Прашања до атеистите

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Глеам дека немаш појма, ама си убеден дека се знаеш. Таквите џабе.
Затоа и не се трудам да ти помогнам да узнаеш.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Нема потреба од спасение... Тоа е старо-еоснки концепт на животот. Ритуалите на тоа време се мртви, сонцето знаеме дека не умира на Запад, и не воскреснува на Исток, ами постојано е на зенитот (така велат и масоните мислам).
Сега знаеме дека се е Игра, искуство. Гледајте ги работите од перспектива на сонцето, не од сенката на оваа бедна планета.
Ако секој има свој пат, што нудите ваши формули со ваши променливи кои сте ги добиле на сомнителен начин по вашиот и само вашиот пат?
Не бидува ова „спасување“ од други... Но, како ви е волја.(y)
Пријателе се е ова точно.

Ама за некои мора егзорцизам верувај.:cool:

Ако сретнеш некого да сака да се фрли од камени мост, ќе го спасиш, нема да му дозволиш да го оди својот пат, туку ќе се обидеш да му го наметнеш својот пат кој си го добил по не толку сомнителни формули;)

Шала на страна, барајте свештеник - искусен егзорцист, што побрзо:pos:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Оној од Прохор Пчињски како се викаше?
Тој е најадекватен за егзорцизми.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.845
Да осознаам што? Дека сме грешни? Дека секој човек МОРА да се спаси? Дека постои христијанскиот концепт на Исус, кој секоја црква го нуди како калап по нивна мерка и те бутка во него иако не те собира или си премал за тој калап?
Ми нудиш што?
Дека евреинот Исус а не некој внатрешен личен „Христос“ (кој што само те усовршува а не спасува од самиот себе) е твојот Spiritus movens по твојот пат?
Или ова е само обичен сарказам кој го нудиш насекаде (дури и на темата за хомосексуалност) бидејќи си разбрал дека животот е секунда па сега „го живееш секој миг“, дури и на кајгана?

Абе ајде... не отекувај аман. Живеј... :love:
Постои „бог“ од чиј здив и смртта трепери... А смртта те прогонува како загарите својот плен. Не дозволувај смртта да ти создава призраци од богови. Не е тоа вистина. Ами страв.
Малку јас да ми те просветлам, да видите како е... :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.845
Но не би спасувал некој ако намислил да се фрли во прегратките на својот концепт на бог(освен ако е нареден со бомби, па да мора да се застрела човекот за да не направи насила неговиот пат да биде пат и на други :LOL: ). Онака, негов пат, негов проблем.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Но не би спасувал некој ако намислил да се фрли во прегратките на својот концепт на бог(освен ако е нареден со бомби, па да мора да се застрела човекот за да не направи насила неговиот пат да биде пат и на други :LOL: ). Онака, негов пат, негов проблем.
Ти не врзувај се со бог и тој концепт.

Ете некое младо убаво момиче го стаил дечкото и решила да се фрли.

Ќе и помогнеш секако.:P

Ќе и го наметнеш твојот пат, кој секако е спротивен на нејзиниот дека треба да си го одземе животот за таа баналност:)

п.с. после можеш и утеха да и пружиш:pos:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ти не врзувај се со бог и тој концепт.

Ете некое младо убаво момиче го стаил дечкото и решила да се фрли.

Ќе и помогнеш секако.:P

Ќе и го наметнеш твојот пат, кој секако е спротивен на нејзиниот дека треба да си го одземе животот за таа баналност:)

п.с. после можеш и утеха да и пружиш:pos:
Мудар е Хепта за утехи давање :pos:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не се напињај многу. Може да биде штетно по..... долниот веш. :LOL:
Јас согласно мојот концепт за Христијанство, морам да реагирам вака, односно да се обидам со сите сили да ги изведам блудните на прав пат.:D

Јеби га, егзорцизмот е задња шанса. :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.845
Сигурен си дека ќе спасувам било кој?
Не суди според самиот себе за мене... You don't know me...

Ќе му наметнам на тоа момиче потоа пат да оди по психијатрии да се лечи и да му го уништуваат мозокот со разни дроги за да го убедат како животот е добар.
Ако тоа не го пронашол човек во себе, никаков бог никакви лекови, ама баш ништо надворешно нема да го спаси, само ќе му наштети...

Може по некоја друга случајност да стане уште една која ќе се дава за пари или ќе стане мајка и ќе го избоде своето дете. Не сум спремен да нудам патишта кога не знам субјектот на каде може се да настрани.

Секакви опции имаме...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Сигурен си дека ќе спасувам било кој?
Не суди според самиот себе за мене... You don't know me...

Ќе му наметнам на тоа момиче потоа пат да оди по психијатрии да се лечи и да му го уништуваат мозокот со разни дроги за да го убедат како животот е добар.
Ако тоа не го пронашол човек во себе, никаков бог никакви лекови, ама баш ништо надворешно нема да го спаси, само ќе му наштети...

Може по некоја друга случајност да стане уште една која ќе се дава за пари или ќе стане мајка и ќе го избоде своето дете. Не сум спремен да нудам патишта кога не знам субјектот на каде може се да настрани.

Секакви опции имаме...
Теоретски си во право.

Ама ја малку сериозно сега.

Не мислам, туку сигурен сум дека ќе му помогнеш на човек во таква или слична неволја;)

Мајка природа го сторила своето, како што треба.:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.845
Јас реков, не пресудувај толку бргу за човекот.
Така ќе западнеме во илузии и ете... ќе си страда човештвото.

Спасители, одете си и не доаѓајте поеќе. Доста ни е од вас. Ние не сме грешни, ние само сме Деца и сакаме да си играме (y)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom