Прашања до атеистите

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Ем тајна, ем ти знаеш дека некој ја користи.:P

Кој ја користи ?
Site nie... Ziveeme vo minatoto i idninata, a segasnosta ja bataluvame, ne uzivame u momentite koj se odvivaat momentalno... 99% nasite razmisluvanja se sto bilo porano ili sto ke bide vo idnina, retki se onie koj znaat da uzivaat samo sega u momentov. Gledas na saat i cekas da dojde primer 5 za da otides nekade, a 5 postoi samo vo tvojot saat na raka. Doaga 5 odis.. cekas da dojde 6 da si odis itn, se kaes za predhodnite denovi zasto ne si napravil ona ova itn, Se mislis sto ke bide utre i kako ke prezivees ili kako ke gi zavrsis tvojte obvrski kako rob na ova e.ano opstestvo
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Site nie... Ziveeme vo minatoto i idninata, a segasnosta ja bataluvame, ne uzivame u momentite koj se odvivaat momentalno... 99% nasite razmisluvanja se sto bilo porano ili sto ke bide vo idnina, retki se onie koj znaat da uzivaat samo sega u momentov. Gledas na saat i cekas da dojde primer 5 za da otides nekade, a 5 postoi samo vo tvojot saat na raka. Doaga 5 odis.. cekas da dojde 6 da si odis itn, se kaes za predhodnite denovi zasto ne si napravil ona ova itn, Se mislis sto ke bide utre i kako ke prezivees ili kako ke gi zavrsis tvojte obvrski kako rob na ova e.ano opstestvo

Хмм. Ок.

Чаре како да не бидеме робови на ова ебано општество?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Site nie... Ziveeme vo minatoto i idninata, a segasnosta ja bataluvame, ne uzivame u momentite koj se odvivaat momentalno... 99% nasite razmisluvanja se sto bilo porano ili sto ke bide vo idnina, retki se onie koj znaat da uzivaat samo sega u momentov. Gledas na saat i cekas da dojde primer 5 za da otides nekade, a 5 postoi samo vo tvojot saat na raka. Doaga 5 odis.. cekas da dojde 6 da si odis itn, se kaes za predhodnite denovi zasto ne si napravil ona ova itn, Se mislis sto ke bide utre i kako ke prezivees ili kako ke gi zavrsis tvojte obvrski kako rob na ova e.ano opstestvo
Не им објаснувај бе другар, не знаат за сега и овде. :P

Хмм. Ок.

Чаре како да не бидеме робови на ова ебано општество?
:pos::pos::pos:
Ај прочитај уште еднаш
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
То да видиш, уште и шише вотка и малку МФМ..... мераци :LOL:
Пријателе ти стварно бараташ изгледа со времево, и тоа добро.

Шаман - атеист - филхармонија - фудбал - време - вотка - секс.

Импресивно.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Пријателе ти стварно бараташ изгледа со времево, и тоа добро.

Шаман - атеист - филхармонија - фудбал - време - вотка - секс.

Импресивно.
Шаманско ниво на свест бе брат. Нема време, не постои. Има само сега. :cool:
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Шаманско ниво на свест бе брат. Нема време, не постои. Има само сега. :cool:
Ovde i sega:))) se drugo e iluzija
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 00:33 ---
Problemot e na globalno nivo, onie koj perat mozok na celoto opstestvo preku Vatikan-religiski(inaku vatikan e dobro poznat po pedofilija) vasington-voeno i london ekonomski, ili pak svetoto trojstvo na densnicata e najgolemiot globalen problem, na kraj epizodata ke zavrsi podobro da si ziveel u pleme izoliran od celata zapadna civilizacija u skald so prirodata odkolku da si milioner bez dusevna mir ili pak rob kako site ostanati. Se dodeka ne se urne celiot sistem na vladeenje edinstveno care e planina ili pleme u dzungla
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Site nie... Ziveeme vo minatoto i idninata, a segasnosta ja bataluvame, ne uzivame u momentite koj se odvivaat momentalno... 99% nasite razmisluvanja se sto bilo porano ili sto ke bide vo idnina, retki se onie koj znaat da uzivaat samo sega u momentov. Gledas na saat i cekas da dojde primer 5 za da otides nekade, a 5 postoi samo vo tvojot saat na raka. Doaga 5 odis.. cekas da dojde 6 da si odis itn, se kaes za predhodnite denovi zasto ne si napravil ona ova itn, Se mislis sto ke bide utre i kako ke prezivees ili kako ke gi zavrsis tvojte obvrski kako rob na ova e.ano opstestvo
Не биди скржав за еден процент да му еб...... туку тој процент е и битен да се спомне... значи 100% размислувањата се или иднина или минато а и не може другачие... доколку сакаш да мислиш ке мора да мислиш или за иднината или за минатото... бидејки доколку си во овој момент и да сакаш немаш време да мислиш... помисли си "овој момент" и веќе си отишол во иднината не си веќе овде... ме разбираш што сакам да кажам... во моментот нема место за мислите... и уствари колку што не постојат минатато и иднината(минато- нешто што поминало и постои само како меморија ништо повеќе, иднината исто така постои само како замисла и е непредвидлива и се менува во зависност од тоа што се случува сега) така може и да кажеме дека не постои и сегашноста како точка на мирување... реалноста е двишење... константно движење на овој момент... овој момент што е сега ке биде и после а бил и прееска... само ситуацијата е друга и никогаш иста... но едино нешто што не се менува е тој што го пишува овој пост:D т.е. свеста која набљудува, која е во позадината на се што се случува... А за обврските... нема потреба да се гледа од негативна перспектива... види, како и да е кој систем и да го смениме обврски ќе имаме секогаш(што е добро нели) е финтата е каков апроуч имаме ние кон тие обврски... безразлика што можда и ти е тешко на работа и имаш не така солидана плата и треба да се мисли повеќе како да се преживее како да се создаде нешто за да се има повеќе...(прифати го сетот тоа како предизвик и не дозволувај да те стави во состојба на завејаност каде што главата ке ти биде секогаш во некои црни мисли, наведната од грижи и загледана само во сметките што треба да се платат...) доколку си доволно свесен ќе успееш да ги смениш многу нешта во својот живот иако навидум се невозможни и тешки предизвици, ако си наоѓаш доволно време за себе да земеш длабоко здив, да ја кренеш главата(разбистриш свеста) и да погледнеш секојдневно, од птичја перспектива на сите нешта... да заборавиш барем за момент на се... и со свест која е присутна да продолжиш во секојдневните обрски да ја одржуваш и освежуваш секогаш кога ке се потсетиш дека си многу повеќе отколку збирот на сите тие обврски преку денот... Само така ќе можеш свесно да делуваш и да ја менуваш сегашноста... т.е. да се менуваш и ти со моментот кој е во константно менување само што доколку си свесен... ветерот ќе дува, но ти ќе бидеш тој што ќе го дава правецот на бродот... Капиш...:)
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Не биди скржав за еден процент да му еб...... туку тој процент е и битен да се спомне... значи 100% размислувањата се или иднина или минато а и не може другачие... доколку сакаш да мислиш ке мора да мислиш или за иднината или за минатото... бидејки доколку си во овој момент и да сакаш немаш време да мислиш... помисли си "овој момент" и веќе си отишол во иднината не си веќе овде... ме разбираш што сакам да кажам... во моментот нема место за мислите... и уствари колку што не постојат минатато и иднината(минато- нешто што поминало и постои само како меморија ништо повеќе, иднината исто така постои само како замисла и е непредвидлива и се менува во зависност од тоа што се случува сега) така може и да кажеме дека не постои и сегашноста како точка на мирување... реалноста е двишење... константно движење на овој момент... овој момент што е сега ке биде и после а бил и прееска... само ситуацијата е друга и никогаш иста... но едино нешто што не се менува е тој што го пишува овој пост:D т.е. свеста која набљудува, која е во позадината на се што се случува... А за обврските... нема потреба да се гледа од негативна перспектива... види, како и да е кој систем и да го смениме обврски ќе имаме секогаш(што е добро нели) е финтата е каков апроуч имаме ние кон тие обврски... безразлика што можда и ти е тешко на работа и имаш не така солидана плата и треба да се мисли повеќе како да се преживее како да се создаде нешто за да се има повеќе...(прифати го сетот тоа како предизвик и не дозволувај да те стави во состојба на завејаност каде што главата ке ти биде секогаш во некои црни мисли, наведната од грижи и загледана само во сметките што треба да се платат...) доколку си доволно свесен ќе успееш да ги смениш многу нешта во својот живот иако навидум се невозможни и тешки предизвици, ако си наоѓаш доволно време за себе да земеш длабоко здив, да ја кренеш главата(разбистриш свеста) и да погледнеш секојдневно, од птичја перспектива на сите нешта... да заборавиш барем за момент на се... и со свест која е присутна да продолжиш во секојдневните обрски да ја одржуваш и освежуваш секогаш кога ке се потсетиш дека си многу повеќе отколку збирот на сите тие обврски преку денот... Само така ќе можеш свесно да делуваш и да ја менуваш сегашноста... т.е. да се менуваш и ти со моментот кој е во константно менување само што доколку си свесен... ветерот ќе дува, но ти ќе бидеш тој што ќе го дава правецот на бродот... Капиш...:)
Malku pogresno si me sfatil ali nema veze, postov ispaga kako da me ucis kako da ziveam i sto treba da pravam u zivotot, ova za vremeto ke go ostavam na strana i ke ti odgovoram za ova drugoto kade mi kazuvas za obvrskite platata itn. Prvo plata nemam, rabotam kolku ke zarabotam nekogas poveke nekogas pomalku no sepak dovolno i poveke za zivot no ne e toa poentata. Ne mislev od aspekt kako ke preziveam utre za hrana itn:))) i da stanam bezdomnik imam resenie za toa. Sakav da kazam deka obvrskite koj gi izvrsuvame ne stavaat vo eden sisetem da se custvuvame kako robovi bez razlika na parite sto gi zarabotuvame, celata situacija u momentov se odviva stresno na site polinja na egzistencija. Obvrskite prema sebe i familijata gi izvrsuvam so zadovolstvo sekogas naogam vreme da uzivam, se diskonektiram od minatoto i idninata se opustam i uzivam vo segasnosta ona sto mi go pruza zivotot u momentot. A ako zamislam utre sto me ceka na rabota odnoso kako ke go preziveam
denot od nekoj xxx situacii sto postojat u site sferi na opstestvoto odnosno sto gi dozivuva sekoj graganinin od najobicen rabotnik do najgolem direktor e uzas. Osven ako nekoj nema potreba da raboti i ima se sto mu treba za zivot i zadovolstvo togas ne se soocuva so stresni situacii. Site tie stresni situacii gi pravat zakonite na opstestvoto za da mozeme sekogas da bideme robovi.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Шаманско ниво на свест бе брат. Нема време, не постои. Има само сега. :cool:
Не само шаманско ниво, брате :)

И чергарите го велат истото, само за разлика од шаманите и некои други "теоретичари" тие го практикуваат тоа.:P

Преживуваат само за и во сегашноста.

п.с. А времето како компонента од животот на луѓето се наметнало како големо бреме преку мачните размисли за иднината и минатото, после падот Адамов од рајот. Мислам дека ова ти е познато:pipi:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не само шаманско ниво, брате :)

И чергарите го велат истото, само за разлика од шаманите и некои други "теоретичари" тие го практикуваат тоа.:P

Преживуваат само за и во сегашноста.

п.с. А времето како компонента од животот на луѓето се наметнало како големо бреме преку мачните размисли за иднината и минатото, после падот Адамов од рајот. Мислам дека ова ти е познато:pipi:
Ти како теоретичар ми кажуваш? ОК
Тоа болдираното не ми е познато, првпат слушам, ќе сакаш да ми раскажеш нешто повеќе? Ама не копирај од тоа книгичето, објасни ми што е тоа.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ти како теоретичар ми кажуваш? ОК
Тоа болдираното не ми е познато, првпат слушам, ќе сакаш да ми раскажеш нешто повеќе? Ама не копирај од тоа книгичето, објасни ми што е тоа.
Од кое книгиче?

Претпоставувам, мислиш на фамозната Бибилија.

Таа е само книга, која се обидела да отслика нечии сеќавања низ годините наназад. Колку и како во тоа успеала, познато ни е денес:D

2 и пол милијарди кои веруваат дека точно ги доловила настаните од нечии сеќавања,
Една и кусур милијарда лоши копирачи на Библијата, затскриени зад името "религија на мирот"
Една милијарда луѓе изгубени у времето и просторот обележни во заедници Хиндуизам, Будизам итн..
И остатокот од планетава во купче кое има резервирано билет за претставата со Бафомет:D
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Од кое книгиче?

Претпоставувам, мислиш на фамозната Бибилија.

Таа е само книга, која се обидела да отслика нечии сеќавања низ годините наназад. Колку и како во тоа успеала, познато ни е денес:D

2 и пол милијарди кои веруваат дека точно ги доловила настаните од нечии сеќавања,
Една и кусур милијарда лоши копирачи на Библијата, затскриени зад името "религија на мирот"
Една милијарда луѓе изгубени у времето и просторот обележни во заедници Хиндуизам, Будизам итн..
И остатокот од планетава во купче кое има резервирано билет за претставата со Бафомет:D
Ветер и магла. За падот Адамов кажи ми.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ветер и магла. За падот Адамов кажи ми.
Ветер и магла се природни појави, за кои сметам дека ти се јасни.

Падот Адамов е причинител за се она што ти се случува тебе СЕГА, а те тера да се мачиш со имагинацијата за минатото и иднината.

Падот Адамов е казната која ти, јас и останатите ја издржуваме преку конечноста и детерминираноста на нашите размисли, каде ни се познати единствено почетокот и крајот, а никако и линијата на лавиринтот кој те носи од стартот кон целта.
А целта е страшна, целта е крајот на конечниот и детерминираниот процес кој се одвива во нашите глави, а воедно претставува почеток на еден друг процес кој симболично се нарекува рај или пекол, во зависност од линијата која те донела до целта, а ти свесно или несвесно си ја одбрал да ја исцрташ во текот на твојата конечност.

Падот Адамов е почеток на нештата кои треба да допринесат да ограниченото суштество наречено човек, направено налик повиоск ентитет, осознае како крајот на неговата конечност, ќе го однесе на почетокот на процесот симболично наречен рај, а тоа пак, ќе претставува изедначување со ликот, содржината и својствата на повисокиот ентитет.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кој пад на Адам?
Кога се сопнал играјќи си по ливаѓено рајски или кога се нагрешил на Господ и овој му рекол, ај сеа, ради тебе и женкана ти, шо ви ркеов јок таја работа, а ја нашпрајфте, оти ве прелажа оно аспидана клета, да си ојте од рајот и тоа накај исток да си фатите? Ама тогаш не паднал, нит се сопнал, само си ошол отаде и си фатил да ора, сее, жнее, да гледа деца, да гради куќа, да тера семејство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom