Помош, проблеми, прашања, совети...

M

Mr.InF3ction

Гостин
Ако на дискот се појават голем број лоши сектори туку така без некое физички или софтверски причина дали некако важи гаранцијата за тоа ? Има некој вакво искуство ? :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Ако на дискот се појават голем број лоши сектори туку така без некое физички или софтверски причина дали некако важи гаранцијата за тоа ? Има некој вакво искуство ? :)
На другар асус лаптоп, дискот имаше само 15% хелтх според HDDsentinel DOS верзијата од ХиренсБутЦД со која прво го проверива и одма заклучива дека е за замена, му заменива со ист(ни помал ни поголем за што почека едно 10тина дена) без доплата, ама му важеше гаранцијата ;)
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Имам проблем при инсталација на драјвер за контролер. Иначе го имам точниот драјвер и потребните фајлови но по инсталацијата се појавува следново
"Windows cannot initialize the device driver for this hardware. (Code 37)". Направив и мануелна инсталција и ги селктирав потребните фајлови но на крајот пак се појавува истото. Пробав да го уклучам во сите можни усб слотови, симнав последна верзија на виндовс ХР ЅР3 и повторно се појавува истото. Иначе го пробав контролерот да го поврзам на ВИСТА е и се беше во ред. По ГУГЛ пребарував и барав решение но не успешно. Иначе се работи за xbox 360 wireless gaming receiver притоа се поврзува со РС преку усб порт и овозможува подоцна да се приклучи бежичен ХВОХ контролер. Колку за информација рисеверот подржува ХР ЅР2 па нагоре. Најдов дека ист ваков проблем се јавува и при приклучување на други усб уреди па некој случајно да не имал ваков проблем и успешно го решил па ако може да помогне.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Дечки, едно прашање.
У последно време сменив многу хард дискови и секогаш на почеток кога ги земам ги тестирам со ХД Сентинел и не ми покажува бад сектори... со тек на време ми се зголемуваа бројот на бад секторите на ХДД, а при работа на компјутеров, ми засецкува некогаш и кога ми засецкува ми брмчи хард дискот. Сменив и матична и ХДД, ама пак истото :(.
Што би можело да биде проблем?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Дечки, едно прашање.
У последно време сменив многу хард дискови и секогаш на почеток кога ги земам ги тестирам со ХД Сентинел и не ми покажува бад сектори... со тек на време ми се зголемуваа бројот на бад секторите на ХДД, а при работа на компјутеров, ми засецкува некогаш и кога ми засецкува ми брмчи хард дискот. Сменив и матична и ХДД, ама пак истото :(.
Што би можело да биде проблем?
Лошо напојување.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
И ја у тоа се сомневав...
Колку пари се нови?
Имаш срања за 900 ден. Некое до кај 2000 ден ќе бидеш раат. Обично според мене колку е потешко напојувањето толку е подобро и со 120мм кулер повеќе ги ценам.
 
М

Мартин`

Гостин
Ми треба предлог за нов процесор, уште тоа ми остана да го сменам на компјутеров за да комплетирам солидна конфигурација.. предложете некој добар, на пример овој таман е ? Да ги фаќа скроз најновиве игри (за фифа зборувам) оти затоа и го менувам процесоров :)
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
дечки дали овој рутер е добар?
Linksys WKUSB160N Kit WRT160N Wireless 300mbps Router + WUSB600N USB Adapter

или друга марка до 3000 ден ако не чини овој
имам нет од телекабел и дали ќе имам пак различни ИП адреси на лаптопите и на десктопот како и до сега
на десктоп компјутерот модемот Моторола сб 5101 ми е поврзан преку УСБ и така планирам да остани
и Wireless-N се подобри од Wireless-G така?
фала
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Toshiba: Intel Core i5 2350M 2.5 GHz - AMD Radeon HD 7670M (1 GB)
Lenovo: Intel Core i5-2450 - AMD Radeon HD 6370M - 1GB
Asus: Intel i5 3210M (2.5GHz/3M) - NVIDIA® GeForce® 610M (N13M-GE1) 2GB DDR3
може едно стручно мислење ? :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Toshiba: Intel Core i5 2350M 2.5 GHz - AMD Radeon HD 7670M (1 GB)

канцелариска работа главно.. програмирање, графика, други програмчиња.. воедно и солидна графика сакам, за фифа, нба..
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
23
Поени од реакции
1
Дали некој знае што може да прави проблем да компјутерот за време на старувањето на windows-от замрзнува, а проблемот е ист и кога го вклучам биосот. Значи компјутерот блокира и во биосот и за време на стартувањето на windows-от. Дали би можело да биде напојувањето ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom