во едно општество....сиве овие барања не се потикнати затоа што некој кој има премногу пари решил да ги донира затоа што добил напад на доброта кон "извитоперените",туку затоа што тие дебели и екстра богати сфатија дека со креацијата на ОН,се намали можноста на масовни конфликти која преку тој процес постепено се намалуваше населението,па репродукцијата на населението не претставуваше товар за земјата,и сега на секој начин гледаат да ја уништат репродукцијата,а како би бил најдобар начин освен со уништувањето на значењето на институцијата брак...сигурно многумина ке ми реплицираат дека веќе влегувам во теории на заговор,но би рекол дека влегувам во веќе "јавна теорија на заговор",само кој ги види и гледа овие работите(крупно финансирање на невладини за потикнување на неприродни појави во сексуалните односи,потикнување на перверзии,креирање и пуштање на нови мистериозни болести,генетски модифицирана храна итн итн...,плус како бонус им дојде на оние егоистични бирократи од политичари со таквата маса на извитоперени луѓе каде увидоа дека многу полесно се контролира и манипулира за гласови,со што ваквите појави добија и политичка подршка)

Затоа Ристо го поставив прашањето зошто во светот нема ниедна невладина која би поставила и би се борела за полигинија,затоа што со евентуална легализација на таква појава,репродукцијата би се удвоила а гледајќи од примерите од исламските земји,каде што често ни се претставуваат како назадни и никакви по погледот на регулирање на односите во бракот, тие ке бидат понапредни,затоа што ке создадат мнозинство во многу региони,и тие ке го имаат клучниот збор и сето тоа само затоа што ние сме биле напредните,либералните а тие биле назадните,конзервативните... и за крај потполно се сложувам со твојата последна реченица, кој си е педер/инцестиоден и слично ке си тера своја работа,тие што го прават тоа од љубов(како што тврдат),немаат потреба од експонација,борба и слично ...впрочем таквите не ни протестираат и немаат потреба од такви барања,си го прават животот интересен без ничија дозвола,затоа во Македонија имаш на такви протести по 50 луѓе кои само благодарение на искешираност во медиумите дознаваме дека направиле протест...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Нека легализираат, што се однесува до мене.
Само да им се забрани потомството, бидејќи е нехумано да раѓаш, во голем процент, малформирани единки.
--- надополнето: 7 ноември 2012 во 02:20 ---
Јас ја отворив темата, ама само ќе кажам настапуваат со истите аргументи како за хомосексуалните бракови , на ред е со мртовци, животни и деца. Како тргнала работава не ме чуди ако до 2025 хероинот стане задолжителен во училиштата, а децата од најмала возраст се учат дека зоофилијата и некрофилијата се сосема нормални работи меѓу луѓето. :(
Де, де, де.
Има основни разлики меѓу хомосексуалност и инцест... ноо... тоа е.
Кој како си сфаќа.
--- надополнето: 7 ноември 2012 во 02:22 ---
Затоа што семејството претставува клучна единка во која се вршат сите функции за одгледување на здрави и способни наследници во едно општество....сиве овие барања не се потикнати затоа што некој кој има премногу пари решил да ги донира затоа што добил напад на доброта кон "извитоперените",туку затоа што тие дебели и екстра богати сфатија дека со креацијата на ОН,се намали можноста на масовни конфликти која преку тој процес постепено се намалуваше населението,па репродукцијата на населението не претставуваше товар за земјата,и сега на секој начин гледаат да ја уништат репродукцијата,а како би бил најдобар начин освен со уништувањето на значењето на институцијата брак...сигурно многумина ке ми реплицираат дека веќе влегувам во теории на заговор,но би рекол дека влегувам во веќе "јавна теорија на заговор",само кој ги види и гледа овие работите(крупно финансирање на невладини за потикнување на неприродни појави во сексуалните односи,потикнување на перверзии,креирање и пуштање на нови мистериозни болести,генетски модифицирана храна итн итн...,плус како бонус им дојде на оние егоистични бирократи од политичари со таквата маса на извитоперени луѓе каде увидоа дека многу полесно се контролира и манипулира за гласови,со што ваквите појави добија и политичка подршка)

Затоа Ристо го поставив прашањето зошто во светот нема ниедна невладина која би поставила и би се борела за полигинија,затоа што со евентуална легализација на таква појава,репродукцијата би се удвоила а гледајќи од примерите од исламските земји,каде што често ни се претставуваат како назадни и никакви по погледот на регулирање на односите во бракот, тие ке бидат понапредни,затоа што ке создадат мнозинство во многу региони,и тие ке го имаат клучниот збор и сето тоа само затоа што ние сме биле напредните,либералните а тие биле назадните,конзервативните... и за крај потполно се сложувам со твојата последна реченица, кој си е педер/инцестиоден и слично ке си тера своја работа,тие што го прават тоа од љубов(како што тврдат),немаат потреба од експонација,борба и слично ...впрочем таквите не ни протестираат и немаат потреба од такви барања,си го прават животот интересен без ничија дозвола,затоа во Македонија имаш на такви протести по 50 луѓе кои само благодарение на искешираност во медиумите дознаваме дека направиле протест...
Освен кога е дисфункционално.
Хинт: Најчесто семејствата, барем во Македонија, се дисфункционални.
Хинт: Кога социјалните работници би почнале да работат наместо да пијат кафе, тоа би станало очигледно.
Трет хинт, де: Кога тие би излегле на работа, к*р ќе видиме чесна, традиционална и религиозна земја и народ.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Читам и не ми се верува дека на некои ова инцестот им е ОК. Онака, нека го легализираат. Најискрено се надевам дека тераат сеир, инаку не е на арно работата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom