Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
Па се бркаме друже коа пижувате на рати мест одма на прв пост да ставите цела спецификација.
У претходните постови имаш пишувано дека имаш некоја плоча MS-7267, таа плоча на МСИ сајтот е вероватно оваа945GCM5, викам вероватно пошто под доунлоад за БИОС фајловите се именувани со 7267vXX.zip.
Ако не е таа плоча барај која е твојата, ама у мануалот за оваа стои опис дека во БИОС имаш ваква опција, симни го мануалот и прочитај во делот за БИОСОТ, има со слики е дадено кај е тоа PEG Force X1 во Биосот.
Да таа е плочата.. не те свакам за биосот.. биос верзија V12.0B5 0972007
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Да таа е плочата.. не те свакам за биосот.. биос верзија V12.0B5 0972007
Влези во БИОСОт pa vo Advanced Features па Chipset Features и тука треба да е тоа PEG Force X1.
Опцијата PEG Force X1 треба да ти е на дисабле!
Eнабле значи да слотот во кој треба да ти е Нвидиата уштекана и кој е PCI express x16(исто како што и графичката е x16) да ја форсира да работи како PCI x1 и така ке ти прави проблем, енабле е за да во тој слот x16 уштекаш PCIx1 картица, ама во твојов случај е x16.
Vlzi vo bios i samo proveri dali e na disable.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.324
Поени од реакции
16.434
Dechki problem,
Na hp 650, ima problem so vajrles. Prethodno normalno se funkcionirashe na moja domashna mrezha i po nekoe vreme koristenje, internetot go snema. Sega, mojata mrezha ne mi ja pokazhuva na kompjuterov, a od komshiite da. Sho mu e rabotava?
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Dechki problem,
Na hp 650, ima problem so vajrles. Prethodno normalno se funkcionirashe na moja domashna mrezha i po nekoe vreme koristenje, internetot go snema. Sega, mojata mrezha ne mi ja pokazhuva na kompjuterov, a od komshiite da. Sho mu e rabotava?
wifi plockata crknala. Imas na reklama5 so lopata da gi rines za 500 den /
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
... Чим се појавува во Device Manager значи дека графичката картичка НЕ Е СТАВЕНА НА DISABLE ( НЕ Е УГАСНАТА ) од BIOS ! Ако угасиш некој уред од BIOS-от тогаш е невозможно оперативниот систем да го детектира тој уред. Пробај мрежната стај ја на DISABLE и види дали ќе ја детектира оперативниот систем ( било кој ОС )...

На таа плоча не може да ја користи интегрираната па после да си се префрла на дедицираната ( како кај поновите лаптопи ) - така да не се замарај со тоа.

На кој конектор ти е поврзан мониторот? На интегрираната или на дедицираната? Сумњам дека ти е поврзан на интегрираната - угаси го компјутерот, преповрзи го кабелот од мониторот на дедицираната ( обично се наоѓа подоле од интегрираната ) и упали го компјутерот да видиш дали дава слика. Ако НЕ ДАВА слика ( или дава слика со грешки ) тогаш најверојатно се работи за дефектна графичка картичка ( и/или софтверски проблем/лоша инсталација на драјвери или лошо подесен ОС ).
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.034
Поени од реакции
3.615
Исклучи го, исклучи го кабелот од струја, почекај 1 минута, стисни неколку пати на power копчето, извади ги мемориите, почекај уште 2 минути, врати ги мемориите (на исти позиции) стај го кабелот и уклучи го пак, ако пак титка, повтори го истото но со рестартирање на BIOS-от од копче, без да ги вадиш мемориите, ако нема копче, истата постапка со вадење на батеријата и чекање едно 2-3 минути.
Пробав, ама без успех. Нема врска, не ми е неопходен компјутерот за овај викенд, ќе се снајдам со овај што го користам моментално. Има гаранција уште пола година па нека го средат на сервис.....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Пробав, ама без успех. Нема врска, не ми е неопходен компјутерот за овај викенд, ќе се снајдам со овај што го користам моментално. Има гаранција уште пола година па нека го средат на сервис.....
Носи го во сервис да, ова ќе да е хардверски проблем, или мемории или матична (незнам кои бипови ги отчитува, тоа е битен момент за дијагноза)
 
Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Нема врска тоа друже, како работел вака 5 години без чепкање по сетинзи? Има проблем со струјата најверојатно, а екранот е добар.
Абе и јас го имав истиот проблем 5 год монитор, се си работеше добро( на 100% brightness) се додека пред 1 месец почна на моменти се уклучува и после 5-10 сек се гасеше, и ми кажаа да намалам светлината... , намалив на 10% и постпено зголемував се додека на го најдов нивото на светлина кое го поддржува мониторот сега т.е 70% (пробај со ова можеби ќе го средиш проблемот).
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Абе и јас го имав истиот проблем 5 год монитор, се си работеше добро( на 100% brightness) се додека пред 1 месец почна на моменти се уклучува и после 5-10 сек се гасеше, и ми кажаа да намалам светлината... , намалив на 10% и постпено зголемував се додека на го најдов нивото на светлина кое го поддржува мониторот сега т.е 70% (пробај со ова можеби ќе го средиш проблемот).
Баш чепкав и ова on/ off копчево не ми реагира, некад сам се пали и гаси некад јас мора да го вклучам. Како што реков копчето за вклучување не реагира па на другите се вклучува:icon_lol: и неможам да го отворам менито кога ќе го стиснам тоа копче се исклучува.. Мрдната работа(n) А баш вчера кога го пофалив и му реков на еден член на форумов да зема асус ми се исклучи по две минути, а 5 години сум немал никаков проблем со него. Почнувам да верувам во уроци:icon_lol:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Abe sve uredu toa, ali kako mi gi naogja drugi mrezhi a mojata ne.
Po logika, ako ona riknala nema niedna mrezha da mi naogja.
Logika ??!! (pisuvam latinica....who cares)
Logika e druze da kazes ruter kakov imas i kakvi podesuvanja za Wifi, kakva boja se sijalickite na ruterot, dali SSDto ti e hiden ili ne, dali WIFIto uopste e ukljuceno vo ruterot, sve se toa informacii bitni za tvojov problem ali who cares....live your life alone....over cable :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom