Данок за ергените над 35 години и момите над 30 години ?

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Незнам само како да го перцепирам она смеењето на таа од Сител, нормално? посмевачки?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Незнам само како да го перцепирам она смеењето на таа од Сител, нормално? посмевачки?
Не гледам поврзаност на зборовиве :)
Дај линк да видам како изјавила?
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Не гледам поврзаност на зборовиве :)
Дај линк да видам како изјавила?
Немам линк, синоќа кој ги глеаше вестите може да ти објасни. Се смее глупачата ко ненормална, паузира па пак се потсмева и пак се смее и ја даваат снимката. Ебате живото глуп, ако пуштам јас уше еднаш сител...
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Немам линк, синоќа кој ги глеаше вестите може да ти објасни. Се смее глупачата ко ненормална, паузира па пак се потсмева и пак се смее и ја даваат снимката. Ебате живото глуп, ако пуштам јас уше еднаш сител...
Дали беше Ивона Ролката(сеа и е сезона,језда она и у лето носи ролка)?Да не ја чепкал Латас под маса?Од партија треба медал да и дадат за животно дело.Да не беше она,србо цел штаб ќе го ставеше на к*р :) Па Сител ако не се кај ќе ја чуеш најновата глупост на денот?Од кај ќе дознаеш денес Премиерот кога седнал на шоља сабајлечки што прво му дошло на памет.Гледај Сител,ама само заради црн хумор.Дефинитивно најсељачка телевизија на балканов.
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Дали беше Ивона Ролката(сеа и е сезона,језда она и у лето носи ролка)?Да не ја чепкал Латас под маса?Од партија треба медал да и дадат за животно дело.Да не беше она,србо цел штаб ќе го ставеше на к*р :) Па Сител ако не се кај ќе ја чуеш најновата глупост на денот?Од кај ќе дознаеш денес Премиерот кога седнал на шоља сабајлечки што прво му дошло на памет.Гледај Сител,ама само заради црн хумор.Дефинитивно најсељачка телевизија на балканов.
Е оваа крофнаркава беше...
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Па глеајте сител, немате попаметна работа...

Треба да се воведе и данок на раѓање мајмуни, па тек тогаш мајка му на овој „адвокатов“ нае*а, без пари има да остане....
Обичен лижиг'з вмровски.....држаава ни иде у мајчину, види го со што се бави....
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Ванчо плукна, па излижа...:pos:

Шехтански се извини, го повлече предлогот за данок за неженети


Им се извинувам лично на сите засегнати од овој предлог, стои во соопштението од ТМРО потпишано од Ванчо Шехтански откако неговиот предлог за воведување на данок на немажени и неженети вчера предизвика бурни реакции во јавноста.
- Соопштението на ТМРО за ергенски данок не наиде на позитивен оддек во пошироката јавност па од мое лично име се извинувам на сите засегнати од овој предлог кој го повлекуваме, стои во соопштението.
ТМРО предлагаше сите неженети по 35-тата година и сите немажени по 30-тата, да плаќаат посебен данок. Предлогот го осудија и граѓаните и партиите.

http://evesti.mk/2012/11/05/sehtanski-se-izvini-go-povlece-predlogot-za-danok-za-nezeneti/
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Данок? А каде се условите за реално некој да може да се ожени, каде се вработувањата, од каде пари за тоа дете (зголемување наталитет).

Друг аспект: Треба да се ожениш - да основаш семејство. Според законот за јавни давачки, радио-дифузната такса е јавна давачка која секое семејство мора да ја плаќа. При женење/мажење, мораш да смениш неколку документи, што за живеалиште, што за промена на презиме, мора да склучиш граѓански брак во општина - мора да дадеш доста пари за државни такси и трошоци. Брачната двојка исто така троши и повеќе пари за енергија, од што државата повторно има корист, повеќе работи можат да се набројат, ама еве нека се овие.

Еве пример со мене, се оженив на 27, останав со непознат работен статус (дома сум од Август, стечај од 27 Ноември можеби???), последна примена плата за Мај, без сини картони, ми се роди син за што должам пари во болница (немам нели сини картони), сопругата е од друг град, овде не најде работа...Паднав повторно на товар на моите родители, ама со плус жена и дете...

Во оваа т.н. држава немаме услови за стапување во брак и основање семејство, па според тоа немаат никакво право да воведуваат данок за не стапување во брак, тоа ти е исто како во оваа ситуација да има данок за невработени.... еве можеби ќе инспирирам некој да излезе и со таков предлог.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.296
Поени од реакции
5.367
Многу ергени на форум, стигнала темата далеку,

Се знаеше дека изјавата е само да се привлече внимание.

Македонската држава вложувала во секој поединец, преку бесплатно образование до 18 години, социјална заштита, минимална здравствена заштита, се со цел да се изгради здрава личност која ќе придонесува за државата. Во тој контекст морално право на државата која финансирала во поединецот за општествена корист е да го санкционира преку плаќање данок во висина од една месечна плата-годишна такса на секој неженет маж над 35 години и жена над 30 години
Па и секој поединец вложувал во државата преку даноци , казни , социјална заштита , се со цел државата да има пари и да биде напредна.

Но пошто државата не ги дава своите очекувани резултати , нормално е ние како поединци да ја казниме државата со по 10% од буџетот годишно.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Овде гледам нечија желба за истакнување, макар со глупи идеи. Да се биде присутен по секоја цена. Или пак некој сака да го провери расположението и интелигенцијата на јавноста, ама индиректно, па товарот и последиците да ги сноси некој друг, за кој секое спомнување, во каков и да е контекст е успех. Оти пари мора некако да се соберат - за идни славни проекти, фасади, за повисоки пензии и за два-три дена бесплатен превоз на корисниците на истите тие пензии. Некој мора тука да го јаде стапот и плус да ја плати сметката. Еден сончев ден, кој ако имаме среќа нема да го доживееме, некој ќе се сети дека имаме вишок бубрег...
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
.

Еве пример со мене, се оженив на 27, останав со непознат работен статус (дома сум од Август, стечај од 27 Ноември можеби???), последна примена плата за Мај, без сини картони, ми се роди син за што должам пари во болница (немам нели сини картони), сопругата е од друг град, овде не најде работа...Паднав повторно на товар на моите родители, ама со плус жена и дете...
Во оваа т.н. држава немаме услови за стапување во брак и основање семејство, па според тоа немаат никакво право да воведуваат данок за не стапување во брак, тоа ти е исто како во оваа ситуација да има данок за невработени.... еве можеби ќе инспирирам некој да излезе и со таков предлог.
Не си сам,од ова стравуваме сите...затоа на 40 години гледаш татковци со бебиња.Страв им е на луѓето,не е само клецни се,роди го.Па гревота е некој да донесеш на свет и животот и себеси и нему да го правиш неподнослив.И јас сум веќе таа возраст,каде нормално сакам да основам семејство и јас се плашам да не ми се случи истото,а моментално како што е ситуацијата и годините пред неа,неизбежно е.Поголема одговорност од тоа да имаш дете и да го изведеш на прав пат нема на планетава земја.Они ги зимаат Албанците,зашто се котеле незнам ова незнам она.Албанците денес не се котат,земаат да работат,се описменуваат полека полека.Зарем моето дете да го ставам на семафор да работи,па срамота е.Мене не ми се верува како може некој да гледа позитивна страна во предлогот на идиотов.Особено млад човек.Абе што државата направила за мене,па јас да правам за неа?Јас ја подржувам државата,зашто плаќам секаков вид на данок,плаќам топлификација што не ја користам,ќе плаќам и радиодифузна за секој член од семејството,уште малце и воздухот.Она нигде не ме заштитила,па зашто да ја ебам јас.Просто и едноставно,после целодневното лупање во гради за патриотизам и што ти ја знам,сите си се враќаме по дома,сите отвараме фрижидер и фала на тоа што зелката стасала па има подварок.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.696
Само едно е сигурно, единствен начин драстично да се смени демографијата на една земја е преку војна, друг начин нема.
Што на некој начин и се случи во Македонија, при бегалската криза од Косово во 1999г. кога многу бегалци не се вратија таму. :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Кој е следен ?? Јас типувам на Бонева дека ќе искочи и ќе бара кутија цигари да биде 500 денари.:icon_mrgr:

Нормално дека ќе се извини наиде на жестоки исмевања за дебилниот предлог.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom