Брак... а деца кога?!

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Кога се жениш/мажиш значи планираш да оформиш семејство. А во семејство по сите норми велгуваат сопруг/а и деца.

Што значи кога жениш/мажиш тогаш веднаш треба да правиш деца, а овие сега модерни бракови не ги оправдувам ама ич, ние се земавме ама деца ке правиме после 7-8 години сега кариерата ни побитна, тие браковио многу често и се растураат.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Никола напиша:
Ти Бибика го живееш животот со полни едра? Многу совети имаш дадено, тие ти се од искуство твое или на пријатели или од книги?
Не џабе се збори не барај совет од гаталец, барај од паталец..:)
После многу бурна пловидба и диви ветрови,во моите едра,Никола,се поретко дува.:)
Но,дувало,силно,многу,непрекинато.Ме носел ветрот,па сум се враќала..
Така и треба,се во свое време.
Во моево сега,морето е мирно,бродот плови на мотор,не на едра и така треба.:)
Како е кај вас е важно.Вие се носите со бури и невреме.
Ако за тебе е невреме,да се имаат деца,сега,после,некогаш..кога е време Никола??? За дечиња, мали, смешни, бучни, забавни, интересни,кои по тебе ќе викаат на 2 минути...татоооооооооо!!! КОГА!!:)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
bibika напиша:
Ако за тебе е невреме,да се имаат деца,сега,после,некогаш..кога е време Никола??? За дечиња, мали, смешни, бучни, забавни, интересни,кои по тебе ќе викаат на 2 минути...татоооооооооо!!! КОГА!!:)
29 години машкото, 24 девојката..Тогаш е време за деца:)
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Koga ke me strefi:) Deteto e blagoslov, dobredojdeno e vo mojot zivot-iako mladicka mi e dusava:)
Samo.. neka e koga ke sum dovolno finansiski jaka, za da mozam da go pruzam ona sto ke mu e potrebno-od toj aspekt.
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
Jas deteto go dobiv prvata godina vo brakot no mislam deka treba nekoja godina pokasno,otkako malku ke prozivees samo so bracniot partner, ama ne i da preteras.imam koleska taa e 6 godini vo brak a uste nesaka deca.malku sebicno no misli deka koga bi imala dete vnimanieto i ljubovta ke se prefrli na deteto i deka nivnata ljubov nema da bide ista.jas stalno i tvrdam deka ne e vo pravo ,deka toa si e sosema druga ljubov i deka mesa babi i zabi ama dzabe.ok sekoj ima pravo sam da si odlucuva i za sreka i mazot i nesaka uste deca pa nema nikakov problem.:toe:
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
137
Поени од реакции
0
За да се има деца прво мора да се види дали бракот би опстанал, дали сопружниците можат да живеат заедно без да имаат некој поголеми несогласувања.
Значи прво мора да помине време, а потоа деца, за после да не страдат децата, да останат без родители затоа што тие избрзале и се разведиле.
Но гледам во последно време сите двојки прво ке пробат со децата, мислам ке направат едно дете и одкога жената ке забремени тие склучуваат брак,тоа го прават за сигурност, односно се плашат дека можеби еднот партнер не способен за деца. И јас така мислев порано....
Но зошто на пример ако мојата девојка не е способна да роди деца (не дај боже) да ја оставам..... кога ја сакам. Потоа што ке се случи со неа. Така да ако не можеме да имаме деца (не дај боже) ке си посвоиме и пак ке ни биде убаво.
Значи мојот став е дека прво теба да се поминат 1 до 2 години во брак, па после деца. А ако сум имал подолга врска со девојката, па сум се оженил со неа, може да направиме дете и уште на првата брачна ноќ. :)
 
Член од
23 мај 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
:pos2:
venera001 напиша:
Едно другарче секогаш велеше- „А бе, додека не остане трудна не ја земам за жена. Од кај знам дека после ќе ми роди деца?!” :)))
Podrska za drugarceto vistinski e.Jas go pominav toa i ednas se opekov a vtor pat so pamet . Pa neli se e vo porodot
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Јас и мажот ми после 7 год.врска стапивме во брак и нормално дека сакавме одма да имаме деца,арно ама бидна како бидна,детето дојде после речиси 3 години...па еве да кажам дека за деца не мора да се брза ако годините на жената не се проблем..Убаво е малку да се биде во брак и без деца...Па едно 1-2 не повеќе...Сепак со дете е многу поинтересно и поубаво..животот има поубава смисла кога ќе дојде дете не свет...па на било кој начин,секој со својата судбина,нели???Сепак е до мајката природа...
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Демек кола е , си бираш дата и оп детенце . :)
Тогаш би сакала на 09. 02 .2010 , што ве гледам смешно , кога дошло добродошло.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Spored mene najbitno e dete da se ima koga kje si psihicki spremen na toa. Tocno deka treba materijalni sredstva ama pa i nasite nemale koj znae kolku koga sme se rodile pa ete ne zivi i zdravi. Deca se blagoslov, i se mnogu ubava rabota ako gi imas so licnosta koja ja sakas i koja te saka. Jas imam 28 godini, ne sum mazena imam vrska i kako sto kaza pogore nekoj ne se pravi eksperiment vo brak dali si odgovarame ili ne. Predbracen zivot, najubavo na neutralna teritorija samo dvajcata pa posle potpis vo maticno. Posle potpis nema zaebancija, brakot e sveta rabota a decata se vistinskata kruna na ljubovta.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Nikogas ne sum planirala na dolgi stazi, od kaj da znam utresto ke mi se desi. Ne bi sakala da vlezam vo brak bremena ili so dete, ali who knows? I bi sakala posle 2 godini pa togas dete za vtoroto dobro ke se razmisli :) A mnogu e ubavo partnerite da si ziveat zaedno pred da stapat vo brak i togas ke uvidat na greskite i tn. Za da ne dojde toa uviduvanje vo brakot.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Па најпаметно би било да се почне да се планира за бебенце после 6 месеци брак. Прво да се научи да се живи со партнерот да се обезбедат средства за бебенцето па после е лесна работа:)
 

Marchence

In love with Ssss
Член од
17 мај 2007
Мислења
483
Поени од реакции
1
ja sum za zaednicki zivot 1-2 godini ( bez razlika dali vo brak ili ne, i se razbira dokolku e mozno toa) a potoa bebcinja. Da ne bide posle sakam da bidam tatko ama ne i da gledam deca!
 
Член од
13 јули 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
ja koga ke se mazam i koga ke sum u brak sakam nekolku godini taka bez deca da bideme a posle nekolku godini doagaat i bebinjaaaaaaaaaa...:):):)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
ja koga ke se mazam i koga ke sum u brak sakam nekolku godini taka bez deca da bideme a posle nekolku godini doagaat i bebinjaaaaaaaaaa...:):):)
Да во право си така би требало да биде,ама во последно време обично децата се спремни 1 месец пред да се склопи бракот:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom