Данок за ергените над 35 години и момите над 30 години ?

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.461
Поени од реакции
5.253
Што на некој начин и се случи во Македонија, при бегалската криза од Косово во 1999г. кога многу бегалци не се вратија таму. :)
Тоа беше втор бран на албанци кои добија државјанство а првиот беше 1994 кога Бранко со неговиот Сојуз за Македонија даде 150000 државјанства на косовари за да ги добие нивните гласови на тогашните парламентарни избори.Затоа и за кратко време скокна процентот на албанците.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Што ќе се случува за 40 или 100 години не може никој да предвиди.
Само едно е сигурно, единствен начин драстично да се смени демографијата на една земја е преку војна, друг начин нема.
:facepalm: Да во Турција со децении се во војна пример беше Туриција има многу земји што не се во војна а имаат голем наталитет. Примерот дека само преку војна може да се смени демографија ти е ептен глуп. А под војна се подразбира поголеми шанси за поголем морталитет од наталитет така да си ја промошил поентата за 100%.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
И продолжете да јадете бурек по форумот, во период кога секоја година нашата држава има помалку од 2000 етнични Македонци секоја година а албанците секоја година имаат над 5000 повеќе жители во Македонија. Така да со ова темпо кога за едно 15-20 години ќе станат над 40% Албанците во Македонија вие тогаш спокојно на внуците на вашите комшии ќе може да се фалите, како се смеевете на вакви глупи закони. Сега сме околу 67% етнички македоннци со ова темпо за 20 години ни 50% нема да бидеме, ама важно продаваме мозок по форуми се смеме сега на нешто за што по 20 години ќе плачеме. Место етничните Македонци да се освестат, ние си правиме вицови со секоја иницијатива што на некој начин пробува да ги стимулира етничките Макеонци повеќе деца да имаат. Значи Македонецот колку кусогледо тоа е чудо, ние денес имаме проблем со 25% албанци да ни функционира државата , за 15-20 години кога ќе станат 40% можете тогаш да замислите тек тогаш на што ќе личи државава. Ама сега одма ќе си најдеме оправдување немаме стан за секое дете, немаме коли, немаме многу пари итн итн. Божем Албанците во Македонија се рокфелери па затоа имаат деца. Не треба да не уништат Грците, Бугарите или Албанците ,сами ќе се уништиме. Поздрав и немам намера да одоговарам на реплики, што имав кажав вие продолжете , да правите вицови и да продавате мозок , без да ве боли стојко каква Македонија ќе им оставите на следните генерации.
Друже целта ти е во ред ,начинот да се постигне не чини.
Законов е како со масло да пробаш да изгасиш оган.
Еве пиша некој член 60 години во Бугарија постоел овој закон и 60 години по ред имаат поголем морталитет од наталитет.
Немам намера да те убедувам ама те молам размислувај малце со своја глава.
Смисли некој подобар начин кој не е ретардиран(како овој) и ќе биде поддржан од народот.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Немам линк, синоќа кој ги глеаше вестите може да ти објасни. Се смее глупачата ко ненормална, паузира па пак се потсмева и пак се смее и ја даваат снимката. Ебате живото глуп, ако пуштам јас уше еднаш сител...
Не сум фан на сител, пу пу скраја да е, буу... Али не ги обвинувам за ова, за смеење е работата.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
го има ли овој закон некаде во странство, постои ли на запад,,,,
од кого го ископираа нашиве???!!!
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Крофнарка :pos:
Баш квалитетен ремет и мавнавте на оваа :D
Оваа е за пиштол вчело бе, да видиш мене колку непријатно ми падна шо ја слушав како се кикоти.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
20 страни сеир и плукање.... :rolleyes:
А идеата не е лоша. Далеку од тоа. Итно е потребно зголемување на наталитетот. Прашање е колку и дали ваква мерка ќе биде ефикасна. И може да се помести границата малку понагоре... 35 да кажеме. :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
20 страни сеир и плукање.... :rolleyes:
А идеата не е лоша. Далеку од тоа. Итно е потребно зголемување на наталитетот. Прашање е колку и дали ваква мерка ќе биде ефикасна. И може да се помести границата малку понагоре... 35 да кажеме. :)
Еве нека те земат тебе како доброволец, и серија ергенки од 30 до 35 години, и ебавајте се, множете се, градете ја нацијата, може? Ние од страна ќе гледаме и ќе јадеме пуканки.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Еве нека те земат тебе како доброволец, и серија ергенки од 30 до 35 години, и ебавајте се, множете се, градете ја нацијата, може? Ние од страна ќе гледаме и ќе јадеме пуканки.
Како поддржувач/припадник на LGBT популацијата веројатно го имаш напуштено природниот нагон на секое живо суштество за опстанок и продолжување на видот, така да не можам да очекувам да ја одобруваш оваа иницијатива.

П.С.
Мене не ме фаќа законот. :P
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Како поддржувач/припадник на LGBT популацијата веројатно го имаш напуштено природниот нагон на секое живо суштество за опстанок и продолжување на видот, така да не можам да очекувам да ја одобруваш оваа иницијатива.

П.С.
Мене не ме фаќа законот. :P
Пффф, да ми дошло до опстанување на видот, ќе се снајдам јас, ама немаме никаква закана од нашиот вид да е во изумирање. Без разлика, ете тебе ти е изговор тоа што сум ЛГБТ лице, што е со останатите? Што ќе им препишеш на нив?

Не ја одобрувам затоа што сум човек од здрав разум, не ради било што друго.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
20 страни сеир и плукање.... :rolleyes:
А идеата не е лоша. Далеку од тоа. Итно е потребно зголемување на наталитетот. Прашање е колку и дали ваква мерка ќе биде ефикасна. И може да се помести границата малку понагоре... 35 да кажеме. :)
Тебе очигледно ти се клеца нешто, па ти се лае. Најди нешто и одма жени се.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Колку и да се пишува на темава резултатите сите ги знаеме ........... значи проблемот реално постои, но нерешлив е !
Што сака нека прави владата, нека бапнува даноци на ергени и стари моми, нека субвенционира брачни парови и ред ред други работи пак се ќе биде за џабе ............ овој проблем е пред се културолошки, цивилизациски и системски... како што кажав и претходно наталитетот кај Македонците бил висок до 2та светска војна, веќе после војната доаѓа до промена на системот, доаѓа до масовна миграција на населението(село-град), индустријализација... и одтогаш веќе наталитетот се сведува на 2 деца(Социјалистички просек), но денеска пак во новиов систем(Капитализам) и со денешниов брз и динамичен Капиталистички начин на живот веќе и тие 2 деца се знак прашалник дали ќе се имаат или пак ќе се има само 1 !
Плус во сите досегашни општествени системи семејството секогаш било во прв ред, но во Капитализмот семејството е на второ или трето место, на прво место секако се материјалните работи т.е. капиталот/парите/образованието/кариерата/бизнисот... доволно е само да се погледне каков е наталитетот кај сите други Христијански Европски нации и се ќе ни стане јасно ............ б.т.в. кога во една Шведска која е една од најбогатите земји на планетава наталитетот е низок со децении па што ќе остане кај нас со стандард ко во Зимбабве !
А и границите на мажење и женење се дигнати преку 30 години, никој/а од моја генерација што ги познавам на пр.(26 год. сум) не е оженет/омажена, сите прво си ги гледаат материјалните работи т.е. да завршат факултети, па да најдат работно место, па да направат пара и.т.н. и женење/мажење дури после 30ка ....... доволно е само да се прошета низ градов и ќе видите купишта на брачни парови кои веќе имаат по 40 год. а допрва со нив водат бебе во количка и после Грујо или Шехтански ќе ни кажуваат тука прикаски за добра ноќ ............ проблемот е културолошки, цивилизациски и системски и невозможно е да се реши, овој проблем неможат да го решат Швеѓаните, Германците, Холанѓаните и другите богати Европски нации, па ние треторазредните Балкански сиротињи ќе сме го решеле, како да не !
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Еве нека те земат тебе како доброволец, и серија ергенки од 30 до 35 години, и ебавајте се, множете се, градете ја нацијата, може? Ние од страна ќе гледаме и ќе јадеме пуканки.
Жал ми е што ти неможеш да имаш деца.Знам дека е голем комплекс!Затоа место анал цел живот преорентирај се малку однапред.Ќе ти ја закукаат цевката одпозади.Неможеш да сереш после:cool:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom